IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што е ИСУС ХРИСТОС?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е ИСУС ХРИСТОС?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 14151617>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 00:44
Originally posted by pHp pHp напиша:


Тоа е тоа... Исто и кажал дека сме КАКО НЕГО! да го следиме него и да бидеме него.


Дали би можел да цитираш од Библијата или некаков друг историски извор каде што Исус вели дека сме КАКО НЕГО? среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 00:49
Ne ne Isus nikade ne veli deka sme kako nego, tuku kakvi bi trebalo da bideme ili da bidete...
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 11:46
Originally posted by pHp pHp напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Isus mnogu jasno objavil deka Carstvoto Bozhje e vo nas i deka nie sme Ednobitie so Boga.


Тоа е тоа... Исто и кажал дека сме КАКО НЕГО! да го следиме него и да бидеме него.


Mnogu tocno ja definiravte srshta na problemot. Prvo nema fakti, vtoro Ednodobie so boga, treto da se bide kako nego, kako Isus Hristos. Da go obrazlozam malku ova pa posle frlajte drva i kamenja.

Prvo, Isus Hrstos i negovoto spasenie nama fakti i e sprotivno na Torata. Toa i vie go znaete i go kazavte. Od druga strana, Yeshua site fakti gi nasocuva kon Boga – vidi Jovan 7:16.

Vtoro, da se bide isto shto i Bog e napishano vo Isaija 14:14 i toa ne e nishto novo. Vie go napravivte Isus Hristos bog, a Bog veli: “Isaia 40:25
25 „Со кого ќе Ме изедначите Мене, кој Ми е рамен?” вели Светецот.

Toa e istata prikazna koja i e kazana na Eva i ona poveruvala. Prvo go napravivte Isus Hristos bog, a potoa da bidete kako nego, shto e istata poraka: “Bitie 3:5
5 Туку Бог знае дека, во оној ден кога ќе јадете од него, ќе ви се отворат очите, и вие ќе бидете како Бога, распознавајќи го доброто и злото.”

Taka ziveejki vo svet kade ima dobro i losho i kade duri i nie lugjeto nekogash mozeme da vidime shto e dobro, a shto e losho, sledejki go Isus Hristos – vidi Comma Johanemum – i vie tezneete da bitete kako nego, bogovi. Toa e sprotivno od Yeshua koj e Pomazan Prvosveshtenik i Vtor Adam (nikogash ne rekol deka e Bog!!), i kako takov ima pravo da odlucuva za zemjata, zoshto i prviot Adam imal pravo da go pravi istoto. Isus Hristos “spasuva” na poinakov nacin koj e sprotivno od Jovan 7:16.

Bidejki sledite ista poraka kako i Eva, ista sudbina ke ve snajde. Zatoa bataleto go Isus Hristos i prifatete go Yeshua, Vtoriot Adam, Pomazaniot Prvosveshtenik, Sinot Bozji/Covecki za kogo postojat fakti – prorocite i Torata (tamu nema prikaski kako na Isus Hristos tuku se zboruva za prvosveshtenici).
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 14:02
Originally posted by sk sk напиша:


Vtoro, da se bide isto shto i Bog e napishano vo Isaija 14:14 i toa ne e nishto novo. Vie go napravivte Isus Hristos bog, a Bog veli: “Isaia 40:25
25 „Со кого ќе Ме изедначите Мене, кој Ми е рамен?” вели Светецот.

Toa e istata prikazna koja i e kazana na Eva i ona poveruvala. Prvo go napravivte Isus Hristos bog, a potoa da bidete kako nego, shto e istata poraka: “Bitie 3:5
5 Туку Бог знае дека, во оној ден кога ќе јадете од него, ќе ви се отворат очите, и вие ќе бидете како Бога, распознавајќи го доброто и злото.”

