IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Дабница и масовните убиства во Пиринскиот крај
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дабница и масовните убиства во Пиринскиот крај

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 22:59
Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Сметам ова дето го е направил Владо Черноземски со убииството на срспкиот крал и одговор на зверствата на србите во Македониа.

Што апсолутно не е вистина .
ВМРО како организација во тоа врее не постоела , организацијата била растурена од бугарскиот Цар , кој не е убиен поради тоа , но не е тема дали Хрвти или Германци или некој трет го ангажирал Величко да го убие кралот , туку тема е колку тоа убиства на Македонци направил истиот , и во име на што .


Братоубииствата не са убава работа ама убииствата почнале от убииството на Борис Сарафов по порака на Сандански!
Черноземски е утепал двама Хаджидимов и Томалевски осуден на смрт два пъти за убииствата во Бугариа еден пат бега от полициата следниот пат бил помилван!!!!
А во името на што са се тепале ?- Секоj си имал негов идеал!


Танасе , излези веќе еднаш од таа приказна , од тие басни за мали деца , дефиниции за дневна политика и сл.

Убиствата на ВМРО , убиствата на македонците нарачани од бугарскиот двор , од “ воената лига “ добиваат епитет братоубиствени , додека убиствата во св. Недела , убиството на Чкатров , Џузелов се тероризам , насилие на бездушници , предавници , ликвидација на “ бугарската интелигенција “ и сл.

Не прифаќам полемика со човек кој не се ни обидува да има разбирање за нешто што би го направило Арсение Јовков ЖРТВА .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
tanas_1902 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas_1902 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 08:27
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:Танасе , излези веќе еднаш од таа приказна , од тие басни за мали деца , дефиниции за дневна политика и сл.

Убиствата на ВМРО , убиствата на македонците нарачани од бугарскиот двор , од “ воената лига “ добиваат епитет братоубиствени , додека убиствата во св. Недела , убиството на Чкатров , Џузелов се тероризам , насилие на бездушници , предавници , ликвидација на “ бугарската интелигенција “ и сл.

Не прифаќам полемика со човек кој не се ни обидува да има разбирање за нешто што би го направило Арсение Јовков ЖРТВА .


Ако не прифакаш моите ставови може да прифакаш тези на Буги . Влегуваj во темава за Владо Черноземски и виж како за нашиот модератор Бугич- Владо Черноземски е национален македонски хероj. За тебе е терорист. Приемам дека во Македониа незнаете што да мислити за тоз человек и секоj си има негова теза.
Во Бугариа не е така за нас делото му в Марсилиа е одговор за сите изедвателства на србите во Македониа. (ако може убииство да биде положително)
Односно убииствата во организациата нема как ова да биде положително но и за ова си имало причини. Монетата винаги има две страни! Во ВМРО имало две крила и двете располагали со оружие! В ониа смутни времена така се решавали междуличностни и идеjни различиа!
И да не забораваме че за нас и вас ВМРО са в повекето случаj херои а за останалиот свет са терористична организациа!
Зависи от коjа страна на монетата ке застанеш!

Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 14:54
Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:Танасе , излези веќе еднаш од таа приказна , од тие басни за мали деца , дефиниции за дневна политика и сл.

Убиствата на ВМРО , убиствата на македонците нарачани од бугарскиот двор , од “ воената лига “ добиваат епитет братоубиствени , додека убиствата во св. Недела , убиството на Чкатров , Џузелов се тероризам , насилие на бездушници , предавници , ликвидација на “ бугарската интелигенција “ и сл.

Не прифаќам полемика со човек кој не се ни обидува да има разбирање за нешто што би го направило Арсение Јовков ЖРТВА .


Ако не прифакаш моите ставови може да прифакаш тези на Буги . Влегуваj во темава за Владо Черноземски и виж како за нашиот модератор Бугич- Владо Черноземски е национален македонски хероj. За тебе е терорист. Приемам дека во Македониа незнаете што да мислити за тоз человек и секоj си има негова теза.
Во Бугариа не е така за нас делото му в Марсилиа е одговор за сите изедвателства на србите во Македониа. (ако може убииство да биде положително)
Односно убииствата во организациата нема как ова да биде положително но и за ова си имало причини. Монетата винаги има две страни! Во ВМРО имало две крила и двете располагали со оружие! В ониа смутни времена така се решавали междуличностни и идеjни различиа!
И да не забораваме че за нас и вас ВМРО са в повекето случаj херои а за останалиот свет са терористична организациа!
Зависи от коjа страна на монетата ке застанеш!ВМРО по дефиниција е терористичка организација , без разлика како ти сакаш да ја представиш или именуваш .
Ѓемиџиите се терористи , и тука не треба да има дискусија .

