IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Муабети за коли - општо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Муабети за коли - општо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 16:27
Сеуште постојат дупки во законот, па рокот некако им се пролонгира.... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 13:04
...кинеските коли не ги исполнуваат македонските норми за квалитет...

епа не се на тендер увезени како реиз-ите на Владава наша...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2010 во 14:50
Проиводителот на автомобили CHERRY е најголемиот кинески производител. Инаку колку за напомена на нашата влада, тие автомобили се увезуваат и во Украина, Србија, Полска, Чешка, Словачка, Бугарија, Турција и во уште 40 земји од светот. Да можеби се со послаб квалитет од Европските или од Јапонските, но затоа се со далеку подобар квалитет од Руските и Српските, кои за жал сеуште се увезуваат кај нас. CHERRY располага со најголемиот развоен центар за автомобилска индустрија во Кина, и е снабдувач на мотори за голем број на Кинески производители на автомобили.

Инаку ако Кинеските автомобили се небезбедни (имаат 3 звезди на ЕУРО НЦАП краш тестовите и ЕУРО 4 норми за издувни гасови), тогаш зошто во државава е дозволен увозот на мотори, веспи и мопеди од Кина, кои се далеку понебезбедни. Или зошто тогаш се увезуваат машини, детски играчки и сл?

Муабетот е што некој не добил мито, за да се даде дозвола за увоз на автомобили од Кина. Или останатите увозници ги фаќа паника од кинескиот напад, бидејќи иако се со послаб квалитет, овие автомобили се доста привлечни за послабо финанските народни маси.

Инаку пола србија вози CHERRY и Geely.


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2010 во 15:01
http://www.geely.com/brands/international/

http://www.cheryinternational.com/

Еве и линкови за двата најголеми кинески производители на автомобили.


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 13:29
така е,тие на месечината догодина ќе отидат,сателити и атомски бомби прават ,а не коли и автобуси!
ние само можеме да сањаме за воз како нивниот!!!..или конфигурацијата на теренот кај нас не го дозволува тоа..?прикаски за мали деца.
Кина е светско чудо алоооо....!!!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2010 во 14:59
знаат ли нашиве пешаци дека пешачкиот премин е само "место каде што треба да се помине некоја улица"(коловоз),а не место каде што имаат предност во однос на другите учесници во сообраќајот!
дури и со законот за безбедност се заштитени,а не се опфатени во казнениот законик за користење мобилен при движење по и крај улицата..
за на пешачки да не збориме..појди застани ти прават,па имај муда пред нив помини..
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2010 во 15:28
...me nerviraat onie vozachi shto,..shtom vidat nekoj peshak pred peshachki premin,...odma se ukopuvaat vo mesto za da go propushtat makar i eden edincat bil!
 
...ne vodejki smetka deka pozadi nego ima mnogu shto kako nego brzaat nekade i nemaat vreme na sekoj eden peshak da mu zastanuvaat za da pominel toj!
 
 
kakva logika ima desetina koli da zastanesh pa i nekoj avtobus poradi samo eden shto  sakal da premine ...изненадување
 
smeshno duri izgleda vo praksa!газење%20од%20смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2010 во 15:35
  ...a duri i mene me nerviraat ,голема%20насмевка
 
...koga mene  kako na  peshak,.. mi zastanuva cela kolona za da pomnam!изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 13:00
нема тема за возови па тука ќе пишам.....

абе,ова Кинезиве си го соборија рекордот со нов,уште побрз воз....
се се плашам ако излета од шината дека до месечината ќе летне..
до кај ќе одат...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2011 во 15:51

Најевтиниот автомобил на светот потфрли со продажбата

[27.12.2010] Продажбата на најевтиниот автомобил на светот, индискиот „нано“, целосно потфрли. Се проценуваше дека Индија со 1,2 милијарди жители ќе биде одличен пазар за пласман на едно такво возило, но излезе дека вистинската состојба е сосем поинаква. Коментари (1)
...neka go dadat vamu...k'o alva ke "odi''!да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2011 во 09:49
Originally posted by brza brza напиша:

dobro de,malechok, shto se kosish za djabe,изненадување...a i samiot kaza deka za tri meseci ke bidesh ...golem,..barem spored zakonot!намигнување ....tuku, nemoj sluchajno u skopje da si doshol da pazaruvash ,...barem ne vo ovie 3 meseci, zatoa shto tuka ne mu e ..sekoj na sekogo neshto,....(baba, dedo,chichko,striko vujko,vujna, drugar ,kum,kumashin ,.snajka ..svastika...pa i nekoj paroljubec...)..голема%20насмевка

