IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Втора светска војна
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Втора светска војна

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 18:10
Секако дека немало мешање во војната,иако советниците на Рузвелт му советуваат да се вклучи во војната,но него го јаде тоа што изборната кампања ја темили на тоа дека нема Американските момчиња да војуваат за туѓи интереси.
 
Секако после Перл Харбор се има променето ова и изјавата е една од малкуте кои не ги остварил.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 22:30
Originally posted by fiks fiks напиша:

Секако дека немало мешање во војната,иако советниците на Рузвелт му советуваат да се вклучи во војната,но него го јаде тоа што изборната кампања ја темили на тоа дека нема Американските момчиња да војуваат за туѓи интереси.
 
Секако после Перл Харбор се има променето ова и изјавата е една од малкуте кои не ги остварил.
всушност, што се однесува до болдираново, во својот познат говор по нападот на Перл Харбор тој се жали дека кај нацистите се познати како слабаци за кои се борат луѓе од други земји, или нешто слично

инаку многу ми е смешен почетокот на конфликтите меѓу САД и Јапонија, всушност, Америка ги почнува сите војни на таков начин, со некои игри кои провоцираат, а секогаш се меша таму кај што не треба, под маската на херој, ги брани своите лични интереси, чека некој друг да го почне конфликтот и после да се вмеша како „the good guy“
поентата ми е, дека Американците без врска се жалат дека ненадејно биле нападнати, тоа е исто како Хитлер да се жали што извршиле инвазија на Нормандија ненадејно, во тој период, веќе кристално јасно е дека требало да се очекува напад, може*и не на главната морнаричка база но барем на некоја од пацифичките територии или бродови
а што се однесува до фрлањето на атомските бомби, мислам дека тоа било сосема непотребно и дека е еден од начините Америка да покаже моќ од која цел свет ќе се плаши, повеќе одколку добра намера за брзо завршување на војната

во Европа пак, се обвинува Германија како почетник, а претходно е извршена делба на Полска меѓу Германија и Русија, што е повторно смешно, Германија може слободно да се обвинува како главен почетник на холокаустот, но не и на втората светска војна
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 22:43
Добра поента изнесе Забеган со поделбата на Полска од страна на Германија и Русија.

Голем број на луѓе не знаат дека и Русите си имаат грабнато поприличен  дел од источна Полска.
А тука и да се напомене фактот со егзекуцијата на неколку илјади Полски офицери и војници од страна на Русите.
Се ова излезено на виделина е после завршувањето на војната.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 00:32
Rusite samo si ja povratija teritorijata koja sto ja grabnaa poljacite po prvata svetska vojna, nisto poveke.

Makedon ja spomnuva bitkata kaj Hankin Hol, taa e vodena vo 39 god. pred zapocnuvanjeto na vtorata svetska vojna i nema nikakvo znacenje za ruskata vojska vo vreme na vojnata. Inaku taktikata koja Zukov ja sproveduva tamu se izucuva vo poveketo voeni akademii vo svetot do den denes.

Tocno e i toa deka Zorge nedvosmisleno daval dobri i kvalitetni podatoci na ruskata komanda, no Stalin ne veruval vo izvestuvacite, i soobrazno na toa voopsto ne ja namaluval brojnosta i ekipiranosta na ruskite trupi na dalecniot istok, tuku i konstantno gi zgolemuval so ogled na moznostite, a posebno po bitkata kaj Stalingrad. Tie trupi samo rotirale so trupite koi doagjale od frontot poradi odmor, reorganizacija i popunuvanje.

Nekoj porano iznese deka petokolonasite vo USA ne igrale poznacajna uloga, steta e da ja rasipuvame ovaa tema so toa. Da najdam poveke vreme, ke postiram spisok na vidni Amerikanci koi rabotele za nacistickata kauza vo Amerika.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 14:00
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Rusite samo si ja povratija teritorijata koja sto ja grabnaa poljacite po prvata svetska vojna, nisto poveke.

Makedon ja spomnuva bitkata kaj Hankin Hol, taa e vodena vo 39 god. pred zapocnuvanjeto na vtorata svetska vojna i nema nikakvo znacenje za ruskata vojska vo vreme na vojnata. Inaku taktikata koja Zukov ja sproveduva tamu se izucuva vo poveketo voeni akademii vo svetot do den denes.

Tocno e i toa deka Zorge nedvosmisleno daval dobri i kvalitetni podatoci na ruskata komanda, no Stalin ne veruval vo izvestuvacite, i soobrazno na toa voopsto ne ja namaluval brojnosta i ekipiranosta na ruskite trupi na dalecniot istok, tuku i konstantno gi zgolemuval so ogled na moznostite, a posebno po bitkata kaj Stalingrad. Tie trupi samo rotirale so trupite koi doagjale od frontot poradi odmor, reorganizacija i popunuvanje.

