IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Татко, тате, татичко
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Татко, тате, татичко

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14204
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 19:19
 
  Многу спомени.....  голема тага..... болка во душата...
  солзи кои не се сопираат..... денес .....
  Иако ..години веќе ... не е со нас....  мојот  татко ... тато...
  е постојано со мене..........
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 19:23
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

 
  Многу спомени.....  голема тага..... болка во душата...
  солзи кои не се сопираат..... денес .....
  Иако ..години веќе ... не е со нас....  мојот  татко ... тато...
  е постојано со мене..........                 сршено%20срце  ............големо%20гушкање...............тага
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 20:19
Кога ми беше лошо...
Кога бев болна...
Кога се чувствував сама...
Кога сакав да го прегрнам...
Кога сакав да му се пожалам за нешто...
Кога добивав петки во школо...
Кога за прв пат засакав некого...
Кога бегав од часови во средно...
Кога се разболев од...
Кога ја добив првата десетка на факултет...

Никогаш не беше тука...и сега ми вика..тоа беше за твое добро...
Јас доброто не го видов, само осаменоста, тагата, болката...
Ми останаа само солзите и залудно кажаните зборови...залудно кажаните реченици..ми недостига тато, кога ќе се врати......
Ми остана како спомен реченцата...Тато кај си?..а тој по телефон...Душо имам работа сега, ај ќе ти се јавам после...Ама не се јавуваше...а јас чекав и чекав и чекав....и ќе заспиев...
Ми останаа сите болни спомени...а ништо добро...
И сега ќе ми рече..Душо барем сега помнуваме повеќе време заедно...Да тато..ама јас пораснав..немам сега време за тебе, имам свој живот. Живот кој те вклучува тебе само службено...и ништо повеќе..Колку и да ме боли, научив да поминам преку тоа...но тоа не значи дека не те сакам...и животот би го дала за тебе кога би морала...
Плачев кога имаше несреќа, се радував кога беше среќен...ама тоа јас..ти не..
Тешко м беше...ама помина...
Тоа е само мојот татко...тотална спротивност од тоа што треба да биде еден родител...

Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 21:32
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Кога ми беше лошо...
Кога бев болна...
Кога се чувствував сама...
Кога сакав да го прегрнам...
Кога сакав да му се пожалам за нешто...
Кога добивав петки во школо...
Кога за прв пат засакав некого...
Кога бегав од часови во средно...
Кога се разболев од...
Кога ја добив првата десетка на факултет...

Никогаш не беше тука...и сега ми вика..тоа беше за твое добро...
Јас доброто не го видов, само осаменоста, тагата, болката...
Ми останаа само солзите и залудно кажаните зборови...залудно кажаните реченици..ми недостига тато, кога ќе се врати......
Ми остана како спомен реченцата...Тато кај си?..а тој по телефон...Душо имам работа сега, ај ќе ти се јавам после...Ама не се јавуваше...а јас чекав и чекав и чекав....и ќе заспиев...
Ми останаа сите болни спомени...а ништо добро...
И сега ќе ми рече..Душо барем сега помнуваме повеќе време заедно...Да тато..ама јас пораснав..немам сега време за тебе, имам свој живот. Живот кој те вклучува тебе само службено...и ништо повеќе..Колку и да ме боли, научив да поминам преку тоа...но тоа не значи дека не те сакам...и животот би го дала за тебе кога би морала...
Плачев кога имаше несреќа, се радував кога беше среќен...ама тоа јас..ти не..
Тешко м беше...ама помина...
Тоа е само мојот татко...тотална спротивност од тоа што треба да биде еден родител...

Многу се потресов од овој текст, посебно ми падна жал бидејќи постојат луѓе кои не ја добиле потребната татковска љубов и грижа. Татко ми беше сосема различен (кога бев мал) од ова што го опиша ФБаба...

Сигурен сум дека ти си (или ќе бидеш) предобра мајка...
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2010 во 20:06
LiDivio животот е суров. Не го добива секој она што го сака.
Има родител...и родител...А најтешко е кога ќе те одгледа...баба ...па незнаеш кого повеќе..или помалку да го сакаш...
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
moni34 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 559
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moni34 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 08:38
mojot taticko:najdobar,najsmiren,sekogas so poln so razbiranje,moja poddrska ,sekogas spremen da dade se od sebe za mene,vecen dolznik ke mu bidam,premnogu mi znaci,ne mozam da go zamislam mojot zivot bez moite roditeli,sekogas tuka za mene,sekogas jas za niv spremna da napravam se
mojot tatickoголемо%20гушкањеmnogu vazna licnost vo mojot zivot
si go sakam mnoguголемо%20гушкање
Кон врв
moni34 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 559
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moni34 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 12:07
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 17:07
од чале мој денес по толку долго време побарав помош, ама баш како од најдобар другар....