Taka ziveejki vo svet kade ima dobro i losho i kade duri i nie lugjeto nekogash mozeme da vidime shto e dobro, a shto e losho, sledejki go Isus Hristos – vidi Comma Johanemum – i vie tezneete da bitete kako nego, bogovi. Toa e sprotivno od Yeshua koj e Pomazan Prvosveshtenik i Vtor Adam (nikogash ne rekol deka e Bog!!), i kako takov ima pravo da odlucuva za zemjata, zoshto i prviot Adam imal pravo da go pravi istoto. Isus Hristos “spasuva” na poinakov nacin koj e sprotivno od Jovan 7:16.

Bidejki sledite ista poraka kako i Eva, ista sudbina ke ve snajde. Zatoa bataleto go Isus Hristos i prifatete go Yeshua, Vtoriot Adam, Pomazaniot Prvosveshtenik, Sinot Bozji/Covecki za kogo postojat fakti – prorocite i Torata (tamu nema prikaski kako na Isus Hristos tuku se zboruva za prvosveshtenici).


Вториот "факт" е контрадикторен сам со себе. Затоа што токму пророкот Исаија пророкува:

Исаија 9,6: Зашто, ни се роди Дете, Син ни се даде, власта му е на рамото. Името ќе Му биде: Чудесен Советник, Силен Бог, Вечен Татко, Кнез на Мирот.

Ние не сме богови по суштина на ниту еден начин, туку се стремиме да бидеме богови по благодат. Едното и другото се сосема различни. Христос е Бог по суштина, ние тоа не сме.

Немаме потреба да следиме нешто што не се базира на факти. Видовме и во други дебати за какви факти станува збор. За да ги прифатиме фактите за кои ни говориш треба да се збогуваме со разумот и да бидеме глуви и слепи.

Заканите за тоа дека ќе не снајде нешто се само твои зборови. А и кога веќе говориш за еврејскиот Закон, прочитај добро што им се случува на оние кои целосно не го држат истиот. Ако нешто е факт, токму тоа што им се случило на Евреите, кои осумнаесет и пол века скитале без татковина е факт. Зарем и нам тоа да ни се случи?!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 14:44
Originally posted by sk sk напиша:

Zatoa bataleto go Isus Hristos i prifatete go Yeshua, Vtoriot Adam, Pomazaniot Prvosveshtenik, Sinot Bozji/Covecki za kogo postojat fakti – prorocite i Torata (tamu nema prikaski kako na Isus Hristos tuku se zboruva za prvosveshtenici).


Дали ти за свети (боговдахновени) книги ги признаваш само Тората и пророците? Или и некоја друга книга? Ова прашање е многу важно да го одговориш, за да знаеме на кој заеднички темел би можеле да разговараме, и со мене и со останатите дискутанти.
Фала.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 14:45
Za Isaija 9:6, zemi Strong - podobro e da go zemesh originalniot jazik - i ke vidish kolku znacenja ima toj zbor koj shto septuagintata go ima prevedeno kako bog. Toa e ona shto i Codex Sinaiticus veli:
"In the Codex, the text of both the Septuagint and the New Testament has been heavily annotated by a series of early correctors".

Predhodniot tekst voopshto ne e zakana, tuku realnost. Sekoj za sebe odlucuva.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 14:52
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by sk sk напиша:

Zatoa bataleto go Isus Hristos i prifatete go Yeshua, Vtoriot Adam, Pomazaniot Prvosveshtenik, Sinot Bozji/Covecki za kogo postojat fakti – prorocite i Torata (tamu nema prikaski kako na Isus Hristos tuku se zboruva za prvosveshtenici).
Дали ти за свети (боговдахновени) книги ги признаваш само Тората и пророците? Или и некоја друга книга? Ова прашање е многу важно да го одговориш, за да знаеме на кој заеднички темел би можеле да разговараме, и со мене и со останатите дискутанти.Фала.


Mislam deka veke odgovoriv na toa prashanje. Za mene e verodostoen Bozjiot zbor i se ona shto e vo soglasno so Bozjiot zbor.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 15:07
Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Дали ти за свети (боговдахновени) книги ги признаваш само Тората и пророците? Или и некоја друга книга? Ова прашање е многу важно да го одговориш, за да знаеме на кој заеднички темел би можеле да разговараме, и со мене и со останатите дискутанти.Фала.


