IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - БАРАМ ПОМОШ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БАРАМ ПОМОШ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2010 во 12:17
@love nikon: Cuvaj si gi parite. Podnauci go d60kata. Zemi si fixna lekja primer: 35/1.8 ili 50/1.4
Osven ako ne mislis formula 1, nema zosto da ne bi mozel da slikas na svekji so nego. :D

bonus: http://digital-photography-school.com/14-tips-for-great-candlelight-photography
Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2010 во 11:17
zdravo na site
kako sto gi citam porakive rabotava e
edni se za 35/1.8G
drugi za 50/1.4D
i na kraj treti 50/1.8D
ima nekoj d300 ne mu e dobar t.e (slab e)a na nekoj mu e dobar.
nekoj e za d3 ama ona ako ja znaete poslovicata (kolku vi e cergata tolku nozete) sakam da kazam deka izborot e golem ali mora da bide tocen i konkreten taka da od mnogu izbor da ne ostane nisto nakraj
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2010 во 15:14
Za najmalu pari:

1. Chuvaj si ja D60 oti za onoa shto sakash ti da ja upotrebuvash nishto ne i fali. Odi tuka i sporedi ja so ostanatite kameri. Kje vidish deka do 800ASA taa ima pomal shum i od D3.

2. Kupi si dobar stativ (tripod).

3. Kupi si zhichan ili bezzhicen okinuvach (iako mozhesh da go upotrebuvash i tajmerot na kamerata).

4. Kupi si 50/1.8 bidejki optichki ne e nishto polosh od bilo koj drug vrven objektiv, a kje go dobiesh skoro za bezpari. Toa shto mehanichki ne e od profesionalen kalibar tebe nema voopshto da ti prechi.

5. Pochni da uchish kako se pravi "low light photography". Imash bezbroj linkovi na internet, ima knigi, kako i nashi chlenovi koi mozhat da ti pomognat so svoeto znaenje i iskustvo.

Otkoga kje gi napravish site ovie raboti i koga kje ja apsolvirash tehnikata na fotografiranje pri slaba svetlina, kje mozhesh educirano da razmisluvash za eventualno kupuvanje na nova kamera. Nova kamera nema da te napravi podobar fotograf, nitu pak magichno kje ti gi reshi problemite so koi sega se srekjavash.








Изменето од Zoran K - 08.Јули.2010 во 18:04
Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2010 во 18:52
Zdravo Zoran
1).Ti blagodaram za navedeniot pr. i da d60 ima pomal sum od d3 vidov
2).Za stativ(tripod) mislam deka ne ke mozam da go koristam pri takvoto slikanje trgnuvajki od faktot deka slikam cela ceremonija i celi nastani kade sto celata prostorija e ispolneta so luge i deka ima razdvizenost mnogu e tuka sega ne bi mozel jas da izlezam so stativ malku bi bilo...? i ne znam kako bi se snasol i da bi go imal?
3). 50/1.8 ili 35/1.8 tuka malku se bunam ??? ali ako edniot e dobar od drugiot ne bi zalel za parite ni pak najmalku i na vaseto znaenje i iskustvo sto go imate za da me posovetuvate za konkreten izbor od niv za takvo slikanje
4).I kako sto rekov na samiot pocetok trgnuvajki ot toa deka sum pocetnik(amater)vo slikanjevo ne ja ni sporam mojata d60 sto ja imam deka taa nema da ja izvadi baranata slika(slika pod svekja)i deka ja zamenuvam za (d300)i tokmu taa bi mi pomognala. go navedov kako pr. bidejki ajde da kazam deka i mi se dopagja OPSTO d300 no ne i deka bi mi pomognala okolu sozdavanjeto na takva slika.znam deka celata rabota e domene i do objektivot i mislam deka dojdovme do nekoe resenie barem spored mene a za toa ako kupam nov aparat znam I deka nema toj samiot da me napravi podobar fotograv ili pak nekoj volsebnicar za sozdavanje sliki
Кон врв
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2010 во 19:04
Секако дека 50ка 1.4 е подобро од 1.8 доколу можеш малку да си допуштиш, а би ти дала и подобар дефокус/бокех што се однесува за портрети тоа би било подобро него 35ка која би ти дала малку поширок агол на гледање, но доколку воедно и широчината и брзината на објективот ти се од важност тогаш 35ка 1.4/ 1.8 би било добро решение.