Nekoj porano iznese deka petokolonasite vo USA ne igrale poznacajna uloga, steta e da ja rasipuvame ovaa tema so toa. Da najdam poveke vreme, ke postiram spisok na vidni Amerikanci koi rabotele za nacistickata kauza vo Amerika.


Битката која ја споменав нема значење за руската војска, но има значење за јапонската, пред се бидејќи со тоа Јапонците добиваат силна порака дека напад на Русија би бил катастрофа, а дека со тоа и ќе мора да ги намалат своите ресурси  за војската во Кина, па и дека со тоа би се дестабилизирала состојбата воспоставена по победата над Кинезите.
Во однос на агресивната руска политика, сведок за тоа е руското грабнување на териториите Северна Буковина, Бесарабија, војната со Финска истотака, анексијата на Летонија, Естонија и Литванија.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 23:42
Ne bi rekol deka Rusite imaat agresivna politika na osvojuvanja se do krajot na 44 god.
Teritorite koi gi naveduvas deka bile grabnati od Rusite se vsusnost samo povrat na teritoriite koi gi imale pred prvata svetska vojna a i se odzemeni posle intervencijata na medjunarodnite sili i buntot na belite po oktomvriskata revolucija.
Vojnata so Finska ja zapocnuvaat Rusite poradi ednostavna pricina sto granicata bila na samo 50 km od Leningrad, a veke Fincite na celo so Manerhajm zapocnale so izgradba na Manerhajmovata linija na utvrduvanja dolz granicata so Rusija. Poznato e deka Manerhajm e eden od golemite podrzuvaci na Hitler. Rusite ovaa vojna koj ne bila ni malku naivna, ja vodat cisto od preventivni pricini, taka da im ja pomeruvaat granicata na Fincite na edno 200 km po na sever od Leningrad. Da sakale da ja okupiraat Finska toa ke go napravele bez problem.

Изменето од Zeksi71 - 17.Февруари.2010 во 23:43
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 23:55
Зекси ама ич не се сложува со мислењето твое дека Русите водат"Превентивна" војна со Финска.
Од каде го заклучи ова превентивна немам идеа.

Манерхајм им има закачено многу жешка шлаканица и поука како се води одбрамбена војна,од која не извлекуваат ни една поука.

Војната со Финска за Русите е исто толку катастрофална како првите воени порази од Германците после инвазијата од летото 1941.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 07:55
Gi napagjaat Fincite mnogu kasno koga veke Manerhajmovat odbrambena linija e veke napravena, otamu se i zrtvite na Ruska strana tolkavi.
Da ne se zaboravi deka borbi se vodele i na -40 stepeni.
Rusite samo sakale da se otrgne granicata na 50-na km. od blizinata na leningrad, i poveke pati bezuspesno sakale da postignat dogovor okolu toa, no Fincite pod pritisok na Germancite ne se soglasile so toa, i vojnata bila neizbezna. taka koga gi oterale na 200 km. vojnata zavrsila. Da ne spomnuvam i deka severnata armija koja trebalo da ja napadne finska od sever prakticno rusite i ne ja upotrebile.
Zatoa vikam deka vojnata bila preventivna, a ne osvojuvacka.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 01:40
Зекси бе се имаат употребено Русите,додека Керелскиот теснец или линија Маренхајм ја немаат пробиено и тука имаат дадено толку многу жртви што им е срам да споменат за тоа и сите податоци за жртвите се лажни и погрешни,за да се излажеј јавноста во Русија и светот.

Немој џанам превентивна да го нарекуваш тој обид за инвазија,каква превенција,какви бакрачиголема%20насмевка
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 03:58
Ne ke da e taka.

Spored tebe kako sto vikas namesto svabite da ja napadnale rusija toa trebalo da go napravat fincite i rusija ke bila okupirana.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 16:06
Не бе Зекси,далеку од тоа дека Финска можела и имала тогаш претензии за такво нешто.
Муабетов ми е дека Русите имаат доживеано огромно фијаско со нападот на Финска во зимската војна,ништо повеќе.
 
Иначе Финска за време на втора светска војна е неутрална држава.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 07:33
Tocno e deka imaat poveke zrtvi, sto e i normalno od prosta pricina sto napagjaat na veke utvrdena odbranbena linija.
No celta ja postignuvaat, da se otfrli granicata kaj kareliskiot provlak sto podaleku od Leningrad, i da se zazeme kontrolata nad ezeroto Ladoga, za koe znaeme kolku znacese za opkoleniot Leningrad celi tri godini.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 09:08
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=975320C0D9F00743822A5533DDCA7AEE

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2010 во 07:42
Originally posted by да          бе да          бе напиша:

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=975320C0D9F00743822A5533DDCA7AEE


Bog da go prosti, vecna slava i blagodarnost za nego i takvite kako nego.
Mnogu ja zadolzija coveckata civilizacija na celata planeta.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.