IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Драгољуб Михајловиќ,Четници
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Драгољуб Михајловиќ,Четници

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 20212223>
Автор
Порака
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 15:16
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

na koj neutralni i stranski izvori gi baziras ovie tvrdenja ,sem od komunistickite citanki........................
 

konkretno navedi...............

 

 

kade vo dnevnicite na vermahtot se zboruva za ubistva na deca od strana na cetnicite????
Fiks постави поназад германски извештај, а јас слика на четничкиот командант Раде Радиќ со германскиот генерал Фридрих Штал и усташки офицер. Никаде, ниту еден германски извор, не ја демантира сликата? Зошто? Најверојатно затоа што не сакаат при очи некој слеп да ги прави.


pa zarem od slika na eden cetnik vleces pouka deka JVU i draza , se fasisti????

pa po taa analigija postojat stotici so angliski i americki oficeri......znaci kako?
 

a izvestajot moze da go vidime za sto stanuva zbor....

 

i ne mi odgovori sto mislis za dokazanite lagi na komunistite , i foto-montazite?

zosto nekoj imal potreba od toa doklku postojat ,,dokazi za sprotivnoto,,?


Не е слика на "еден четник", туку на четничкиот командант во Босна, Раде Радиќ. А и погоре приложив уште една автентична слика на четници и усташи во Босна, која не ја негираат ниту Хрватите.
Во однос на некои нешта, кои се фалсификувани, има нешто кое треба да го видиш и ти. Дури и да се фалсификувани некои слики, тие слики, како што видов не се од команданти и генерали, а јас ти понудив автентични слики од генерали. Во однос на децата пак, гнасно е и да говорам, ужас.
За некои луѓе секако дека постои можност и да станува збор за фалсификат, со цел подоцна да бидат ликвидирани, ама за други, што и Германците не негираат, не може ниту да се помисли. Пример за таков е Коста Печанац, фашист со тапија, како и погоре споменатиот Раде Радиќ.
.
ocigledno ne se razbirame.....
jas ne velem deka nemalo lugje koi se predstavuvale kako cetnici ,koi sorabotuvale so germancite..kako tie sto gi navede , no prasanje e OVDE
 
zosto draza go ubiva KOSTA PECANAC? kako predavnik?
 
poimot cetnici ...e sirok kolku sto gledam vo 2 s.v ...no tuka stanuva zbor za JUGOSLOVENSKATA VOJSKA VO TATKOVINATA; I GLAVNIOT STAB POD KOMANDA NA GENERALOT DRAZA MIHAJLOVIK ;KOJ E MINISTER ZA ODBRANA NA VLADATA VO EGZIL...a ne na predavnickata na milan nedic..
 
za kontaktite na eve na pr....sto govri ova ovlastuvanje dadeno na koca popovik za pregovori so FASISTITE....
 
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 15:21
ili ova upateno na fon ribbentrop vo koe se veli,, TITO SE POTVRDI KAKO DOSTOEN COVEK OD DOVERBA;; ::::::
 
 
TREBA LI OD VAKVI PISMA DA JA IZVLEKUVAME CELATA AKTIVNOST NA ;;NOV I POJ ;;;????
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 15:25
ili ovaa kade se nareduva od ribentrop prekin na dogovorite so ,,partizanite,,???????
 
 
 
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 15:28
eve go i na slika .......
 
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 15:54
Originally posted by aladin aladin напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

na koj neutralni i stranski izvori gi baziras ovie tvrdenja ,sem od komunistickite citanki........................
 

konkretno navedi...............

 

 

kade vo dnevnicite na vermahtot se zboruva za ubistva na deca od strana na cetnicite????
Fiks постави поназад германски извештај, а јас слика на четничкиот командант Раде Радиќ со германскиот генерал Фридрих Штал и усташки офицер. Никаде, ниту еден германски извор, не ја демантира сликата? Зошто? Најверојатно затоа што не сакаат при очи некој слеп да ги прави.


pa zarem od slika na eden cetnik vleces pouka deka JVU i draza , se fasisti????

pa po taa analigija postojat stotici so angliski i americki oficeri......znaci kako?
 

a izvestajot moze da go vidime za sto stanuva zbor....

 

i ne mi odgovori sto mislis za dokazanite lagi na komunistite , i foto-montazite?

zosto nekoj imal potreba od toa doklku postojat ,,dokazi za sprotivnoto,,?
Не е слика на "еден четник", туку на четничкиот командант во Босна, Раде Радиќ. А и погоре приложив уште една автентична слика на четници и усташи во Босна, која не ја негираат ниту Хрватите. Во однос на некои нешта, кои се фалсификувани, има нешто кое треба да го видиш и ти. Дури и да се фалсификувани некои слики, тие слики, како што видов не се од команданти и генерали, а јас ти понудив автентични слики од генерали. Во однос на децата пак, гнасно е и да говорам, ужас. За некои луѓе секако дека постои можност и да станува збор за фалсификат, со цел подоцна да бидат ликвидирани, ама за други, што и Германците не негираат, не може ниту да се помисли. Пример за таков е Коста Печанац, фашист со тапија, како и погоре споменатиот Раде Радиќ.


