IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Александар Валентинович Амфитеатров
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Александар Валентинович Амфитеатров

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 17:37
Па ние эатоа не се фалиме дека тој ни е кум - эа него ние може сме неопределени но ние энаеме эошто сме неопределени и тој ти кажува дека не сме ни Бугари ни Срби ни Грци эначи ние сме Македонска нација.

Книгите не се само эа пропаганда,треба да се прочита и свати
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 18:04
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Македон, И што ако пишува за комити и четници? И едните и другите се бугарски агенти за него. Дајте тогаш, заради Амфитеатров да се откажете од ВМОРО.
За правилото - нели оставив линк до Српска.Ру. Дали знаеш што точно сакам да цитирам од Ростковски? Ајде барај да видиме - станува збор за тоа зошто селаните се пишувале Срби, Ростковски, човекот на Мисирков истакнува неколку причини.Па пишува дека и тие се дел од бугарската агентура. А факт е дека имало такви четници. Треба да видиме со кои четници тој се сретнал, па да изведеме заклучок зошто тој тоа го напишал. Сепак факт е дека говори за Македонски Словени, како за посебна народност. Сега тоа дали одговара некому или не, друга работа е.
Кон врв
морски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај морски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 19:03
токму така, но затоа е потребен оригиналот - целиот, а оригиналот го нема никаде на интернет.
а ние си коментираме преводот на делови од него на македонски, што не е коректно
Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 19:18
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:Многу интересно , браво .

Интересно би било што тоа го натерало авторот на такви тези , кој извори ги користел , кои било неговото друштво истомисленици и.т.н.

Можеби е тоа , они , причината за појавата на Д. Чуповски, Н. Димов, д-р Г. Константинович, Г. Георгов, А. Везенков , или можеби Македонците се причина за таквите ставов на Амфитеатров .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
морски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај морски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 19:40
интересно е да, но Амфитеатров е апсолутно непознат на темата Русија-Македонија, а светски познатите Руси на темата Русија - Македонија се апсолутно непознати на идивидисреќа
Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval Pending Approval
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 19:48
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Се што не им чини на бугарите е лага,поткуп,агентатура и сл. но дали е тоа точно - јас би рекол не а човекот кажал эошто не


Значи тебе ти одговара?
Комитите и четниците се бугарски агенти, а тие македонски словени можеле да се претворат во секакви, т.е. доаѓаме до теоријата, најдобро формулирана од Цвијиќ за АМОРФНАТА МАСА.

Ако го видовте материјалот на Српска.Ру има уште нешто интересно. Сега ќе треба да го преведам.


Тоа правило Македоне, ти го измисли од појавата на ГуглТранслејт на македонски. Сам виде дека не работи како што треба.

Претходното правило за 2-3 реченици од оригиналот и линк за понатамошно читање беше подобро.
“.. Македонците - дека ниту Бугари ниту Срби, туку на примитивни словенски народ, со едноставна корен во висините мерка може да поднесе каква било форма, дека ги прашува на друга, повлијателен и елаборирана од словенската култура .... "

В однос на тезата за “ аморфна маса “ која се злоупотребува , односно , која се гледа како негативна конотација е погрешна.

Тоа што населенето од Македонија не се определило како Срби или како Бугари , што истите себе се декларирале како Торбеши , Помаци , Мијаци , Рисјани , Словени и слично , не е причина истите да бидат оквалификувани како “ аморфна маса “ . Тоа што не биле остварени очекувањата на Цвијиќ во однос на “ националната определба на словените од Македонија “ не е причина истите да го носат епитетот “ аморфна маса “ .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 19:52
Originally posted by морски морски напиша:

интересно е да, но Амфитеатров <span ="lgText"></span><span id="result_" ="medium_text"><span style=": rgb(255, 255, 255);" title="е абсолютно неизвестен на темата Русия-Македония , а световно известните руснаци на темата Русия - македония са абсолютно непознати на идивиди">е
апсолутно непознат на темата Русија-Македонија, а светски познатите
Руси на темата Русија - Македонија се апсолутно непознати на идивиди</span></span>среќа


Македонската историографија е многу млада , премногу млада ( нема стаж ни за еден работен век човечки ) затоа Мисирков, Пулевски др. се национални херои дури после 1950/60 год. , а знаеме дека на тој и тој пленум на БКП е дадена директива да се собираат сите , ама баш сите докази со кои би се докажало дека Македонците не се нација , дека е тоа измислица на “ србскиот империјализам “ и слично .

Потребно е време , време , и се ќе с дојде на место

Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 20:33
Точно така - карванот врви а кучињата си лаат,но сепак вистината на видело кога тогаш ке излезе.Македонците не седеле со скрстени раце,во секој момент кога можеле се пишувале,спомнувале и дискутирале како Македонци и за независна Македонијанамигнување
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 23:31
Originally posted by морски морски напиша:

<span id="result_" ="medium_text"><span title="точно така но затова е нужен оригинала, а оригинала го няма никъде в интернет.">токму така, но затоа е потребен оригиналот - целиот, а оригиналот го нема никаде на интернет.</span><span title="а ние си коментираме превода на части от него на македонски, което не е коректно">а ние си коментираме преводот на делови од него на македонски, што не е коректно</span></span>

Го имам оригиналот ама нема зошто да ви го давам целиот кога и кај вас го има.Проблемот е што не ви одговара.А ако го нема на интернет не значи дека не постои
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 23:31
Originally posted by морски морски напиша:

интересно е да, но Амфитеатров <span ="lgText"></span><span id="result_" ="medium_text"><span style=": rgb(255, 255, 255);" title="е абсолютно неизвестен на темата Русия-Македония , а световно известните руснаци на темата Русия - македония са абсолютно непознати на идивиди">е
апсолутно непознат на темата Русија-Македонија, а светски познатите
Руси на темата Русија - Македонија се апсолутно непознати на идивиди</span></span>среќа
Не е познат

Прочитај зошто избегал дури во Италија и таму умира
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 19:23
Најдов еден текст од Амфитеатров, па давам само крајот.

