IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Македонија од 1944 година до 1990 година
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонија од 1944 година до 1990 година

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2010 во 23:39
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Но дали било тоа само така изведено.Кога бев во Турција во Измир и во Саримсакле се најдов со доста Македонци-муслимани.Стариот дедо од едно Велешко село кажуваше дека биле присилене да ја напуштат својата Татковина и со солзи ме прашуваше како е во Македонија


Околу половина милион Турци со македонски корени живеат во Измир. Тоа е град со четири милиони жители и е метропола на македонските иселеници со исламска вероисповед.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=96007



Торбешите , кој се печелбари , во најголем број случаеви , се преселиле во Турција , зарем и тие се протерани ?

Али е роден во Измир и прв пат е во Македонија. Добро зборува македонски. Вели го научиле неговите родители кои се отселиле од селото Долно Врановци.

Јас турски незнам
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 00:09
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Но дали било тоа само така изведено.Кога бев во Турција во Измир и во Саримсакле се најдов со доста Македонци-муслимани.Стариот дедо од едно Велешко село кажуваше дека биле присилене да ја напуштат својата Татковина и со солзи ме прашуваше како е во Македонија


Околу половина милион Турци со македонски корени живеат во Измир. Тоа е град со четири милиони жители и е метропола на македонските иселеници со исламска вероисповед.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=96007



Торбешите , кој се печелбари , во најголем број случаеви , се преселиле во Турција , зарем и тие се протерани ?

Али е роден во Измир и прв пат е во Македонија. Добро зборува македонски. Вели го научиле неговите родители кои се отселиле од селото Долно Врановци.

Јас турски незнам

Moжи сте во право и за тоа ја отворив темата,еднаш да разјасниме што се случувало во овој период.Ако грешам за турците се извинувам.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 00:12
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Но дали било тоа само така изведено.Кога бев во Турција во Измир и во Саримсакле се најдов со доста Македонци-муслимани.Стариот дедо од едно Велешко село кажуваше дека биле присилене да ја напуштат својата Татковина и со солзи ме прашуваше како е во Македонија


Околу половина милион Турци со македонски корени живеат во Измир. Тоа е град со четири милиони жители и е метропола на македонските иселеници со исламска вероисповед.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=96007



Торбешите , кој се печелбари , во најголем број случаеви , се преселиле во Турција , зарем и тие се протерани ?

Али е роден во Измир и прв пат е во Македонија. Добро зборува македонски. Вели го научиле неговите родители кои се отселиле од селото Долно Врановци.

Јас турски незнам

Moжи сте во право и за тоа ја отворив темата,еднаш да разјасниме што се случувало во овој период.Ако грешам за турците се извинувам.


Не , не се работи за грешка туку за сознание .
Јас имам поинакво сознание , што не значи и дека сум во право .

Колку што знам , Турската Драма , Те Фе Јус ( турското школо во Гази Баба ) , програмата на турски јазик на радио и на ТВ , весник на турски јазик , се нешта кои се постари од мене .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 00:20
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Но дали било тоа само така изведено.Кога бев во Турција во Измир и во Саримсакле се најдов со доста Македонци-муслимани.Стариот дедо од едно Велешко село кажуваше дека биле присилене да ја напуштат својата Татковина и со солзи ме прашуваше како е во Македонија


Околу половина милион Турци со македонски корени живеат во Измир. Тоа е град со четири милиони жители и е метропола на македонските иселеници со исламска вероисповед.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=96007



Торбешите , кој се печелбари , во најголем број случаеви , се преселиле во Турција , зарем и тие се протерани ?

Али е роден во Измир и прв пат е во Македонија. Добро зборува македонски. Вели го научиле неговите родители кои се отселиле од селото Долно Врановци.

Јас турски незнам

Moжи сте во право и за тоа ја отворив темата,еднаш да разјасниме што се случувало во овој период.Ако грешам за турците се извинувам.


Не , не се работи за грешка туку за сознание .
Јас имам поинакво сознание , што не значи и дека сум во право .

