IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Александар Валентинович Амфитеатров
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Александар Валентинович Амфитеатров

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 12:37
Originally posted by чоли чоли напиша:

Кото четам биографичната справка односно Амфитеатров видим што ништо не е упоменато за неговиот "македонскиот период". Значи тоj е писал между другото по таа тема. Дали може да се каже што е експерт по македонскиот вопрос само со 2-3 визити по една-две седмици? Неее.... Изказал е личното си мнение, но тоа мнение е на лаик.


Човекот бил во Македонија , чинам дека немал интерес он да биде барјакар на руската политика туку дека онака , без бреме ги согледал некои работи .

Ама апсолитно не ми текнува зашто ми стана интересен , многу ми е криво поради тоа , многу .

Ми текна :

      Страна раздора: Балканскія впечатлѣнія

Еден цитат :

Во 1909 година, на четвртата посета на Македонија како дописник за руски весници неколку познати романсиер A. Амфитеатаров (1862-1938). Во книгата "Словенски тага" [38], тој речиси и се повтори на наодите од претходно, патни забележува, "Земја на раздорот [39]:"Македонците - дека ниту Бугари ниту Срби, туку на примитивни словенски народ, со едноставна корен во висините мерка може да поднесе каква било форма, дека ги прашува на друга, повлијателен и елаборирана од словенската култура "[38: 246>.

Ова би требало да се пастира и во темата за Мисирков , затоа што книгата на Мисирков е издадена истата година , 1903 , тезите се исти и.т.н.Изменето од eptendosadno - 06.Јануари.2010 во 13:14
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 14:09


Изменето од Каснакоски - 06.Јануари.2010 во 14:12
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 14:14
Во однос македонскиот народ, Амфитеатров е првично со бугарофилска логика добиена од дотогашните пишувања на други автори.

Неговата величина е што тоа го надминува по посетите на Македонија, движејќи се среде македонскиот народ и неговите грабачи, ја согледува сета вистина.
- Веднаш пишува за истото и еднакво ги негира како српските така и бугарските, црногорските или други слични теории за македонскиот народ, а за грчките не сака ниту да разговара и само попатно ги спомнува.

- По нападите од Русите-бугарофили и Бугарите, Амфитеатров се жали: “Бугарите ме напаѓаат дека сум поткупен од Србите, а некои и поради тоа што тие не ме поткупиле“. Бугарофилската репутација ја губи кога на лице место во Македонија се уверува во вистината, но дека не е ниту српски поддржувач се гледа во неговиот заклучок: “Македонците не се ни Срби, ни Бугари“.

- Неговото уверување во македонската посебност најдобро се огледа низ фазите низ кои минуваше по секоја посета на Македонија. Ако од првото патување, срамежливо се наѕира македонската посебност, по неговото второ, трето и четврто патување, тие се на најсилен начин изразени.

- По првото соочување со Македонците тој пишува:

“Основното население на Македонија, претставува за себе неопределена народност за која со увереност може да се каже само тоа дека таа без сомнение е чисто словенска. Србите ја сметаат оваа народност за српска, Бугарите за – бугарска. Претензиите и на едната и на другата се рамно без основа во смисла на националните претензии и рамно имаат основа по силата на културното и политичкото влијание“.

- По второто патување и конкретно за вистинските носители на пропагандата веќе пишува:

“За да стане Македонија бугарска, требало да се побугарат Македонците. И ете по бугарско-српската војна од 1885 год., најтешки сили и значителни жртви на бугарскиот државен организам се насочени кон бугаризација на Македонските Словени. Бугарскиот агент – свештеник, учителот, комитата, четникот – стануваат тајна влада на земјата и некакава нејзина душа“.

- Не случајно за оваа пропагандна фаза кога и од надвор пишувачи заради бугарската егзахија како единствена црковна управа, доаѓаат до погрешни тези, Амфитеатров за П.Миљуков ќе запише:

“Посетувајќи ја Македонија во 90 -тите, гледал врз неа премногу со бугарски очила и како што се вели набрзина ги прогласи сите Македонци за крвни Бугари. Но неговата ГРЕШКА може да се смета за добросвесна, тој ја затекнал Македонија толку длабоко побугарена што не е чудно што облеката ја примил како тело, културата за народност“.

- И за да на најефективен начин ја разјасни оваа забуна кај надворешните фактори, а свесно ширена од пропагандите, Амфитеатров маестрално завршува во текстот “Македонија и младотурците” (1913 год.) со следниот заклучок:

“Оние што ја читале мојата “Земја на раздорот”, го знаат мојот поглед врз Македонците. Тоа не се Срби, ни Бугари туку првобитен словенски народ, со прост основен јазик кој во поголем степен е способен да се потчини на каква годе форма што ќе му ја предложи друга, повлијателна и поразвиена словенска култура.