и наидов на апсолутно разбирање и поддршка...
големо%20гушкање фала стари....
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2010 во 02:24
Изменето.


Изменето од Tiggy Vicious - 03.Јули.2011 во 12:48
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 15:02
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Во Семејство имаме многу теми, за мајки, свекрви, свекори, деца а татковците сме ги оставиле настрана.
Секавајки се на своето детство, растена покарј трпелив, добар но одлучен татко често размислувам за денешниве татковци. Мојот маж е добар татко, другар кој знае да игра фудбал, да гледа утакмици заедно со синовите, да оди на планинарење на Водно, да изненади со добар (нарачан ) ручекголема%20насмевка да се сојузат во машки сојуз против мене и некои мои диктатуритага, но и да пресече кога ќе се помине дозволената линија.
Каков треба да биде вистинскиот татко?
да учествуваат во воспитувањето, негата и во образованието на своите деца, да  е присутен,  позитивно да влијае  врз карактерот на детето,  на неговите особини и навики. или да биде  авторитативна фигура од која децата се плашат?


моjот татко / вечна му памет/
сосема инстинктивно jа пронаjде златната средина- го обожавав, но секогаш имав едно на ум пред да направам нешто или да кажам нешто.
во моjот живот ме има плеснато еднаш---но го запамтив, не со лошо, туку сфатив дека за многу луге можеш да кажеш многу работи, за многу личности можеш да дадеш мислене, но односно родителот- носи во себе само лjубовта. дури и кога ги оцениш како личности...таа лjубов ке направи и недостатокот - квалитет.
Кон врв
mariija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2459
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mariija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 21:14
moj cale , moja gordost .......sekogash e tuka koga mi e potreben,poln e so ljubov i razbiranje, me poddrzuva vo se shto ke napravam, zraci so pozitivna energija , nasmean e uvek големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеgo obozavam , stalozen,principielen,reper mi e u zivot ............љубовsi go sakam mnogu . jas sum si tatina mazaсреќа
"If you talk to God you're religious. If God talks to you, you're psychotic."
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 22:59
Originally posted by renatax renatax напиша:

Си го сакам многу,многу мојот татичко,да си ми жив и здрав уште  многу годинибакнежголемо%20гушкање


Каква иронија....ова сум го напишала на средината на месец мај,а денес се што остана од него се само спомените.....
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
mariija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2459
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mariija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 23:08
Originally posted by renatax renatax напиша:

Originally posted by renatax renatax напиша:

Си го сакам многу,многу мојот татичко,да си ми жив и здрав уште  многу годинибакнежголемо%20гушкање


Каква иронија....ова сум го напишала на средината на месец мај,а денес се што остана од него се само спомените.....
тагаzalamголемо%20гушкање
"If you talk to God you're religious. If God talks to you, you're psychotic."
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2011 во 14:09

Мојот татко...

       http://1.bp.blogspot.com/_pk2tbRi9IEY/SUHilvrj5pI/AAAAAAAAAC4/WSXshvtiJcw/s400/sad+little+girl.jpg

Денес …

денот  необичен …

многу емоции во мене се испомешаа …

посебно видео клипот ми украде неколку воздишки , неколку преголтувања и неколку солзи…

денес  …

се присетив на мојот татко …

спомен… болка …рана со години неизлечива…бев многу приврзана за него јас бев негова мезимица , а тој ми беше  све… другар , пријател , татко , учител … бесконечна љубов со која може да се сака еден родител…

What is that? ...кликни


-Што е ова??

-Врапче !!

-Што е ова??

-Веќе ти кажав татко , врапче !!!

-Што е ова??

-Врапче , татко враааааапче… В.Р.А.П.Ч.Е !!

-Што е ова ??

-Зошто ми го правиш ова ? …ти кажав толку пати …ВРААААПЧЕ…  не можеш да разбереш??

-Каде одиш сега????????

Таткото влезе во куќата носејќи го стариот дневник , вртејќи ја саканата страница покажувајќи му ја на синот да ја прочита…

-ГЛАСНО  !!

-Денес , мојот најмал  син кој пред неколку дена наполни три години , седеше со мене во паркот кога едно врапче се појави  спроти нас… мојот син ме праша 21 пат ,, Што е тоа ? ,, а јас му одговорив 21 пат дека тоа е врапче… го прегрнував секој пат кога ќе  ме прашаше истото прашање … повторно и повторно… без да се наљутам или да се нервирам на моето невино мило момченце…

……………………

доколку  имате  ТАТКО…

грижете се за него…

не сте свесни колку сте богати со тоа што ГО  имате!!!!

http://www.rat-race-escape-artists.com/images/father-daughter2.jpg
Изменето од bijonse1 - 30.Јануари.2011 во 14:10
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.