IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Тодор Александров - Македонија на Македонците
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Тодор Александров - Македонија на Македонците

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 15>
Автор
Порака
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 23:29
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Во право си, колега eptendosadno, еве една мисла, коjа jа имам цитирано и во старата тема:

"Јас сум орудие само на идејата за ослободување на Македонија и обединувањето на бугарскиот народ. Тоа сум го докажал со целиот своj живот, како сум пожртвал за оваа идеја се освен животот ми, кој случајно е зачуван."
Тодор Александров


Ма кога се нема доволно информации , доволно знаење , многу е тешко да се прифати фактот .
Инаку , македонската историографија , која се темели на факти и аргументи , никогаш не го оспорила сознанието на Михајлов, Александров , Делчев и.т.н.
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 23:33
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Јас не барам дозвола од некој за моето мислење.Јас сум внук на еден голем војвода и според мене Тодор Александров не се борел за Македонија на Македонците,ама на етничките Македонци.Сум ги видел сите негови документи(она што е изложено пред јавноста)за оние од царската архива немам дозвола,и според нив го донесов тој заклучок.Дека Александров не се сметал за Македонец туку за бугарин,ако грешам дајте ми некој документ од него каде вели дека јас сум Македонец.


Како што кажав , Александров не се прашува веќе . Македонецот е етнос , јазик , култура , прифатена од цел свет како таков .

А Александров со самото тоа , без негова согласност , е Македонец , и тоа етнички

Види , Јенките користеле Индијанци кои ги препознавале трагите и кои им помагае да се справата со “ дивјаците “ .

Не , не е грешка , историјата сепак ги именува како “ ИНДИЈАНЦИ “ им помагале на Јенките , сепак се прави разлика

Изменето од eptendosadno - 30.Јануари.2010 во 23:34
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 23:33
Колега со сета почит но Делчев ни во лудило никој не би го ставил во оваа друштво.

Имаше изјава од еден војвода дека од сите вмро-овци кај царот само Делчев влегувал од предната врата.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 23:34
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Јас не барам дозвола од некој за моето мислење.Јас сум внук на еден голем војвода и според мене Тодор Александров не се борел за Македонија на Македонците,ама на етничките Македонци.Сум ги видел сите негови документи(она што е изложено пред јавноста)за оние од царската архива немам дозвола,и според нив го донесов тој заклучок.Дека Александров не се сметал за Македонец туку за бугарин,ако грешам дајте ми некој документ од него каде вели дека јас сум Македонец.


Како што кажав , Александров не се прашува веќе , Македонецот е етнос , јази , култура , прифатена од цел свет .
А Александров со самото тоа е , без негова согласност , е Македонец , и тоа етнички

Види , Јенките користеле Индијанци кои ги препознавале трагите и кои им помагае да се справата со “ дивјаците “ .

Не , не е грешка , историјата сепак ги именува како “ ИНДИЈАНЦИ “ им помагале на Јенките , сепак се прави разлика
Во ред дај ми доказ дека се борел за Македонија на Македонците
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 23:35
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:



Имаше изјава од еден војвода дека од сите вмро-овци кај царот само Делчев влегувал од предната врата.


Погрешно!
Изјавата гласи дека сите од ВМРО оделе кај бугарскиот Цар, кој преку предната врата, кој преку задната, кој преку прозорец, кој преку капиџик, кој преку кров, само Делчев воопшто не одел, ниту еднаш.
Тоа е изјава дадена до Лазар Колишевски.

Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 23:36
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Колега со сета почит но Делчев ни во лудило никој не би го ставил во оваа друштво.

Имаше изјава од еден војвода дека од сите вмро-овци кај царот само Делчев влегувал од предната врата.