.
ocigledno ne se razbirame.....

jas ne velem deka nemalo lugje koi se predstavuvale kako cetnici ,koi sorabotuvale so germancite..kako tie sto gi navede , no prasanje e OVDE

 

zosto draza go ubiva KOSTA PECANAC? kako predavnik?

 

poimot cetnici ...e sirok kolku sto gledam vo 2 s.v ...no tuka stanuva zbor za JUGOSLOVENSKATA VOJSKA VO TATKOVINATA; I GLAVNIOT STAB POD KOMANDA NA GENERALOT DRAZA MIHAJLOVIK ;KOJ E MINISTER ZA ODBRANA NA VLADATA VO EGZIL...a ne na predavnickata na milan nedic..

 

za kontaktite na eve na pr....sto govri ova ovlastuvanje dadeno na koca popovik za pregovori so FASISTITE....

 



Секако дека не сите соработувале, ама откако почнале да губат тло под нозете, масовно почнале да бараат спас во соработката со Германците, тоа и Германците не го негираат. И тие кои соработувале, не се претставувале како четници, тие биле четници, Раде Радиќ е командант на четниците во Босна, па соработувал со Фридрих Штал, тоа е факт, соработката во Босна е документирана, како што и погоре покажав. Во однос на "Југословенската војска во татковината", мислам дека сепак, Раде Радиќ, Печанац и другите се дел од таа војска. Точно е дека Печанац е убиен поради соработка со фашистите, но зошто другите не се убиени? Еве ти и други слики од четници,усташи и Германци во Босна. Сите четници соработувале со фашистите во Босна, во Србија, рака на срце, немам видено четнички командант со Германец. Истотака, треба ли да ги споменеме четниците од Црна Гора?







Еве ти и нешто кое не е југословенско производство, туку од странските архиви. Погледни го убаво





Зошто Германците би им го дале овој затвореник? Чинам дека после сето ова, се е јасно, сакале или не, при очи слеп не се правам.

П.С. Знам и за преговорите на Тито со партизаните, ама пак има една разлика, која за нас е важна. Партизаните носат одлуки на АВНОЈ за признавање на сите народи, признавање на правото на држава во рамки на федерацијата, другите се залагаат за етнички чисти, вештачки држави. Да, Југославија истотака беше вештачка, ама македонскиот народ, а и другите, беа признаени, не беа инкорпорирани во вештачката творба Голема Србија.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 16:43
Гледам Аладин тука постирал една омилена фотографија на четниците во Србија,на која се повикуваат за некаква си соработка на Партизаните и Германцитесмеење
 
Аладин мило,ти реков јас поназад во темата,ти си читал но немаш доволно прочитано и проучено како и под кои услови е создадена оваа фотографијасмеење 
Ај да ја видиме пак среќа
 
 
Ај сега бидејќи многу знаеш за оваа фотка кажи ми каде се наоѓа тука во тоа време Генерал-лајтнант Коча Поповиќ и посочи кој е на сликата.
Што е целта на тие преговори кои се наречени во историографијата како Мартовски Преговори.
Кој учествува во нив и со какви овластувања,каде се случиле и која им е целта на истите,која година,за време која Германска офанзива и слично.
 
Пази сега Аладин,со оваа тематика сум премногу добро запознаен,ептен добро така да се што ќе кажеш и напишеш е од круцијално значење за тоа што пишуваш тука за четниците и најважно каде се наоѓа главнината на четниците под команда на мапетот чича Дража стациониран во  Липово.
 
Исто ме интересира од тебе да ми кажеш за време на снимањето на оваа фотографија,која е оперативната цел на четничките единици на местото каде што се наоѓаат и со која војска се во содејство.
 
Ам ти си на потег Аладинсреќа
 
 
Сега знам дека малку ќе бидеме надвор од темата за мапетот Дража,но оваа под тема е многу важна тема во врска за дејствијата на четниците во тоа време,значи за време Јануари-Април 1943.среќа


Изменето од fiks - 10.Мај.2010 во 16:57
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 17:32
Уште само едно прашање(засегасреќа) до тебе Аладиннамигнување
 
На 22 јануари 1943 година,за време траењето на битката(ќе ни кажеш ти за која битка се работи кога ќе ги наведеш оперативните задолженија на четниците) во која е снимена фотката што ја постираше последна,со кого се сретнува команданто на 737 полк од  717 Германска Дивизија под команда на Генерал Бенингус Дуполд при влегувањето во селото Трамошње југо-источно од Сански Мост,и како ја има опишано средбата истиот тој командант во својот извештај до штабот на 717 Германска Дивизија.
 