Колку што знам , Турската Драма , Те Фе Јус ( турското школо во Гази Баба ) , програмата на турски јазик на радио и на ТВ , весник на турски јазик , се нешта кои се постари од мене .




Аграрната политика на новата држава (аграрната реформа, откупот и колективизацијата) особено ги погодила турските големопоседници кои, не можејќи така лесно да се прилагодат на новите услови, започнуваат процес на напуштање на Македонија, поизразито од пролетта 1949 година. Мерката за одбулување била додатен катализатор на тоа иселување, кое добива масовен замав од средината на пеесеттите години.
Настојувањето на турското малцинство "за враќање назад во Турција", Партијата го оценува како "непријателска активност против социјалистичката реконструкција на селото" спроведувана од "разбиената реакција и капиталистичките елементи на селото". Пласираната парола: "или во задруга или во Турција" се оценува како обид да се внесе незадоволство сред турските маси, да се компромитира власта, политиката на братството и единството и колективизацијата. Затоа се бара поголема будност на активистите и месните селски органи на власта за спречување на непријателските активности и иницијативи за иселување. Притоа, дури и претставниците на Исламската верска заедница во НРМ биле принудени да дадат посебна изјава во која се поддржува политиката на колективизација на селото која ќе ги доведе селаните Шиптари и Турци до подобар живот. Истовремено се "осудуваат поедини реакционерни шехови и оџи" кои настапувале со тврдењето дека задругите не биле во согласност со исламските прописи.
Според некои податоци, во периодот по Втората светска војна, од Македонија се иселиле околу 150.000 Турци и исламизирани Македонци. Ова иселување на Турците имало реперкусии врз општото раздвижување на сите популации од муслиманска вероисповед од Федерацијата, особено од Косово, Санџак, Босна и Херцеговина и Црна Гора кои како река започнале да се слеваат во Македонија. Така, во текот на иселувањето на Турците од Македонија, бил забележан поголем прилив на доселени лица, особено во градовите, и тоа најпрво и најповеќе, во градот Скопје. Подоцна доселените лица почнале да се населуваат и по другите градови во НРМ, како во Титов Велес, Куманово, Штип и во околните села во Скопска и Битолска околија. Првиот бран на доселени лица имале наводна цел да живеат една година во НРМ, а откако се здобијат со републичко државјанство, да бараат "отпуст од државјанството на ФНРЈ и НР Македонија" заради преселување во Турција. Ова доселување на лица од другите делови на Федерацијата се вршело во поголеми или помали групи, цели семејства, а датирало некаде од 1951 година. Само во периодот од 1951 до мај 1956 година биле евидентирани 17.257 доселени лица, односно толку уредно се пријавиле, додека се претпоставува дека имало доста голем број неевидентирани доселеници. Според евиденцијата, овие лица се населиле во следните околии: Скопска - 15.187, Битолска - 591, Охридска - 4, Тетовска - 105, Кумановска - 83, Титоввелешка - 873 и Штипска -504 лица. Најголемиот дел од доселениците биле Албанци и потекнувале од: Косово - 10.959 лица, Санџак - 4.360 лица, Црна Гора -1.110 и Босна и Херцеговина - 828 лица.
Приливот на население со муслиманска вероисповед се интензивирал од месец до месец, така што, официјалните власти не можеле точно да го утврдат бројот на доселените лица. Според националната припадност, "овие лица, главно, биле Шиптари кои не можеле во своите републики да добијат отпишување од државјанство, така што ја користеле ситуацијата за стекнување на републичко државјанство на НРМ", со кое, подоцна, би имале можност да бараат отпишување од државјанство на ФНРЈ. Меѓутоа, веќе во почетокот на 1956 година над 12.000 доселени лица купиле неподвижен имот во градовите и селата, така што, најголемиот дел од нив воопшто и немал намера да замине за Турција.
Судрени со бранот на новодоселени Албанци, властите во НРМ преземале извесни мерки за сопирање на стихијното доселување. Но, овие мерки не биле и не можеле да бидат доволно ефикасни со оглед на уставното начело дека "граѓаните на ФНРЈ можат слободно да се настануваат каде што сакаат". Покрај поделбата на НРМ на две зони - дозволена и забранета за иселување, државните органи во НРМ, а специјално за градот Скопје, преземале и други мерки за да го спречат населувањето на лица кои доаѓале во НРМ, условно, само заради иселување во Турција. Но и покрај сите овие пречки, доселувањето не можело да се сопре и тоа продолжувало и натаму, при што, поголемиот дел од доселениците засекогаш останале во НРМ. Според некои непотполни податоци, зашто нивниот број бил далеку поголем, во 1959 г. биле евидентирани 22.776 лица. Ова е бројка на лица кои официјално добиле републичко државјанство на НРМ, а за оние диви, непријавени никој не ја знае статистиката. Овие доселени лица, биле евидентирани во следните околии: 1.341 во Битолска околија, 1.888 во Кумановска, 9 во Охридска, 12.911 во Скопска, 625 во Тетовска, 4.003 во Титоввелешка и 1.999 во Штипска. Најголемиот број од нив потекнувале од: НР Србија - 1.842 лица, од Косово - 12.972 лица, од Санџак - 2.965, од НР Босна и Херцеговина - 2.147 и од НР Црна Гора - 2.850 лица.