D300(s) за кроп апарат е скап.

Добра варијанта би било, ако немора да е Никон, е да погледнеш некој половен Канон 5Д.

Изменето од within - 08.Јули.2010 во 19:05
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2010 во 21:26
Originally posted by love nikon love nikon напиша:


2).Za stativ(tripod) mislam deka ne ke mozam da go koristam pri takvoto slikanje trgnuvajki od faktot deka slikam cela ceremonija i celi nastani kade sto celata prostorija e ispolneta so luge i deka ima razdvizenost mnogu e tuka sega ne bi mozel jas da izlezam so stativ malku bi bilo...? i ne znam kako bi se snasol i da bi go imal?
3). 50/1.8 ili 35/1.8 tuka malku se bunam ??? ali ako edniot e dobar od drugiot ne bi zalel za parite ni pak najmalku i na vaseto znaenje i iskustvo sto go imate za da me posovetuvate za konkreten izbor od niv za takvo slikanje


Duri sega doznavame deka kje fotografirash nekakvi ceremonii i golemi grupi lugje koi se dvizhat...

Togash, verojatno popotreben kje ti bide 35/1.8 bidejki agolot na gledanje mu e poshirok i s'e ushte ne ja deformira slikata kako poshirokite objektivi. Nikonovata 35-ka e odlichna vo toj pogled i na vremeto kaj profesionalnite fotografi beshe "de fakto" normalen objektiv.

Ako ne mozhesh da koristish tripod, probaj so monopod. Sekako deka kje go namali tresenjeto na kamerata i polesno kje ti bide da se dvizhish megju lugjeto.

I na kraj, za celiot proekt... Ako svetlinata e tolku slaba, a dvizhenjeto na lugjeto e relativno kontinuirano i brzo kako normalno odenje, kje si imash seriozni problemi so fotografiranjeto dokolku ne odish so visoki ASA i ne upotrebish dobra tehnika na fotografiranje (postavuvanje od najsvetlata strana, sledenje na lugjeto vo dvizhenje, chekanje na moment koga zastanuvaat so odenjeto, odbiranje soodvetna brzina na zatvorachot, manuelno podesuvanje na site parametri vo kamerata, stabiliziranje na kamerata na soodveten nachin i t.n.)

Se nadevam deka nema da ti treba D3s, kako shto nafrli tegla.   






Изменето од Zoran K - 08.Јули.2010 во 21:27
Кон врв
Pero_DzULA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pero_DzULA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 09:51
Na D60 mu fali 35 1.8 i ne se zamaraj, a koj veli deka D300 e skap ili slab, toj nemal potreba od takov aparat
NIKON D200 + AF-S NIKKOR 18-70mm 1:3.5-4.5G IF ED + AF NIKKOR 70-300mm 1:4-5.6 G + NIKKOR AF 50mm f/1.8D
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 10:01

A da si kupis blic :)плазењенамигнување

Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 15:11
zdravo pak jas mozebi sum veke i dosaden ali makata me tera za da vi pisam i da go baram resenieto za mojot problem.
vaka znaci slikanjeto koe sto go slikam mozebi i ne se izraziv tocno i konkretno megjutoe fakt e deka e pod sveki i deka ima luge vo prostorija medjutoa kako sto naveduva zoran deka ima kontinuirano odenje i razdvizenos pa jas da gi brkam lugeto ne e bas taka,znaci nastanot e slika pod sveki kade sto nema mnogu golema svetlina i kade sto ima razdvizenost na luge megjutoa ne e nekoja trka ili pak nekoe stampedo od luge,ima dovolno kako sto kazav luge kade sto ne bi mozel da se snajdam so tripod ili pak da koristam flash.zatoa go baram polesniot nacin za slikanje na pr.dobar objektiv i dobro podesuvanje na aparatot i rezultatot bi bil toj.a zatoa ste tuka i vie za da mi pomognete okolu toa pozdrav sega za sega i izvinete mi
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 16:05
Originally posted by love nikon love nikon напиша:

zdravo pak jas mozebi sum veke i dosaden ali makata me tera za da vi pisam i da go baram resenieto za mojot problem.
vaka znaci slikanjeto koe sto go slikam mozebi i ne se izraziv tocno i konkretno megjutoe fakt e deka e pod sveki i deka ima luge vo prostorija medjutoa kako sto naveduva zoran deka ima kontinuirano odenje i razdvizenos pa jas da gi brkam lugeto ne e bas taka,znaci nastanot e slika pod sveki kade sto nema mnogu golema svetlina i kade sto ima razdvizenost na luge megjutoa ne e nekoja trka ili pak nekoe stampedo od luge,ima dovolno kako sto kazav luge kade sto ne bi mozel da se snajdam so tripod ili pak da koristam flash.zatoa go baram polesniot nacin za slikanje na pr.dobar objektiv i dobro podesuvanje na aparatot i rezultatot bi bil toj.a zatoa ste tuka i vie za da mi pomognete okolu toa pozdrav sega za sega i izvinete mi

