IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Дабница и масовните убиства во Пиринскиот крај
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дабница и масовните убиства во Пиринскиот крај

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 23:00
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Не забораваj да споменеш од линкот коj си дал (освем границите) и за суштноста на националната цел:<span id="result_" ="long_text"><span style=": rgb(255, 255, 255);" title="С конгресните разисквания [4] в с. Брежани започва идейният процес на анализиране и оценяване на резултатите от македонското освободително движение през периода 1908 -1924 г. Процес, който намира израз в преутвърждаването, уточняването и най-вече в търсенето на нови пътища за постигане" ="this.style.Color='#ebeff9'" ="this.style.Color='#fff'">"Со
конгресните распрашувања, во селото Брежани започнува идејно процес
на анализа и оценување на резултатите од македонското ослободително
движење во периодот 1908 -1924 година Процес, кој наоѓа израз во
преутврдува</span></span>њ<span id="result_" ="long_text"><span style=": rgb(255, 255, 255);" title="С конгресните разисквания [4] в с. Брежани започва идейният процес на анализиране и оценяване на резултатите от македонското освободително движение през периода 1908 -1924 г. Процес, който намира израз в преутвърждаването, уточняването и най-вече в търсенето на нови пътища за постигане" ="this.style.Color='#ebeff9'" ="this.style.Color='#fff'">ето, запознавање и особено во барањето на нови патишта за
постигнување </span><span style=": rgb(255, 255, 255);" title="на бленувания общобългарски национален идеал – освобождението на национално потиснатите българи и тяхното обединение със свободната Родина." ="this.style.Color='#ebeff9'" ="this.style.Color='#fff'">на посакуваниот општобугарски национален идеал - ослободувањето на
национално потиснатите Бугари и нивното обединување со слободната Татковина.
</span><span style=": rgb(255, 255, 255);" title="Съществен ориентир затова в декларацията е отношението спрямо Петричко – единствената част от Македония, в която липсва национален гнет." ="this.style.Color='#ebeff9'" ="this.style.Color='#fff'">Значаен
Ориентир затоа во декларацијата е односот спрема Петричко -
единствениот дел од Македонија, во кој нема национален гнет.</span></span>"намигнувањеЗнаеш за Петричкиот инцидент?Не бараj во македонски извори, нема го таму.намигнување


Молам ?

Ако не е поддршката и согласието на бугарските влади, истата ВМРО немаше да jа има ниту ден.

Ајде повтори ја реченицата со истата дрскост и ароганција .

П.С.
Раскажи ми на кратко за делото на скопскиот војвода , Величко Велјанов (Чичето).

Искрено , Бугарија после првата светска војна и не било држава , затоа се јавува ВМРО со таква сила , во таква формација , и.т.н.

Изменето од eptendosadno - 13.Февруари.2010 во 23:10
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 23:30
За Величко Велjанов веке имавме дискусиjа.Овде се двоицата со Крсто Лазаров, кумановскиот воjвода, се гледаат убаво униформите на ВМРО со капите-"крумовки"намигнување, кусите манлихери, на прикладот со бугарскиот грб.


И двоицата се борци против српската вооружена пропаганда во северна Македониja.Уапсен од србите после поразот на Бугариjа во Првата светска воjна, успева да избега во Бугариjа(а каде?) и се приклучува кон Александровата ВМРО.После 1941 се мести во Скопиjе, каде умира во 1943.
И што сега, убиец на Стамболиски, и?

Затоа ти кажав да побараш за Петричкиот инцидент, да видиш како без да има право на воjска се заштитува тоа, кое "не било држава"...намигнување


Изменето од lav4eto - 13.Февруари.2010 во 23:51
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 23:50
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

За Величко Велjанов веке имавме дискусиjа.Овде се двоицата со Крсто Лазаров, кумановскиот воjвода, се гледаат убаво униформите на ВМРО со капите-"крумовки"намигнување, кусите манлихери, на прикладот со бугаркиот грб.И двоицата се борци против српската вооружена пропаганда во северна Македониja.Уапсен од србите после поразот на Бугариjа во Првата светска воjна, успева да избега во Бугариjа(а каде?) и се приклучува кон Александровата ВМРО.После 1941 се мести во Скопиjе, каде умира во 1943.И што сега, убиец на Стамболиски, и?Затоа ти кажав да побараш за Петричкиот инцидент, да видиш како без да има право на воjска се заштитува тоа, кое "не било држава"...намигнување


Убил бугарски премиер и останал жив , во Бугарија ?

Добро , да не навлегуваме во детали , на пример , кој ја бранел Бугарија од грчките упади на нејзина територија , чива војска и полиција , тоа не било бугарската , и сл.

