IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мода и убавина
  Активни теми Активни теми RSS - Ботокс! ДА или НЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ботокс! ДА или НЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Ботокс! ДА или НЕ
    Испратена: 12.Јануари.2010 во 18:03
Мал вовед во темата:

Со стареењето, а и поради различните гримаси што ги правиме, на лицето се појавуваат брчки. Денешните жени употребуват најразлични креми за лице, лосиони, третмани и сл. Еден од начините во борбата со брчките е и ботоксот. Со ботоксот всушност лицето се оптегнува, се парализираат мускулите и брчките се израмнуваат.
Ботоксот се внесува со специјални игли, најчесто на челото, околу очите и усните. Најдоцна за една недела се гледаат првичните резултати кои траат најмногу до 7 месеци. Значи после 7 месеци доколку сакате да немате брчки треба повторно да подлегнете на ботокс.
А има и несакани ефекти: повремени модринки, чешање, а некогаш и до опаѓање на веѓите изненадување

Дали Вие би подлегнале на третман со ботокс или не?
Дали некој од Вас имал искуство со ботоксот и што мислите Вие за овој третман против брчките?

http://www.plastyczneoperacje.pl/Images/Articles/botoks.jpg
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 18:14
zosto da ne?da
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 19:47
Да, кога ќе имам одвишок пари и одвишок годиниплазење
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 21:04
Болно ми делува тоа вбризгување на игли околу очитетага
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 21:07
Ne!
always look on the bright side of the life!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 21:20

ОПАС­НИ ТРЕТМАНИ ВО КОЗМЕТИЧКИТЕ САЛОНИ

.......Пеглаат брчки со шверцуван ботокс.........

Од Бирото за лекови предупредуваат дека ботоксот кој се ап­ли­ци­ра по козметичките салони е опасен за здравјето оти ниедна инекција со овој препарат, кој се користи за рамнење брчки и за полнење усни, не ја по­ми­на­ла потребната контрола за квалитет.........

Бо­ток­сот во Македонија се шверцува. Ниту една инјекција од нај­по­пу­лар­ни­от израмнувач на брчки која се користи кај нас не е сигурна за ко­рис­те­ње, оти не ја поминала потребната контрола за квалитет и ис­прав­ност, што задолжително важи за секој лек. Тоа значи, пре­дуп­ре­ду­ва­ат во Би­ро­то за лекови, дека таквиот ботокс, кој се аплицира и кај ма­жи­те и кај же­ни­те, е опасен за здравјето и може сериозно да го заг­ро­зи.
"Бо­ток­сот е, пред сe, лек, и така и треба да се третира. Станува збор за тер­мо­ла­бил­на материја која, доколку не се транспортира на со­од­ве­тен на­чин, не само што ќе го изгуби дејството туку може и да пре­диз­ви­ка ком­пли­ка­ции. Тој се пренесува преку т.н. ладен синџир кој гарантира за ефектот на лекот.
Во моментов тече постапка за прва и единствена ре­гис­тра­ци­ја на ботокс во Македонија и дека инјекциите кои се користат на Нервната клиника во Скопје влегуваат преку интервентен увоз, за пот­ре­би­те на точно наведени пациенти, по име и презиме.
На Клиниката за пластична хирургија потенцираат дека кај нив ботокс не се користи, но додаваат дека имале случаи на жени кои, поради проб­лем со апликацијата, побарале помош од нивните стручњаци
Струч­ња­ци­те потенцираат дека употребата на ваков ботокс во Ма­ке­до­ни­ја трае веќе неколку години и оти досега не е направена ниту една здравс­тве­на инспекција по козметичките салони кои јавно го рек­ла­ми­ра­ат овој лек.
"Ин­спек­ци­ја­та работи по пријава. ......досега не  добиле пријава од па­ци­ент, што не значи дека тоа го нема туку дека можеби луѓето и не зна­ат каде треба да се жалат........губитник

.......ништо не се може против мајка природа.......изненадување


Кон врв
Dianna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 118
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dianna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 19:49
Ako nekoj smeta deka mu e potrebno - zosto da ne.
"Zivotot im e komedija na onie koi mislat, a tragedija na onie koi cuvstvuvaat" Pablo Picasso
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 10:15
Jas lichno  ne bi koristela,podobro prirodata  neka ostava tragi ,otkolku shpricot.
 
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 11:05
 
 
 
  НЕ... и кога ќе имам, одвишок и пари и години....
  и кога ќе бидам  стара и цела збрчкана... НЕ.......не%20зборувам
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 11:09
ubavo e da izgledas mlad ama koga ke pomislam na iglite i krvavite tragi...brrrrr....imam fobija od igli pa mislam deka ne bi mozela da podnesam nitu edno bockanje грицкање%20нокти
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 11:33
не... достоинствено ќе си ги покажувам годините...и на лицето и на телото
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 12:09
Ќе се боцкам кога ќе дојде време,него како, немам намера да изгледам како вештерката од Снежана. А дотогаш, има уште време. Уште повеќе ќе се смејам и ќе начукам брчки-смејалици за да имам причина плус за боцкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 12:40
што вреди каросеријата ако моторот трокира и дува голема%20насмевка
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 14:02
И моторот треба да се подмачкува, Мирослав, тука само правилна исхарна, спорт, витамини...Ги гледав пред некој ден на Опра Шер и Тина Тарнер, вторава веќе има 70 и одлично се држи. Значи, се може ако се сака, но овде темава е за фасадата.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.