IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Дали македонците се нација што чита книги
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали македонците се нација што чита книги

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
Прашање: дали цитаат книги-македонците?
Одговор Гласови Статистика
21 [30,88%]
47 [69,12%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2007 во 19:47
ako chovek sudi sprema mene,....bibloteki ke ima kolku i kina vo zemjava,....mozebi,...pet-shest pomalku,......= O..LOLLOL
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2007 во 20:02
da makedoncite se nacija so cita knigi
blagodarejki na naseto skolstvo
koe ne uci da citame od 1 oddelenije

naprimer Eskimite se nacija so necita knigi no zatoa sushat riba



Изменето од anakin - 23.Јули.2007 во 20:03
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2007 во 02:43
Originally posted by anakin anakin напиша:

da makedoncite se nacija so cita knigi
blagodarejki na naseto skolstvo
koe ne uci da citame od 1 oddelenije

naprimer Eskimite se nacija so necita knigi no zatoa sushat riba



Se zafrkavas so toa za makedonskoto skolstvo ili seriozno? Kazi mi samo koj del od makedonskoto skolstvo go pottiknuva citanjeto?

1. Prepisuvanjeto lektiri od kaj kje najdes - mnogu malku lugje znam sto si gi citale redovno site lektiri, a duri i tie sto go pravele toa, vklucuvajkji me i mene, prepisuvale vo tetratkite po lektira

2. Ucebnicite po literatura kade sto knigite sto trebalo da se procitaat se preraskazani - zemi nekoj ucebnik za gimnazija, kje vidis za sto zboruvam

3. Profesorite za koi edinstveno tolkuvanje na knigata e nivnoto sopstveno ili toa na nekoj od 3-4te poznati Mk kriticari 

4. Ucenjeto stihotvorbi na pamet , bez da se znae za sto se zboruva vo niv

5. Dosadnite knigi sto se obrabotuvaat - se smetale za kvalitetni i podobni za vreme na soc-realisticniot period koga se izgotvile i ne se promenile nastavnite planovi... Moze i treba da se procitaat nekoi od tie naslovi, ama prva godina gimnazija da se sostoi od Crnorizec Hrabar, Tihiot Don, Vojna i mir - ne veruvam deka kje rezultira so ljubov na ucenicite sprema citanjeto

... i mnogu drugi primeri

Ama da ne kritikuvam premnogu, na kraj i kraista ucilisteto ne moze kojznae kolku da ne natera da citame so sila - ili sakas da citas, ili ne....


Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2007 во 21:42
MAKEDONCITE NE CITAAT NI DNEVNI VESNICI SEM SPIC, A KAMO LI KNIGA. STANUVAME SE PONEPISMENI I PONEINFORMIRANI.
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2007 во 01:01
Originally posted by beleg beleg напиша:

chitaat bre lugje shto vi eтагаa moze mojot krug na prijateli i poznanici chita pa zatoa taka mislamзбунетост


Добро, не е без ич, ама мноооогу ретко може да се види некој да си чита на клуп**ка во парк или во кафич со кафенце, а библиотеките не се баш најпосетени.

Погледни го и форумов - темите, стилот на изразување, правописните грешки. Не се замислувам дека јас сум којзнае што, ама човек што повремено попрочитува некоја книга знае да напише граматички правилна реченица и да изрази аргументирано мислење.


Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
superbaby Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 05.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај superbaby Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2007 во 17:13
ne znam.. ne se site po knigite ali sepak treba da se cita
Кон врв
renesansa Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 09.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај renesansa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2007 во 17:01
Za zal mislam deka ne se cita dovolno.Mladite luge poveke praktikuvaat  da go vidat filmot, otkolku da ja procitat knigata.A, ne se svesni kolku mnogu so toa se gubi.
So filmot dobivaat gotovi sliki, dodeka so knigata, si gi stvaraat samite, im se zbogatuva fantazijata, fondot na zborovi...
Nesporedlivo e.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2007 во 18:07
ДЕФИНИТИВНО ПОТВРДЕНО -НЕ,САМО ГЛУМАТ!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
barmomk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај barmomk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2007 во 20:16
LUge definitivno sme nacija sto voopsto ne cita knigi. Toa e dokazano i mnogu mi e zal sto ni se slucua ovaa nepismenost...
Кон врв
barmomk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај barmomk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2007 во 20:17
Eve kazete vie koi vi se poslednite procitani knigi vo poslednive 3 meseci!
Кон врв
мало дете Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај мало дете Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2007 во 18:29
Сметам дека македонците читаат доволно книги.
Во последните 3 месеци освен стручната литература имам прочитано уште 2 книги, и тоа Вештицата од Портобело и Папокот на светот.
Мало дете
Кон врв
KaLiNa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KaLiNa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2007 во 19:38
ja izbrisav istoimenata tema i postovite gi premestiv ovde....pozdrav среќа
kuliraj
Кон врв
KaLiNa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KaLiNa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2007 во 19:43
Originally posted by barmomk barmomk напиша:

Eve kazete vie koi vi se poslednite procitani knigi vo poslednive 3 meseci!
"Amsterdam", "Utkini sosedi", "Vodenje ljubov", "Divi vo srceto", "Pole" i si ja preprocitav "Galebot Dzonatan Livingston" po 100-ti pat
moze i zaboraviv nekoja, ne znam
kuliraj
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2007 во 23:24
НЕ САМО ШТО НЕ ЧИТАМЕ,ТУКУ И ПОЗАЈМЕНИТЕ КНИГИ КОГА ЌЕ СИ ГИ ПОБАРАШ,НЕ МОЖАТ ДА ГИ НАЈДАТ!ПОТВРДЕНО,НЕ СО ЕДНА,ТУКУ СО ПОВЕЌЕ ЛИЧНОСТИ!Е,СЕГА,ДАЛИ ТРЕБА ДА ВЕРУВАМЕ ДЕКА ГИ ИНТЕРЕСИРА КНИГАТА...,ИЛИ НЕШТО ДРУГО...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.