Тоа не е тема .
Него , што ти имаш да кажеш за

Дабница и масовните убиства во Пиринскиот кра
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 23:54
Читаш Глобус?

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 00:22
Да видиме кој беа жртви на овој настан.


Тодор Чопов внук на Гоце Делчев

Иван Илиев Ајдински

Димитар Ацев Шуманов

Методи Јанушев

Никола Лисичев

Коста Сандев и други

За учество во Септевриското востание
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 00:27
Арсение Јовков во горна Џумаја
Владислав Ковачев и Димо Хаџи Димов во Софија
Методи Алексиев во Петрич
Чудомир Кантарџиев во Пловдив
Георги Скрижовски во Свиленград
Александар Бујнов во Шумен
Петар Чаулев во Милано
Тодор Паница во Виена

и уште околу 300 души за кој добрва ќе дознаваме.
Овие се од 1924 година

Изменето од mungos80 - 14.Февруари.2010 во 00:27
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 00:28
Ефтим Цеков и Панчо Михајлов по наредба на Ванчо Михајлов
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 00:40
Да видиме кој беа членовите на телото задолжено за масакрот

Ванко Ганчев „Аспарух„
Михаил Скендеров „Серафим„
Јордан Ѓурков„Еделвајс„
Горги Жоро Натев „Љулински„

Овие лица биле сместени во Митрополијата а злоделата биле вршени во куќата на Арнаудов,џелати беа од фамилијата Дринковци од селото Кочан од Неврокопско,Ибраим,Балијата,Аѓилата,Дебрето,Џ`сура,сите од село Кочани Тодор Чаков од село Мосомиште.
За да ги прикријаат злоделата свирела музика за да не се слуша лелекот а телата завршиа во печка и во јама со вар.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 00:44
По наредба на Александар Протугеров од селото градево се уапсени 30 лица кој како добиток се отепани и обесени а потоа закопани во заедничка гробница.


Но сите овие настани не можеле да се случаат без дозвола од дворот.односно на армиските и полициските сили во Бугарија.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 11:51
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

По наредба на Александар Протугеров од селото градево се уапсени 30 лица кој како добиток се отепани и обесени а потоа закопани во заедничка гробница.


Но сите овие настани не можеле да се случаат без дозвола од дворот.односно на армиските и полициските сили во Бугарија.


Ајде вака , да предпоставиме дека Бугарија била држава со свои институции , суд , полиција и сл. , оние што му суделе и го затвориле Пере Тошев , и уште многу , многу други македонски сепаратисти, социјалисти, комунисти и.т.н.

Прашање , јавно поставено до бугарските архиви , историчари , македонските душегрижници , промоторите на вистината .

Постои ли некое полициско досие за убиставата извршени од ВМРО , некои налози за апсења издадени од институциите на Бугарија , потерници , судски пресуди , лежење во затвор и.т.н. , против организаторите на тие убиства , масовни убиства , нешто што е специфика на една нормална и правна држава ?

И ова , дали постои колективна амнестија кон истите ?

Изменето од eptendosadno - 14.Февруари.2010 во 11:53
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 19:33
Има една архива која се уште не е отворена,таа е царската архива и никој од историчарите нема пристап таму.Не знам до кога важи забраната ама сигурно послем неа ќе биде интересно.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 22:31
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Има една архива која се уште не е отворена,таа е царската архива и никој од историчарите нема пристап таму.Не знам до кога важи забраната ама сигурно послем неа ќе биде интересно.


Мене ми е прифатливо бугарските историчари да пишуваат за Идризово , за Голи Оток , за убиствата во Струмица на “ ванчомихајловисти “ , за настаните на Кале , Велес и слични постконфликтни аномалии во новата држава Македонија , но доколку истите , да ги наречеме историчари , не ни изнесат една бројка на ангажирани бугарски полицајци , војска , шпиуни во Пиринска при растурање на ВМРО , причини зашто В. Михајлов не одговарал за своите дела пред бугарските институции , зашто да не биде обвинет за убиства на народни бугарски пратеници , случајно Македонци и сл., е тоа неможам да го разберам , доколку истите се сметаат за научници .

Мислам дека , доколку не се смени општественото мислење во Бугарија , додека не продре потребата од вистината , и само таа , ние во ни еден друг случај нема да дознаеме колку тоа Македонци се убиени , зашто се убиени , односно , нема да ја разбереме големината на В. Михајлов , човек кој има своја улица во таа држава .

Изменето од eptendosadno - 14.Февруари.2010 во 22:54
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.