IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Тодор Александров - Македонија на Македонците
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Тодор Александров - Македонија на Македонците

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 15>
Автор
Порака
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 00:23
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Mе интересира каде Александров вели дека Македонскиот народ е етнички Македонец.Дајте ми некое документ.Ја имам негова книга „За Македонија„ која ја издаде државниот архив и никаде не сретнав таков документ а има преку 400 документи.


ВМРО , и нејзините раководители не е опседнати со историјата , етнологијата , лингвистиата и.т.н.

Мислам дека и во политичките партии во Бугарија , денес , не расправаат за тоа кој се Бугарите , кој јазик е користен во 9 век , која религија ја практикувале и слично .

Денес Бугарите не полемизираат за политичките цели на ВМРО , методите за остварување на тие политички цели и.т.н. , туку за тоа какво етничко сознание имал ученик на егзархискоучилиште .

Класичен пример на дефокусирање од идеите на ВМРО , од целото на национално движење на Македонците и револуционерната борба за остварување на тие политички цели .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 00:40
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Mе интересира каде Александров вели дека Македонскиот народ е етнички Македонец.Дајте ми некое документ.Ја имам негова книга „За Македонија„ која ја издаде државниот архив и никаде не сретнав таков документ а има преку 400 документи.


ВМРО , и нејзините раководители не е опседнати со историјата , етнологијата , лингвистиата и.т.н.

Мислам дека и во политичките партии во Бугарија , денес , не расправаат за тоа кој се Бугарите , кој јазик е користен во 9 век , која религија ја практикувале и слично .

Денес Бугарите не полемизираат за политичките цели на ВМРО , методите за остварување на тие политички цели и.т.н. , туку за тоа какво етничко сознание имал ученик на егзархискоучилиште .

Класичен пример на дефокусирање од идеите на ВМРО , од целото на национално движење на Македонците и револуционерната борба за остварување на тие политички цели .



Кажи каде Александров се изјаснува како етнички Македонец?



Изменето од mungos80 - 30.Јануари.2010 во 00:41
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 11:44
Секадеголема%20насмевка
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 13:31
Еве тоа е доволно, сите ти повервавме...голема%20насмевка
Кон врв
bingo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2522
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bingo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 13:41
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Секадеголема%20насмевка

арно рече
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 14:37
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Mе интересира каде Александров вели дека Македонскиот народ е етнички Македонец.Дајте ми некое документ.Ја имам негова книга „За Македонија„ која ја издаде државниот архив и никаде не сретнав таков документ а има преку 400 документи.


ВМРО , и нејзините раководители не е опседнати со историјата , етнологијата , лингвистиата и.т.н.

Мислам дека и во политичките партии во Бугарија , денес , не расправаат за тоа кој се Бугарите , кој јазик е користен во 9 век , која религија ја практикувале и слично .

Денес Бугарите не полемизираат за политичките цели на ВМРО , методите за остварување на тие политички цели и.т.н. , туку за тоа какво етничко сознание имал ученик на егзархискоучилиште .

Класичен пример на дефокусирање од идеите на ВМРО , од целото на национално движење на Македонците и револуционерната борба за остварување на тие политички цели .



Кажи каде Александров се изјаснува како етнички Македонец?



Знаеш , етносот Македонец во тој период е малку и недефиниран , под Македонец се подразбирало секој кој е роден во Македонија или потекнувал од Македонија .

Но доколку мислиш дали се изјаснил како Македонец , различно од словенсото население од Бугарија - Бугарите , во однос на религијата , јазикот , минатото , расата , и сл. , чинам дека тоа никаде не го изјавил , запишал , помислил .

Изменето од eptendosadno - 30.Јануари.2010 во 14:40
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 16:24
Во право си, колега eptendosadno, еве една мисла, коjа jа имам цитирано и во старата тема:

"Јас сум орудие само на идејата за ослободување на Македонија и обединувањето на Македонскиот народ. Тоа сум го докажал со целиот своj живот, како сум пожртвал за оваа идеја се освен животот ми, кој случајно е зачуван."
Тодор Александров

Изменето од Boogie - 31.Јануари.2010 во 15:46
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 18:42
Потребата на деснооринтираните историчари во Македонија секоја личност кој и на сон да го прашаш што е ќе речел бугарин да го направат Македонец не е погубна денес,но ќе биди во иднина затоа што не можи со два аршини да се величи или оцрнува одредена личност.

Тодор Александров единствено нешто што го има заедничко со Македонија е тоа што е роден овде,но тоа не го прави Македонец во етничка смисла.Секаде се изјаснува за бугарин и не случајно го повлекува потписот од манифестот.


Што има погрешно во манифестот за да толку жестоко се противи Т.А.?

Или наредбите од бугарскиот двор се посилни од негова македонштина
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 18:48
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:


Што има погрешно во манифестот за да толку жестоко се противи Т.А.?


Vidi pogore. Vo deklaracijata sam objasnuva se`.
Ne go povlekol potpisot, zosto za vreme na potpisuvanjeto veke ne bil vo Viena. Dali opolnomosteniot ne zloupotrebil?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 19:58
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:


Што има погрешно во манифестот за да толку жестоко се противи Т.А.?


Vidi pogore. Vo deklaracijata sam objasnuva se`.
Ne go povlekol potpisot, zosto za vreme na potpisuvanjeto veke ne bil vo Viena. Dali opolnomosteniot ne zloupotrebil?
Ги имам анализирано сите потписници и сите настани по потпишувањето.Тоа е негов потпис преку полномошник,друго е зошто потоа се препишманува.Царот рекол или негирај или ојде главата.Види кај Шанданов.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 21:03

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 22:26
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Значи фактички Александров не бил за Македонија на Македонците
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 23:20
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Потребата на деснооринтираните историчари во Македонија секоја личност кој и на сон да го прашаш што е ќе речел бугарин да го направат Македонец не е погубна денес,но ќе биди во иднина затоа што не можи со два аршини да се величи или оцрнува одредена личност.

Тодор Александров единствено нешто што го има заедничко со Македонија е тоа што е роден овде,но тоа не го прави Македонец во етничка смисла.Секаде се изјаснува за бугарин и не случајно го повлекува потписот од манифестот.


Што има погрешно во манифестот за да толку жестоко се противи Т.А.?

Или наредбите од бугарскиот двор се посилни од негова македонштина


Ауф , пријател , не е етички , никој не ти дозволува да се откажеш од Т. Александров , од тоа дека е Македонец , и он не е ни поголем ни помал Македонец од мене ,от тебе , од Груевски , од Гоце и.т.н.

На што би личела нашата историја доколку така лесно би се откажале од Анархистите , Гркоманите , Србофилите , Комунистите ....... од Македонија и да кажеме за нив :
“... единствено нешто што го има заедничко со Македонија е тоа што е роден овде,но тоа не го прави Македонец во етничка смисла.“

Со формирањето на македонската држава , на македонската нација , Т. Александров е Македонец , ЕТНИЧКИ МАКЕДОНЕЦ , кој имал поинакво сизнание за својата историја , за својот јазик и сл.
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 23:28
Јас не барам дозвола од некој за моето мислење.Јас сум внук на еден голем војвода и според мене Тодор Александров не се борел за Македонија на Македонците,ама на етничките Македонци.Сум ги видел сите негови документи(она што е изложено пред јавноста)за оние од царската архива немам дозвола,и според нив го донесов тој заклучок.Дека Александров не се сметал за Македонец туку за бугарин,ако грешам дајте ми некој документ од него каде вели дека јас сум Македонец.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.