„Секој Словен треба и е должен да соучествува во македонската слобода. Македонската слобода неможе да биде достигната со сопствени, македонски средства. Земјата е премногу малечка и слаба за да се бори против турската моќ, на која и треба само да даде знак, за да се фрлат десетиции илјади аскер врз Македонија и да ја задават како глушец, пред да се соземе Европа, дури и пред да дознае Европа.

Бугарите и Србите заемно не се поднесуваат, секој ја смета Македонија за своја законска сопственост. Да ја создаваат Македонија за Македонците немаат ни мала желба, ни Бугарите ни Србите. Ентузијасти за автономна Македонија има само меѓу македонското население.

Во Македонија тешко дека ќе биде задоволително решено прашањето за народноста на народот. Најверојатно од се е дека ние имаме работа со совршено самостојна гранка на словенството, преодна меѓу бугарството и српството. Но сама по себе таа гранка е недоволно силна, за да си извојува слобода и да се претвори во државна единица...Таа е лишена од можноста да живее, самата во себе проколната е да служи како политички материјал - директно за соседите, преносно и индиректно - за Европа, која раководи со соседите."
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 19:48
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Најдов еден текст од Амфитеатров, па давам само крајот.

„Секој Словен треба и е должен да соучествува во македонската слобода. Македонската слобода неможе да биде достигната со сопствени, македонски средства. Земјата е премногу малечка и слаба за да се бори против турската моќ, на која и треба само да даде знак, за да се фрлат десетиции илјади аскер врз Македонија и да ја задават како глушец, пред да се соземе Европа, дури и пред да дознае Европа.

Бугарите и Србите заемно не се поднесуваат, секој ја смета Македонија за своја законска сопственост. Да ја создаваат Македонија за Македонците немаат ни мала желба, ни Бугарите ни Србите. Ентузијасти за автономна Македонија има само меѓу македонското население.

Во Македонија тешко дека ќе биде задоволително решено прашањето за народноста на народот. Најверојатно од се е дека ние имаме работа со совршено самостојна гранка на словенството, преодна меѓу бугарството и српството. Но сама по себе таа гранка е недоволно силна, за да си извојува слобода и да се претвори во државна единица...Таа е лишена од можноста да живее, самата во себе проколната е да служи како политички материјал - директно за соседите, преносно и индиректно - за Европа, која раководи со соседите."
и
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 20:22
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

По нападите од Русите-бугарофили и Бугарите, Амфитеатров се жали: “Бугарите ме напаѓаат дека сум поткупен од Србите, а некои и поради тоа што тие не ме поткупиле“. Бугарофилската репутација ја губи кога на лице место во Македонија се уверува во вистината, но дека не е ниту српски поддржувач се гледа во неговиот заклучок: “Македонците не се ни Срби, ни Бугари“.

Превземено од Македониум

Во Бугарија очекуваа дека јас ќе се однесувам кон “македонската кауза“ со поголем ентузијазам. Поради тоа моите гледишта беа пречекани мошне гневно од бугарскиот политички печат – особено од оној дел што се нарекува русофилски. Со патувањето во 1901 год., за мене трето патување во балканските земји, јас го загубив седумгодишното бугарско пријателство. Мене ме обвинуваат: едни, дека сум поткупен; други, дека сум лут зошто не ме поткупиле; трети, дека јас пишувам по наредба на рускиот амбасадор во Константинопол – Зиновјев; четврти, дека сум болен од србофилство.

Истовремено бев нападнат од српските весници кои ме претставуваа како руски орган на бугарско-македонските ослободителни комитети.

Сметам дека е неопходно да го предупредам читателот за сите обвинувања. А потем, читајќи нека суди за моите мислења и зборови, како што ќе најде за сходно...


1.
Treba da go imame originalot. Gledame deka na Makedonium za obvinuvanjata pisuva edno, od podolgiot citat se razbira poveke, a sto bi bilo, ako go imame celiot tekst.

2.
Koi se бугарско-македонските ослободителни комитети.?
Dali ne se tie na VMORO?
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 23:02
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Најдов еден текст од Амфитеатров, па давам само крајот.

„Секој Словен треба и е должен да соучествува во македонската слобода. Македонската слобода неможе да биде достигната со сопствени, македонски средства. Земјата е премногу малечка и слаба за да се бори против турската моќ, на која и треба само да даде знак, за да се фрлат десетиции илјади аскер врз Македонија и да ја задават како глушец, пред да се соземе Европа, дури и пред да дознае Европа.

Бугарите и Србите заемно не се поднесуваат, секој ја смета Македонија за своја законска сопственост. Да ја создаваат Македонија за Македонците немаат ни мала желба, ни Бугарите ни Србите. Ентузијасти за автономна Македонија има само меѓу македонското население.

Во Македонија тешко дека ќе биде задоволително решено прашањето за народноста на народот. Најверојатно од се е дека ние имаме работа со совршено самостојна гранка на словенството, преодна меѓу бугарството и српството. Но сама по себе таа гранка е недоволно силна, за да си извојува слобода и да се претвори во државна единица...Таа е лишена од можноста да живее, самата во себе проколната е да служи како политички материјал - директно за соседите, преносно и индиректно - за Европа, која раководи со соседите."


Текстот е безвреден доколку нема датум
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.