IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Втора светска војна
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Втора светска војна

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 00:48
Мунгос имаш на прва страна следно напишано-

Франција се предава без борба со цел да се насочи силата на Германија кон Русија.

Е сега кажи ми од каде го извади ова болдираново?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 00:50

[/QUOTE] Мудроста иди со годините[/QUOTE]


Еве повели читај
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 00:51
Абе остај светски рат сајтот,како тоа Франција се предала без борба,за да се насочи силата на Германија кон Русија???
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 00:52
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Зекси ја отвори а тој ја спамира


Како Зекси, така и ти. На првата страна некакви идни проекти и од тебе гледам. Се тоа ќе оди в канта, темата е прекрасна, за да се доведеме до тоа да ја расипуваме со филмови, идни настани и слично.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 00:56
Оваа тема е отворена по втор пат,и од сега никој неа да се зеза со неа.

Првата ја отворив јас во 2005,и кој зне каде е сега.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 00:57
Originally posted by fiks fiks напиша:

Абе остај светски рат сајтот,како тоа Франција се предала без борба,за да се насочи силата на Германија кон Русија???
Зошто Франција потпишува капитулација?Зошто не се борела по жестоко?И како сакате да се води дискусијата,да копираме од википедија што било и толку?Зошто Американците толку касно се вклучиле во војната?Зошто Германците се откажваат од напад на Британија на копно,а одат во Русија во најстудениот период од годината?


“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 01:02
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Зошто Германците се откажваат од напад на Британија на копно,а одат во Русија во најстудениот период од годината?
На ова најдобар одговор дава Адолф Хитлер, во својата книга "Мојата борба" ( Мein Kampf ), каде говори дека негова мисија не е да го уништи Обединетото Кралство, туку само да ја намали неговата моќ и влијание, а не поради комунизам и желба да се намали влијанието на СССР, кое во тоа време и не е толку големо.


Изменето од Македон - 14.Февруари.2010 во 01:03
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 01:04
Леле Мунгос ова од тебе не очекував жими се,ме изненадуваш многу.

Како бе не се бореле жестоко,па 100000 војници имаат загинато во Белгија и низ границата со Белгија.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 01:11
Originally posted by fiks fiks напиша:

Леле Мунгос ова од тебе не очекував жими се,ме изненадуваш многу.Како бе не се бореле жестоко,па 100000 војници имаат загинато во Белгија и низ границата со Белгија.
За разлика од Првата светска војна каде што Франција ја имала една од водечките улоги, во Втората светска војна таа брзо била освоена и поразена уште во јуни 1940 година. Германците ја поразиле со брзи тенковски продори. Периодот меѓу војните забележал низа социјални реформи воведени од страна на владата на Народниот фронт.. После германската blitzkrieg кампања за време на Втората светска војна континенталниот дел на Франција бил поделен на окупирана северна зона и на југ, Франција на Виши, или режим кој бил марионета и лојален на окупаторите. За време на Втората светска војна во Франција делувало движењето на Отпорот. Во ноември 1942 година, Германците ја окупирале и Југоисточна Франција. Франција била ослободена од страна на англо-американско-канадската војска кој се истоварила во јуни 1944 година на Нормандија (Види — Битка на Нормандија).Антифашистичката влада во Франција била формирана од генералот Шарл де Гол. Губитокот на војници во оваа светска војна не бил многу голем, но најмногу страдала еврејската заедница.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 01:14
Originally posted by Македон Македон напиша:
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Зошто Германците се откажваат од напад на Британија на копно,а одат во Русија во најстудениот период од годината?


На ова најдобар одговор дава Адолф Хитлер, во својата книга "Мојата борба" ( Мein Kampf ), каде говори дека негова мисија не е да го уништи Обединетото Кралство, туку само да ја намали неговата моќ и влијание, а не поради комунизам и желба да се намали влијанието на СССР, кое во тоа време и не е толку големо.
А ја намалува моќта со тоа што ја напаѓа Чешкословачка,Полска,Југославија,Русија.Се британски колонии нема што.

“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 01:17
Мунгос море јас не сум змија вака да ме зезаш.

Што си ставил монолог онде од некој напис што го пишувал некој полу писмен новинар.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 01:27
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Зошто Германците се откажваат од напад на Британија на копно,а одат во Русија во најстудениот период од годината?


На ова најдобар одговор дава Адолф Хитлер, во својата книга "Мојата борба" ( Мein Kampf ), каде говори дека негова мисија не е да го уништи Обединетото Кралство, туку само да ја намали неговата моќ и влијание, а не поради комунизам и желба да се намали влијанието на СССР, кое во тоа време и не е толку големо.
А ја намалува моќта со тоа што ја напаѓа Чешкословачка,Полска,Југославија,Русија.Се британски колонии нема што.Oд Чешка зема делови, од Полска исто за остварување на сонот за животен простор (Lebensraum) на германскиот народ.
Југославија ја напаѓа поради одмазда, тоа сите го знаеме.
Нема никаква завера против комузнимот, како што некој се обидува да си го претстави тоа.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 01:28
Полу писмен -полу вистина,а дека сум во право ќе видиме за некое време.


Јас го изнесов мојот став дека војната е дело на Германија потпомогната од италија,јапонија,бугарија.


Но прашањето е која им била целта и кој го донесе Хитлер на власт?
Кој му беше ментор?
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 01:29
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Зошто Германците се откажваат од напад на Британија на копно,а одат во Русија во најстудениот период од годината?


На ова најдобар одговор дава Адолф Хитлер, во својата книга "Мојата борба" ( Мein Kampf ), каде говори дека негова мисија не е да го уништи Обединетото Кралство, туку само да ја намали неговата моќ и влијание, а не поради комунизам и желба да се намали влијанието на СССР, кое во тоа време и не е толку големо.
А ја намалува моќта со тоа што ја напаѓа Чешкословачка,Полска,Југославија,Русија.Се британски колонии нема што.

Oд Чешка зема делови, од Полска исто за остварување на сонот за животен простор (Lebensraum) на германскиот народ.Југославија ја напаѓа поради одмазда, тоа сите го знаеме.Нема никаква завера против комузнимот, како што некој се обидува да си го претстави тоа.
Кој последен се смее најслатко се смее.

А нели Хитлер не го читаше?
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.