Македонци-Бугари има таму каде што се зацврстиле бугарското училиште и црква и Срби има таму каде што писменоста е во рацете на Србите. Со исто удопство тие можеле да се претворат, под образовно-религиозни и трговски влијанија, во Малоруси, Великоруси, Полјаци. Нивниот јазик е растопен метал кој лесно се прелева во секава родбинска форма. НО - родбинска! И ете токму во тоа во племенското родство е главниот услов што ја врти сега Македонија во борбата меѓу Словените и што го уништи во неа влијанието на Грците“.

- Острото око и аналитички ум од Амфитеатров, најдобро уочуваат но и разбиваат пропагандите при злоупотребите на сличноста од јазиците кои патем речено и кај нив се дојдени од Македонија. Уште од оние кои го раширија СЛОВОТО Св.Кирил и Методиј, тие се по-СЛОВЕНИ-ја или денес кажано со ПИСМО се о-ПИСМЕНИ-ја.

- Со логиката на Амфитеатров можат и други родбински јазици и народи да се согледуваат (Американците и Англичаните, Англичаните и Австралијанците, Канаѓаните и.т.н а и да не зборуваме за колонијалните народи кои се од друга група народи но со англиски наметнат јазик). Токму во оваа е силината на Амфитеатров, во компаративната анализа како во случајов со Македонците, Русите, Полјаците и др.

- Во овој контекст тој руши уште една пропагандна трулост како кај бугарско-српските пропагандисти така и кај грчките кога се користат со правото над Мaкедонија со владеења на цареви во различни периоди. Особено е важно што тоа го прави во мигот кога ги разбива грчките тези за “древните права” над Македонија.

- Компарирајќи дава пример со 6 вековното владеење на Англичаните над Франција и оваа пропагандна логика која ја исмева до крај пишувајќи:

“Англиските кралеви своевремено владееле над Франција и еден од нив дури бил крунисан во Париз. НО НЕМА АНГЛИЧАНЕЦ ТОЛКУ БЕЗУМЕН кој врз таа шест вековна основа, го смета Париз за британски град и во Претседателот Фалер да гледа не друго, освен узурпатор и предавник на Ланкастерскиот дом“.

- Амфитеатров е големо име за македонскиот народ и потребно е понатамошно истражување на неговото дело зашто само делумно е истражено. Во Македонија се знае мал дел кај Цветан Станоевски и “Како ја видоа Македонија” (“Македонска книга”, Скопје, 1978 год.). Покрај тоа сега за прв пат се објавуваат и делови испратени од наши Македонци во Санк Петербург, кои истражуваа во тамошната библиотека. Како ќе се добиваат нови материјали од таму, ќе бидат поставувани на странава.

Превземено од Македониум
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 14:26
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:Сега Македон ќе рече дека Русинот мисли на врховистите, ама пак нема да биде во право.


Има комита и четник. Зар тоа ништо не кажува? Значи не станува збор само за ВМОРО.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 14:51
За комитата и четникот нема да коментирам повеќе, јасно е.
Сега ја барам книгата, ама освен цитати ништо. Заклучокот за овој момент ми е дека Амфитеатров ја промовира тезата за аморфната маса
Види
“Македонците не се ни Срби, ни Бугари“.

"претставува за себе неопределена народност"

"тој ја затекнал Македонија толку длабоко побугарена што не е чудно што облеката ја примил како тело, културата за народност"

"тие можеле да се претворат, под образовно-религиозни и трговски влијанија, во Малоруси, Великоруси, Полјаци"


Амфитеатров се жали: “Бугарите ме напаѓаат дека сум поткупен од Србите, а некои и поради тоа што тие не ме поткупиле“.
Дали Бугарите немале основание да го напаѓаат?
Тука има и други цитати до Амфитеатров, како и цитати на документи од руските конзули
http://www.srpska.ru/article.php?nid=6309Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 16:00
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

За комитата и четникот нема да коментирам повеќе, јасно е.
Сега ја барам книгата, ама освен цитати ништо. Заклучокот за овој момент ми е дека Амфитеатров ја промовира тезата за аморфната маса
Види
“Македонците не се ни Срби, ни Бугари“.

"претставува за себе неопределена народност"

"тој ја затекнал Македонија толку длабоко побугарена што не е чудно што облеката ја примил како тело, културата за народност"

"тие можеле да се претворат, под образовно-религиозни и трговски влијанија, во Малоруси, Великоруси, Полјаци"


Амфитеатров се жали: “Бугарите ме напаѓаат дека сум поткупен од Србите, а некои и поради тоа што тие не ме поткупиле“.
Дали Бугарите немале основание да го напаѓаат?
Тука има и други цитати до Амфитеатров, како и цитати на документи од руските конзули
http://www.srpska.ru/article.php?nid=6309Книгата ја нема оти не ви одговара.Инаку јас имам еден примерок,секоја чест на авторот
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 16:18
Се што не им чини на бугарите е лага,поткуп,агентатура и сл. но дали е тоа точно - јас би рекол не а човекот кажал эошто не
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 16:31
Горниот епизод си заслужава да се преведе:

