IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Драгољуб Михајловиќ,Четници
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Драгољуб Михајловиќ,Четници

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 23>
Автор
Порака
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 00:14
Originally posted by Македон Македон напиша:

Четниците во Македонија, независно од тоа што ги имало таму каде што наведе ти, а и уште на некои места, иако во незначителен број, никогаш и никаде не претставувале никаков отпор во Македонија. Ниту еднаш не се судриле со бугарската војска, ниту со било која друга, а и немале поддршка од локалното население, па морале и да се држат повеќе во Јужна Србија, отколку во Македонија. Напротив, постојано се повлекувале пред бугарскиот налет, па кога бугарската администрација ги протерала Србите, немало ниту најмал отпор. Немало ниту еден испукан к*ршум од нивна страна кон бугарската војска. Точно е и тоа дека тие се носителни на отпорот во останатите делови на Југославија, регионите кои ги наведе,  а и Јужна Србија, каде партизаните не успеале дури и на крајот на Втората Светска Војна да изградат стабилна структура, па последните операции во Јужна Србија се доверени на НОВ на Македонија, наместо на НОВ на Србија.Четниците во почетокот биле тие кои ја имале поддршката од Западот, но во 1943 година, кога веќе и партизанското движење достигнува поголеми размери, работите се менуваат, па четниците дури и застануваат на страната на Германците, секако, против партизаните. Сета поддршка која ја давале на четниците, наеднаш почнале  да ја даваат на партизаните, секако партизаните добивале и поддршка од СССР, а и СССР издејствувал партизаните да добијат некаков легитимитет.А инаку некои ѕверства на четниците се познати, иако за волја на вистината, во Македонија и ги немало, пред се затоа што четниците немале можност освен, повремени упади на македонска територија, претежно во селата покрај српската граница, да сторат нешто друго.


Vo Makedonija cetnicite nemale akcii od prosta pricina sto sto nemale uslovi za toa.
Voopsto i ne spomnav deka se borele nekade vo MK.

Interesno e sto kazuvas deka cetnicite sorabotuvale so nacistite, posoci nekoj relevanten dokaz deka Draza napravil nekakov dogovor za sorabotka so niv.
Cetnickiot vojvoda Kosta Pecanac, da, toj sorabotuval kako i nekoi drugi vojvodi so neznacitelen broj sledbenici, a koi isti se likvidirani od strana na regularnite cetnicki formacii so naredba od Draza vo tekot na vojnata.

A koj pogolemi zverstva ima napraveno vo tekot na vojnata, barem sega e jasno. Zverstvata sto gi napravija partizanite vrz civilite vo cela JU, za vreme na vojnata a pogotovo posle vojnata e nesporedliva, duri po nekoi najnovi analizi direktno se odgovorni za poveketo od zrtvite vo JU. Duri i ustasite mozele voda da im nosat, kolku bile umesni vo masovni kolezi i pogubuvanja vo najgolem del od prostorite na bivsa JU.
Cetnicite na Draza imaat konstantna pomos od sojuzicite se do krajot na 44 god. koga po pritisok od Stalin a po prethodno placenje na Tito, Cercil resava da ja namali pomosta na cetnicite koja osetno se odrazila na terenot.
Da se reselo vo Teheran deka JU ke bide Anglo-Americka sfera na vlijanie a ne Ruska, sasvim drugacija ke bese sostojbata.
Vaka na ovoj nacin, od pocetokot na 44 god. pocnuva se pogolemo vlijanie da imaat partizanite na boisteto vo JU, bidejki pocnale da dobivaat ogromna pomos od Rusija, dodeka za drugite se namaluvala pomosta, za da gi oslabnat.
Kako se dvizele ponatamu sostojbite e veke poznato.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Александров Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 134
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александров Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 00:37
мислам теми за вакви гнаси како михајлович не треба да се отвараат бидејќи тој е човекот кој стои зад овакви мегаломански идеиИзменето од Александров - 16.Февруари.2010 во 00:38
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 01:19
Абе ова е Македонски форум со свои правила,кој сака нека коментира слободно во рамките на тие правила.
Ич не не интересира нас тука како е на други форуми.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 01:20
Александров

