IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за безбедност во сообраќајот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за безбедност во сообраќајот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2014 во 21:15
e,sea vaka...odma vlagam u sesnaesterac...
REGISTRACIJA NA VOZILO
zosto sekoja godina go registriram sopstvenoto vozilo
koga e od...u register...
da objasnam po moe...
ja koa se rodiv,u maticna sluzba me registriraa...
si praam''tehnicki pregled''sekoi sest meseca...
so ne cini-go popraam,go menjam ili go vadam...
i ke traam dur ke traam...
koga delovite ke mi stanat beskorisni ili ke gi ppodaam
ili...ke me registriraat u druga maticna sluzba....tolku...
BEZBEDNOST NA SOOBRAKAJNICITE
Vo kontekst na gorenavedenoto,od mene se bara
da imam ispravni kocnici,prednica,amortizeri...OK...
i bez da mi kazat,toaMORA da funkcionira...
nejse...a toa kosta gavol i pol=nakaj dva...
a kako ucestvue drzavata ?
mi ostaila ulici ko da vozam na GTA SAN ANDREAS...gradeznicine
mesto da rabotat u nokni casovi,koga e pomala frekvencija
niv gi bapnale u RUSH-HOUR...
pa i tie od brzanje za doma,ni staile znak,ni nekoj svetlecki signal...
pa,vozis=komu ide...
a ako zavrnalo...he he he...
go banjas pola Skopje...
semaforine koga rabotat koga ne rabotat,,,kako im prdne...
pa uste ako dojde soobrakaec...e togas go eba ezot...
trgni-zastani...kocnica-gas,kocnica-gas,kocnica,,,gas,,,
kocnica?gas?...e,jebi ga,bidna vise...
SOOBRAKAJNA POLICIJA
Prikaska za sebe...neznam u koj podforum da ja staam...
tolku se fino doterani,elegantni,pedantni...pedantni?!
osim ako ne doruckuvaat burek na hauba...
DOBARDEN GOSPODINE
dobarden gospodine
VASITE ISPRAVI GOSPODINE
povelete gospodine
IZLEZETE OD VOZILOTO GOSPODINE
izleguvam gospodo...posto u meguvreme drugiot se najal
i mu doaga da prdne i zdrigne ali...nezgodno od mene...
ali moze da prokomentira:DOSADNO...U PICKU MATER...
i sea ti razmisljas:dali da mu razbies dosada
ili sami ke si pravat zabava...bolje sami,posto mojata varijanta
moze nema da mu se sviga...
neznaes nakoja strana mu e...
a ovaka imas sansa da pogagas po nivno...
i toa imas tri sansi...glej da ne utnes od prva...
drugoto e za u drug podforum...
NULTA-TOLERANCIJA,0.5 PROMILI ILI...
direktno ke sutiram;JA SUM ZA ILI...
kaj nas alkoholot e del od folklorot...od 365 dena 150 dena idat u slavi,imendeni,svadbi,krstevki,maturski,...
koga te tera policija da duvas ti so pravo ja ubeduvas deka ne si piel...dregerot ti go pokazuva vcerasniot rezultat...taka da neznam so inat terame so policajcive,osim ako ne razbiraat so e tradicija...na Zapad ne onadat tolku kolku nie,ama denta koga ke se usvinji mu trae sest meseca...

e,tolku...                                                                                                         




Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2014 во 22:10
Ти можеби правиш технички преглед на секои 6 месеци, некои не направиле ниту еднаш. 
Па кога ќе се расипе некој "дел", тогаш одат на преглед и заклучуваат дека биле технички неисправни и можеле да наштетат на околинатанамигнување
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2014 во 01:25
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:



kaj nas alkoholot e del od folklorot...od 365 dena 150 dena idat u slavi,imendeni,svadbi,krstevki,maturski,...
koga te tera policija da duvas ti so pravo ja ubeduvas deka ne si piel...dregerot ti go pokazuva vcerasniot rezultat...taka da neznam so inat terame so policajcive,osim ako ne razbiraat so e tradicija...na Zapad ne onadat tolku kolku nie,ama denta koga ke se usvinji mu trae sest meseca...
                                                                                 


Како мислиш на запад не “онадат“ толку како ние?
Пијан шофер во некои земји на запад се третира како обид за убиство и најстрого се казнува: и со одземање возачка и со затвор. И таму има традиција да си потпивнуваат, ама се научиле и да внимаваат.
А без технички преглед не можеш да поминеш ни регистрација ниту пак смееш да возиш.

