IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Разлика помеѓу к*ранска и библиска објава на...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Разлика помеѓу к*ранска и библиска објава на...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9101112>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 20:43
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

i ti zdravje da mi imas
denot doaaga insallah ke se doznae vistinataa
znaci ti veruvass deka postoi muhamed ii im e dojden na arapite i na celoto covecanstvo, dali se soglasuvas so mene ?
veruvas vo vistinskiot muhamed? od kade veruvas deka toj bil vistinski a ne lazniot?
koj ti go kazal toa , kako sto znamm hristijanite negiraat se sto se povrzuvaa so pratenistvoto na muhamed
no ti tvrdis deka postoel vistinski muhamed ? od kade toa ti go potvrduvas?



el_kevser, вистинскиот Св.Мухамед е само еден од пратениците Христови кои требале да им ја донесат Радосната Веста на чедата Исмаилеви!

Секое столетие имало - како што има и во нашево - пратеници кои го проповедале Евангелието, а вистинскиот Св.Мохамед бил само еден од ними кој тоа го сторил во 7то столетие после Христа. За жал тој бил одбиен, искористен, злоупотребен а после долги години и подмолно убиен од арабските книжници. Здравото Учење (Евангелието Христово) кое тој им го проповедал - исто како што тоа го сторил и Св.Ап.Павле во првото столетие - било видоизменето и прилагодено за нивните егоистични потреби.

Запомни el_kevser, вистинскиот Св. Мохамед не бил нити прв, нити последен Христов посланик до чедата Исмаилови (арапите)!



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 21:02
bil ubieen ajde dee sto ne ke cuees ?
imas nesto kako dokaz toaa sto gozboruvas da go navedes? on nee ubieen   tuku e umrem od prirdona smrt , ovaa mozes da mu go kazes na nekoj od tvoite soverci pa oni ke ti poveruvaat.

pa togas zasto ne veruvatee deka muhamed e pratenik bozji ?
zboruvam od hristijanski gledna strana/
da recetee nie go priznavame muhamed deka e posleden verovesnik bozji, nego toaa oni go negiraat zosto togas go sokrivate toaa koga bil bozji pratenik kako sto velis


aj ne se zamram poveke so tebee gledam deka si odnesen vo zabluda ociglednaa i jas so kogo najdov muabet da cinam.

kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 21:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

spiros, доста за тој Св. Мухамед. Ај сега кажи нешто за Св. Петар Пан или за Св. Мики Маус... овие некако пореални ми делуваат голема%20насмевка



Evangelose, не мајтаписе!

Да знаиш дека ме налути! Оган ме направи што вистинскиот Св.Мухамед, па дури и од Св.Ап.Петар почнуваш да ги споредуваш со цртани ...!





Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 21:09
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

bil ubieen ajde dee sto ne ke cuees ?
...

На подмолен, кукавички начин е убиен!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 21:11
aj kazi nesto poveke za toa?
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 21:15
k*ran e cuvar   na prethodnite knigi i toj   kon niv e iskren ja obeldodenuva i podrzuva vo niv , a lagata ja iznesuvaa na videlina i ja otvrlaa,,


a tebee o muhamed ti objavivme kniga , samo vistina, da gi potvrdi knigite pred toaa objaveni i nad niv da demee.


dali veruvas dekaa na muhamed a,s kako sto velis na vistinskiot muhamed mue dadena kniga mue objavena kniga, k*ran ,
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 21:21
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

aj kazi nesto poveke za toa?





За да играте мајтап со она што е прескапоцено ?

Не!









Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 21:27
za smeenje sii
e stoe e preskapoceno, te prasav kazi nesto poveke za toa   sto ti go tvrdiis? ili si tropas zeleni samo

Изменето од el_kevser - 17.Февруари.2010 во 21:28
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 21:28
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

...

dali veruvas dekaa na muhamed a,s kako sto velis na vistinskiot muhamed mue dadena kniga mue objavena kniga, k*ran ,



На него и на сите Христови следбеници им е деадено нешто многу, многу повеќе!

Нешто што ниедна книга, ниедно мастило неможе да го опише нити да го обвати!

ел-кевсер, тебе книгата што ти ја обожаваш, мене Духот БОЖЈИ во Христа, кого ти не сакаш да Го поддржаваш!



