IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Вранишковски
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вранишковски

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 789
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2015 во 07:12
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2015 во 18:13
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2015 во 17:43

Најголем дел од владиците во МПЦ не сакаат официјално ништо да коментираат се додека не добијат јасен став од владиците во Белград. За македонските архиереи, со ослободувањето на Вранишковски се создадени сите предуслови за почеток на дијалогот, кој официјално беше во прекин повеќе од 10 години.

На српските владици не им се брза со преговорите со МПЦ. Откако Вранишковски беше ослободен, архиереите од Белград праќаат нови ултиматуми. За почеток на разговорите ќе чекаат целосен прекин на сите судски процеси против сите членови на ПОА.Изменето од Messenger - 14.Јули.2015 во 17:44
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
BeautifulMan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Декември.2016
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BeautifulMan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2017 во 12:28
Се ми се чини да го прифатеа нишкиот договор сите владици,сите ќе завршеа како Вранишковски.Властта сите ќе ги избркаше од позициите и ќе ставеше нови владици без преемство.Така да од авион се гледа дека властта и тоа како се меша во одлуките на црквата која не и е работа.А на владиците не им е оставено да си ја вршат слободно својата работа туку по команда им се наредува од властта дека несмеат да минат некои граници.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2017 во 19:40
Originally posted by BeautifulMan BeautifulMan напиша:

Се ми се чини да го прифатеа нишкиот договор сите владици,сите ќе завршеа како Вранишковски.Властта сите ќе ги избркаше од позициите и ќе ставеше нови владици без преемство.Така да од авион се гледа дека властта и тоа како се меша во одлуките на црквата која не и е работа.А на владиците не им е оставено да си ја вршат слободно својата работа туку по команда им се наредува од властта дека несмеат да минат некои граници.


Навистина на политиката не и доликува да се меша во верата, но дали и доликува на верата “православна“ да се меша во нациите и нивните земјини афинитети, поради кои милиони “православци“ се бореа и убиваа “православци“, кои беа благословувани и погребувани од “православни“ попови а плачени од “православни“ мајки, сестри, ќерки, ...?
Прочитај го те молам следново:

Ев. Јован ------глава 3 стих 5
Еп. Колосјани--глава 3 стих 11
Еп. Галатјани---глава 3 стих 28
Еп. Филипјани---глава 3 стих 17 до 21


Бидете сите Благословени во Името и Срцето Христово!

Амин

Изменето од spiros - 14.Јуни.2017 во 19:41
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 789
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.