IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - ФОРУМСКА ТЕРЕТАНА НА Gjoroski & riki1899
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ФОРУМСКА ТЕРЕТАНА НА Gjoroski & riki1899

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
Автор
Порака
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 01:06
" NAJDOBAR NACIN da se PODOBRI izvedbata na vestinata na eden atlet,osobeno negovata izdrzlivost e USVOJUVANJE na PRAVILNIOT NACIN na ISHRANA BAZIRAN na INTEGRALNI ZITARKI i ZELENCUK. Makrobiotickata hrana e PRIRODNO BOGATA so JAGLENI HIDRATI,a MUSKULITE ke USKLADAT OPTIMALNI kolicini na GLIKOGENI BEZ SHOK za ORGANIZMOT."-Michio Kushi
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 01:18
Storm5,
те молам, пред да цитираш стручњаци од типот на Michio Kushi, прочитај и нешто повеќе за исхрана на БОДИБИЛДЕРИ, или луѓе кои имаат за цел да го обликуваат своето тело, кое ќе стане помускулесто, да го зголемат обемот на постоечките мукулни влакна.
Единствено Белковините се Градивна материја во човековиот организам. Ова е жалосно да не го знаеш. Тие можат да се внесат во организмот преку растителни и животински намирници.
Јаглените хидтрати, интегралните житарки и зелнчукот немаат ни најмалку градивно влијание во човековиот организам. Не се мачи да мешаш таканаречен здрав начин на исхрана со добивање на мускули, зголемуванје и изградба на мускулното твкиво во организмот.

Знаеш, читајки ги твоите тези кои се за жалење (каде го споемнуваш Џо Вејдер како еден од оние кои те водат во макробиотиката) просто не вреди да си го трошам времето за спиење, обидувајки да полемизирам со особа која основата не ја познава.
Кон врв
riki1899 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај riki1899 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 03:53
Originally posted by Storm5 Storm5 напиша:

" NAJDOBAR NACIN da se PODOBRI izvedbata na vestinata na eden atlet,osobeno negovata izdrzlivost e USVOJUVANJE na PRAVILNIOT NACIN na ISHRANA BAZIRAN na INTEGRALNI ZITARKI i ZELENCUK. Makrobiotickata hrana e PRIRODNO BOGATA so JAGLENI HIDRATI,a MUSKULITE ke USKLADAT OPTIMALNI kolicini na GLIKOGENI BEZ SHOK za ORGANIZMOT."-Michio Kushi
a na koj nacin smetash deka eden bodi bilder ke ja zadovoli svojata dnevna potreba na proteini preku makrobioticka hrana?koga e jasno deka proteinite od rastitelno poteklo se sostaveninajveke) od neesencijalni aminokiselini,ne se iskoristlivi i se necelosni,...ednostavno nioddaleku ne se dovolni za izgradba na izrazeno muskulesto telo kaj bilo koj covek,a da ne spomnam kaj nekoj profi natprevaruvac...
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 09:14
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

плачење    а мене кој ќе ми каже утре што конкретно да почнам???????????поставив жими три прашања.....и никој конкретно не ми одговорил....плачењене знам овој xereras што рецепт ми нуди???не%20знамостанав пак без совет......размислување.........да не сакаат да им се плати збунетост можит плазење


Кај пак тебе ти текна од денес да почнеш со вежбање
За плаќање, има посебна тема, некаде на почетокот на форумов, па лесно ќе се договориме
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 09:15
Од ден на ден, ќе се соочите со состојба каде ќе заприметите дека вашето тело воопшто не реагира. Телесната тежина останува иста. Многумина ќе помислат дека нивното тело се наоѓа во состојба на рамнотежа и дека го достигнале највисокото ниво. Како понатаму? Важно е да знаете дека вашиот организам е во постојано движење. Или го согорува или го изгадува и обновува мускулното ткиво.
Првиод стадиум се нарекува КАТАБОЛИЗАМ. Состојба во која организмот ги согорува протеините побрзо отколку што ги синтетизира. Тешките тренинзи пропратени со лоша исхрана, лесно доведуваат до состојба на катаболизам.
Анаболизмот е обратен процес од катаболизмот. Во оваа состојба вашето тело ги има на располагање потребните протеини за обнова и развој, и се наоѓа во стадиум на активен одмор. Поголем број на протеини се синтетизираат во мускулното ткиво, отколку што се согоруваат за енергија.
Најчестата грешка која почетниците ја прават е таа што тие мислат дека мускулите растат во вежбалните. На овој начин тие самите се доведуваат во состојба на претренираност. Додека сте во вежбалните вие се наоѓате во катаболитичка состојба, согорувате голем број на молекули потребни за енергија за време на вежбањето.
После вежбањето (часови и денови) во периодот на одмор, вашата цел е да останете во анаболитичка состојба, обезбедувајки средина за подолг период на раст, развој и обнова на оштетени мускулни клетки. Потребно е да го стимулирате процесот на синтетизирање што е можно повеќе протеини во вашите мускули.
Запомнете, ако се наоѓате во вежбалната многу повеќе отколку што одмарате, никогаш нема да напредувате!