АМИН





Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 21:55
jas ti garantiram deka   toa sto ti veruvas vo isus kako bog si vo zabluda i ti davam dokazi od vistinskiot muhamed , kniga nemu objavena deka vie ste vo zabluda ocigledna, no vie toa g negirate , zameene isus e samo pratenik praten na narodot t,e na izraelcite kako i mojsej solomon i.t.n, taka i muhamed e pratenik bozji a ne hristov no na kogo ke mu kazes .

i te prasav dali na muhamed mue dadena objavena kniga k*ran ? dali veruvas vo toaa?
knigaa ista kako i evagelieto / patokaz za narodot, ista kako i knigata na mojsej i knigata na isus,

spiros, k*ranot e samo patokaz   no jas obozavam samo eden i edinstven bog deka nema drugar vo negovoto postoenje i vo delata i nisto ne se pojavuva bez voljata , silata sposobnosta za tvorenje i znaenje negovo
veruvam vo edinstveno bozestvo veruvam vo negovoto bozestvo nikoj ne se zdruzuva, nema dete ni roditel ni drugarka nitu sin nitu kerka koj ne rodil i nee roden i nikoj ne mue ramen.

jas ovaa go obozavam a tebe neka tie duhot bozji vo hrista , pa sekoj po svojot pat , bog ke sudi megu nas i vas.

bidimi pozdraven   sekoe dobro

Изменето од el_kevser - 17.Февруари.2010 во 21:56
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 00:03
el-kevser, неверните и камените срца - кои не веруваат на Радосната Вест - единствено Единсвениот ЖИВ и МИЛОСТИВ БОГ во Срцето Исусово, е Моќен преку Неговото Живо СЛОВО - Кое е поголемо од секоја книга - да ги преобрази!

Тоа добро го посакувам на мојте најблиски (како на самиот себеси), но и на сите луѓе.



Лека ноќ























שְׁמַע יִשְׂרָאֵל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ יְהוָה אֶחָד   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 12:29
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


zarem svetiod dug moze li da mu se prpiese svojstvo deka toj zboruvaa i da go kazuvaa onaa sto go slusa,? zarem imaa li nekakva logikaa ovaa,
ili saka da kaze deka na lugeto ke im bide praten drug posrednik kakov stoe toj ?
sto se podrazbiraa   vo ovie zborovi?
toj branitel (utesitel
gledame na svetiod duh,
ili gledame na covecko sustestvo ?
i ne zaboravajj   spored tekstot na jovan veli toj utesitel ima spoobnost da zboruva i da slusa , no dali ja imaa taa sposobnost svetiod duh?


Гледам искрено прашуваш но морам да ти кажам дека ме изненадува што сега правиш муабет за Христијанство а не ја познаваш една од основите на истото а тоа е верата во света ТРОИЦА.

Значи ЕДЕН Е БОГ ВО ТРИ ЛИЦА.
Според симболот на вера се вели ...(верувам)..""И во Светиот Дух, Господ, кој живот твори, Кој исходи од Отецот, на Кого се поклонуваме и Го славиме заедно со Отецот и Синот, и Кој ГОВОРЕЛ преку пророците..""

Значи Светиот Дух е тој што оживотворува затоа според Христијанското толкување самата муслиманска идеја дека тој утешител е мухамед е просто неприфатлива и е рамно на БОГОХУЛИЕ.
А и самиот Христос рекол дека секој грев ќе им се прости на луѓето но гревот против Светиот Дух нема да се прости ни сега ни ни во вечноста.


П.С нема време за другите твои прашања моментално можеби утре.поздрав


Изменето од ahmar1 - 18.Февруари.2010 во 12:36
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 15:23
el_kevser, me interesira po koja osnova zakluchuvash deka tokmu Muhamed bil prorechen so navedenite citati:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


Господ ми рече на тоа: ‘Право рекоа.

18 Ќе им издигнам Пророк од среде нивните браќа, каков што си ти. Ќе ги положам своите зборови во неговата уста, за да им каже с? што ќе му заповедам.

19 А ако некој не ги послуша Моите зборови што ќе ги зборува Пророкот во Мое име, тој ќе одговара пред Мене.

