IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 229>
Автор
Порака Обратен редослед
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14
    Испратена: 12.Ноември.2015 во 00:46
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:


Останете во добро здравје за да можете да ми реплицирате и да ме убедувате
во спротивното.

Ете јас ....нема да те разубедувам во и со ништо...оти си во право.
Жими мајка намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21931
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2015 во 00:24
Пред некој ден одам кај матичниот лекар, и поминувам пред споменикот
на Крал Марко. Го гледам така на минување, и си размислувам и за проектот
Скопје 2014, кој ме потсетува на Македонската народна приказна за царот што не сакал да умре.
Е во таа приказната на царот му рекоа дека никој не е вечен, но вечни се неговите дела.
Изгледа како мал и Груевски ја гледал приказнава, па си ја врзал в крпче.
И како го одминував Кралот Марко кој величенствено со боздоганот се спрема за бој,
така и мене ми идеше некое величенствено чувство, па си помислив може јас сум
грешка по ова прашање.
Стигнав кај матичниот лекар, ја поставивме дијагнозата, остана уште само
да утврдиме мој термин. Прв слободен термин Трети декември.
Прашав дали има кај нас некој што приватно се занимава со таа проблематика-Нема.
Во Битола? - Има еден-двајца ама не се којзнае што.
Чаре??? - Скопје.
Ок фала многу.

Се враќам назад по истиот пат и пак го гледам Кралот Марко, само што сега
ни оддалеку не ми изгледа величенствено. Така не се чувствувам ни јас.

Да ви се ....... и во споменикот на Кралот Марко, и во воинот на коњ, и во воините без коњ,
и во триумфалните порти и капии, и во рингишпилите и вртелешките, и во лавовите и тигрите,
и во фонтаните, и во фасадите и во сите глупости со кои си го храните само своето сопствено его, без грам доблест и човечност.

Останете во добро здравје за да можете да ми реплицирате и да ме убедувате
во спротивното.


Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2015 во 21:38
hahahha,,,,eden den vistinata izleze!!!
...sepak onoj jun-A-k ...K.M. umrel oti padnal od konj poradi skrsena noga na posoceniot objekt,a ne oti imal....kako ne lazese onaa "Lepa Brena" od moe maalo.....imal neznam so ....pa udren vo celo...pa vaka,pa  onaka...глупчо 


...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2015 во 18:33
И ко шо РЕКОВМЕ,стаса краљевич марко на КОСОВО поље,опс во ПРИЛАПОН СИТИ,ама клетвите почнале да се остваруваат,сега засега се СКРШИ ногата на коњо од марка.
Инаку за овој АЗДИС ,се фрлија 10.000.000(ДЕСЕТ МИЛИОНИ ДЕНАРИ)


Изменето од Gorazd777 - 03.Ноември.2015 во 18:35
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2015 во 18:59
Originally posted by д4  б3 д4 б3 напиша:

Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:


Че се смешам со тeмава скопска,оти најзгодно си мислев дека че да е,па и ние од Прилапон(исторско име)инаку Прилеп,мислам де мацко началнико мариоски се дрзна па ете и тој ко скопјаниве че прај споменик на сред плоштад во Прилеп наш и тоа накрши Ацкота со копје од другата страна на булеваро,и тоа спомен обележје на кого ,ами и ич без исав на Краљевиќа Марка,оној ТУРСКИО вазал,по мајка СРБИН,па нели мацко доби Шајкача златна како награда за еден пивофест ,токму од Народна ВМРО.И сето тоа за инат на душманите,зашто немаме други дејци,за одбележување,па че прајме  споменик за драпешки,зошто ,ами КАЈ СЕ ВИДЕЛО ,и која нација и НАРОД му прави СПОМЕНИК на УЗУРПАТОР и ВЛАДЕТЕЛ кој ги поробувал овдешните МАкедонци и ги правел насила Срби,е сега ако овие од вмро-дрпмне се чуствуваат за такви тоа е друго,арно ама резило бил за друго, па читајте
<h2 itemprop="name" ="entry-title="" post-title"="" style="margin: 0px 0px 5px; padding: 0px; border: 0px; font-weight: normal; font-stretch: inherit; font-size: 28px; line-height: 40px; font-family: Oswald, sans-serif; vertical-align: line; color: rgb51, 51, 51; outline: none; -webkit-font-smoothing: antialiased !imant;">Споменикот на Крал Марко – дивоградба?</h2>


а на оноj коj го победил ке ставите ли?


Кај нас има ПОГОВОРКА,НЕКАНЕТ ГОСТИН,зад врата стои и МАГАРЕ ГО ВИКААТ.