Грешка си колега , грешка .
Најдобрите , најверните соработници на Делчев се етнички Бугари .
Делчев по ништо не се разликува од Александров во однос на сознанието на својата историја , јазик, култура ...
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 23:40
В.М.Р.О. № 550 2 август 1923 год

Господин Михаил Чаков Македонија во Софија

Пријатна должност ми е да Ви искажат многу благодарност од името на другарите - борци за независност на Македонија и од мое име, за родолјубивата идеја да најдете и вратете светите коски на нашиот претходник и велик учител - Гоце Делчев, еден од основачите на В.М.Р.О. и за грижите Ви да ги чувате како светиња во својот дом, со што сте заслужил признателността на денешна борческа и утрешна независна Македонија.
Со многу поздрави,
Чл. Во Ценовник. К-т на В.М.Р.О. (П.)
Т. Александров


Изменето од Македон - 30.Јануари.2010 во 23:41
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 23:41
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:


Имаше изјава од еден војвода дека од сите вмро-овци кај царот само Делчев влегувал од предната врата.
Погрешно!Изјавата гласи дека сите од ВМРО оделе кај бугарскиот Цар, кој преку предната врата, кој преку задната, кој преку прозорец, кој преку капиџик, кој преку кров, само Делчев воопшто не одел, ниту еднаш.Тоа е изјава дадена до Лазар Колишевски.
Лазе велиш а со свои очи виде или му кажаа
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 23:42
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Колега со сета почит но Делчев ни во лудило никој не би го ставил во оваа друштво.

Имаше изјава од еден војвода дека од сите вмро-овци кај царот само Делчев влегувал од предната врата.


Грешка си колега , грешка .
Најдобрите , најверните соработници на Делчев се етнички Бугари .
Делчев по ништо не се разликува од Александров во однос на сознанието на својата историја , јазик, култура ...
Јас сум турски поданик...
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 23:46
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:


В.М.Р.О. № 550 2 август 1923 год

Господин Михаил Чаков Македонија во Софија

Пријатна должност ми е да Ви искажат многу благодарност од името на другарите - борци за независност на Македонија и од мое име, за родолјубивата идеја да најдете и вратете светите коски на нашиот претходник и велик учител - Гоце Делчев, еден од основачите на В.М.Р.О. и за грижите Ви да ги чувате како светиња во својот дом, со што сте заслужил признателността на денешна борческа и утрешна независна Македонија.
Со многу поздрави,
Чл. Во Ценовник. К-т на В.М.Р.О. (П.)
Т. Александров
Зошто моштите ги чува илинденската организација а не вмро?

И што добива за време на првата светска војна Александров во Ниш?

Каква е улогата на Александров во настаните во Дојран?

Што се случува со него пред 1921 година?



Верувам дека сакате да го исчистите ама некои црнила не се чистат?
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 23:47
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:


Имаше изјава од еден војвода дека од сите вмро-овци кај царот само Делчев влегувал од предната врата.
Погрешно!Изјавата гласи дека сите од ВМРО оделе кај бугарскиот Цар, кој преку предната врата, кој преку задната, кој преку прозорец, кој преку капиџик, кој преку кров, само Делчев воопшто не одел, ниту еднаш.Тоа е изјава дадена до Лазар Колишевски.
Лазе велиш а со свои очи виде или му кажаа


Еве, ја најдов изјавата, од Крсто Гермов е, на средба меѓу него и Лазар Колишевски, едниот чинам бил пратеник во македонското народно собрание, најстар пратеник, а Лазар тогаш бил генерален секретар на извршниот совет на НР Македонија.

Драган Кљакиќ пишува дека „другарот Лазо“ му раскажал за една „поучна“ средба меѓу Лазо Колишевски и Крсто Гермов - Шакир војвода, која се случила 1961 г. во Скопје. Според Д.Кљакиќ, Шакир војвода на ова средба покрај другото на „другарот Лазо“ му го кажал следното:
„Дојдов да ти кажам уште една работа: сите пишувате, и порано пишуваа, внатрешни, надворешни, врховисти, централисти и слично, е, па додов да ти кажам дека на Дворот (мисли на бугарскиот двор во Софија) велгувавме сите: едни низ главаната врата, други низ малата врата, некои низ капиџик, некои низ прозорец, некои преку таван, а некои богами и преку баџа! Току да знаеш, сите влегуваа... [Трите точки се ставени од Д.Кљакиќ] освен еден човек... Таму не влезе само Гоце Делчев...“
(Драган Кљакиќ, Времето на Колишевски. Скопје 1994. 182)"



Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 23:52
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:


