IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Дали македонците се нација што чита книги
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали македонците се нација што чита книги

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Прашање: дали цитаат книги-македонците?
Одговор Гласови Статистика
21 [30,88%]
47 [69,12%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Corporal^^ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 833
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Corporal^^ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 17:36

ние да читавме книги.... ке бевме во времето сите кога филозофираја глупости

хахахахаахахахах

Its not the size of the warrior in the fight, its the size of the fight in the warrior
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2006 во 22:08

мислам дека не сме нација што чита  но исто така мислам дека станува се подобро во таа насока ...........

Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2006 во 09:07
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

мислам дека не сме нација што чита  но исто така мислам дека станува се подобро во таа насока ...........

апсолутно си во право,сега е ин да си начитан и писмен,помина модата на неукост и незнаење....
Кон врв
walker_girl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 76
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај walker_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2006 во 23:09
Poslednite godini, se zgolemuva brojot na citateli spored statistiki vo biblioteki i knizari. Citame nie mladite na denesno vreme eeej
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2006 во 10:31
DALI toa sto pomladata generacija tolku cita e poradi novite moderni profesori ili od nacinot na koj vo semejstvoto se ceni knigata?Jas mislam 70-80% ima vlijanie semejstvoto-ako tamu mnogu se neguva pisaniot zbor togas i mladite citaat poveke,megutoa i vlijanieto na dobar profesor po literatura e golemo!Sto mislite??
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2006 во 10:35
semejstvoto e sekako no . 1......i profesorite sekako............samo kaj mene bese obratno koga ke se setam.........koga ,,ja otkaciv ,, nastavnickata po makedonski vo 8 mo koja mameto ni go......i ja zamrazivme knigata  , znaci duri posle nea za mene pocna zlatnoto vreme na knigata , kako da sakav da nadoknadam nesto koe nekoj mi go zabranuvase
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2006 во 10:43
DA,trba da se znae so koj citat i kako ke go privleces deteto,so zborovi da mu naslikas....ama mnogu e vazno doma,kako doma se gleda na zivotot...
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2006 во 00:12
апсолутно се согласувам
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2006 во 13:56
па изненадена сум...сме имале луѓе шо читет книги...вака така...сеа за на саем...децава збеснаја...ме радвит одзивов...
Точачиња.
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2006 во 19:57
se uste sme nacija koja ne cita mnogu knigi, samo sreka sto vo posledno vreme lugeto se navrakaat kon pisanoto bogatstvo. nekoi za da se nadograduvaat, a nekoi samo radi calam
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2006 во 10:10
Vo pravo si deka se cita toa...no sepak nesto se cita...i jas sum da se citaat klasici,vrvni nobelovci i svetski pisateli so priznato renome....znaci nemoze da se odi so literatura i bilo kakvo osnovno poznavanje ako ne se zemat vo race i knigite od Dostoevski,Tolstoj i slicni...Nemora da mi se dopaga na primer stilot na Turgenjev,ama ke procitam barem edna kniga od nego za da znam na koj pravec pripaga i kako pishuva...znaci nemora da mi se dopaga,ama ke gi procitam site vrvni pisateli za da mozam da razgovaram za literatura i citanje inaku......????treba da glumime lazna nacitanost sto za tinajdzerite e i dopushteno ama za edna vozrasna obrazovana licnost....teshko....
Кон врв
kokolo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2960
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kokolo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2006 во 10:55
Citam shto sakam i koga sakam.
Oti sekoj si ima zelba i potreba da si cita ona shto saka a ne ona shto ke mu go nametne nekoj, kako demek ovaa e dobra mora da ja procitash. ako nekomu e dobra nekoja kniga neznaci deka jas odma ke ja zemam da ja citam, no bi ja ragledal i moznosta da je procitam, no koga mene ke mi se sakaGeek
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2006 во 13:37
Originally posted by beleg beleg напиша:

DALI toa sto pomladata generacija tolku cita e poradi novite moderni profesori ili od nacinot na koj vo semejstvoto se ceni knigata?Jas mislam 70-80% ima vlijanie semejstvoto-ako tamu mnogu se neguva pisaniot zbor togas i mladite citaat poveke,megutoa i vlijanieto na dobar profesor po literatura e golemo!Sto mislite??

    

Никогаш немав добра професорка по литература , единствено во осмолетка една наставничка која ми предаваше во петто и си замина. Ако се водев според нив не требаше ниедна книга да погледнам. Професорите се некогаш баш никакви, не дозволуваат да кажеш како ти ја гледаш и сфаќаш книгата, како да тие навистина знаеле што мислел писателот кога пишувал.


Секако дека некој чии родители имаат богата домашна библиотека можеби ќе чита, но не мора да значи. Син ми не пипнува ништо од тоа што за мене е вистинско богатство. За разлика од него, јас немав таква можност, а читав многу, сепак љубовта кон книгата е нешто на што не може многу да се влијае туку или ја имаш или ја немаш.

Инаку како нација, многу малку македонците читаат, но не би се согласила дека жените читаат повеќе, ако се мисли на викенд романчиња да, но ако мислиме на литературни дела, можеби мажите повеќе читаат.
Кон врв
Ana_bt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 84
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ana_bt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2007 во 12:49
Jas  mislam  deka sepak  poveketo  luge  vo Makedonija  citaaat  knigi,deka  kako  sto  rece  nekoj  pred  mene poveke  ne  e  in  da  si  glup  sega  e  in  da  si nacitan  i  pameten.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.