Е сега патиштата се како тепсии и нон-стоп се реконструираат и се одржуваат, па има зошто и да бидат строги со законите.
По нашите патишта, со кратери како на месечината, државата треба и отштета да плаќа за испокршени вози
ла, а богами и за изгубени животи.


Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2014 во 18:06
sakav da kazam deka nemaat tolku proslavi ko nas
i sest meseci znaci-ili dozvolata ili zatvor ili...
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2014 во 02:49
поради глупи закони не смеам да возам во вечерните часови и покрај тоа што ги почитувам сите правила и никогаш не пијам и возам... а последниве два месеци тоа ми беше ужасно потребно ама кој ме прашува... ќе се возам во проклетите канти на ЈСП за цена повисока за пет денари и тоа да треба да ја преминам пола населба пеш

од друга страна, до сега сто пати за малце ќе ме убиела некоја „одговорна“ ретарда со возачка во сред бел ден


Изменето од zabegan - 18.Април.2014 во 02:51
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2014 во 23:50
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

поради глупи закони не смеам да возам во вечерните часови и покрај тоа што ги почитувам сите правила и никогаш не пијам и возам...
e pa i ja nikogash ne frlam gjubre po trotoari ,
 ama toa ne znachi deka zakonot protiv toa e glupav.

 i kako shto ima  takvi koi frlaat se i seshto i sekade ,
 odma otkako vekje  ne im treba ,
 taka ima i  takvi koishto i pijat i vozat i shto e najstrashno ,
 samo shto vchera zele dozvola .

a poradi takvite, patat i takvite kako tebe i ...mene. намигнување
SIKTER be!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2014 во 16:43
Originally posted by sikter sikter напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

поради глупи закони не смеам да возам во вечерните часови и покрај тоа што ги почитувам сите правила и никогаш не пијам и возам...
e pa i ja nikogash ne frlam gjubre po trotoari ,
 ama toa ne znachi deka zakonot protiv toa e glupav.

 i kako shto ima  takvi koi frlaat se i seshto i sekade ,
 odma otkako vekje  ne im treba ,
 taka ima i  takvi koishto i pijat i vozat i shto e najstrashno ,
 samo shto vchera zele dozvola .

a poradi takvite, patat i takvite kako tebe i ...mene. намигнување
законот и те како е глуп, затоа што со него не се решава ништо, онака, бескорисен си е
за истата работа има закони за возење во пијана состојба, брзински ограничувања и други безбедносни закони... ако возам брзо после 11 саат нека ме казнат за тоа и нека бидат мрсни казните, а не затоа што е 12 саат... едноставно идиотски е

меѓудругото, тие што се к*рчат со новата дозвола, го прават тоа и пред 11 саат, ама баш ништо не им мења тоа колку е саат
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2014 во 21:53
По нашите патишта, со кратери како на месечината, државата треба и отштета да плаќа за испокршени возила, а богами и за изгубени животи.

..ti tetoнамигнување,koga ke vozis ovde kaj nas po nasite patista ...da si ja prilagodis cit."brzinata spored uslovite na patot" a toa za nasite avto-STRADI nekade znaci ogranicuvanje i do 120km/h.Vo pogolemiot del se vozi so max80km/h..posto neli ..avtopat e.
..za drugata infra-struktura od" iljadnici kilometri pat"..ne mozam da dadam komentar posto sekojnevno se rekonstruira..duri po 200 km/godisno.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2014 во 14:17
Значи хејтер до хејтер на форумот!
Прво тоа шо има кратери по нашите патишта делува многу добро бидејки кога избегнуваме кратер лево,кратер десно,па дел каде треба целосно да застаниме бидејки воопшто нема асвалт ,многу добро влијае зашо ја совладуваме техниката на кратки христијани и на зима парче правиме кога одиме на скијање во некој од познатите зимски ресорти.
Оние кој имаат камчина,песок,стена во бубрезите зошто да плакаат за скапи операции кога ке си го земат автомобилот, 2-3 пати по улица ке ги закачат сите кратери и каменот одма ке им излези ,а можи и шофершајбната да им ја пробуши па како подарок од осигурателната компанија да си добијат нова шофершајбна.
Кога неуспешно избегнуваме кратер и сме ги закачиле тркалата во него се развива и вокабуларот кај нас бидејки во тој момент цело родословно стебло му го благословуваме на некоја дотична особа.
Затоа Македонија пат треба да ги одржува кратерите на патовите а онаму каде што нема веднаш да ни направат....
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2014 во 20:49
ова би му дошло исто ко кај нас голема насмевка


размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2014 во 21:12
sum gi gleal na YOU TUBE...neznaes dali vozi avion ili podmornica....
segde gi ima ,samo na patot gi nema...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.