Толку(засега)среќа
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 17:37
Извини Аладин но мора да те прашам уште ова.
 
Кој го брани гарнизонот во Грачац во Лика заедно со Италијаните при нападот 15.01.1943 извршен од страна на  Втората Личка Бригада која се наоѓа во состав на Шестата Личка Дивизија?
 
Многу ме интересира ова,те замолувам да ми одговоришголемо%20гушкање


Изменето од fiks - 10.Мај.2010 во 17:38
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 19:48
 dragi fiks ova preminuva vo diskusija koja e nad moite poznavanja.....намигнување

za fotkata so germancite i partizanite ....taa nema mesto za komentar....tie na slikata se partizani ......kolku sto znam ......

deka cetnici i drugite se borele zaedno protiv komunistite stoi-kako i partizanite so drugite protiv, ---kolku i kako prasanje dosta zatemnato od post komunistickata propaganda......NO GLEDAME DEKA NE E SE KAKO STO PISUVA VO KOMUNISTICKITE CITANKI:::::TOA E FAKT.

deka partizanite i tito pregovarale sorabotuvale so fasistite itn...gledame stoi.....


deka partizanite i cetnicite bile najgolemi neprijateli stoi..i toa......

no deka celta na JVU i draza kako vrhoven komandant ,bila osloboduvanje na srbija ,pod rakovodstvo na srpskata kruna, deka bil imenuvan za minister za odbrana vo kralskata vlada vo egzil, i deka negovata vojska se do 44 e EDINSTVENA PRIZNATA JUGOSLOVENSKA VOJSKA ;-vo borba protiv okupatorot od vladata  i sojuznicite   stoi.....

deka ne prifatil mesto vo kvonsliskata vlada na MILAN NEDIC ; a bil i osuden od niv ....stoi..........deka se izdvoil od organiziranite ednici na ljotic  i nedic koi bile pod komanda na okupatorot ......stoi......


znaci.....se sl*game li vo ova?

 




Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 19:50
na ovaa fotka i se negira verodostojnosta




ovaa e od CITANKITE....намигнувањеcetnicite velat ne e kalabic..so germanec pozadi?
http://img94.imageshack.us/img94/7893/fotor2.jpg
 
 

 


Изменето од aladin - 10.Мај.2010 во 23:21
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 20:05
videte..... dokolku se napravi sporedba na visinata na germanskiot oficir ,so visinata na trojcata cetnici,   toj teba da e  ,,dzudze,,  ha ha ....dokolku stoi na poslednoto skalilo pozadi na vratata....a i dalecinata ne e vored....

Изменето од aladin - 10.Мај.2010 во 20:07
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 20:57
Originally posted by aladin aladin напиша:

 dragi fiks ova preminuva vo diskusija koja e nad moite poznavanja.....намигнување

za fotkata so germancite i partizanite ....taa nema mesto za komentar....tie na slikata se partizani ......kolku sto znam ......

deka cetnici i drugite se borele zaedno protiv komunistite stoi-kako i partizanite so drugite protiv, ---kolku i kako prasanje dosta zatemnato od post komunistickata propaganda......NO GLEDAME DEKA NE E SE KAKO STO PISUVA VO KOMUNISTICKITE CITANKI:::::TOA E FAKT.

deka partizanite i tito pregovarale sorabotuvale so fasistite itn...gledame stoi.....


deka partizanite i cetnicite bile najgolemi neprijateli stoi..i toa......

no deka celta na JVU i draza kako vrhoven komandant ,bila osloboduvanje na srbija ,pod rakovodstvo na srpskata kruna, deka bil imenuvan za minister za odbrana vo kralskata vlada vo egzil, i deka negovata vojska se do 44 e EDINSTVENA PRIZNATA JUGOSLOVENSKA VOJSKA ;-vo borba protiv okupatorot od vladata  i sojuznicite   stoi.....

deka ne prifatil mesto vo kvonsliskata vlada na MILAN NEDIC ; a bil i osuden od niv ....stoi..........deka se izdvoil od organiziranite ednici na ljotic  i nedic koi bile pod komanda na okupatorot ......stoi......


znaci.....se sl*game li vo ova?

 




 
 
Извини Аладин ама јас не терам дискусија на жими мајка и по ѓутуре.
Таа фотка што ја постираше и ја наведе како соработка меѓу Партизаните и Германците е чиста дезинформација мило,такви тврдења ќе најдеш само кај така наречените историчари четнички во Србија.
 