Д-р Виолета Ачкоска, Филозофски факултет - Скопје
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 13:22
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Пак бегаш Мунгосе. Прашам те дали можел некој да напише тоа што го напишал Мартулков во 50те г. без наводници?

(А може и така да напишал, без наводници, а во редакцијата да му ги ставиле наводниците и да му кажале од УДБА - Заслужен си, ама подобро си бегај во Софија. Не знам!)


Не e така, туку по апел на НР Македонија, се вратил во Скопје, за потоа да се врати во Софија, во договор со другарот Претседател на Владата на НР Македонија ( кој ли беше тоа голема%20насмевка). Не говорам повеќе, оставам да прочитате сами, од Спомените на Христо Калајџиев.



Петар Шанданов и Лазар Колишевски?! Така ќе да е....но тоа не е се.



Дури и избркал луѓе лојални на Бугарија....изненадување



Мартулков се вратил во Софија...со мисија дури...од Скопје! изненадување







Васил Ивановски телеграфски го известил Колишевски за победата?! Ужас! Ете, тој исто бил колишевист, ама нели во бугарската википедија не пречи да се напише дека биле против поради азбуката, тоа си е за интерна употреба, смешно или не. ( секако дека е глупост ). А после секако, в затвор, титовист, колишевист!



Да, бил титовист, ги бранел секаде за правилна позиција во однос на македонското прашање. Затоа и го затвориле и не му дале да се врати во НР Македонија.


Интересно е што сите револуционери, Мартулков, Ивановски, Шанданов, Сматракалев, биле големи соработници на Претседателот на Владата на НР Македонија, биле во дослух со истиот, а секако од Бугарите биле обвинети за титовисти, колишевисти и триста глупости, а сега, некои "мрачни сили", се борат да докажат дека биле Бугари, велејќи дека не се вратиле во НР Македонија. Јас се прашувам, како да се вратат, кога границата била затворена по конфликтот на КПЈ со Коминтерната? Секако, одговорот ќе биде философски.



Чоли,  погледни за Васил Ивановски, тука е тоа кое го говорев за него и Колишевски деловите за него, ќе ги префрлам дури и на темата за "Посебноста на нациите".

Господине Eptendosadno, интересно, тоа што го велевте дека борците од НР Македонија биле сметани за србомани, титовисти, колишевисти и слично, се применило во овој случај, со револуционерите кои застанале зад НР Македонија. Чудно, зар не господине? Секако, знаете и самите, виновен ќе биде Лазар Колишевски на крајот, па и сите со него.среќа


Македон, дали може да ми кажеш од која книга си ги фотографирал овие страници, кој е авторот, како и тоа дали ти воопшт прочита што пишува таму? Па човеку, се’ буквално се’ се поклопува, особено тоа дека Колишевски бил уфрлен од страна на Темпо, а многу добро знаеме кој бил Темпо. Дури и во едно интервју тука со еден борец, постирано чинам од Мунгос, истото се тврди од самиот борец
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 13:54
Originally posted by Македон Македон напиша:



