IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Тодор Александров - Македонија на Македонците
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Тодор Александров - Македонија на Македонците

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 15>
Автор
Порака
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 16:53
Edno pismo na T. Aleksandrov do ministar Tomov malku pred da bide prevzemen Kjustendil.

Изменето од Каснакоски - 29.Јануари.2010 во 17:00
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 18:47
Петокраката е кома смешна - што ти е шпијунажа еј
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 19:45
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Edno pismo na T. Aleksandrov do ministar Tomov malku pred da bide prevzemen Kjustendil.

Браво , браво .
И не е само Ќустендил .
Тоа може да се дефинира како “ слободна македонска земја “ , нешто како “ крушевска република “ ?

Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 19:46
Не им се верува дека такво нешто Александров им направил - эатоа денес и има споменик во Ќустендил,ги тепал уште 200 год. да го памтат
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 19:54
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не им се верува дека такво нешто Александров им направил - эатоа денес и има споменик во Ќустендил,ги тепал уште 200 год. да го памтат


Тоа нешто бугарската историографија го дефинира како “ држава во држава “

Но не кажува кој се тоа две држави
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 20:04
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не им се верува дека такво нешто Александров им направил - эатоа денес и има споменик во Ќустендил,ги тепал уште 200 год. да го памтат


Тоа нешто бугарската историографија го дефинира како “ држава во држава “

Но не кажува кој се тоа две држави

Држава во државата : Мала Бугариjа во Голема Бугариjа....
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 20:08
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не им се верува дека такво нешто Александров им направил - эатоа денес и има споменик во Ќустендил,ги тепал уште 200 год. да го памтат


Тоа нешто бугарската историографија го дефинира како “ држава во држава “

Но не кажува кој се тоа две држави

Држава во државата : Мала Бугариjа во Голема Бугариjа....


Ма не , не те прашав за твоите желби туку како сето тоа се вклопува во програмата на ВМРО , чив лидер е Александров и секако паролата :Бугарија не пишува на делот со кој наводно управувала бугарската администрација .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 20:11
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не им се верува дека такво нешто Александров им направил - эатоа денес и има споменик во Ќустендил,ги тепал уште 200 год. да го памтат


Тоа нешто бугарската историографија го дефинира како “ држава во држава “

Но не кажува кој се тоа две држави

Држава во државата : Мала Бугариjа во Голема Бугариjа....


Ма не , не те прашав за твоите желби туку како сето тоа се вклопува во програмата на ВМРО , чив лидер е Александров и секако паролата :Бугарија не пишува на делот со кој наводно управувала бугарската администрација .

Зошто верваш на сичко што е писано на бугарска кирилица?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 20:38
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Браво , браво .
И не е само Ќустендил .
Тоа може да се дефинира како “ слободна македонска земја “ , нешто како “ крушевска република “ ?


Ти не си го прочитал писмото на Александров до министерот.
Има таму неколку реченици....пишува за некакви ДОБРИ Б`ЛГАРИ...

Нешто ново за мене - Панчо Михајлов бил началник на Македонскија окупационен наказателен одред.


Изменето од Македон - 30.Јануари.2010 во 00:05
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 20:44


Да Да има и Бугари во ВМРО само истите го чинеа Александров главата
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 21:30
Тешко ви оди да читате писмото на Тодора на маjчин jaзик, инаку нема толку да се радвате...
Секаде пишува да се уништат разбоjниците и да се зачува престижот на бугарската држава како добри бугари...
Тоа, што одамна го дебатиравме тука, во темата коjа е заклучена...намигнување 
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 23:18
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не им се верува дека такво нешто Александров им направил - эатоа денес и има споменик во Ќустендил,ги тепал уште 200 год. да го памтат


Тоа нешто бугарската историографија го дефинира како “ држава во држава “

Но не кажува кој се тоа две држави

Држава во државата : Мала Бугариjа во Голема Бугариjа....


Ма не , не те прашав за твоите желби туку како сето тоа се вклопува во програмата на ВМРО , чив лидер е Александров и секако паролата :Бугарија не пишува на делот со кој наводно управувала бугарската администрација .

Зошто верваш на сичко што е писано на бугарска кирилица?


Ма не , они верувале во нешто што е напишано на Англиски , па истото го превеле .

Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 23:22
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Браво , браво .
И не е само Ќустендил .
Тоа може да се дефинира како “ слободна македонска земја “ , нешто како “ крушевска република “ ?


Ти не си го прочитал писмото на Александров до министерот.
Има таму неколку реченици....пишува за некакви ДОБРИ Б`ЛГАРИ...

Нешто ново за мене - Панчо Михајлов бил началник на Македонскија окупационен казнен одред.


Тоа нема врска со програмата и целите на ВМРО , мислам , етничкото сознание .
Австрија сепак не е сојузна држава на Германија , нели ?

Изменето од Македон - 30.Јануари.2010 во 00:06
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 00:14
Mе интересира каде Александров вели дека Македонскиот народ е етнички Македонец.Дајте ми некое документ.Ја имам негова книга „За Македонија„ која ја издаде државниот архив и никаде не сретнав таков документ а има преку 400 документи.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.