IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Научни вести
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Научни вести

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 11121314>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2012 во 21:07
...shtom nasa taka rekla,...da i veruvame!

..ма ајде...hahaha...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
dedanoe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Октомври.2011
Локација: dedanoe city
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dedanoe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2012 во 09:47
ma ne... pa daj kakao, ti se molum

taka preveduva google ??? ΜΑΚΕΩΝ = MAKETON = MODEL

MODEL <> [MOJDEL = MOJOVINA]

Изменето од dedanoe - 04.Мај.2012 во 17:15
Кон врв
dedanoe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Октомври.2011
Локација: dedanoe city
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dedanoe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2012 во 15:01
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2012 во 00:07
Ова е најголемото откритие во последниве сто години - Higgs Boson-от, честичката носител на гравитацијата е практично идентификуван со 4.9 сигма - веројатност од 99.999997%. Физичарите се претпазливи и конзервативно го намалуваат овој број на стандардни девијации под 5, кој е „стандард“ за да се прогласи дека некоја честица постои. Хигс е последната честица од т.н. стандарден модел, и со него квантната физика е комплетирана. Беше математички предвидена од Питер Хигс во 1964. Сведоци сме и современици на огромен пробив во науката - здрави биле, да видиме како ќе се примени во следните петнаесет-дваесет години.
 
 
 
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2012 во 01:18
samo da ne utnale pak
vivi
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2013 во 21:07
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2013 во 08:18
На сајтот на скопското астрономско друштво прочитав дека од 29.07.2013 до 05.08.2013 во Грција се одржала астрономската олимпијада за средношколци.
Текстот започнуваше со наслов: Македонски средношколци нижат успеси на светски натпревари по астрономија.

Кога го прочитав овој бомбастичниот наслов дека нижеме успеси – се израдував.

Си помислив дека децата од натпреварите по астрономија во Скопје ни’ го обелиле образот со освојување некој медал на астрономската олимпијада во Грција.

Го читам обемниот текст, читам како си поминале тие десет дена во разонода, спортување, шах, прошетки по музеи ... чиниш на одмор биле. Понатаму читам дека имало и тестирање, решавање задачи, набљудување со телескоп ... но, никако да прочитам кое место сме освоиле, со кој медал сме се закитиле.

И, на крај конечно доаѓам до извештајот за постигнатиот успех – освоено втора пофалница од еден наш натпреварувач!!!

Алал нека ни’ е!

Ако за нас ова навистина е невиден успех, тогаш што да речат србите, кои учествуваа со пет натпреварувачи и освоија два златни, еден сребрен медал и две пофалници?

Ме интересира како е дојдено до изборот на овие наши учесници? Кои беа критериумите за да се замине на олимпијадата? Впрочем, дали воопшто имаше некои критериуми?

Кои се учесниците кои ги одбрал професорот Станиша Вељковиќ од ПСУ „Јајха Кемал“?

На натпреварите по астрономија, кои се одржуваат секоја година на ПМФ во Скопје, само тројца од петтемина наведени ученици имаат учествувано и освојувано места. Еве го нивниот пласман:

1.  Филип Симески, IV год ПСУ„Јајха Кемал“, во 2012 освоено II место со 68.5 бода, а во 2013 освоено I место со 93 бода.
2. 
Андреј Симески, II год. ПСУ „Јајха Кемал“ во 2013 освоено III место со 60,5 бода (најверојатно помало братче на Филип)
3. 
Дејан Максимовски, I год.  во Штип, во 2013 освоено II место со 70 бода
4. 
Глигор Дучев, III год. Гевгелија, воопшто нема учествувано во горенаведените натпревари.
5. 
Фросина Панчева, III год. Струмица, воопшто нема учествувано во горенаведените натпревари.