Наведно е од која книга е.
Од "Спомените" на Христо Калајџиев. Тебе може се да ти се поклопува, ама тоа не значи дека твојата констатација дека сите од ВМРО биле уништени по доаѓањето на комунизмот е вистинита. Овие докази те демантираат. Сите револуционери застанале на страната на Колишевски и Владата на НР Македонија, затоа и потоа не успеале да се вратат во истата, а Ивановски како титовист е дури и затворен.


Во ред, сум пропуштил дека е наведено од каде е изворот, моја грешка. Сакав да знам, бидејќи пред да дискутирам за нешто сакам да бидам детално запознаен со тоа. Од овие страници овде, ништо не оди во прилог на Колишевски. Токму спротивното. Да сумираме:

1. Шаторов- антисрпско и пробугарско(иако не сосема) поведение- тргнат од КПЈ преку Колишевски со интриги.
2. Прво заседание на АСНОМ - како химна била интонирана песната во мојот потпис, антисрпско расположение од страна на Ченто. Ченто подоцна политички ликвидиран.
3. Шатев и Брашнаров се бунат против  просрпското однесување на тајфата на Колишевски, и тие подоцна се ликвидирани.
4. Димитар Влахов, човекот со кого се поистоветува ВМРО (об) и тој бил политички искористен и изигран, очигледно е тоа. Сонот за слободна и обединета Македонија многу добро го искористиле комунистите против самите Македонци.
5. Ете го и случајот со Ивановски, и тој се противел на србизацијата на македонската азбука.

Прашање: ако ВМРО застанала зад Колишевски (абсурд), кој ги уби петтемината млади ВМРО- вци од Струмица?

Прапање 2: кој и зошто ги направи масакрите во Велес и Куманово?
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 14:14
Значи прашуваш за политички чин во име на историјата - демек нема лоши и добри Македонци,ова е исто како да прашуваш зошто е Голи Оток измислен - прво прашање.

Второ прашање е дека во Куманово и Велес се ликвидирани соработници на окупаторот,какви такви соработувале со окупаторот
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 14:36
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Значи прашуваш за политички чин во име на историјата - демек нема лоши и добри Македонци,ова е исто како да прашуваш зошто е Голи Оток измислен - прво прашање.

Второ прашање е дека во Куманово и Велес се ликвидирани соработници на окупаторот,какви такви соработувале со окупаторот


Можеби ти се уште размислуваш од југословенска гледна точка, јас така никогаш не сум размислувал, затоа за Голи Оток ќе зборуваме на некоја друга тема.

За тие во Куманово, Велес и Струмица- значи јас досега не разбрав: кои биле тие убиени, ајде да ги видиме нивните имиња, да ги видиме обвинителните акти, и да ги прочитама стенограмите од судските процеси- такви нема, нели?

Понатаму, ако гледаме на нештата од историски аспект- кој ја пишува историјата? Победникот, нели? Така ние денес за нив знаеме дека тие биле „соработници на окупаторот“,(идеално и универзално обвинение- непријатељ народа) исто се зборуваше дека биле предавници и  Брашнаров, Ченто, Шаторов, Шатев, ама пак се гордеевме со солунските атентатори- ЛИЦЕМЕРИЕ!

Не се зборуваше многу за тоа кој и зошто го уби Рацин, а ги зедовме неговите песни како камен темелник на македонската литература- ЛИЦЕМЕРИЕ!


За Илинденците и преродбениците и да не зборуваме, тие самите си кажуваат, слушај на пример тука:

Исповед

Слушај внимателно околу 7.00- 7.10




Изменето од Pat - 09.Април.2010 во 14:38
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 15:41
Originally posted by Pat Pat напиша:



Во ред, сум пропуштил дека е наведено од каде е изворот, моја грешка. Сакав да знам, бидејќи пред да дискутирам за нешто сакам да бидам детално запознаен со тоа. Од овие страници овде, ништо не оди во прилог на Колишевски. Токму спротивното. Да сумираме:

1. Шаторов- антисрпско и пробугарско(иако не сосема) поведение- тргнат од КПЈ преку Колишевски со интриги.