Во книгата на Амфитеатров "Земја на раздори. Балкански импресии", објавена во 1903 година во Русија, има еден значаен епизод. Разказваjки на читателите за своите впечатоци, како илустрација, тој цитира следнава сцена:
Во купето на возот од Ускуб (сега Скопје) за Солун, одат С. Симиќ, /српски дипломатски претставник во Приштина/, еден висок турски администратор - Хамди Паша и самиот Амфитетров. За време на разговорот што произлегувал Хамди Паша рекол дека Косовскиот вилает "... сега дури е помирен отколку што беше порано." (Разговорот се одржал во 1901)
       
     "Како е тивко? - rзвикал се Симиќ - апсењаjта са страшни! Коj словенин под турска власт може да спие со сигурност дека во некоjа ноќ не ќе го земат во затвор?
       
     Убавото лице на Хамди Паша (коj е бил Србин по мајка) приело израз на ладен бес. "Извинете, извинете - полека и повелително рекол тој - Ние не арестуваме никакви Словени, Срби или Бугари... Ние арестуваме поданици на Неговото Величество Султанот кои зломислат против целоста на својата империја. Ако можете да ми цитирате една европска земја, каде што политичките сепаратисти не го уапсат - ние, можеби, ке ги пуснем на слобода сите наши арестанти... "
       
     
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 16:48
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Се што не им чини на бугарите е лага,поткуп,агентатура и сл. но дали е тоа точно - јас би рекол не а човекот кажал эошто не


Значи тебе ти одговара?
Комитите и четниците се бугарски агенти, а тие македонски словени можеле да се претворат во секакви, т.е. доаѓаме до теоријата, најдобро формулирана од Цвијиќ за АМОРФНАТА МАСА.

Ако го видовте материјалот на Српска.Ру има уште нешто интересно. Сега ќе треба да го преведам.


Тоа правило Македоне, ти го измисли од појавата на ГуглТранслејт на македонски. Сам виде дека не работи како што треба.

Претходното правило за 2-3 реченици од оригиналот и линк за понатамошно читање беше подобро.

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 16:56
Не на мене дека ми одговара туку на тебе не ти одговара кога не е во бугарска полэа - се се постира на форумов од ваша страна освен она што не ви одговара,а првиот пост што не одговара веднаш се прогласува эа секаков само валиден не
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 16:59
Не кажувам дека не е валиден, тоа е напишано, прашањето е зошто напишано. Ако имаше повеќе извори ќе можевме и повеќе да дознаеме. Јас добро ја гледам српската врска. Кој Русин би користел терминологија Стара Србија и Македонија, ако нема потесни врски со Србите/
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 17:05
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Се што не им чини на бугарите е лага,поткуп,агентатура и сл. но дали е тоа точно - јас би рекол не а човекот кажал эошто не


Значи тебе ти одговара?
Комитите и четниците се бугарски агенти, а тие македонски словени можеле да се претворат во секакви, т.е. доаѓаме до теоријата, најдобро формулирана од Цвијиќ за АМОРФНАТА МАСА.

Ако го видовте материјалот на Српска.Ру има уште нешто интересно. Сега ќе треба да го преведам.


Тоа правило Македоне, ти го измисли од појавата на ГуглТранслејт на македонски. Сам виде дека не работи како што треба.

Претходното правило за 2-3 реченици од оригиналот и линк за понатамошно читање беше подобро.Не си додавај Каснакоски, тие македонски словени, не биле аморфна маса, не доаѓаме до Цвијиќ, туку напротив, доаѓаме до тоа дека имало доброорганизирана бугарска агентура, која Амфитеатров ја воочил, а која секако не ги исклучува ниту другите држаи. Пак ќе споменам, интересно е за тоа што има и четници и комити. Тука очигледно прави разлика Амфитеатров.

Во однос на правилото, сега дури е и полесно, само остави линк, ни реченица од оригиналот нема потреба да поставиш, ниту ништо.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 17:11
Така како тебе раэмислувале сите Бугари кои пишуваат эа него но што фали тука,фали непристрасен поглед - Македонската нација е објаснета од човек кој эа эатекнал,видел,проучил и објаснил
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 17:33
Македон, И што ако пишува за комити и четници? И едните и другите се бугарски агенти за него. Дајте тогаш, заради Амфитеатров да се откажете од ВМОРО.
За правилото - нели оставив линк до Српска.Ру. Дали знаеш што точно сакам да цитирам од Ростковски? Ајде барај да видиме - станува збор за тоа зошто селаните се пишувале Срби, Ростковски, човекот на Мисирков истакнува неколку причини.

Буги, каде виде дека Амфитеатров зборува за македонска нација? За Македонците пишува дека со сигурност се Словени кои претставуваат „неопределена народност"


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,186 секунди.