Како што гледаме, веројатно еден од условите за учество на олимпијадата е да се биде ученик во ПСУ „Јајха Кемал“. За другите услови останува да се погодува, бидејќи несвојствено е да се оди на олимпијада, да се претставува државата, а да се праќаат деца кои освоиле втори или трети места или пак воопшто да не учествувале во државните натпревари. Токму затоа го имаме постигнато овој невиден успех.

И уште нешто.

Зарем мораше да се сликаат со таблата FYROM. Нели можеше на картон да пишат MACEDONIA. Или ако не им дозволувале, едноставно да ја сокриеле.

На крајот, еве колку кратко и едноставно србите информираа за нивниот успех:

http://www.b92.net/zivot/nauka_vesti.php?yyyy=2013&mm=08&dd=07&nav_id=740132

Ете, само така се оди напред, а не со врски.

Алал нека им е на децава од Србија. Заслужуваат секаква пофалба. Треба сите ние да се огледаме на нив.

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2014 во 15:13
http://pixel.mk/zhivot/nauka/tesla-chovekot-pred-svoeto-vreme
Денес се одбележуваат 158 години од раѓањето на Никола Тесла.
А јас ќе забележам дека бил и вегетаријанец,во случај steve да заборавил
да го вброи во своите редови.плазење
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2014 во 17:13
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2014 во 15:28
И годинава, Август 2014, исто така на страната на Скопското Астрономско Друштво (САД) (http://astronomija.mk/idnite-generatsii-makedonski-astronomi-nizhat-svetski-uspesi/#prettyPhoto) , повторно се појави наслов: „Идните генерации македонски астрономи нижат светски успеси“ (Оној линк на САД од лани не функционира. Незнам зошто го избришале?)

Си реков: „Ај, белким на оваа олимпијада во Романија нешто сме освоиле!“
Арно ама и оваа година повторно читаме ист есеј.
Истите учесници (натпреварувачи и водач/и) од ланската година ни’ раскажуваат за тоа како им било убаво на подготовките на Попова Шапка, па за тоа каде и како си патувале кон Романија, па каде и како ги пречекале, како убаво си поминувале во тие десет дена исполнети во дружење со деца од целиот свет по разните ексК*рзиии и културни настани, посети на музеи ... Дури виделе и како се вапцуваат велигденски јајца, еј !!!
Е, сосема на крајот се сетиле дека треба да се каже и за тоа што направиле на олимпијадата.
А што направиле?
Од вкупно 5 натпреварувачи (4 се од приватното средно училиште „Јахја Кемал“) освоиле, замислете, дури една пофалница. Не, не медал, туку пофалница. Исто како и минатата година во Грција, кога Филип Симески (лански ученик во „Јахја Кемал“) освои пофалница..

Еве го пласманот на македонските астрономи кои „нижат светски успеси“ на меѓународната олимпијада во Романија:

Место Име и презиме Училиште Поени Награда
122 Дејан Максимовски - „Јахја Кемал“ 53,44% пофалница
185 Фросина Панчева - „Јахја Кемал“ 13,17%
187 Ангела Митровска - „Јахја Кемал“ 8,99 %
188 Томе Киријази - „Ѓорѓи Наумов“ 8,62%
* * * Андреј Симески - „Јахја Кемал“ 0 % без пласман

Последен на листата на натпреварувачи на оваа олимпијада е дете од Бангладеш кое го освои 196-то место со 1,4%.

Како што може да се примети, нашево момче Андреј Симески го нема ниту на листата. А на самиот крај од есејот, авторот Филип Симески, студент од прва година, но сега (покрај Станиша Вељковиќ, професорот по физика, се разбира, во „Јахја Кемал“), и водач на екипата, вели: „Другите македонски ученици исто така покажаа солидни резултати“.
Зарем ова се солидни резултати? Ако овој пласман на последните места, (а еден дури и без пласман) е солидно, тогаш што за него и за неговиот професор претставува слаб успех? Зарем има послабо од ова?
Зарем не им е срам? Или незнаат што е тоа?! Баш им е гајле! Нема кој да им води контрола и тие слободно си шеткараат по светот.