Нема да му одговорам на таков пост,па посебно кој ПОТЕКНУВА од ДОСЕЛЕНИЦИ кои ЈА ФАЛСИФИКУВАЛЕ СОПСТВЕНАТА ИСТОРИЈА.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2015 во 21:29
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:


Че се смешам со тeмава скопска,оти најзгодно си мислев дека че да е,па и ние од Прилапон(исторско име)инаку Прилеп,мислам де мацко началнико мариоски се дрзна па ете и тој ко скопјаниве че прај споменик на сред плоштад во Прилеп наш и тоа накрши Ацкота со копје од другата страна на булеваро,и тоа спомен обележје на кого ,ами и ич без исав на Краљевиќа Марка,оној ТУРСКИО вазал,по мајка СРБИН,па нели мацко доби Шајкача златна како награда за еден пивофест ,токму од Народна ВМРО.И сето тоа за инат на душманите,зашто немаме други дејци,за одбележување,па че прајме  споменик за драпешки,зошто ,ами КАЈ СЕ ВИДЕЛО ,и која нација и НАРОД му прави СПОМЕНИК на УЗУРПАТОР и ВЛАДЕТЕЛ кој ги поробувал овдешните МАкедонци и ги правел насила Срби,е сега ако овие од вмро-дрпмне се чуствуваат за такви тоа е друго,арно ама резило бил за друго, па читајте
<h2 itemprop="name" ="entry-title="" post-title"="" style="margin: 0px 0px 5px; padding: 0px; border: 0px; font-weight: normal; font-stretch: inherit; font-size: 28px; line-height: 40px; font-family: Oswald, sans-serif; vertical-align: line; color: rgb51, 51, 51; outline: none; -webkit-font-smoothing: antialiased !imant;">Споменикот на Крал Марко – дивоградба?</h2>


а на оноj коj го победил ке ставите ли?
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2015 во 21:28
а кога ке видим споменнинк а Аспарух Йосифоски?
old d4b3
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2015 во 19:13
Че се смешам со тeмава скопска,оти најзгодно си мислев дека че да е,па и ние од Прилапон(исторско име)инаку Прилеп,мислам де мацко началнико мариоски се дрзна па ете и тој ко скопјаниве че прај споменик на сред плоштад во Прилеп наш и тоа накрши Ацкота со копје од другата страна на булеваро,и тоа спомен обележје на кого ,ами и ич без исав на Краљевиќа Марка,оној ТУРСКИО вазал,по мајка СРБИН,па нели мацко доби Шајкача златна како награда за еден пивофест ,токму од Народна ВМРО.И сето тоа за инат на душманите,зашто немаме други дејци,за одбележување,па че прајме  споменик за драпешки,зошто ,ами КАЈ СЕ ВИДЕЛО ,и која нација и НАРОД му прави СПОМЕНИК на УЗУРПАТОР и ВЛАДЕТЕЛ кој ги поробувал овдешните МАкедонци и ги правел насила Срби,е сега ако овие од вмро-дрпмне се чуствуваат за такви тоа е друго,арно ама резило бил за друго, па читајте

Споменикот на Крал Марко – дивоградба?
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2015 во 23:54
Па добро зошто сме тука....Друг пат прашај
не дал Господ скопјани че кажиме кога е најинтересно
да дојдите да видите.Еве денес диносауруси колку
сакаш имаше сетики вторник е и бесплатен е за нив превозот.

Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21931
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2015 во 00:52
Денес го посетив Скопје 2014, и да ви кажам право многу убаво изгледа,
а посебен шмек му даваа албанските знамиња што со свирежи се виореа
од една поголема група на автомобили, и тоа баш на 11 октомври да
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2015 во 22:05
Назад на темата, ако си имате нешто да си кажете постојат лични пораки!
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2015 во 17:11
„splendid architectural style“... yeah, right


иначе, научете се да не мешате баби и жаби, музејот си е супер, ама објектот од друга страна, е катастрофа од невидени размери и штета што уште има будали во земјава кои го негираат тоа, и покрај тоа што основна логика ти го кажува тоа... нема везе

туку друга работа... ќе занемариме све што пишува по реномирани меѓународни медиуми и ќе се осврнеме на мислењата на блогери, бекпекери и други случајни минувачи... оххохо, слободно викнете си ги блогерите после да ви проектираат објект
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2015 во 18:16
The National Archaeological Museum in Skopje, At the heart of the Balka, gives you a rare opportunity to discover brilliant facts connected with the rich history of Macedonia and see splendid finds that originate from different periods.


Превод од линкуваниот текст:

Пред да влезете во Музеjот ќе го забележите блескавиот архитетски стил кој е неодамна конструиран како дел од проектот Скопје 2014.


Изменето од Messenger - 02.Октомври.2015 во 18:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2015 во 14:02
Професионален став на еден Архитект,Професор од нашите простори,кажува за неговото дело ,Студентскиот дом ,,Гоце Делчев,,,но се навраќа на ,,идиотизмот,,- скопје 2014 ,како што тој вели.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 229>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.