Но , некој тоа го правел од убедување , понесен од идеали , бидејки други средства за политичка борба не му се дозволени .
Величко во тој филм нема идеологија , не е влезен во организацијата од убедување , нема крајна цел , он е убица , егзекутор и ништо повеќе .

Инаку Величко во Бугарија ( Бугарија како институција ) добива на големина и важност само и само после комунизмот , нешто како последица на постокунистичката траума на бугарските политичари и историчари .

И повторно , која е корелацијата , Крал Александар - Д. Х. Димов ?
Јас гледам само убиство .

Изменето од eptendosadno - 12.Февруари.2010 во 14:55
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 15:08
Бидејки бев спомнат погоре да додадам и да објаснам - прво Черноэемски не го направил атентатот во име на ВМРО и на Македонскиот народ,хрватите се уплашиле па тој како нивен инструктор преэемал акција во свои раце,дали эемал пари эа тоа или имал договор некаков не се энае бидејки во тие години органиэацијата веке и не работи идеалистички туку платенички.Мора да се раэликува ВМРО пред Михајлов и по Михалов эатоа эошто Михајлов ВМРО го направил приватен клуб а не патриотска органиэација која се бори эа права - ВМРО до Александров има цел - НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА а по Александров нема.
И да / јас сум лично определен како десничар но не сметам дека ВМРО на Михајлов е патриотска органиэација како што била претходно
Кон врв
tanas_1902 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas_1902 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 15:18
Е па денес во Утрински имаше голема статиа за Михаjлов и Александров. Утре ке пишуват оште! Малце сум збунет штото едно се пише тука на форумот друго во весниците оди разбери коj што мисли !!!!
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 15:27
Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

Е па денес во Утрински имаше голема статиа за Михаjлов и Александров. Утре ке пишуват оште! Малце сум збунет штото едно се пише тука на форумот друго во весниците оди разбери коj што мисли !!!!


Па не читај толку , ќе си расипеш очите
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 23:03
А го прочита некој текстот И што врска има тој со муабетот
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 23:31
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

А го прочита некој текстот И што врска има тој со муабетот


Па ти кажуваат дека текстот е пристрасен , дека тоа е само братоубиствена војна и за нешто што не треба да се стваат такви епитети , квалификации , сепак , тоа се случувало во Бугарија , а таму немало србокомунисти - србомани , гркомани и сл.
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 14:24
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:ВМРО по дефиниција е терористичка организација , без разлика како ти сакаш да ја представиш или именуваш .
Ѓемиџиите се терористи , и тука не треба да има дискусија .

Но , некој тоа го правел од убедување , понесен од идеали , бидејки други средства за политичка борба не му се дозволени .
Величко во тој филм нема идеологија , не е влезен во организацијата од убедување , нема крајна цел , он е убица , егзекутор и ништо повеќе .

Инаку Величко во Бугарија ( Бугарија како институција ) добива на големина и важност само и само после комунизмот , нешто како последица на постокунистичката траума на бугарските политичари и историчари .

И повторно , која е корелацијата , Крал Александар - Д. Х. Димов ?
Јас гледам само убиство .


А дали мислиш дека само десницата вршела убиства, а левицата биле ангели невини, жртвени jагниња, кои само чекале колачот?

Мислам не си слушнал за професор Никола Милев од Мокрени (Костурско), противник на комунистичките сили и соработник на Тодор Александров.
Види како се однесуваат "добрите" леви сили кон него:

Во 1924 година во Виена групата македонски дејци околу Димитар Влахов, поврзани се со Советските служби, донесува одлука за убиството на својот противник Никола Милев. Се смета дека Милев е еден од основните идеолошки противници на Коминтерната и неговите приврзаници во македонското движење. Изборот е одобрен од Станке Димитров и Централниот комитет на БКП.намигнување Со одлука на Специјалното кривична тројка (ЧЕКА) во состав Станке Димитров, Иван Минков и В'лко Червенков терористичката група на Петар Абаџиев подготвува покушението над професор Никола Милев, што е извршено на 13 февруари 1925 година на булеварот "Дондуков", во центарот на Софија. Физичкиот убиец е Милан Манолев, осуден за атентатот во Софиското казино во 1915 година и амнестиран под власта на Александар Стамболиjски. Според некои извори не Манолев е убиецот, а анархокомунистите Георги Шеjтанов и Желjу Грозев.