Да, си пропуштил, не е првпат да пропушташ, но како и да е.
Дај докази за ова кое го тврдиш. Немој да ми посочуваш линкови од Википедија или промакедонија, тоа не се никакви докази, тоа се смешки и непотребно губење време. Посочи примарни извори.

Originally posted by Pat Pat напиша:


2. Прво заседание на АСНОМ - како химна била интонирана песната во мојот потпис, антисрпско расположение од страна на Ченто. Ченто подоцна политички ликвидиран.


Ченто е ликвидиран бидејќи се борел за независна, самостојна Македонија. Не е ликвидиран од Колишевски, туку директно од југословенското раководство. Колишевски не можел да му помогне.

Originally posted by Pat Pat напиша:


3. Шатев и Брашнаров се бунат против  просрпското однесување на тајфата на Колишевски, и тие подоцна се ликвидирани.


Ова е најголемата глупост која сум ја прочитал, секако, на промакедонија и википедија. Шатев и Брашнаров се информбировци, ја прифаќаат резолуцијата на информбирото, Колишевски нема врска со нив. Истите се лојани на Советскиот Сојуз, застануваат на негова страна, па следствено на тоа се и казнети. Дури и обични комунисти слушале радио Москва, па биле казнувани. Зар и за тоа е виновен Колишевски?! Можеби според промакедонија да, ама според реалноста не. Побарај ја изјавата на дедо Панко, повеќе ќе дознаеш, не читај на промакедонија глупости, си го губиш времето без потреба.

Originally posted by Pat Pat напиша:


4. Димитар Влахов, човекот со кого се поистоветува ВМРО (об) и тој бил политички искористен и изигран, очигледно е тоа. Сонот за слободна и обединета Македонија многу добро го искористиле комунистите против самите Македонци.


Димитар Влахов полека се повлекува, но ако одиш на темата за него, ќе најдеш дека често е сликан со Тито, дека во своите мемоари се заблагодарува не Тито, па и дека ги ужива сите почести. Не знам за некакво наводно негово отстранување.

Originally posted by Pat Pat напиша:


5. Ете го и случајот со Ивановски, и тој се противел на србизацијата на македонската азбука.


Посочи извор, не коментирам рекла-кажала. Јас за своите тврдења си посочив извор, каде јасн осе гледа дека Колишевски и Ивановски се во дослух, постојано, а и дека тој дејствува во Софија од негово име.

Originally posted by Pat Pat напиша:


Прашање: ако ВМРО застанала зад Колишевски (абсурд), кој ги уби петтемината млади ВМРО- вци од Струмица?


Јас говорам за оние револуционери кои ги наведов, не за сите, таму каде што немам доказ, не говорам. А имало и доста организации ВМРО во тоа време, па не може сите да ги ставиме под заеднички именител.


Прапање 2: кој и зошто ги направи масакрите во Велес и Куманово?

За сите не можам да говорам, за Велес се знае и дека е плод на пијани луѓе, како и дека е наредба на Кардељ, а за Куманово, ако мислиш на пробугарскиот војвода Крсто Лазаров, како и на соработниците со Бугарите, не очекувај никакво сожалување од мене.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 16:28
Јас напишав претходно - нема само добри Македонци имаш и лоши Македонци - стреланите во Велес и Куманово се баш соработници на окупаторот.Значи имаш шефови на полиции,кметови,судии и др.Нивните имиња се познати денес
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 16:36
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:



Во ред, сум пропуштил дека е наведено од каде е изворот, моја грешка. Сакав да знам, бидејќи пред да дискутирам за нешто сакам да бидам детално запознаен со тоа. Од овие страници овде, ништо не оди во прилог на Колишевски. Токму спротивното. Да сумираме:

1. Шаторов- антисрпско и пробугарско(иако не сосема) поведение- тргнат од КПЈ преку Колишевски со интриги.


