IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Дали македонците се нација што чита книги
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали македонците се нација што чита книги

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Прашање: дали цитаат книги-македонците?
Одговор Гласови Статистика
21 [30,88%]
47 [69,12%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
pero Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 20:53
    POVEKE OTKOLKU STO MOZIME DA SI ZAMISLIME.PA TUKA BEGAME VO ZABORAV OD TESKOTIITE STO NE CEKAAT VO REALNOSTA 
Mir i ljubov
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2007 во 10:30
Mislam deka makedoncite citaat dosta. kako i sekade, taka i kaj nas, ima i takvi sto ne citaat, no vo globala mislam deka citame...среќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2007 во 14:06
vo posledno vreme mislam da,
se cita poveke...
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 00:54
Македончето нема време, за тоа да го работи.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 14:18
...................САМО ТИЕ ШТО МОРААТ!!!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 18:39
Не сме нација што чита, тоа одамна го забележав, ретки се оние што навистина ги читаат книгите од задоволство...
во секој случај, мислам дека читањето книги стана мода, па сега повеќето читаат колку за да кажат дека прочитале нешто... и тоа што, книгички од 50-тина страници!
Во ред, знам дека некои добри книги имаат толку страни, ама што не земе некој да го чита Толстој, на пример!
Инаку, книгите не се скапи, и добра книга пара вреди! Еве јас на пример, порадо би ги дала парите за добра книга отколку за облека или чевли или не знам што...
само, не ми се допаѓа македонскиот превод, посебно ако зборуваме за сите оние изданија што излегуваат во последниве години... во домашната библиотека имам македонски преводи на светските класици и тие се далеку подобри отколку ова што сега го добиваме... се ми се чини дека некако од брзање да издадат одредена книга, издавачите не обрнуваат внимание на преводот - наоѓам смешни грешки во македонските изданија! Затоа преферирам да ги читам книгите во оригинал, доколку го познавам јазикот, најчесто на англиски, а во краен случај, српските и хрватските преводи, ретко, сосема ретко, кога немам избор, читам на македонски. Тоа не значи дека го негирам нашиот јазик, ама мислам дека треба малку повеќе внимание да се обрне на преведувањето и препевите, да не е набрзина и без стил...
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 23:18
MISLAM DEKA SE CITA SE POVEKE I POVEKE. 
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 23:24
Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:

MISLAM DEKA SE CITA SE POVEKE I POVEKE. 


..ФОРУМИ????
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 00:04
Originally posted by zagor zagor напиша:

Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:

MISLAM DEKA SE CITA SE POVEKE I POVEKE. 


..ФОРУМИ????

MISLAM NA KNIGI NO I NA FORUMITE IMA STO DA SE NAUCI. UMNI SE OVA FORUMGIITE. EM SE ZABAVIVAS ,EM SE DRUZIS ,EM SI UCISсреќа
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 00:07
...И ТОА ДА НЕ КАЖАМ..ЏАБЕ!!ЌЕ КУПУВАШ КНИГИ КОИ СЕ ИЗГУБЕНИ ВО ПРЕВОДОТ,ПАРИ ЌЕ ДАВАШ...ПА ПРАШИНА ФАТИЛЕ,СЕ СКИНАЛА..ОВДЕ,СЕ ОД ПРВА РАКА..!!!

Изменето од zagor - 27.Февруари.2008 во 00:08
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Zaspana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 429
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zaspana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 21:46
Mislam deka Makedoncite citaat knigi samo za na uciliste zosto moraat...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 22:14
Читаат, ама од обврски мораат одвреме на време да прекинуваат...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 11:53
Mislam deka se retki onie koi ja sakaat knigata,i koi svoeto slobodno vreme go minuvaat citajki..za mladite ni da zborime..
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 12:54
glasav za vtoroto, mislam kaj nas ima shto stvarno chitaat i voopshto ne chitaat!
always look on the bright side of the life!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,155 секунди.