IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - P90x  !!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

P90x !!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
stivshot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stivshot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 09:23
Nemam problem so masnite nasl*gi sega za sega ,ama kako odat godinite moze nesto da pokaze .Zemav sega Whey Protein od Weider i sakam da go dopolnam so creatin ,a voedno ke pripazam malku i na ishrana pa da vidam sto rezultat ke dade.Dali bi bila dobra kombinacija?
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 21:03
протеините можеш слободно да ги комбинираш со креатин... но гледај да биде тоа креатин монохидрат... И доколку користиш вакви суплементи, да знаеш дека можат да ти создадат масни наслаги, ако не го зголемиш интензитетот на вежбање....
А за исхраната доколку сакаш да добиеш на мускулна маса, најдобро е да користиш

Месо (пилешко, риба, говедско)
Житарици (ориз, пченица, пченка.... или земи мусли со овошје и мед)
Млечни производи (млеко обично, кисело, јогурт, кајмак, кашкавал, сирење, урда, павлака, и сл.)
Овошје (банани најпрепорачливи, портокали, лимони ......)
Зеленчук......
Тестенини (сите видови во изобилие).....
Мед (наместо шеќер)
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 21:34
Ne moze da dobie masni nasl*gi taka lesno. Masni nasl*gi se dobivaat ako se vnesuva mnogu poveke od sto e potrebno za 1. da se izgradi muskul 2. da se potrosi na trening. e togas ako ima poveke -moze da se sozdade nasl*gi. sto ne znaci voopsto deka ke e od kreatin gejner ili protein.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 22:11
Originally posted by La Ninja La Ninja напиша:

Ne moze da dobie masni nasl*gi taka lesno. Masni nasl*gi se dobivaat ako se vnesuva mnogu poveke od sto e potrebno za 1. da se izgradi muskul 2. da se potrosi na trening. e togas ako ima poveke -moze da se sozdade nasl*gi. sto ne znaci voopsto deka ke e od kreatin gejner ili protein.


Значи масните производи во комбинација со креатинот се како да комбинираш протеини со јаглехидрати.
Што значи доколку внесуваш суплементи секогаш е потребно вежбање како би му се овозможило на организмот да го искористи сето она што му е потребно, т.е да го пренасочи во потребите за зголемување на мускулната маса... Што значи доволен е појачан режим на исхрана, за да може телото максимално да ги искористи сите протеини и јаглехидрати, а остатокот да го исфрли без притоа да создаде резерви во вид на масни наслаги...
Е сега кога дополнително внесуваме Протеини и Јаглехидрати, како би му дале дополнително гориво на организмот мораме и да го зголемиме интензитетот и тежината на вежбањето како би можело телото што повеќе да искористи од истите, да ја зголеми мускулната маса,а при тоа да останат што е можно помалку резерви....

Мислам дека објаснив малце повеќе...

Исправи ме ако грешам... да
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 18:08
Originally posted by stivshot stivshot напиша:

Vo poslednive nekolku godini ja pravam ovaa programa sto sam sum si ja napravil:
-trcam na kej od mostot"Obedineti nacii" do "Palas" nekogas do kanal,a sega vrtam na Orbitrek
-pa eden den odmaram
-pa doma pravam zgibovi,stomacni i sklekovi po nekolku serii
-pa pak odmaram eden den
-potoa so edno racni tegcinja:biceps,triceps i ramo isto nekolku serii max.10kg na teg
-pa odmaram dva dena
Vo zavisnost od rabotata nekogas moze i po nekolku dena da ne vaezbam .Kako dodak nekogas zemav i Amino
Zatoa sakav da go probam P90 nekako mi izgleda po extremen.


Секој друг систем на вежбање, спореден со овој изгледа екстремно.

За да направиш промена во изгледот, треба да одредиш што е тоа што недостаува и да направиш промена во стариот начин на живеење. Тежинските тренинзи се стимулација за раст на мускулните влакна и обликување на телото, аеробниот тренинг е систем каде се трошат поголем број на калории и на тој начин се намалува телесната тежина, се подобрува кардио-васкуларниот с истем и респираторнит тракт кај луѓето, со правилниот начин на исхрана (избор на хранливи намирници и оброци) се добива финален резултат на тоа што сакаме да станеме и како сакаме да изгледаме.

P90X е еден од милион различни системи на вежбање кои постојат во светот. Овде е интересно што оние кои го создавале се потрудиле да бидат целосни, па покрај вежби, видеа, книги, и реквизити, успеале да направат и линија на додатоци во исхраната.
Кон врв
stivshot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stivshot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2010 во 09:55
Zdravo !! Ja zavrsiv programava pred nekoj den i mozam da kazam deka stvarno e extremna.Bara domar odmor i ishrana ,voedno i dodatoci protein. amino itn..
Sakam da stavam nekoja slika ama neznam kako ?
Кон врв
Игор Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Игор Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2012 во 01:31
Оваа програма е заснована на мускулна конфузија, па затоа сакам да кажам дека со правилната исхрана(нутриционистичкиот план) што го има во пакетот P90X, а и соодветни суплементи(од големо значење е Whey 100% протеин) можат да се постигнат врвни резултати, нека не ве чуди како и зашто му се толку напумпани градите на Tony Horton, програмата опфаќа најразлични вариации на склекови со најразличен отпор кој што може и сам да го модифицираш(пр: ако тежината ти е 80кг и да имаш ранец на грбот од 10кг) автоматски ти со градите и трицепсот и сите други мускули што се активираат при склекот погиднуваш 90кг, што не се малку.

Програмата бара 100% посветеност, бара многу читање по форуми(ги има многу за неа) контактирање со луѓе, споделување искуства поради самото тоа што во текот на програмата има многу проблеми што треба да знаеш како да ги решиш, поради тоа што има повеќе од 6-7 најразлични области на фитнесот и боречките вештини, а и ден за јога што јас многу го почитувам, затоа што барем според мене, мислам дека со ниедни други движења неможе да се стекне таквки флексибилност, и отпорност од повреди и слично како со јогата. Јас ја сакам оваа програма, ја правам веќе 4 месеци, и ја препорачувам на секого.Поздрав
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.