Јас мислев дека е постар. На 18 години ја имав мојата прва кола, ама бев мал и зелен и дури бев во војска ми седеше пред касарна да не го мрднам случајно газот малку пешки. Најлошо е што и јас како тебе мислев дека се знам. Мои другари се тркаа сум помагал во спремање на коли за трки, сум ги возел тие аута, на сите трки одев, сега и да сакате да одите повеќе од пола не се вметнати во шампионатот. Секоја вечер бевме на стаза на водно и се тркавме меѓу себе со наши коли. Е да и ја како тебе мислев дека сум голем мангуп. И нешто за темава најпријателски немој сам да одиш во пазарење на половен автомобил, иако мислиш дека се знаеш.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2011 во 11:19
Фала за советот. До сега сам не сум се попарил, иако имам за мене и за други одбрано еден куп коли. ОД преглед до пазар за пари сам си ја терам работата  и досега, пу пу, не сум се заебал за да изгубам пари на продажба. голема%20насмевка  На правам ништо заради мангуплак ,туку затоа што ми е огромен кеф и башка многу голема одмена е .... место да се закренеш негде пешки да одиш пола саат, со кола за 10 минути ќе си појдиш.трепкање
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2011 во 21:32
Originally posted by brza brza напиша:

pa?збунетост...jas kupiv nova shkoda,i toa od  ''kavliteten'' salon od tuka ,...i po dve godini...koga go natovariv do daska,...mu provari motorot , pa morav  da mu ja ramnam glavata...лутина...ete ti kolku se i novite kvalitetni,...ako se odi  po taa logika......sè e do toa kolku ti e srekjata...pa i so nov duri !


А тоа што ти проварил моторот не е до Шкода,туку до она тефтерче кое има 120-30 страници,а ние Македонците и си немаме навика да читаме .....па убаво пишале лугето,тоа е патнички автомобил а не пик ап....Се знае од 1.2 моторот што можеш да очекуваш,нели....Пред 20 и кусур години кога ми пукна корпата и ламелата на фикото,а сакав 4-ца внатре у трета на железарска угорница да го качам,вујко ми инаку механичар знаеш што ми кажа.....цепаницо,а бе ова не мазга па да ја тераш у рид по дрва .....Е и кој ми беше крив тогаш??????????Сам си бев крив...Си купив делови,и после на железарско брдо у втора.....ииииииии тераше со години.....Се мешаат баби и жаби.....
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2011 во 08:56
Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

pa?збунетост...jas kupiv nova shkoda,i toa od  ''kavliteten'' salon od tuka ,...i po dve godini...koga go natovariv do daska,...mu provari motorot , pa morav  da mu ja ramnam glavata...лутина...ete ti kolku se i novite kvalitetni,...ako se odi  po taa logika......sè e do toa kolku ti e srekjata...pa i so nov duri !


А тоа што ти проварил моторот не е до Шкода,туку до она тефтерче кое има 120-30 страници,а ние Македонците и си немаме навика да читаме .....па убаво пишале лугето,тоа е патнички автомобил а не пик ап....Се знае од 1.2 моторот што можеш да очекуваш,нели....Пред 20 и кусур години кога ми пукна корпата и ламелата на фикото,а сакав 4-ца внатре у трета на железарска угорница да го качам,вујко ми инаку механичар знаеш што ми кажа.....цепаницо,а бе ова не мазга па да ја тераш у рид по дрва .....Е и кој ми беше крив тогаш??????????Сам си бев крив...Си купив делови,и после на железарско брдо у втора.....ииииииии тераше со години.....Се мешаат баби и жаби.....

Фичо спремано за трки на водно на големиот и малиот правец вози со четврта па ако е се исправно корпата не се распага. Не ме држи за збор ама некои мислам дека на фичовците ставаа свинктер ламели што се специјални за трки и кога ќе се спои со замаецот и потисната се лепи како фластер и не шлајфува ламела како обична. Него не се согласувам дека ново ауто треба да прокува па макар да е натоварено до крај.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.