Да, си пропуштил, не е првпат да пропушташ, но како и да е.
Дај докази за ова кое го тврдиш. Немој да ми посочуваш линкови од Википедија или промакедонија, тоа не се никакви докази, тоа се смешки и непотребно губење време. Посочи примарни извори.

Јас мислам дека човечки прашав кој е изворот, и откако ми беше посочено дека изворот е посочен, човечки и се извинив. А бидејќи сум обичен човек, не сум семоќен и сезнаен, можеби и некаде да сум погрешил, но би те замолил, доколку мислиш дека некаде тоа сум го направил намерно и со умисла, тоа да го посочиш, т.е. да ме цитираш, бидејќи вака како што ти си напишал испаѓа дека јас намерно изоставам некои работи, а што не е вистина.

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:


2. Прво заседание на АСНОМ - како химна била интонирана песната во мојот потпис, антисрпско расположение од страна на Ченто. Ченто подоцна политички ликвидиран.


Ченто е ликвидиран бидејќи се борел за независна, самостојна Македонија. Не е ликвидиран од Колишевски, туку директно од југословенското раководство. Колишевски не можел да му помогне.

Како што реков, и во твојот извор, и во интервјуто со борецот кое го спомнав се вели дека Колишевски во Македонија дошол како анонимус,  без да се претстави кој е и наеднаш дошол на врвот. Целиот негов начин на дејствување сочи на тоа дека бил уфрлен човек. Се разбира дека Ченто бил тргнат директно од југословенското раководство, Колишевски бил само машата, само инструментот.

Тука ќе ти одговорам и за Шаторов- дали е веродостоен извор и Вера Ацева? Прочитај што таа има изјавено. Понатаму, вистина ли е дека Шаторов ја отцепил КПМ од КПЈ и ја припоил кон БКП? Вистина ли е тоа дека веднаш потоа КПЈ издејствува од Москва КПМ да се врати во рамките на КПЈ. На нас преку пропагадната машинерија ни е внушувано дека КПЈ се вистинските херои- Мирко и Славко, „пази метак“ ова-она, меѓутоа не мислеле така и нашите луѓе во тоа време. А уште едно свидетелство за тоа е пијанството и Кардељ одговорни за масакрот во Велес- колку убаво, си направиле луѓето журка, се напиле и решиле малку да си поубиваат.
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:


3. Шатев и Брашнаров се бунат против  просрпското однесување на тајфата на Колишевски, и тие подоцна се ликвидирани.


Ова е најголемата глупост која сум ја прочитал, секако, на промакедонија и википедија. Шатев и Брашнаров се информбировци, ја прифаќаат резолуцијата на информбирото, Колишевски нема врска со нив. Истите се лојани на Советскиот Сојуз, застануваат на негова страна, па следствено на тоа се и казнети. Дури и обични комунисти слушале радио Москва, па биле казнувани. Зар и за тоа е виновен Колишевски?! Можеби според промакедонија да, ама според реалноста не. Побарај ја изјавата на дедо Панко, повеќе ќе дознаеш, не читај на промакедонија глупости, си го губиш времето без потреба.


Шатев има напишано и една книга „Македонија под робство“, и на неа ли да не верувам? Шатев и Брашнаров во писмото до БКП спомнуваат и македонска нација и македонски јазик. Доколку нешто е фалсификувано, тоа би било првото нешто што би било отстрането. Меѓутоа, македонската нација на „грешните информбировци“ не почивала на антибугаризам. А тоа е затоа што бабичката на клипот кој што никој не сака да го коментира вели дека Турчинот разбирал и бугарски, исто како што такво нешто пишуваат и Марко Цепенков, и Мисирков и сите други.
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Pat Pat напиша:


4. Димитар Влахов, човекот со кого се поистоветува ВМРО (об) и тој бил политички искористен и изигран, очигледно е тоа. Сонот за слободна и обединета Македонија многу добро го искористиле комунистите против самите Македонци.