Честит Божиќ
Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 13:07
Poterbata za proteini i slozeni jagleni hidrati na sekoj covek i na bodibilder e ist-7:1- 7 pati poveke jagleni hidrati vo odnos na jegleni hidrati. Bilderite pravat obratno...

Licno ne veruvam deka Gjoroski odgleduva zivotni, gi kole samiot za da tvrdi deka mesoto sto go vnesuva nije so antibiotici i slicni hemiski dodatoci koi se naogaat vo industriskoto meso. za adrenalinot sto go ispustilo zivotnoto pri kolenje da ne zboruvame...Ima razlika megu proteinite od zivotinsko i rastitelno poteklo a zivotinskite proteini ne moze da gi svari uspesno organizmot...Joe Weider pojma nema od makrobiotika, za zal iako e naucnik vo ovaa oblast i mnogumina gi sledat negovi preporaki. Ima eden bilder od hrvatska koj e dijabeticar, mlad covek. Vezba i zema insulinska terapija. Dijabetesot e posledica na los nacin na ishrana a koga ovoj bilder bi se hranel pravilno, makrobioticki, bi go izlecil dijabetesot za nepolna godina ili voopsto ne bi imal takov problem.

Makrobiotickata ishrana izobiluva so cel spektar na zdrava ishrana taka da nema potreba od zivotinski proteini ili proteinski dodatoci.

PROTEINI JADAT SITE AMA MUSKULI IMAAT SAMO TIE STO VEZBAAT

VEZBANJETO GI ZGOLEMUVA MUSKULITE A NE PROTEINITE...

USPEH BEZ ZDRAVA ISHRANA KOMBINIRAN SO VEZBANJE I ODMOR E NEZAMISLIV VO BODIDILDINGOT...NAJVAZNO E DA SE NAUCI STO E ZDRAVA ISHRANA...

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 13:12
Muskulot RASTE samo ako dobro go NAHRANIS.  I prekini so taa MAKROBIOTIKA imas tema vo ishrana i tamu tupi go so nea.Ovde NE!!!
Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 13:13
ISPRAVKA-Poterbata za proteini i slozeni jagleni hidrati na sekoj covek i na bodibilder e ist-7:1- 7 pati poveke jagleni hidrati vo odnos na PROTEINI. Bilderite pravat obratno...
Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 13:14
Ok!
Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 13:16
Muskulot RASTE samo ako dobro go NAHRANIS.-Tocno ! Prvin treba da se navezba dobro, da se nahrani i da se odmara !
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 13:20
a so so ke go nahranis? so makrobiotika?? ne me smej! jas sum ogromen ljubenik na makrobiotikata.... no ja izbegnuvam radi vezbanjeto...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 13:28
Е ајде Сторм наведи ни колку финансиски средства се потребни и колку време би му одземало на човек да се храни Макробиотички и дај пример една таква исхрана по оброци?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 13:30
prvo nekakaze vo koja hrana ima dovolno protein sto moze da go zameni pileskiot stek i vo koja makrobiotika ima dovolno kreatin sto moze da go zameni teleskoto meso намигнување ne sum obozavatel na meso, no fakt e deka nema dobro telo ako nema dobra ishrana.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 13:43
Еден професорот на факултет ни вели,тврди и стои зад тоа тврдење дека најдобра исхрана на еден човек е таа што му ја дава поднебјето каде е роден и каде самиот негов генетски материјал се прилагодил за таа исхрана карактеристична за околината каде живее.
 
Што би се рекло дека надвор од продуктите кои традиционално се консумираат во Македонија нема потреба еден човек на кој предците и тој самиот живееле и се уште живеат во Македонија да ги консумираат.
 
Секој човек кој дневно има нормален ритам на физичка активност,оди на работа,нема физички активност големи освем пешачење најобично движење мора во организмот да внесе од 30-40 грама чисти маснотии иако сите нутриционисти и макробиотичари велат да се избегнуваа мастите.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.