20 А пророкот, кој би се осмелил да зборува нешто во Мое име, што Јас не сум заповедал да зборува, и кој би зборувал во името на други богови, таквиот пророк нека биде погубен.’

21 Можеби ќе речеш во своето срце: ‘Како ќе го препознаеме словото што Господ не го изрекол?’

22 Кога пророкот зборува во името на Господа, па тоа не биде и словото не се исполни, тогаш тоа е зборот што Господ не го кажал. Тој пророк зборуваше во дрскост. Немој да се плашиш од него


Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


А кога ќе дојде Тој, Духот на Вистината, ќе ве упати во сета вистина, зашто нема да зборува Сам од Себе, а ќе зборува она што слуша, и ќе ви навести за нештата што ќе дојдат.
14 Тој ќе Ме прослави Мене, зашто ќе земе од Моето и ќе ви јави.



Dali mozhesh da navedesh argumenti koi kje dokazhat preku sekoe somnenie deka citiranoto se odnesuva samo za Muhamed ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 18:49
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


zarem svetiod dug moze li da mu se prpiese svojstvo deka toj zboruvaa i da go kazuvaa onaa sto go slusa,? zarem imaa li nekakva logikaa ovaa,
ili saka da kaze deka na lugeto ke im bide praten drug posrednik kakov stoe toj ?
sto se podrazbiraa   vo ovie zborovi?
toj branitel (utesitel
gledame na svetiod duh,
ili gledame na covecko sustestvo ?
i ne zaboravajj   spored tekstot na jovan veli toj utesitel ima spoobnost da zboruva i da slusa , no dali ja imaa taa sposobnost svetiod duh?


Гледам искрено прашуваш но морам да ти кажам дека ме изненадува што сега правиш муабет за Христијанство а не ја познаваш една од основите на истото а тоа е верата во света ТРОИЦА.

Значи ЕДЕН Е БОГ ВО ТРИ ЛИЦА.
Според симболот на вера се вели ...(верувам)..""И во Светиот Дух, Господ, кој живот твори, Кој исходи од Отецот, на Кого се поклонуваме и Го славиме заедно со Отецот и Синот, и Кој ГОВОРЕЛ преку пророците..""

Значи Светиот Дух е тој што оживотворува затоа според Христијанското толкување самата муслиманска идеја дека тој утешител е мухамед е просто неприфатлива и е рамно на БОГОХУЛИЕ.
А и самиот Христос рекол дека секој грев ќе им се прости на луѓето но гревот против Светиот Дух нема да се прости ни сега ни ни во вечноста.


П.С нема време за другите твои прашања моментално можеби утре.поздрав



pozdrav i sekoe dobro ahmar sto se obiduvas da mi odgovoriss   , no toj odgovor voospsto nee sum zadovolen
t.e ne mi odgovori na moeto prasanje ,
jasno mie mene vo sto veruvatee no jas ti postaviv prasanje   vo koe sakam da mi dades odgovor ;

prasanjeto e;
dali svetiod dug kako sto vie ttoa go narekuvate utesitelot MOZE LI DA mu se prepise svojstvo na govor i da go kazuvaa onaa sto go slusa ? kade sto vo citatot na jovan taka pisuva neli;
kade veli 'NO OD SEBE NEMA DA ZBORUVA, AKE GOVORI STO KE CUE, I KE VI JA KAZE VISTINATA'


posle veli;
jas ke go pomolam otecot, i toj ke vi dade drug branitel(utesitel)
na kogo se asociraa ovaa ,
dali na svetiod duh ili na covecska osoba ?
jas kako sto go razbiram ovaa ovde stanuva zbor za posrednik kako sto bil isus covecka licnost koj ke im zboruva na lugeto   i k e im go kazuvaa   ona sto ke go slusne i ke im ja kazuva vistinata , ovaa e kristalno prorostvo na muhamed .a.s koj sam od sebe ne zboruva go zboruva ona sto go slusa i ja kazauva vistinata
ke ja zavrsam recenicata so k*ranskiot aet 53,3,5,
toj ne zboruva po zelba svoja , toa e samo vdahnovenie sto mu se objavuva go poucuva silniot i mudriot.
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9101112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.