Mislam deka veke odgovoriv na toa prashanje. Za mene e verodostoen Bozjiot zbor i se ona shto e vo soglasno so Bozjiot zbor.


Одговорот е многу општ, нејасен, заобиколувачки. За муслиманите Божји збор претставува к*ранот, за евреите Танакот, за христијаните целата Библија. Кои точно книги за тебе претставуваат Божји збор?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 15:22
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Дали ти за свети (боговдахновени) книги ги признаваш само Тората и пророците? Или и некоја друга книга? Ова прашање е многу важно да го одговориш, за да знаеме на кој заеднички темел би можеле да разговараме, и со мене и со останатите дискутанти.Фала.


Mislam deka veke odgovoriv na toa prashanje. Za mene e verodostoen Bozjiot zbor i se ona shto e vo soglasno so Bozjiot zbor.
Одговорот е многу општ, нејасен, заобиколувачки. За муслиманите Божји збор претставува к*ранот, за евреите Танакот, за христијаните целата Библија. Кои точно книги за тебе претставуваат Божји збор?


Mislam deka veke objasniv. Ne stanuva zbor za knigi i toa ti go objasniv so primerot na Pavle kade on dava kontradiktorni izjavi. Vo obnoveniot zavet ima tekstovi koi se vo sklad so Bozjite zborovi, no ima i sprotivni. Ako barash knigi, togash toa e Torata, Mojseevite knigi, no i prorocite. Sekade kade Bog zboruva.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 15:50
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Isus mnogu jasno objavil deka Carstvoto Bozhje e vo nas i deka nie sme Ednobitie so Boga.
Дали би можел да цитираш од Библијата или некаков друг историски извор каде што Исус вели дека Царството Божје е во нас? среќа


Ako Bog e Omniprezent (Segdeprisuten), togash toj e prisuten i vo Carstvoto Bozhje i vo nas. Popreciznoi kazhano, bidejkji Toj e Omniprezent, a ne nie - Toj e seopfatliv, pa istovremeno Toj e vo nas i nie sme vo Nego.

I toa e dovolno. Sekoe drugo diskutiranje bi se svelo na beskrajno i neplodno intelektualiziranje.

A ako miluvash Isusovi citati i imash uvid vo negovoto uchenje, togash mozhe da ti gi posocham i ovie citati:

Zashto Carstvoto Bozhje e vo vas vnatre.
Evangelie spored Luka 17: 21


10.Ne veruvate li deka jas sum vo Otecot i deka Otecot e vo mene?
11. Veruvajte mi deka jas sum vo Otecot i Otecot e vo mene.

Evangelie spored Jovana 14


I Isus mu se moli na Boga da gi osveti lugjeto so vistinata:

21. Za da bidat site Edno, kako shto si ti Oche vo mene i jas vo tebe, pa taka i tie da bidat vo Nas Edno.
22. I slavata shto si mi ja dal nim im ja dadov, za da bidat Edno, kako shto sme Nie.
23. Jas sum vo niv i tie se vo mene, za da bidat vo s'e Edno.

Evangelie spored Jovana 17


Toa e tajnata na Isusvoto uchenje koe ne beshe razbrano togash, a za zhal ne e razbrano nitu denes:


25. Oche praveden, svetot ne Te pozna, jas te poznav i ovie poznaa deka Ti si me pratil.
26. I im go objaviv imeto Tvoe i kje gi izvestuvam, ta Ljubovta, so koja me vozljubi, da bide vo niv i jas vo niv.

Evangelie spored Jovana 17

I ne samo shto ne e razbrano, tuku e s'e ushte zamrazeno od tie koi ne razbiraat isto onaka kako shto beshe zamrazeno i togash:

14. Jas im go predadov Tvoeto slovo i svetot gi zamrazi zashto tie ne se od svetot, kako i jas shto ne sum od nego.
Evangelie spored Jovana 17




Изменето од Messenger - 08.Септември.2011 во 16:19
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 15:52
Originally posted by sk sk напиша:

Za Isaija 9:6, zemi Strong - podobro e da go zemesh originalniot jazik - i ke vidish kolku znacenja ima toj zbor koj shto septuagintata go ima prevedeno kako bog. Toa e ona shto i Codex Sinaiticus veli:
"In the Codex, the text of both the Septuagint and the New Testament has been heavily annotated by a series of early correctors".

