IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Непознати зборови...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Непознати зборови...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 7>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 21:42
karakondjulaизненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 21:45
Originally posted by brza brza напиша:

karakondjulaизненадувањеНа ова мислиш....

Караконџула је назив за ноћног демона у народном веровању у Бугарској, Македонији и јужној Србији. Караконџуле су искључиво женски демони са ликом старице са великим ноктима и гвозденим зубима и (веома често) са роговима.

WoooW

ај да едитирам...ќе ми речат на српски сум постирала

превод...
Караконџула е име за ноќните демоните по верувањето на луѓето во Бугарија, Македонија и јужна Србија. Караконџулите се исклучиво женски демони со ликот на стара жена со големи нокти и железни заби и (многу често) со рогови. ....каков - таков..превод е

Изменето од ФорумскаБаба - 21.Јули.2010 во 22:02
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 09:04
ќирфија

 што беше тоа?збунетост
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 12:20
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

ќирфија што беше тоа?збунетост

шајка?
клинец?
..најверојатно
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 19:11
...  Непознати за мене ...но за  Струмичани .. ..да .... ... голема%20насмевка
 
Ава - воздух
Аз`р - готово,спремно
Ајанасана - бре мајката!
Ајг’р - нескопен коњ
Ајљак - без обврски, задолженија
Ајмана - слободен
Ајнаџии - мрзливец,турцизам го употребуват бежанците, а се употребува за оние кои ништо не работат.
Алајка - слугинка
Ала франга - според француски образец
Албабани - се употребува за изразување на некаков вид лакомост
Алтобус- реиз - автобус
Ам’лк - амалска работа
Ам’салак - расипан (човек)
Ангаже - прошетка под рака
Антарии - кошула
Анџ’к - имено, штотуку
Апсаздан - одненадеж
Аргаванљии - виолетова боја
Аресе - бендисува, допадливо
Арл’к - отвор, дупка од механичко потекло
Армас - веридба
Асии - лош човек
Ачик - отворен

Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 20:56
Originally posted by brza brza напиша:

karakondjulaизненадување

Караконџула може да означува висока и слаба женска или девојче.
Мене татко ми ме викаше така порано, кога бев мршава и висока, ко костур на батерии бев.

Ај објаснете ми што е сурлтук.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 21:06
сигурна си дека е сурЛтук?
или суртук,без Л?
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 21:12
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

karakondjulaизненадување

Караконџула може да означува висока и слаба женска или девојче.
Мене татко ми ме викаше така порано, кога бев мршава и висока, ко костур на батерии бев.

Ај објаснете ми што е сурлтук.
  tochno taka!
 
a, surtuk... e turski  izraz i eve ti prevod:N) к*рва (sl.), проституција (sl.), фуфа (sl.), хитруша (sl.), повлекана (sl.), проституција (sl.)
 
...pa, mozesh da zamislish shto oznachuva,..ama , tuka samo na mashko mozesh da mu kazesh ...surtukeden!
 
 
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 21:21
кај го најде овој превод за СУРТУКОВ беизненадување
прв пат слушам за ова значење на зборот...кај нас,демек во Прилеп,бабите така викаа по непослушните момчиња,оние кои се тинејџери,големи физички а сеуште мали во мозочетоголема%20насмевка...
па ја слушаш баба на порта како вика по внукот-
ајде бе ваму суртук еден,цел ден ли ќе викам по тебелутина
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 21:28
...paa, i mene tatko mi taka mi vikashe ponekogash..голема%20насмевка
 
...i jas se iznenadiv sega koga vidov bukvalno shto e prevodot,..
 
iako tuka ne se misli na nishto od toa...изненадување
 
 
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 21:38
Во превод од турски
суртук - к*рва
пезевенк- макро
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 21:43
јооојј бре мајче...види бре шо ни викале бабиве и дедовциве...ауууу...абе мора да има и некое друго значење зборов дај не зезајгрицкање%20нокти
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 21:44
k'o shto kazav ,...nema vrska so ...makedonskiot surtuk!даголема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 22:00
суртук

1. скитник. 2. неизделкан, груб, суров, неугладен.

Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.