IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 229>
Автор
Порака
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 11:14
Originally posted by renatax renatax напиша:

Па добро де, немора да го послушаме другар ти Б.Ц. ,немора ете ни фабрики,добар е твојот предлог ,ако веќе можат да се обезбедат толкави средства  тие треба да бидат наменски  употребени.

Нешто друго мене тука не ми јасно Ренатче...
Ако овие кои многумиа ги плукаат...
имаат пари за "фрлање" за споменици, безжични интернети во села позади Орман планина каде нема две дечиња во училиште...
за плоштади, мостови итд...

тогаш...
ваљда и оние кои биле пред нив ги имале истите пари на располагање...
ама тие ниту градеа глупости...
ниту правеа нешто...
ниту "размрдаа" нешто во државава...
а парите исти...
е кај се парите де...


Изменето од којсумјас - 06.Февруари.2010 во 11:19
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 11:23
Каде се парите?
Тоа е прашањето кое постојано си го поставуваме  ние  обичните смртници,а одговор никако да најдеме,всушност  не е дека незнаемесреќа,баш заради парите слатка е премиерската фотеља,но не е лошо и да си шофер на  некој од властанамигнување
Мене  нешто друго не ми е јасно....
До кога ќе се менуваат владите и  дали  постојано ќе се повторуваат истите актери и  до кога ќе има дебати од типот...каде се парите???
 
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 11:29
?..........тогаш...
ваљда и оние кои биле пред нив ги имале истите пари на располагање...
ама тие ниту градеа глупости...
ниту правеа нешто...
ниту "размрдаа" нешто во државава...
а парите исти...
е кај се парите де..".


teshko da se isti pari !.изненадување...valjda si zaboravil deka ovie tvoive -ovciнамигнување...postojano se falat deka uspeale da gi zgolemat prihodite vo drzavnata kasa,..na site nachini!...de, so normalno polnenje na kasata( so carini, danoci,pridonesi, taksi...i sl.)...de, so ....kazni de,...za koishto nemam nikakov prigovor!...koj greshi...treba i da si ja plati greshkata,..bez pardon!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 11:34
Originally posted by brza brza напиша:


teshko da se isti pari !.изненадување...valjda si zaboravil deka ovie tvoive -ovciнамигнување...postojano se falat deka uspeale da gi zgolemat prihodite vo drzavnata kasa,..na site nachini!...de, so normalno polnenje na kasata( so carini, danoci,pridonesi, taksi...i sl.)...de, so ....kazni de,...za koishto nemam nikakov prigovor!...koj greshi...treba i da si ja plati greshkata,..bez pardon!

ај и така нека биде...
а зошто тогаш они другите(твоите????)...овцинамигнување
не успеале да ја наполнат државната каса...
не слушнале за фискални каси...?
за плаќање даноци...?
за плаќање давчки кон државата на своите вработени...?
за плаќање казни ако не го почитуваат законот..?

а за намалување на ДДВ...???
а...???


Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 11:36
СКОПЈЕ 2014

Остајте овците за друго место
намигнување
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 12:10

Dobro izgleda ona sto e zamisleno. Samo, imam nekolku zamerki.

Kako prvo, spomenikot na Aleksandar Makedonski ke vnese dopolnitelni tenzii vo odnosite so Grcija.

Kako vtoro, Crkvata ke vnese tenzii pomegju vernicite Muslimani koi ke sakaat dzamija.


Drugoto e vo red, no mora da mislime vo kakva politicka situacija se naogja nasata zemja i zatoa moj predlog e deka treba dobro da se razmisli dali e dobro bas sega da se napravat ovie dva spomenika.

Bi bilo dobro toj prostor da se popolni so nesto drugo, imame pametni arhitekti, umetnici, istoricari, neka predlozat nekoi drugi resenija.

Crkvi i Dzamii vo Makedonija ima kolku sakas, a spomenikot na Aleksandar iako e dobro osmislen, sepak ne e vreme sega da se postavi. Los tajming, bi rekol.



Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 12:19
his majesty said:
-"Drugoto e vo red, no mora da mislime vo kakva politicka situacija se naogja nasata zemja i zatoa moj predlog e deka treba dobro da se razmisli dali e dobro bas sega da se napravat ovie dva spomenika.
"


....a ,so koj pamet da razmisluvaat?изненадување....da go imale , voopshto i nemalo da im pagja takvo neshto na nego .
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 12:23
Originally posted by brza brza напиша:

his majesty said:-"Drugoto e vo red, no mora da mislime vo kakva politicka situacija se
naogja nasata zemja i zatoa moj predlog e deka treba dobro da se
razmisli
dali e dobro bas sega da se napravat ovie dva spomenika."....a ,so koj pamet da razmisluvaat?изненадување....da go imale , voopshto i nemalo da im pagja takvo neshto na nego .