Димитар Влахов полека се повлекува, но ако одиш на темата за него, ќе најдеш дека често е сликан со Тито, дека во своите мемоари се заблагодарува не Тито, па и дека ги ужива сите почести. Не знам за некакво наводно негово отстранување.


Тито му дал своја фотографија и на Ченто, со посвета, и со зборовите : еве, ако некогаш ве изневерам вас Македонците, да имате да покажувате кој ве изневерил и кој ве излажал.

Иронично и цинично, нели? Исто како што Димитар Влахов „полека самиот се повлекол“. Исто како што Димитар Влахов исто спомнува Бугари во својата книга „Борбата на македонскиот народ за ослободување“ и исто како што Мартулков пишува „Бугари“ во наводници.
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Pat Pat напиша:


5. Ете го и случајот со Ивановски, и тој се противел на србизацијата на македонската азбука.


Посочи извор, не коментирам рекла-кажала. Јас за своите тврдења си посочив извор, каде јасн осе гледа дека Колишевски и Ивановски се во дослух, постојано, а и дека тој дејствува во Софија од негово име.

На Википедија е посочен овој извор:
БКП, Коминтерн’т и Македонскијат в’прос (1917-1946). Документи, т.ІІ, издава Главно управление на архивите, Софија 1999, с. 1245-1248

Би било убаво доколку некој од гостите од Бугарија ни даде линк кон поопширен текст по тоа прашање. Знам дека ќе кажеш дека бугарските извори се ирелевантни, ама јас сум за тоа да се разгледа секоја можна страна. Едностраното гледање е првиот чекор кон општесетвениот статус „индоктриниран“.

За твојот извор ќе коментирам кога ќе ја прочитам целата книга. За тоа што го имаш постирано, се изјаснив.

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Pat Pat напиша:


Прашање: ако ВМРО застанала зад Колишевски (абсурд), кој ги уби петтемината млади ВМРО- вци од Струмица?


Јас говорам за оние револуционери кои ги наведов, не за сите, таму каде што немам доказ, не говорам. А имало и доста организации ВМРО во тоа време, па не може сите да ги ставиме под заеднички именител.


Прапање 2: кој и зошто ги направи масакрите во Велес и Куманово?

За сите не можам да говорам, за Велес се знае и дека е плод на пијани луѓе, како и дека е наредба на Кардељ, а за Куманово, ако мислиш на пробугарскиот војвода Крсто Лазаров, како и на соработниците со Бугарите, не очекувај никакво сожалување од мене.


Wiki: Крсто Лазаров
Крсто Лазаров Иванов е роден во 1881 год. во с. Коњух, Кумановско. Во редовите на ВМРО пристапил во 1900 година. Од 1901 г. до 1903 г. е четник во четата на капетан Јордан Стојанов. Во Илинденското востание како четник учествува во четата на скопскиот војвода Никола Пушкаров. По востанието е четник во четите на Михаил Чаков и Коста Нунков во Кумановско. Во 1905 година го убил водачот на српската пропаганда во Куманово. Учествува во Балканските и Првата светска војна, во подршка на Бугарската армиja. Од 1919 до 1931 год. е кумановски околиски војвода и водел борба против српската власт. После 1941 година се прибрал во родната околија со Бугарската армиja и бил на голема почит. Кон крајот на 1944 година, како соработник на бугарскиот фашистички окупатор , заедно со уште 50-тина души, се убиени без суд и закопани без трага во Кумановско од комунистите.

ttp://wapedia.mobi/mk/Крсто_Лазаров

Без коментар









Изменето од Pat - 09.Април.2010 во 16:39
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 17:19
Гоце Делчев да беше жив 45та ќе добиеше полн пансион во Идризово, или некоја куќа во Битола, ко Павел Шатев.

Изменето од DragancoLeskoec - 09.Април.2010 во 17:19
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 17:50

Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Гоце Делчев да беше жив 45та ќе добиеше полн пансион во Идризово, или некоја куќа во Битола, ко Павел Шатев.


Очигледно

Изменето од Pat - 09.Април.2010 во 17:50
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 17:50
Originally posted by Pat Pat напиша:

Очигледно
Па повели
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.