Predhodniot tekst voopshto ne e zakana, tuku realnost. Sekoj za sebe odlucuva.


Сакаш да ми кажеш дека е зачувана книгата на пророкот Исаија во оригинал? Според пронајдените свитоци крај Мртво море, не постои никаква дисхароминија меѓу пронајдените писанија на еврејски, грчки и арамејски.

Добри прашања ти постави EvAngelos. Токму тоа и треба да го објасниш. Ти ни говориш дека знаеш за Исус, а кога ќе те прашаме, велиш дека не станува збор за книги, за погоре пак да ни цитираш од Новиот Завет, кој пак, е во таква форма, благодарение на Светите Отци на Црквата.

Секој нареден пост ти е негација на твојот претходен.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 16:50
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Zashto Carstvoto Bozhje e vo vas vnatre.
Evangelie spored Luka 17: 21



Претпоставував дека на тој библиски стих мислиш. Сепак таму не станува збор за внатрешностa на човекот како индивидуа, туку за присуство на Божјото Царство во средината на луѓето. Исус им вели да не го бараат ваму или таму, туку да го изградуваат меѓу себе.

„ Божјото Царство е во вашата средина.“ (ев. Лука 17:21, Библијата, превод Константинов)

the kingdom of God is in your midst.“ (превод New International Version)
„the kingdom of God is within you“ (King James Version)
the kingdom of God is in your midst“ (New American Standard Bible)

Не може царство да постои внатре во човекот. За Божјо царство се потребни: Цар (Бог) и барем двајца жители на тоа царство кои ќе го почитуваат Царот и ќе ги имплементираат Неговите закони меѓу нив.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 17:16
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zashto Carstvoto Bozhje e vo vas vnatre.
Evangelie spored Luka 17: 21

Претпоставував дека на тој библиски стих мислиш. Сепак таму не станува збор за внатрешностa на човекот како индивидуа, туку за присуство на Божјото Царство во средината на луѓето. Исус им вели да не го бараат ваму или таму, туку да го изградуваат меѓу себе.„ Божјото Царство е во вашата средина.“ (ев. Лука 17:21, Библијата, превод Константинов)„<font ="woj">the kingdom of God is in your midst.“ (превод New International Version)„the kingdom of God is within you“ (King James Version)„<font ="woj">the kingdom of God is in your midst“ (New American Standard Bible)Не може царство да постои внатре во човекот. За Божјо царство се потребни: Цар (Бог) и барем двајца жители на тоа царство кои ќе го почитуваат Царот и ќе ги имплементираат Неговите закони меѓу нив.
А каде е нашата средина ако не во нас?
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2011 во 17:47
Toj misli deka "nas" i "nashata sredina" se neshto razlichno, pa nashata sredina mozhe da postoi bez "nas".

A za Isusovite citati, kako i za Segdeprisutnosta na Boga i da ne govorime.

No lugjeto pobrzo kje se fatat za intelektualiziranje so cel da si ja odbranat dogmata na koja se pretplatile otkolku da se soochat so samoevidentnata gola vistina na koja ne i se potrebni nikakvi zakoni, propisi i kanoni za da se dokazhi i odbrani.


P.S. Interesno e kako se pozdravuvaat indijcite... tie velat namaste. Ovoj zbor e od sanskrit jazikot i vo negoviot bukvalen prevod znachi "bozhenstvenoto vo mene go pozdravuva bozhenstvenoto vo tebe".

Prekrasno kazhano! Lugjeto ushte pred iljadnici godini go znaele onoa za koe nie i den denes se ubeduvame i polemizirame nebare imisluvame topla voda.





Изменето од Messenger - 09.Септември.2011 во 23:29
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 14151617>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.