IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Александар Валентинович Амфитеатров
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Александар Валентинович Амфитеатров

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 17:27
Читај бе човек. Сам ја покажа книгата, а изгледа ништо не си читнал од неа. И што сега, да сметаме дека даде некое име на Македонец?
Сите тие што пишуваат за македонски Словени се од едно котило.
Кому да веруваме? На самите Македонци или на странски научници, кои со филозофски клучеви докажУваат некоја ВИСТИНА?

Тука темата е за Амфитеатров.
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 17:31
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Читај бе човек. Сам ја покажа книгата, а изгледа ништо не си читнал од неа. И што сега, да сметаме дека даде некое име на Македонец?
Сите тие што пишуваат за македонски Словени се од едно котило.
Кому да веруваме? На самите Македонци или на странски научници, кои со филозофски клучеви докажУваат некоја ВИСТИНА?

Тука темата е за Амфитеатров.


Ви не , повторувам , НЕ , го побаравте ставот на Шопов туку ставот на Макеонците , кои со самото тоа што се спомнати од Шопов излегооа од анонимноста и маргиналноста .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2010 во 12:38
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

За комитата и четникот нема да коментирам повеќе, јасно е.
Сега ја барам книгата, ама освен цитати ништо. Заклучокот за овој момент ми е дека Амфитеатров ја промовира тезата за аморфната маса
Види
“Македонците не се ни Срби, ни Бугари“.

"претставува за себе неопределена народност"

"тој ја затекнал Македонија толку длабоко побугарена што не е чудно што облеката ја примил како тело, културата за народност"

"тие можеле да се претворат, под образовно-религиозни и трговски влијанија, во Малоруси, Великоруси, Полјаци"


Амфитеатров се жали: “Бугарите ме напаѓаат дека сум поткупен од Србите, а некои и поради тоа што тие не ме поткупиле“.
Дали Бугарите немале основание да го напаѓаат?
Тука има и други цитати до Амфитеатров, како и цитати на документи од руските конзули
http://www.srpska.ru/article.php?nid=6309





Neshto novo dali se pojavi okolu Amfiteatrov?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.