IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Печатење А4, А3, А2... Скопје?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Печатење А4, А3, А2... Скопје?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Печатење А4, А3, А2... Скопје?
    Испратена: 24.Јануари.2010 во 12:45
Дали некогаш сте печателе во малку поголем формат од 20х30 (а4), во Скопје? Дали може да ми каже некој каде има можност за печатење на фотографии во А3 формат? Ако случајно знаете повеќе места, тогаш каде е најдобро, а каде најефтино?
Благодарам!
Кон врв
ladislav_king Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 94
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ladislav_king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 16:31
cel zivot :) Imas ploteri drugar koi stampaat na "fine glossu paper" i "matt paper" jas iam printano fotka 1,8m na 1,2m ...ploter ti e neso kao najisplatliva solucija no pod eden edinstven uslov....postprodukciski da e sredena kako so treba ..znaci kao nie fotografite so slikame u RAW i si imame pravila....za podobar kvalitet na fotografija istoto go imaat i lugeto koi printaat fotorgafii vo pogolemi formati...moze da se sredia fajl vo PSD . TIFf itn format koj kako izlezen format ripot podobro go obrabotuva..tuka e i samata rezolucija na slikata kako i u kolku tocki e ...dali e u 300 ili 600 no ploter so 6 glavi koj ima light magenta i light cyan moze nenormalno dobro da se pokaze koa se rasteri vo prasanje....i kako nie sto dosreduvame sliki u lightroom vo odnos na white balance...contrast itn taka i samite luge koi printaat koristat IRCC profili..moj sovet dokolku najdes (a ima dosta vo gradof) kvalitetni ploteri i luge koi znaat da izvadat maximum ke dobies print e**nje :) (sega na 06.02 imam izlozba kade sto ke imam edna fotografija 1,6 na 0,9 m taka da mozes i samoit da se uveris vo kvalitetot na print na ploter masinite...) Mnogu luge davaa negativni sugestii vo odnos na ploter...no ke ti kazam edno......kako sto ima fotografi koj znaat sto sakaat da dobijat i znaat kako da go izrealiziraat toa..taka ima i "ploterdzii" koi ke te iznenadat vo odnos na boi nijansi raster itn....jas najcesto printam vo PROMEDIA i cesto vo DIGITAL CENTAR mozebi 2-te najdobro opremeni print centri so strucen kadar .........
MainstreaM
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 17:30
Najeftino ne znam, no najdobro znam do 30x40 moze da printas kaj fotografite. Noritsuto vade baner 30x90, vakvo ima vo Sv nikole, novo i ekstra kalibrirano, a vadi i del od fotografijata kako test. Inaku skraten za malku 38x25 vadi i konikata. Za ovie formati ploter e mnogu daleku od kvalitetot na ovie digitalni masini. Jas koga printam podesuvanjata kaj fotografite se na manuelno i se drugo na 0,(obrabotkata ja rabotam na kalibriran monitor), vadime i test no vo 99,9% e dobro. Edinstveno trebe da vnimavas da ne ti butnat stara hartija. Jas od ova se branam taka sto sekogas kopiram so ramka 2mm i ako ramkata ne e bela znaci hartijata si ja zavrsila misijata.
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
gocemk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocemk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 18:48
Јас имам принтано панорами (30x70,30x90) на Noritsu дигитална машина и резултатот беше одличен. Мислам дека по квалитет се подобри отколку плотерите.Цената за 30x45 фотографија беше околу 200 ден. Ова зборам за Тетово, ама мислам дека и во Скопје треба да се слични цените.

Поздрав!
Кон врв
ladislav_king Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 94
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ladislav_king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 19:47
:) vo pravo si ..iskreno ...retko koj postprodukciski znae da spremi eden fajl za stampajne...iskustvoto moe pokaza deka i najgolemite marketing kompanii kaj nas ( za zal) imaat seriozni propusti vo spremanje postprodukciski na fotografii koi negativno se odrazuvaat na konecniot print ..ke poftoram..ako ti e fajlot spremen kako sto treba ke se iznenadis :)
MainstreaM
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 20:23
A4 mozes da pecatis vo sekoe foto studio. A3 mozes dapecatis vo Kolor 1000 - do Play kaficot na ul.Makedonija. Nad A3 nema moznost za opticko pecatenje tuku so ploter, inkjet i slicni tehnologii nameneti za pecatenje na bilbordi.
Nikakva nova trehnologija ne moze da pecati podobro od stariot dobar opticki print. Printovite na ploter i na inkjet za mene se dobri samo za navistina golemi formati za gledanje od daleku.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 16:19
Аууу машала! 200 денари, па тоа е беспари! Сепак Тетово... Баш да разгледам во Колор1000, и Промедиа. Да не има некој телефон од овие места?
Кон врв
ladislav_king Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 94
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ladislav_king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 16:50
vidi deni...nesakam da bidam pogresno svaten i protolkuvan..no na 06.02 imam izlozba ...bi sakal da dojdes pokraj drugoto ke ima eden large format ke ja poglednes fotografijata nejziniot kvalitet i ke ti kazam kolku pari kosta print.....vo sporedba so foto studio i vadenje na max .A3 ke se iznenadis od cenata pred se ....:)
MainstreaM
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 16:57
Originally posted by ladislav_king ladislav_king напиша:

vidi deni...nesakam da bidam pogresno svaten i protolkuvan..no na 06.02 imam izlozba ...bi sakal da dojdes pokraj drugoto ke ima eden large format ke ja poglednes fotografijata nejziniot kvalitet i ke ti kazam kolku pari kosta print.....vo sporedba so foto studio i vadenje na max .A3 ke se iznenadis od cenata pred se ....:)


pa napishi ubavo... otvori nova tema!среќа
ne vaka samo uz muabet nesto izlozba vamu tamu... намигнување
bi sakal da ja poglednam, a veruvam i drugite isto

Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 19:47
НАДВОР ОД ТЕМА: навистина да не ја компромитираме темата, може нова. Секако дека ќе дојдам. Каде, што, детали, флаер... Сигурно и други ќе сакаат да знаат и ќе сакаат да дојдат.
Кон врв
ladislav_king Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 94
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ladislav_king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 22:38
aj ke otvoram tema ....:)
MainstreaM
Кон врв
smole_mk Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај smole_mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 10:11
Сакам да испринтам околу 50 9x13 фотки, па ме интересираше каде најефтино може да се иштампаат во Скопје.

Фала
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.