IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 229>
Автор
Порака
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 00:22
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

визуелизација на Скопје во 2014

темава би одела и во ПДФ градови но моментално не засега и политички.
Изгледајте го клипот.
Ви личи ли на утопија?Inteesno.
Ama vo 2014 godina vo Skopje kje bide centralnoto odvelezjuvanje na 1000 godishinata od Samoilovata vojska, od koga spored nekoi se smeta deka makdonskata vojska postoi od togash iako nikade ne se spomenuva makedonska nego Samoilova vojska.
No sepak godina vredna za odbelezjuvanje.

A vizuelizacijata e samo neshto koe se sluci no sigurno e deka nema da se realizira.
да nema da se realizira.


Изменето од orlov - 06.Февруари.2010 во 21:55
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 02:12
Е сеа више морам да признаам страв ме фаќа од вмровциве . Додека го гледав Скопје 2014 некако ме фати паника како да гледам паранормални активности .
 
 
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 02:23
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Е сеа више морам да признаам страв ме фаќа од вмровциве . Додека го гледав Скопје 2014 некако ме фати паника како да гледам паранормални активности .
 

 

и тебе ли?
и мене ме зафати такво чувство...а морници ме полазија и кога помислив колку генерации после нас ќе го плаќаат „сјајот“...а и музикана придонесува за филингот
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 02:29
Angjo....kako da ti kazam голема%20насмевка ono u suhtina ne se debatira za vkus neli ubavinata e vo okoto ama ova za mene e nadvor od zdrav razum .
Site onie koi se za ovoj proekt i ne se slepi partiski piuni neka prashaat ahritekt onaka uz muabet da im kaze nekoj struchen sho znachi ovakva koncetracija na spomenici na ovaka mal prostor . Pa koga ja vidov triumfalnata kapija ja svrtev glavata go pokriv pogledot pa na sho lichi toa be zemale po eden fragment od site glavni gradovi....tuku aj da ne se zamerime so vmrovcive kje si pokjutam не
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 02:37
концентрација и тоа на градби од милион стилови,од различни периоди,од сите делови на светот....
зар нема некој кој би смислил нешто наше,автентично,стилски посредено...можеби не сум стручна да зборувам за архитектура ама мене ова ми делува како напад на сите сетила
убаво е да се гради и да се обновува ама што е многу,многу е..бар за мој вкус
и како капак на се-Триумфалната капија ...КОЈ ЛИ ТРИУМФ НА НАШАВА ДРЖАВА ГО СЛАВИМЕ ПРЕКУ НЕА?
секој споменик е историја,подигнат е да овековечи некој настан,личност...знам ќе кажете -да,па и тоа се споменициве...ама кога тоа се прави стихијно спомениците немаат душа,туку се само така набрзина нафрлени парчиња бронза и камен...ништо повеќе...и сето тоа се случува во време на тотален колапс на државава...
тоа е тоа што ме иритира,раскалашеноста на оваа влада.
и едно прашање ако некој знае да ми објасни
што е зградата која е назначена како Колонада на „Независна Македонија“?

Изменето од Andjelina - 05.Февруари.2010 во 15:40
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 05:21
 
Чекајте, а ТИТО каде е?
 
голема%20насмевка
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 07:37
You are getting sleepy.
You... are no longer a cat.
You are a bagel.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 07:50
 
 
 
 
Убаво....се што се гради ново е убаво....и покрај разните стилови на градба сепак мислам дека ќе биде убаво....среќа да
 
Самооооо....дали ги решивме сите проблеми на градот, па дојде време за естетското разубавување....збунетост
 
Околу 37% од градските и приградските  населби сеуште немаат канализација....не
Со проблеми со водоснабдувањето особено во летно време се соочуваат околу 70% жители на главниот град.....не
Се соочуваме со раскопани улици, крпени по 1000 пати, без атмосферска канализација, населби во кои уште има неасфалтирани улици.....не
Имаме тесни грла, расштимувани семафори, блокирани раскрсници, со еден збор....сообраќаен колапс.....не
Немаме јавен превоз, немаме комунални услови, нема канти за отпадоци.....не
 
 
Затоа сум против идејата на 1x1 км да се направат сите овие зданија, да се фрли огромна пара за тоа а притоа се друго да остане статус кво......не
 
Знам...убаво е да си живеете во странство или во некој друг град во Македонија а да ни солите памет на нас скопјаните, како треба да ни изгледа градот....не
Преселете се во Скопје, соочете се со нерешените проблеми, искршете ја колата во некоја дупка на коловозот, чекајте летно време да дојде 23 часот за да се истуширате, закаснете еднаш-два пати во месецот на работа  заради хаосот во сообраќајот.....па после тоа продолжете со глупавите коментари за тоа кој е поголем патриот и кој е поголем кочничар и маанџија....не
 
Поздрав од Нинџа 34.....жител на градот со илјада нерешени проблеми
....бакнеж
 
 
 


Изменето од ninja_34 - 05.Февруари.2010 во 07:57
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Darck-Knight Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Февруари.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Darck-Knight Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 09:41
хехе ова според мене е безвеза оти место да купуваат споменици и разно разни глуости оти не пробуваат да ја спасат оваја наша уништена економија
Кон врв
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 09:52
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

концентрација и тоа на градби од милион стилови,од различни периоди,од сите делови на светот....
зар нема некој кој би смислил нешто наше,автентично,стилски посредено...


Па токму наше автентично е дека во Македонија има мешавина на луѓе, етникуми, култури, религии, стилови...

Во Италија имаат една овошна салата што ја викаат „Македонија“ токму заради тоа што е мешавина на многу плодови.

Мене ми се бендисаа и спомениците и мостот и новите згради преку Вардар и концентрацијата на мал простор на сите тие споменици. (ама нели за вкусовите не се дебатира)

Само црквата ми боде очи (не од естетски причини туку од дефинитивна опасност да се дестабилизира државава) и за тоа во друга рубрика отворено ја искажав мојата критика.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 11:17
a be ajde!изненадување....sve toa ...vo drugi gradovi e gradeno spontano i niz vekovi,...a, ovie prepotentni idioti  ke go  napravele usileno,za nekolku godini.смеење

...totalni kreteni тага


Изменето од Анастеа - 05.Февруари.2010 во 11:21
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 11:18
Za vkusovite ne, ama za nevkusot (so koj ke izobiluva Skopje do 2014) i toa kako treba da se debatira.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 11:27
a be,...i se drugo da e .."mazno" ...pa , takvo neshto ...normalni gragjani na nekoj grad nema da go dozvolat,( i ne go go dozvoluvaat!)...pa, makar i so sila,...ama , za normalni lugje e toa,...

...od turisti , posle nemalo glava da digne makedonija i skopjevo kutro (taka nekoj reche i napishaнамигнување)....izgleda deka i tie(strancite) edvaj ja chekaat '14 godina,..pa, da se sleat kako ...vodata od puknata brana,...niz prepotopskata zemja...изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 12:01
немам против да скопје изгледа како што некој замислува ..... дали ќе наликува на модерна метропола или на циркуз работа , тоа е мање битно ........ имам против што тоа  планира да го направи со буџетски средства ........ што “ владата “  планира да се јави како инвеститор ....... а зошто таа иста “ влада “ не се јави како инвеститор во стопанството ? ......... да се погрижи да изгради нешто кое нешто ќе обезбеди економска сигурност за граѓаните наместо да се расфрла со парите на граѓаните за ГЛУПИ проекти ? ................

Изменето од МАРШАЛ - 05.Февруари.2010 во 12:02
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 229>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.