Јас сум спремен да ти напишам едно добри две страници во однос на тоа,да потрошам еден ден во пишување и слично,но ти нема тоа да го земеш како точно и пак ќе ме обвиниш за комунистичка пропаганда.
 
Дали ме тазбираш што ми е поентата,јас ќе наведам факти и потврдени нешта што ти не ги признаваш.
 
Побарав една битка на четниците против Окупаторот да наведеш,ти пак ништо.
 
Ставаш фотка од Мартовски преговори на кои од страна на Врховен Штаб се ополномоштени Милован Џилас,Владимир Велебит и Коча Поповиќ а не знаеш ништо за нив и нивните овластувања и цели на тие преговори согласно со Оперативни Определби на Партизанските единици во долината на Неретва или Главната Оперативна Група  и Врховниот Штаб која ја сочинуваат Прва,Втора,Трета Ударна и Седма Банијска Дивизија.
 
Не знаеш која е целта на тие преговори кои се одржани во Горен Вакуф и многу други работи.
 
Јас ќе напишам деновиве ако најдам време за овие прашања и улогата на четниците на левиот брег на Неретва кои се под лична команда на Дража Михајловиќ и какви се договори за соработка имаат потпишано со Италијаните,но ти пак нема да го прифатиш тоа.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 22:40
gledajki na pocetokot deka faktite gi prestavi kako lagi ,a lagite kako fakti ,ne si dozvoluvam da ti veruvam na bilo sto ,dodeka stvaro ne se pokaze deka e taka od neutralni izvori......................

za toa sto e laga i fistina postavi argumenti ,poveke ,neutralni ,kako sto jas pravam i se trudam (a ne slikicki od titovite citanki)......se sto zastapuvam da bide potkrepeno so fakt....DOKAZI DEKA SLIKATA SO PARTIZANITE I CETNICITE E nevistinita,(jas nikade ne rekov koi se iminjata na konkretnite lica tamu)..ti sam se fati da objasnuvas koj partizani se tamu-jas ne(mada so apla se gleda petokrakata i uniformata)cii se....не

a ova drugoto sto pises .....sekoj koj ja prati diskusijata od pocetok ke vidi deka prviot koj ostana da ne odgovori si ti a ne jas....

ti si faten vo laga deka :

vesnicite i plakatite za draza  ne se izmisleni ---tuku se vistiniti

komunistite vo svojata propaganda koristele lazni sliki foto-montazi kako bi gi prestavile cetnicite kako direktni sorabotnici na okupatorot......

partizanite sorabotuvale so germancite i ustasite,tito bil tajno vo vatikan...a ti gi naveduvase kako ,,pravi borci,,,bez damka........

barase ,,edna  borba na cetnicite posle 43 -ta ..,,, staviv i borba i grad zavzemen-krusevac i poginati ...premolce a pred toa pisuvase ,,-ako mi najdes samo edna borba ,,.....

vprocem samo toa sto tvrdis deka za partizanskite sorabotki i kontakti SO FASISTITE ima opravduvanje a za cetnickite nema ...GOVORI DOVOLNO..po koj sud sudis....

tocno e deka nemam dovolni poznavanja ,no sekako sum daleku od tvojata zaslepenost so komunistickite citanki, mene me interesira da bidam realen....a toa e dovolno i so malku poznavanje da se bide na vistinski pat za doagjanje do vistinata .....




Изменето од aladin - 10.Мај.2010 во 22:54
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2010 во 14:47
Originally posted by aladin aladin напиша:

na ovaa fotka i se negira verodostojnostaovaa e od CITANKITE....намигнувањеcetnicite velat ne e kalabic..so germanec pozadi?
http://img94.imageshack.us/img94/7893/fotor2.jpg

 

 

 


Дали знаеш дека четниците не и ја негираат веродостојноста? Дали знаеш дека истиот Калабиќ се смета дека е еден од тие кои го издадоа Дража Михајловиќ? Еве ти слика, каде Калабиќ е сликан со луѓе за кои се смета дека се комунисти, а со кои го исценирал предавањето на Дража



А штом еднаш е сликан со Американци, другпат со Германци, третпат со комунисти, тогаш јасно е дека и не е баш чист.

Не одговори ништо за англиската слика на Дража Михајловиќ со германскиот претставник, како ни за колаборационистот Раде Радиќ. Очигледно е дека соработувале со Германците, усташите, па и домобраните. Еве и една слика на четник со католички монах и Германец



Има слики дури и на комунисти и четници, позната е сликата од Крушевац.

Јасно е како бел ден дека соработувале со нацистите, сакале ние или не.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 20212223>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.