Da ti kazam , i mene mi e cudno malku toa...
Кон врв
MySelfme Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MySelfme Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 12:41
Gradenjeto na vakvi masivni objekti i ne odggovaraat bas na vremeto i plus toa se nekako prenatrupano bi izgledalo...filharmonijata mislam deka bese toa so mi se dopadna...a triumfalnata kapija e "vrv"
NOTHING NEVER ENDS...

Kakov paradoks!!!Sovrsenata ljubov e onaa sto ne pravi nesrecni.

Кон врв
sonjche Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonjche Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 12:47
Proekt kako proekt, do negova realizacija ima mnogu (finansii pred se)!Ovojpat ne sum optimist,realno gledam i znam deka ne ke da e na dobro i ubavo! Zalam sto moeto Skopje voopsto nema da izgleda taolku estetski ubavo kako sto zasluzuva!
Кон врв
dimigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 16:29
Не ми е јасно на кој дроги се овие.Забегале со проектов до максимум.Иако некој ствари изгледаат убаво,џабе е кога ке биде се натуткано на мал простор.
А споменици...милион...наводно целата историја на македонија ќе ја има на плоштад:Историја се учи во книги...а не да го претвара плоштадот во музеј.
КАКО ШТО ТРГНАЛЕ СО СПОМЕНИЦИВЕ ИМАМ ЕДЕН ПРЕДЛОГ ЗА ВЛАДАТА:
ПОЗАДИ СПОМЕНИКОТ НА САМОИЛ НЕКА НАПРАВАТ 10000 СТАТУИ ОД ОСЛЕПЕНАТА САМОИЛОВА ВОЈСКА И НЕКА ГИ РАСПРЕДЕЛИ ДО СТАРА ЖЕЛЕЗНИЧКА.Ваљда тогаш ке се заситат од тоа спомениците грди...да им е**м простаците неписмени!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 16:32
Originally posted by dimigor dimigor напиша:

Не ми е јасно на кој дроги се овие.Забегале со проектов до максимум.Иако некој ствари изгледаат убаво,џабе е кога ке биде се натуткано на мал простор.
А споменици...милион...наводно целата историја на македонија ќе ја има на плоштад:Историја се учи во книги...а не да го претвара плоштадот во музеј.
КАКО ШТО ТРГНАЛЕ СО СПОМЕНИЦИВЕ ИМАМ ЕДЕН ПРЕДЛОГ ЗА ВЛАДАТА:
ПОЗАДИ СПОМЕНИКОТ НА САМОИЛ НЕКА НАПРАВАТ 10000 СТАТУИ ОД ОСЛЕПЕНАТА САМОИЛОВА ВОЈСКА И НЕКА ГИ РАСПРЕДЕЛИ ДО СТАРА ЖЕЛЕЗНИЧКА.Ваљда тогаш ке се заситат од тоа спомениците грди...да им е**м простаците неписмени!


Нљајубаво за вакви како тебе-стил Тирана од времето на Хоџа Енвер.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 17:43
Пак ќе кажам .....


Значи....

1. Премногу е натрупан овој проект
2. Премногу е кич и е вон секаква помисла да се враќа градот цел милениум наназад.
3. Подобро е ако се започнува со градби и слични зафати да се оди на модернистички пристап.
4. Постојат побитни работи и проблеми за кои треба да се зафати градоначалникот и владата.
5. Економски е неиздржано, држава која кубури на работ на пропаста да се расфрла со пари на вакви проекти, а притоа да не го решава проблемот со невработеноста, беспарицата кај народот...


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 18:02
го цитирам KINGDAVID
Drugoto e vo red, no mora da mislime vo kakva politicka situacija se naogja nasata zemja i zatoa moj predlog e deka treba dobro da se razmisli dali e dobro bas sega da se napravat ovie dva spomenika.

и прашувам
нели треба повеќе да размислиме во КАКВА ЕКОНОМСКА состојба се наоѓа нашава земја?
секој месец се продаваат државни обврзници за да добијат пензионерите пензија.
социјалната помош која патем е мизерна доцни со месеци.
боловањата на родилките им доаѓаат откако децата ќе им пораснат.
најважно од се е разубавувањето на Скопје?
поважно и од народот???
двеста милиони евра ќе не кошта разубавувањето.
ако веќе можеме да си го дозволиме тој луксуз,нели има бар милион поважни работи.
сите кои доаѓаат на власт се удираат во гради како народот им е најважен,како ќе сторат се за да се подобри квалитетот на животот...
за жал по една година ќе сторат се за да го подобрат квалитетот на СОПСТВЕНИТЕ животи.
НАРОДОТ ВЕЌЕ НЕ Е ВАЖЕН.
и кога велам СИТЕ мислам БАШ СИТЕ без исклучок!

Изменето од Andjelina - 06.Февруари.2010 во 18:10
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 229>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.