Љубе Лазаревски, поранешен офицер на KНОЈ, вели дека е подготвен на претставници на српската Народна одбрана во Чикаго, кои сега  предлагаат монетарна награда за информации за гробот на Дража Михајловиќ, да ги донесе до местото каде што тој присуствува неговото погубување.
Тој додава дека неговиот мотив не бил пари, бидејќи повеќе од десет години,, како сведок на снимањето, тој знае каде се претпоставува дека е закопан, но никој досега не е повикан да го покаже местото каде тоа се случи.
- Тоа најверојатно ќе бара прекопување на маса површина и неколку стотици квадратни метри. Бидејќи местото е обрасната со шуми, многу е изменета во однос на изгледот, кога било ноќ на снимањето. Патеката, која пристига на местото на извршување беше во делови, и  може во дел од десет метри, да се покаже нвистинското место - вели Лазаревски. Тој додаде дека тој, всушност, најмногу може да им помогне на шумарски експерти за да се одреди возраста на багремовите дрва на местото на настанот.
- Јас веќе реков дека се се случи во багремова шума околу 150-200 метри од белата куќа. Во овој момент е сега под дрвјата, експерти, па лесно може да се утврди - вели Љубо, повторувајќи дека со него не контактирале досега, ниту новинари, но не контактирале, ниту роднини.

Љубе Лазаревски тврди дека како подофицер на КНОЈ беше еден од стражарите, кои беа ноќта помеѓу 16 и 17 Јули 1946. кога била однесена на погубување група од десетина затвореници, вклучувајќи ги Дража Михајловиќ и Јовановиќ. Тој е на последното издание на "Флеш на неделава" каде се опишува до детали целиот пат до лисичевите потоци и багрем шумите во која погубувањето беше извршено, а погубените закопани во три гробови.

Изменето од Македон - 16.Февруари.2010 во 17:26
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 15:55
Александров, тема има и за Хитлер, а не пак за Дража. Има тема и за бугарската окупација, пак никому ништо, иако може*и некому не му се допаѓа.
Личните емотивни состојби не треба да доаѓаат до израз на форумот, може*и има и мене нешто што не ми се допаѓа, но тоа е само мое гледиште и само тоа и ќе остане.
Мунгос, чинам ти реков, да не се занимаваш со други членови на форумот.

Дечки, пак ќе повторам, не мора да се мачи никој да преведува и да поставува на странски јазици на форумот, доволно е само линк да се остави.


Изменето од Македон - 16.Февруари.2010 во 17:27
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 18:15
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Четниците во Македонија, независно од тоа што ги имало таму каде што наведе ти, а и уште на некои места, иако во незначителен број, никогаш и никаде не претставувале никаков отпор во Македонија. Ниту еднаш не се судриле со бугарската војска, ниту со било која друга, а и немале поддршка од локалното население, па морале и да се држат повеќе во Јужна Србија, отколку во Македонија. Напротив, постојано се повлекувале пред бугарскиот налет, па кога бугарската администрација ги протерала Србите, немало ниту најмал отпор. Немало ниту еден испукан к*ршум од нивна страна кон бугарската војска. Точно е и тоа дека тие се носителни на отпорот во останатите делови на Југославија, регионите кои ги наведе,  а и Јужна Србија, каде партизаните не успеале дури и на крајот на Втората Светска Војна да изградат стабилна структура, па последните операции во Јужна Србија се доверени на НОВ на Македонија, наместо на НОВ на Србија.Четниците во почетокот биле тие кои ја имале поддршката од Западот, но во 1943 година, кога веќе и партизанското движење достигнува поголеми размери, работите се менуваат, па четниците дури и застануваат на страната на Германците, секако, против партизаните. Сета поддршка која ја давале на четниците, наеднаш почнале  да ја даваат на партизаните, секако партизаните добивале и поддршка од СССР, а и СССР издејствувал партизаните да добијат некаков легитимитет.А инаку некои ѕверства на четниците се познати, иако за волја на вистината, во Македонија и ги немало, пред се затоа што четниците немале можност освен, повремени упади на македонска територија, претежно во селата покрај српската граница, да сторат нешто друго.


