IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - ФОРУМСКА ТЕРЕТАНА НА Gjoroski & riki1899
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ФОРУМСКА ТЕРЕТАНА НА Gjoroski & riki1899

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 111213
Автор
Порака Обратен редослед
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 12:25
Vo noviot broj na Herkules koj naskorosefot ke go pusti vo prodazba, ke imas interesni informacii okolu zenite i teretanata голема%20насмевка
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 12:24
oks fala ......
sega od koga znam kako se dishi pravilno...
dajjj kazhite kako da pochnam.....
dajte sovet za prv den za zensko vezhbanje....
kazhite mi shto da pochnam .....kolku vreme.......???
не%20знам
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 09:05
bijonse1,
убаво напишано правило кое важи и се применува во 99% од постоечките вежби. Правилното дишење е битен фактор кој додека вежбате ве заштитува дополнително од повреди создавајки воздушен простор кој доаѓа како еден вид на перница штитејки ги внатрешните органи и рбетниот столб. Се вдишува на нос, а се издишува на уста. Покрај важноста на правлинот начин на дишење за време на изведување на вежбите, истотака и не помалку важно е и правилниот начин на изведувањето на вежбата.

Поздрав
Кон врв
riki1899 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај riki1899 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 23:51
eve sum jas sonce,ako mozam nesto da pomognam so nekoj sovet...stojam na raspolaganje...

Изменето од riki1899 - 06.Јануари.2010 во 00:18
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 23:39
лутина    i dvajcata se prisutni    ........a gi nema ovde не%20знам

lele ajjjjj neka dojde eden ......od utre da pochnam da mi dade zadachaмолитва

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 23:35
e pa sega dodeka dojdat trenerite......
mislam deka kako za pochetok treba da znam pravilno dishenje pri vezhbanje.....
shkolski e nekako vaka......dali e vo red ili ne ke ne nauchat trenerite.....

Движењето и дишењето нека станат едно !

Затоа е добро при вежбањето на фитнес справи да му посветиме внимание на дишењето.

При вежбање на тренажери внимавајте:

1. Кога кревате, влечете или притискате тежина или кога употребувате сила, тогаш морате да издишете, кога се враќате во почетната положба вдишете. Со други зборови: пред дигањето вдишете и во последната третина издишете.

2. Секогаш мирно дишете и држете рамномерен ритам.

3. Длабочината на дишењето треба да е сразмерна со напорот, бидејќи лесно може да се појави вртоглавица.

4. Ритамот на дишење прилагодете го на ритамот на вежбање. Кога ќе го достигнете тоа, тоа ќе биде еден од важните знаци дека вежбате правилно и лесно.

Повеќе кислород – поголемо топење на маснотиите при аеробни вежби

На мускулите им е потребен кислород за нивна работа и кога вежбањето е аеробно, важно е телото да е снабдено со кислород. Обрнете поголемо внимание на дишењето и при вежбите за слабеење бидејќи на телото му е потребно огромно количество кислород за да ја претвори маста во корисна енергија.

При аеробно вежбање внимавајте:

Пробајте да дишете:

1. мирно и рамномерно,
2. со длабоки вдишувања и издишувања,
3. при тоа издишувањето да биде подолго од вдишувањето.

Па што ќе кажете Вие сега Gjoreski & riki1899 ???збунетост

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 23:28
Vaka ,
Poradi nemozhnosta profesionalno da se iskoristat iskustvata i sovetite na aktivnite bodibilderi vo nivnite teretani...
se setiv da se otvori podema kako forumska teretana kade nie forumski kolegi /shki ke gi barame nivnite soveti.....
bash  bi sakala da vidam kako bi funkcioniralo sajberski virtuelen trening ete sekojdnevno pod nivna kontrola....
p.s.
mislam deka nema nema da bideme odbieni od nivnata strana...голема%20насмевка


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 111213
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.