IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Смешни градежни слики и куpиозитети
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смешни градежни слики и куpиозитети

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2011 во 16:23

Коцкести куќи во Ротердам, Холандија, дизајнирана од архитектот Пјет Блом.


Куќата Наутилус, Мексико.

 
 
 

Куќа од геодетска купола во Мериленд, САД.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2012 во 20:18
КУЌАТА ЧЕВЕЛ ВО ПЕНСИЛВАНИЈА

Куќата чевел е иградена од Mahlon Haines во 1948-ма година. Куќата е 14 метри долга, 5 метри широка и 7 метри висока. Внатрешноста се состои од 5 различни нивоа и содржи: 3 спални, 2 купатила, кујна и дневна соба. Оваа куќа најмногу се користи за гости, како на пример за викенд на повозрасни особи, но и за меден месец на младите.
 
 
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2012 во 22:21
некои од овие градби што ги постирате се ценети уметнички дела... проблемот е што човечката популација сеуште тешко ги вари
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2012 во 16:08

........Malaysia's first upside-down house brings a childhood fantasy to life.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2012 во 08:57
Фотоподборка за деня / Funny pictures for 13-07-2012
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2013 во 01:28
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2013 во 21:22
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2013 во 18:01
Сосема случајно денес повторно наидов на истата слика за која некои од членовите дадовме свои коментари.
Веднаш се сетив дека нешто „утнав“ со истата и проверив. Прочитав една информација која, поради големиот временски период од 35-6 години, ми избледела од сеќавањето.
Поради следливост би ги цитирал овие постови:
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Ауууу, од кога ја немам видено оваа фотографија!!! Сигурно од пред 30-тина години (ако не и повеќе?!)Мислам дека се работи за истата слика т.е. зграда.


Незнам, сигурно бев во средно училиште (1977-’81) или можеби првите години на факс, кога за прв пат ја видов и ми остана во сеќавање. Имено, се работи за зграда изградена во Израел (колку што ме држи сеќавањево), а карактеристичното за неа е тоа што секоја од просториите во секој дел од денот е осветлена од сонцето!

Слабо те држи сеќавањето бе Златник, зградата не е во Израел туку во Канада.

Така е Зекси, во право си бил.да
Реков, за прв пат оваа информација ја прочитав пред многу години и не е чудно да се заборави. Затоа во заграда реков „колку ме држи сеќавањето“.  Но, сепак, има нешто поврзано со Израел што ме прелагало. Архитектот на овој објект е Моше Сафди (Moshe Safdie), а тој по потекло е од Израел.

А што се однесува до опаската на овој (или според никот - оваа):

Originally posted by brza brza напиша:

...e,ovoj izgleda zalutal,.изненадување...a, be ,...politikata ti e nekolku kata podole,...leviot trakt....odma do liftot! намигнување

...ova e nekade vo...ohajo :

... му простувам на неговата гл...ост (гласност) кога тврди дека зградата е во Охајо  (и тоа со болдирани букви, демек да видам убаво дее ...!)
Само ме чуди зошто не и’ одговорил на колешката:
Originally posted by Renatax Renatax напиша:

Каде е сликата Брза?збунетост

Зградата е во Montreal - QC - Habitat67,  Canada

Освен ако во меѓувреме Монтреал не го променил името во Охајо!глупчоголема насмевка плазење

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2013 во 11:50
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by brza brza напиша:

...e,ovoj izgleda zalutal,.изненадување...a, be ,...politikata ti e nekolku kata podole,...leviot trakt....odma do liftot! намигнување

...ova e nekade vo...ohajo :

... му простувам на неговата гл...ост (гласност) кога тврди дека зградата е во Охајо  (и тоа со болдирани букви, демек да видам убаво дее ...!)  Abe tokmak eden star,...ako sum pishal ohajo , toa znachi deka od nekade sum go ''prepishal'' toa,a ne deka ja sum go izmislil!...i mora da si slep ,koga dosega ne si primetil deka ja epten chesto boldiram razni zborovi,...a ne za tebe neshto posebno da ti istaknuvam!...i soberi si ja malku samouverenata samobendisanost,...vekje napaden stanuvash.ма ајде
Само ме чуди зошто не и’ одговорил на колешката:
Originally posted by Renatax Renatax напиша:

Каде е сликата Брза?збунетост

Зградата е во Montreal - QC - Habitat67,  Canada

Освен ако во меѓувреме Монтреал не го променил името во Охајо!глупчоголема насмевка плазење

...a za ova,...pogolemo glupavo chudenje seushte ne sum videl tuka!изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2013 во 22:29
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2013 во 22:30


Изменето од bijonse1 - 16.Декември.2013 во 22:31
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2013 во 16:22

Вселувањето во нов дом е посебно интересно и возбудливо доколку ја имате среќата да поседувате еден од овие десет.

10-najneobicni-kukji-vo-svetot-001

Со текот на времето луѓето граделе камени куќи, замоци, колиби, а денес изгледа сето тоа може да се најде само во малку помодерен стил. Со оригинална идеја и дизајн се постигнува речиси сè - од мала тесна куќа, па се до омилената куќа која сте ја виделе во некој филм.

Луѓето често пати се и принудени да бидат креативни, како на пример ако имаат многу мал и необичен простор во кој треба да живеат, како што е во случајот на неколку од следните. Останатите пак се производ од човековата имагинација и вештина.

Ова се едни од најоригиналните идеи за уредување на дом до кој дошле луѓето низ светот.

1. Транспарентна куќа, Јапонија

10-najneobicni-kukji-vo-svetot-01

10-najneobicni-kukji-vo-svetot-03

10-najneobicni-kukji-vo-svetot-04

10-najneobicni-kukji-vo-svetot-05

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2013 во 16:23
2. Скејтборд куќа, САД

10-najneobicni-kukji-vo-svetot-02

10-najneobicni-kukji-vo-svetot-07

10-najneobicni-kukji-vo-svetot-08

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2013 во 16:24

3. Најтенката куќа во светот, Полска

10-najneobicni-kukji-vo-svetot-06

10-najneobicni-kukji-vo-svetot-09

10-najneobicni-kukji-vo-svetot-10

10-najneobicni-kukji-vo-svetot-11

10-najneobicni-kukji-vo-svetot-12

10-najneobicni-kukji-vo-svetot-13

10-najneobicni-kukji-vo-svetot-14

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,191 секунди.