Vo Makedonija cetnicite nemale akcii od prosta pricina sto sto nemale uslovi za toa.
Voopsto i ne spomnav deka se borele nekade vo MK.

Interesno e sto kazuvas deka cetnicite sorabotuvale so nacistite, posoci nekoj relevanten dokaz deka Draza napravil nekakov dogovor za sorabotka so niv.
Cetnickiot vojvoda Kosta Pecanac, da, toj sorabotuval kako i nekoi drugi vojvodi so neznacitelen broj sledbenici, a koi isti se likvidirani od strana na regularnite cetnicki formacii so naredba od Draza vo tekot na vojnata.

A koj pogolemi zverstva ima napraveno vo tekot na vojnata, barem sega e jasno. Zverstvata sto gi napravija partizanite vrz civilite vo cela JU, za vreme na vojnata a pogotovo posle vojnata e nesporedliva, duri po nekoi najnovi analizi direktno se odgovorni za poveketo od zrtvite vo JU. Duri i ustasite mozele voda da im nosat, kolku bile umesni vo masovni kolezi i pogubuvanja vo najgolem del od prostorite na bivsa JU.
Cetnicite na Draza imaat konstantna pomos od sojuzicite se do krajot na 44 god. koga po pritisok od Stalin a po prethodno placenje na Tito, Cercil resava da ja namali pomosta na cetnicite koja osetno se odrazila na terenot.
Da se reselo vo Teheran deka JU ke bide Anglo-Americka sfera na vlijanie a ne Ruska, sasvim drugacija ke bese sostojbata.
Vaka na ovoj nacin, od pocetokot na 44 god. pocnuva se pogolemo vlijanie da imaat partizanite na boisteto vo JU, bidejki pocnale da dobivaat ogromna pomos od Rusija, dodeka za drugite se namaluvala pomosta, za da gi oslabnat.
Kako se dvizele ponatamu sostojbite e veke poznato.


Во Македонија немале ниту поддршка, ниту услови, ниту моќ. Како што кажав и погоре.
Инаку Коста Печанац, кој соработувал со фашистите, некогаш навлегувал и на територијата на Македонија, односно истиот со свои сили навлегувал во селата во северниот дел на Македонија.
Во однос на доказите, ете, ти самиот посочи доказ, а и уште некои други. Јас не го споменав директно Дража Михајловиќ, јас говорев општо, а ете, ти спомена дека имало војводи кои соработувале со фашистите. Инаку Печанац е ликвидиран не од Дража Михајловиќ, туку од НОВ на Македонија, како што кажав и погоре, затоа што НОВ на Србија нема доволно поддршка во Јужна Србија, тој регион се става под команда на НОВ на Македонија и последните борби ги води НОВ на Македонија.
Инаку помошта за четниците се намалува во 1943 година, по техеранската конференција, каде е решено Југославија да падне во советската сфера на влијание.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 08:04
Ne si vo pravo koga zboris za Pecanac, zasto toj e ubien od cetnickite trojki koi sluzele za likvidaci, a po direktna naredba od Draza zatoa sto sorabotuval so okupatorot, na planinata Ozren blizu do Soko Banja.
Vo sekoj slucaj, pomala sorabotka so nacistite imale odmetnatite cetnicki vojvodi nego li partizanite.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 12:22
Originally posted by Александров Александров напиша:

мислам теми за вакви гнаси како михајлович не треба да се отвараат бидејќи тој е човекот кој стои зад овакви мегаломански идеиТи немаш прочитано ни едена книга напишана од него , немаш прочитано ни едно писмо од Чича , еден говор , една мисла ... , ама апсолутно немаш поим кој е он , што мислел , за што се борел .

Ти го мразиш само затоа што е Србин , типичен бугарски рефлекс .

Дефакто Чича немал држава за која би се борел , но имал Крал на кој му бил верен .

А тој Чича , не носи титула “ ОБЕДИНИТЕЛ “ , но сепак е за тебе гнаса , нели ?

Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 13:12
Ајде бе, сакаш да кажеш дека „Чича“ јавно се оградил од горе посочената карта и го признал македонскиот народ како одделен, со свој јазик, без падежи, постпозитивен член итн итн. или, како велеше оној ненормалниот Шешељ- Македонци су Срби са говорната маната-иако со оглед на неговата сопствена говорна мана, јас би рекол деа тој ги пренесува своите фрустрации на друг, и прави сметка без крчмарот, како и оние што се обидуваат да ни го подметнат Чича, впрочем.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 14:38
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Ne si vo pravo koga zboris za Pecanac, zasto toj e ubien od cetnickite trojki koi sluzele za likvidaci, a po direktna naredba od Draza zatoa sto sorabotuval so okupatorot, na planinata Ozren blizu do Soko Banja.
Vo sekoj slucaj, pomala sorabotka so nacistite imale odmetnatite cetnicki vojvodi nego li partizanite.
Да, во право си, згрешив, Печанац е убиен од Михајловиќ.
Инаку во однос на Михајловиќ, еве ги неговите познати "Инструкции" од 1941 година, во кои се наредува етничко чистење и создавање на Југославија, а во неа и Голема Србија, во која ќе биде вклучена и Македонија
И точно е дека одредени четници имале соработка со нацистите, еве, подолу на сликата може да се види Раде Радиќ, заедно со германскиот генерал мајор Фридрих Штал и усташки офицер во централна Босна
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 16:51
Originally posted by Pat Pat напиша:

Ајде бе, сакаш да кажеш дека „Чича“ јавно се оградил од горе посочената карта и го признал македонскиот народ како одделен, со свој јазик, без падежи, постпозитивен член итн итн. или, како велеше оној ненормалниот Шешељ- Македонци су Срби са говорната маната-иако со оглед на неговата сопствена говорна мана, јас би рекол деа тој ги пренесува своите фрустрации на друг, и прави сметка без крчмарот, како и оние што се обидуваат да ни го подметнат Чича, впрочем.


Господине , со кого вие се расправате ?мислам теми за вакви гнаси како михајлович не треба да се отвараат бидејќи тој е човекот кој стои зад овакви мегаломански идеи

Јас тврдам дека ни еден бугарски официр не стои зад идејата на обединување на бугарското племе , па кога е тоа така , зашто српски официр би стоел зад големосрбската идеја .

Михајлович не е идеолог , географ , етнолог , лингвист , он е обичен официр , верен на српскот крал , и толку .“Марширала, марширала краља петра гарда “

Изменето од eptendosadno - 17.Февруари.2010 во 16:53
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 17:54
Да се обединува може само нешто што е сродно или истоветно, доколку и двете страни имаат желба за тоа, како двете Германии, а ако немаат тогаш тоа треба да се почитува, како во случајот со Германија и Австрија. Меѓутоа, ако се работи за два сосема различни ентитети, тогаш тоа наводно обединување не е ништо друго туку завојување и асимилација, или барем обид за тоа. Конкретно за случајот со големосрПството(според законот за едначење по звучност- верувам знаеш чие дело е тоа); не може за да се зема тоа што на територијата на Македонија живееле и живеат само еден грст Срби како повод за „обединување“ на Македонија со Србија. Србите нам не ни се најблиските сродници
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 17:54
Кога Македонците се убивани од србите тоа е злосторсво,а кога се убивани во Бугарија,од бугари тоа е братоубиствена војна.

И Александрови и Михајлов не се разликуваат во ништо од овој српски јунак.Но проблемот е што тој немал злосторства во Македонија неговото влијание е многу мало,односно една рака луѓе.


Во британските документи има доста докази каде Дражен е третиран како Тито се до последните моменти знае некој зошто?

Исто и кралот е третиран,едно време и Сталин му вели на Тито да го донесат во Југославија Кралот!

Изменето од mungos80 - 17.Февруари.2010 во 17:54
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 18:00
А тоа што Михајловиќ немал поддршка во Македонија си е факт за себе кој доста кажува.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.