Имаше изјава од еден војвода дека од сите вмро-овци кај царот само Делчев влегувал од предната врата.
Погрешно!Изјавата гласи дека сите од ВМРО оделе кај бугарскиот Цар, кој преку предната врата, кој преку задната, кој преку прозорец, кој преку капиџик, кој преку кров, само Делчев воопшто не одел, ниту еднаш.Тоа е изјава дадена до Лазар Колишевски.
Лазе велиш а со свои очи виде или му кажаа
Еве, ја најдов изјавата, од Крсто Гермов е, на средба меѓу него и Лазар Колишевски, едниот чинам бил пратеник во македонското народно собрание, најстар пратеник, а Лазар тогаш бил генерален секретар на извршниот совет на НР Македонија.Драган Кљакиќ пишува дека „другарот Лазо“ му раскажал за една
„поучна“ средба меѓу Лазо Колишевски и Крсто Гермов - Шакир војвода,
која се случила 1961 г. во Скопје. Според Д.Кљакиќ, Шакир војвода на
ова средба покрај другото на „другарот Лазо“ му го кажал следното: „Дојдов да ти кажам уште една работа: сите пишувате, и порано
пишуваа, внатрешни, надворешни, врховисти, централисти и слично, е, па
додов да ти кажам дека на Дворот (мисли на бугарскиот двор во Софија)
велгувавме сите: едни низ главаната врата, други низ малата врата,
некои низ капиџик, некои низ прозорец, некои преку таван, а некои
богами и преку баџа! Току да знаеш, сите влегуваа... [Трите точки се
ставени од Д.Кљакиќ] освен еден човек... Таму не влезе само Гоце
Делчев...“ (Драган Кљакиќ, Времето на Колишевски. Скопје 1994. 182)"
Значи лазе не е ...
А сега за другото значи целта на цитатот е дека само Делчев бил чист и затоа не можи да се стави во друштво на ѕверовите Александров и Михајов и нивните помагала.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 23:53
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:


В.М.Р.О. № 550 2 август 1923 год

Господин Михаил Чаков Македонија во Софија

Пријатна должност ми е да Ви искажат многу благодарност од името на другарите - борци за независност на Македонија и од мое име, за родолјубивата идеја да најдете и вратете светите коски на нашиот претходник и велик учител - Гоце Делчев, еден од основачите на В.М.Р.О. и за грижите Ви да ги чувате како светиња во својот дом, со што сте заслужил признателността на денешна борческа и утрешна независна Македонија.
Со многу поздрави,
Чл. Во Ценовник. К-т на В.М.Р.О. (П.)
Т. Александров
Зошто моштите ги чува илинденската организација а не вмро?

И што добива за време на првата светска војна Александров во Ниш?

Каква е улогата на Александров во настаните во Дојран?

Што се случува со него пред 1921 година?



Верувам дека сакате да го исчистите ама некои црнила не се чистат?


Пријател , како тогаш ќе го докажеш фактот дека Бугарија правела пропаганда во Македонија ако не постојат Александров , Михајлов и други ?

На кого е правена пропаганда , на Бугари или на Македонци ?

Има ли успех , било каков , таа пропаганда ?

Има ли луѓе , Македонци , кои подпаднале под тоа влијание ?

Имало ли гркча пропаганда ?

и.т.н.

Да , да , И Чкатров е Македонец

Изменето од eptendosadno - 30.Јануари.2010 во 23:53
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 00:02
Имало секаква пропаганда.Еве да земиме на пример во Битола.
Имало влашко,лазарско,американско,еврејско,бугарско,српско,грчко,романско,албанско,народно(македонско)училиште и ако ги споредиме бројките ке видиме нешто како еурека.Ке испаднат дека во Битола имало 100000 деца.

Платеници кој ја одработуваат задачата за соседите имало и ќе има.
Еве ти еден пример од денешницата.ОБСЕ во сите документи пиши дека оваа е ваша земја,ваш јазик.И кога некој по 50 години би ги видел тие документи ќе рече па ваму немало Македонци и македонски јазик.

Затоа се учи историја за да не повторваш...
Пропагандата е правена преку цркавата,каква е пропагандата пред овој настан?

Кој ќе даде пари занего ќе викам ако не платиш ќе одам кај другиот. прочитај го Анфитеатров.
Имало грчка пропаганда како и други.

А за Чкатров ов тема за него.


Сега ти одговори на моите прашања
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.