IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Диета/Храна за висок крвен притисок
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Диета/Храна за висок крвен притисок

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Boseski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boseski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Диета/Храна за висок крвен притисок
    Испратена: 04.Јануари.2010 во 12:37
Би препорачал некој нешто за смалување на високиот крвен притисок?
Bitolcanec so skorni :)
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16472
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2010 во 12:45
Originally posted by Boseski Boseski напиша:

Би препорачал некој нешто за смалување на високиот крвен притисок?

popravi ja temata hrana protiv visok k.p.
ili hrana za namaluvanje na pokacheniot k.p.....
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16472
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2010 во 12:50
inaku prvo pravilo... e.... ako idesh shkolski.....
kolku e pokacheniot krven pritisok???
dokolku e visok nemash komocija da pochnesh so dieta....
morash vednash so lekarstva....
inaku ako e blago pokachen kr.pr.....
se pochnuva prvo so ostranuvanje na solta vo ishranatata..
pa site soleni i blagi raboti....i sl
znachi praviloto e otkazhuvanje od nekoi naviki i produkti..
a ne druga ishrana za namaluvanje na pokacheniot kr.pritisok...

i chek malu ....koj veli deka od ishranata e pokacheniot kr.pr.??
mozhe da si slab .....anoreksichen.....a da imash pokchen kr.pr....
ako sakash odgovor konkretno za tebe ....kazhi ja situacijata ....
vaka mozhe da bide samo kako preporaka na ishrana na osobi so pokachen kr.pritisok..

Изменето од bijonse1 - 04.Јануари.2010 во 12:55
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 03:50
Храна и висок крвен притисок   Крвниот притисок е главен показател за состојбата на вашето срце.

Одржувајќи го притисокот во нормалните граници, односно да не преоѓа преку 140/90 према американските стандарди, ја намалувате можноста за срцев удар (инфаркт) или мозочен удар. Нормално можете да земете и лек од аптека, но исто така може да се послужите и со храна која има моќ да го смали крвниот притисок. Многу голем број на истражувања докажуваат дека храната е преполна со супстанции кои го зголемуваат или смалуваат крвниот притисок, односно исхраната е најважниот начин на борба против високиот крвен притисок, било да е во комбинација со фармаколошките лекарства или како нивна замена.Секогаш првиот чекор нека ви биде диетата или променетиот начин на исхрана, со која ќе можете да го подобрите својот крвен притисок. Во тоа ќе ви помогне списокот за храна која помага во снижувањето на крвниот притисок, а тој список е навистина долг.

Храна која го снижува крвниот притисок:

-целер

-лук

-масна риба

-овошје

-зеленчук

-маслиново масло

-храна богата со калциум

-храна богата со калиум

Храна која го зголемува крвниот притисок:

-храна богата со натриум и натриумови соли

-алкохол во поголема количина (повеќе од две чаши/чашки дневно)
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.