Погребот на Никола Милев на 15 февруари 1925 е едно од најголемите и броjните во Софија во оние години. Убиството го зголемува тензиите во бугарското општество во 20-те години на 20 век. Милан Манолев набргу по убиството е уапсен од македонски дејци и по соодветните признаниjа е убиен од ВМРО, а наместо бегалците- подбудители, се убиени нивните сопартиjци - пратениците Тодор Страшимиров (17 февруари 1925) и Харалампи Стојанов (6 март 1925).


Не сичко е црно и бело, колега.голема%20насмевка

НиколаМилев


Изменето од Македон - 13.Февруари.2010 во 14:38
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 14:37
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:


ВМРО по дефиниција е терористичка организација , без разлика како ти сакаш да ја представиш или именуваш .
Ѓемиџиите се терористи , и тука не треба да има дискусија .

Но , некој тоа го правел од убедување , понесен од идеали , бидејки други средства за политичка борба не му се дозволени .
Величко во тој филм нема идеологија , не е влезен во организацијата од убедување , нема крајна цел , он е убица , егзекутор и ништо повеќе .

Инаку Величко во Бугарија ( Бугарија како институција ) добива на големина и важност само и само после комунизмот , нешто како последица на постокунистичката траума на бугарските политичари и историчари .

И повторно , која е корелацијата , Крал Александар - Д. Х. Димов ?
Јас гледам само убиство .
А дали мислиш дека само десницата вршела убиства, а левицата биле ангели невини, жртвени jагниња, кои само чекале колачот?Мислам не си слушнал за професор Никола Милев од Мокрени (Костурско), противник на комунистичките сили и соработник на Тодор Александров.Види како се однесуваат "добрите" леви сили кон него:<span id="result_"><span style="" title="През 1924 година във Виена групата македонски дейци около Димитър Влахов, свързали се със съветските служби, взима решение за убийството на своя опонент Никола Милев.">Во
1924 година во Виена групата македонски дејци околу Димитар Влахов,
поврзани се со Советските служби, донесува одлука за убиството на
својот противник Никола Милев. </span><span style="" title="Смята се, че Милев е един от основните идеологически противници на Коминтерна и неговите привърженици в македонското движение.">Се смета дека Милев е еден од основните идеолошки противници на Коминтерната и неговите приврзаници во македонското движење. </span><span style="" title="Изборът е одобрен от Станке Димитров и Централния комитет на БКП.">Изборот е одобрен од Станке Димитров и Централниот комитет на БКП.намигнување </span><span style="" title="По решение на Специалната наказателна тройка (ЧЕКА) в състав Станке Димитров, Иван Минков и Вълко Червенков терористичната група на Петър Абаджиев подготвя покушението над професор Никола Милев, което е извършено на 13 февруари 1925 година на булевард „Дондуков“, в центъра на София.">Со
одлука на Специјалното кривична тројка (ЧЕКА) во состав Станке
Димитров, Иван Минков и В'лко Червенков терористичката група на Петар
Абаџиев подготвува покушението над професор Никола Милев, што е
извршено на 13 февруари 1925 година на булеварот "Дондуков", во
центарот на Софија. </span><span style="" title="Физическият убиец е Милан Манолев, осъждан по атентата в Софийското казино през 1915 година и амнистиран при управлението на Александър Стамболийски.">Физичкиот
убиец е Милан Манолев, осуден за атентатот во Софийското казино во 1915
година и амнестиран под власта на Александар Стамболиjски. </span><span style="" title="Според някои източници не Манолев е убиецът, а анархокомунистите Георги Шейтанов и Желю Грозев[2].">Според некои извори не Манолев е убиецот, а анархокомунистите Георги Шеjтанов и Желjу Грозев.

