IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Други хобија
  Активни теми Активни теми RSS - Законот эа Тетовирање и Пирс !!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Законот эа Тетовирање и Пирс !!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 12:00

Ред во студиата за тетоважа и пирсинг

22.01.2010 - 20:01 |
Тетовирањето среде улица или пак во шупа ќе стане минато. Студиата за тетоважи и пирсинзи кои се хит меѓу младите ќе бидат под строга контрола на министерството за здравство.
Конечно ќе се воведе ред кој смее да црта по нечие тело и во какви услови го прави тоа. Дали е обучен и со каква опрема работи. Ова се предвидува како одредба во Законот за Јавно здравје. Во меѓувреме во земјава врие од вакви импровизирани салони.
 
- Досега не беа регулирани со друг законски акт, меѓутоа имаат влијание врз јавното здравје односно здравјето на населението . Од тој аспект посебно се води сметка за оние места каде што се врши тетоважа, пирсинг и други активности со кои се врши пробој на кожат, подносно пренесување на одредени заразни заболувања на населението, а денес сме сведоци дека истите се со висока фреквенца, вели проф. д-р Владо Поповски, заменик министер за здравство.
 
Само минатата година двајца млади луѓе добиле Хепатитис-Ц бидејќи биле тетовирани со нестерилизирана опрема. Според стручњаците голем е списокот на заразни болести кои се пренесуваат со пирсинг и тетовирање.
 
-Хепатитис Ц, Хепатитис Б, СИДА. Можат да се добијат скоро сите крвно преносливи инфекции и разни бактериски инфекции, кои можат да доведат до отекување на местото, доколку не се почитуваат основните хигиенски услови, вели проф. д-р Розалинда Исијановска, професор по Епидемиологија.
 
Тетовирањето и ставањето пирсинзи во многу европски земји законски е регулирано од поодамна.
 
Александар Динев

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/red-vo-studiata-za-tetovaza-i-pirsing
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 03:00
Редно беше да се знае кој може да го работи тоа...посебно затоа што последиците од неквалитетно сработеното можат да бидат страшни
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 21:29
Е да,можат да бидат многу страшни не
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 21:37
E bash me raduva ovoj zakon,mnogu maloletnici posetuvaat vakvi saloni bez dozvola od roditelite,a i mnogu studija rabotat nestruchno (da ne kazam nehigienski)pa od tuka proizleguvaat i komplikaciite na zdravstven plan.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 14:46
lele boze... sto nema da slusnis :S
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 20:30
Малце е глуп законов...

Кај нас у школо се на се, има едно 10-15 деца шо се испирсани.
Де на нос (турбофолкерки) де на веѓа...
А имаат само 14-15 години...
Нели тоа треба малце...поголем?
Над 16..
Или се лажам...пак???збунетост
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.