Дали и во идната 2015 година, кога олимпијадата ќе се одржува во Индонезија ќе учествуваат истите овие деца и истиот професор (и студент) кои беа во 2013 и оваа 2014? Дали критериумот за избор ќе биде да си ученик во „Јахја Кемал“?
Немој некој да рече дека изборот се врши според пласманот на Републичкиот натпревар по астрономија, кој се одржува на ПМФ во Скопје, бидејќи тоа случајно (?) се направи само оваа година. Лани не беше така. Ако се гледа по таа ранг листа, да така е, тие се децата кои ги освоија прите 5 места, но со оглед на квалитетот кој реално го поседуваат ... тоа воопшто не е меродавно. Едноставно се доведува во сомнеж и регуларноста на овој натпревар кај нас.
А плус, овој натпревар во Скопје не е акредитиран како државен.
Според ова, како може според резултати од еден приватен натпревар, државата да сноси трошоци за шеткарања по светот на едни-те-исти лица? Барем да покажеа некакви резултати. А не овој страшен неуспех да го прикажуваат како нешто сензационално.

И на крај, чисто информативно.
Српските претставници и оваа година освоија медали:
- Иван Танасиевиќ - 91,76% - златен медал (исто како и лани)
- Лука Бојовиќ - 82,46% - сребрен медал (лани златен)
- Предраг Обрадовиќ - 65,53% - бронзен медал (лани пофалница)
- Ѓорѓе Зикелиќ - 65,43% - бронзен медал (лани не учествувал)
- Марко Пуриќ - 53,81% - пофалница (лани не учестувал)

Р.Ѕ. Приметувате во резултатите?! Најслабиот српски натпреварувач е подобар од нашиот најдобар!

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2014 во 18:54
Во некоја нормална држава би помислил во најмала рака идниот Премиер.Но кај нас,уште еден ум кој секаде освен дома ќе го ценат еден ден.
Впрочем доволно говори фактот кога тој спонзори треба да си брка...
Ако дојде ред спомник сигурно ќе му направат.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2014 во 11:04

НАСА потврди: Земјата ќе биде во целосен мрак три дена


НАСА потврди три дена целосен мрак кој ќе се случи на 21,22 и 23 декември оваа година.

Планетата Земја ќе остане во тој период без сончева светлина, а целосниот мрак ќе биде пропатен со големи невремиња и олуи.

Три дена во мрак, без сонце...загриженост

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2014 во 19:34
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


НАСА потврди: Земјата ќе биде во целосен мрак три дена


НАСА потврди три дена целосен мрак кој ќе се случи на 21,22 и 23 декември оваа година.

Планетата Земја ќе остане во тој период без сончева светлина, а целосниот мрак ќе биде пропатен со големи невремиња и олуи.

Три дена во мрак, без сонце...загриженостСе извинувам ако ве разочарам или израдувам, ама оваа "вест" не е вест… поточно нема никаква врска со реалноста, НАСА или било што друго освен со ширењето лаги и конспиративни теории низ нетов. И со цел ум тоа се прифаќа од медијата како некаква "официјална вест".

НАСА и било кој научник никогаш не далe ваква изјава. Наводнава вест оригинално потекнува од 2012 година кога се ширеше верувањето дека Мајанскиот календар предвидува крај на овој свет поради некаково преуредување на Универзумот со кое Земјата првин ќе мине од трета во нулта димензија, а потоа ќе се префрли во четврта димензија. Демек поради тоа ќе имало тродневно помрачување на Сонцето, а потоа ќе настапел фантастичен нов Свет.

Оваа лакрдија сега некои ја пренесуваат во малуизменета верзија со променет датум - 2014.

Нема потреба од никаква грижа, радувајте му се на животот, бидете позитивни и љубете се безгранично. да
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2014 во 09:41

Воопшто не проверив на меродавни сајтови дали ова е вест или лакрдија.

Ич нема да се разочарам, штом така. да

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 11121314>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.