Moze li da zakacis fotografija na toa sto dosega si go srabotel za da imame barem malku pretstava za sto se raboti. Zasto objasnuvanjeto e epten sturo i vodi vo razni pravci. Kolkava e prostorijata, kolkava e razdvizenosta, kako se postaveni svekjite, koj DoF treba da se postigne, seto toa igra uloga pri izbor na objektiv, svetlo, ekspozicija, blenda. Zatoa daj nesto ako vekje imas, ili barem objasni se ubavo, pa da ti dademe sovet, zasto vaka tesko deka ke se snajdes
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 16:25
kofuzii, konfuzii, ni samiot ne znaes sto sakas (ili ne znaes da se izrazis kako sto treba). uste ne mi e jasno kakvi nastani/sceni fotografiras. navecer, vnatre, so svekji i so lugje - ne mi se veruva deka fotografiras kostimirani "swinger-parties" vo "eyes wide shut" stil (a mozda i toa slikas)...

vo odgovorot na tvoeto prasanje se krijat mnogu "ako" momenti:

1.AKO slikas svadbi (na svekji???збунетост) zemi si blic. AKO sakas "po-art" pristap zemi si aparat od 2000+ evra i brzi (skapi) objektivi zatoa sto toa e edinstveniot nacin da zamrznes dvizenje bez blic i bez stativ a fotografiite da se spremni na kraj za sekakva namena (nema polesno i poevtino - jebi ga, fotografija e ne pravis herbarium). AKO sakas "prljavi fotografii" i ne ti e gajle kolku zrno ke ima, opni go iso-to na tvojot aparat do maksimum i slikaj (iako mislam deka za toa ti treba CMOS senzor a ne CCD).

2. ZA KADE se nameneti fotkite? za na internet, fejsbuk, majspejs? za pecatenje mal format? za bilbord? za na monitor? za flaer? zemi si idiotce i slikaj so blic. konvertiraj vo crno-belo, dodadi zrno, bidi kreativen...

GUGLAJ!  http://www.google.com/ potrudi se malku, procitaj, ne cekaj na gotovo - ovde nikoj ne ti cita misli.

d300 e fotoreporterski bekap aparat... ako si fotoreporter ne veruvam deka tuka ke postavuvas prasanja. ako ne si, ne znam od kade idejata da zemes d300 za low-light fotografija. wow... sakas da zemes profesionalen aparat a spored prasanjava nemas BAZICNI predznaenja za low-light fotografija. ako pak fotografiras profesionalno, tragedijata stanuva uste pogolema... i ne mi se veruva deka si spremen da dades 1500+eur vrz baza na soveti na nepoznati faci od internet forum koi moze i da se zaebavaat od sto im e dosadno po doma...

neverojatno... again: http://www.google.com/






Изменето од branko_k - 09.Јули.2010 во 16:41
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 17:39
Хааахаааа! Да ви каже што слика па да му ја земете тезгата. Е нема да моженамигнувањеголема%20насмевка.
Може се работи за некои тајни зделки и матни случувања...
Се шалам!
Дај по прецизно на луѓето за што и како ти треба па ќе добиеш и по конкретни упатства, е сега може ќе ти ја лапне некој тезгата, или од МВР ќе ги пробијат матните случувања.
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Изменето од Александар_А - 09.Јули.2010 во 17:40
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 17:10
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

BRANKO DAJ PUSTI GO LINKO !!!
 
 
Ако сеуште ти треба линкот.
 
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2010 во 11:13
Можеби има дечково времеплов па ќе се врати да ја услика тајната вечера. :D

google.com или право у дуќан и

Nikon AF-S 35/1.8 или
Nikon AF-S 50/1.4 или ако можеш да си дозволиш
Nikon AF-S 24/1.4.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,232 секунди.