</span><span style="" title="Погребението на Никола Милев на 15 февруари 1925 е едно от най-многолюдните в София през онези години[3].">Погребот на Никола Милев на 15 февруари 1925 е едно од најголемите и броjните во Софија во оние години. </span><span style="" title="Убийството му увеличава напрежението в българското общество през 20-те години на 20 век.">Убиството го зголемува тензиите во бугарското општество во 20-те години на 20 век. </span><span style="" title="Милан Манолев скоро след убийството е заловен от македонски дейци и след съответните самопризнания е убит от ВМРО, а вместо укриващите се подбудители са убити техните съпартийци – депутатите Тодор Страшимиров (17 февруари 1925) и Харалампи Стоянов (6 март 1925).">Милан
Манолев набргу по убиството е уапсен од македонски дејци и по
соодветните признаниjа е убиен од ВМРО, а наместо бегалците- подбудители, се
убиени нивните сопартиjци - пратениците Тодор Страшимиров (17 февруари
1925) и Харалампи Стојанов (6 март 1925).
</span></span>
Не сичко е црно и бело, колега.голема%20насмевкаНиколаМилев


Па не , се знае како Ленин дошол на власт во Русија , тоа не било на изборите нели ?

Но види , да не се навраќаме назад за да констатираме кога е забранета комунистичката партија во Бугарија , и дали тоа , во тоа време е направено со ВМРО - Александров , него ВМРО е Внатрешно МАКЕДОНСКА Револуционерна Организација , држава во држава , организација со своја полиција , со свои банки , објекти , даноци и сл.

Атентатот во св. Крал е класичен прмер на тероризам , зарем и за тоа треба сега да спориме , а ?
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 14:44
Ако не е поддршката и согласието на бугарските влади, истата ВМРО немаше да jа има ниту ден.
Само види после превратот 1934 за колку време беше растурена- исчезнаа за миг и банките, и структурите и се... дали имаше народно востаниjе во Пиринско?
Атентатот во Св.Крал е беспорен дивjашки тероризам и варварство, да, од истите комунисти, чиjа иделогиjа заштитувааш.намигнување

И сега да не обвинуваме за сичкото зло Александров и Михаjлов, а оние од левицата да ги ставите на пиедестал!Изменето од lav4eto - 13.Февруари.2010 во 14:45
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 18:07
no coment тага

Изменето од bijonse1 - 13.Февруари.2010 во 18:33
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 18:16
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:


Ако не е поддршката и согласието на бугарските влади, истата ВМРО немаше да jа има ниту ден.Само види после превратот 1934 за колку време беше растурена- исчезнаа за миг и банките, и структурите и се... дали имаше народно востаниjе во Пиринско?Атентатот во Св.Крал е беспорен дивjашки тероризам и варварство, да, од истите комунисти, чиjа иделогиjа заштитувааш.намигнувањеИ сега да не обвинуваме за сичкото зло Александров и Михаjлов, а оние од левицата да ги ставите на пиедестал!


Опа , така ли ?
Да , комунизмот не Маркс , не е животот на Маркс , комунизмот не е Че , не е Сталин , Ленин , Живков , тоа е нешто друго .
Комунизмот не е ни атентатот во цррквата св. Крал , ниту многу , многу други атентати , терористичките акции на Вапцаров , револуции и сл.

Комунизмот е сон , идеологија , звезда водиња .

Аналогно на тоа , ВМРО не е Гоце Делчев , Т. Александров , К. Каракачанов туку тоа е сон , национална цел , ѕвезда водиља .

"Целосно политичка автономија (самоуправа) за Македонија во нејзините природни географически граници - на север Пелистер, Осогово, Шар Планина, на запад Западен планини, на југ со реката Бистрица и Бело Море, на исток реката Места и западнородопската синџир"


Тоа постои и денес кај Македонците иако Бугарскот Цар не постои , тие политичари во Бугарија од тогаш , исто така не постојат и.т.н.

Затоа не забегувај и сконцентрирај се на темата Дабница и масовните убиства во Пиринскиот крај

Изменето од eptendosadno - 13.Февруари.2010 во 18:18
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 21:41
Не забораваj да споменеш од линкот коj си дал (освем границите) и за суштноста на националната цел:

"Со конгресните распрашувања, во селото Брежани започнува идејно процес на анализа и оценување на резултатите од македонското ослободително движење во периодот 1908 -1924 година Процес, кој наоѓа израз во преутврдувањето, запознавање и особено во барањето на нови патишта за постигнување на посакуваниот општобугарски национален идеал - ослободувањето на национално потиснатите Бугари и нивното обединување со слободната Татковина. Значаен Ориентир затоа во декларацијата е односот спрема Петричко - единствениот дел од Македонија, во кој нема национален гнет."
намигнување
Знаеш за Петричкиот инцидент?
Не бараj во македонски извори, нема го таму.


намигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.