IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Непристојни места во светите писанија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Непристојни места во светите писанија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Непристојни места во светите писанија
    Испратена: 28.Декември.2009 во 13:41
Веќе помина месец дена откако не добивам никаков реплај за некои доста интересни теми во врска со христијанско-исламските теми,и покрај моето настојување.
Па инспириран од оваа прозивка на Дешад,(а претхода слична од Џингис Кан)


Originally posted by deshad deshad напиша:

"Ахмар, дај бе кажи нешто повеќе околу овие оргијања, дивеења, куплераји во Библијата.. ама на соодветна тема."


па ева ја отварам оваа тема зашто гледам на Дешад му е ваљда незгодно.

Па се недавам некој од мусламанските членови ќе бидат волни да влезат барем еднаш во ДИЈАЛОГ.

Но по ред...првин за Библијата.

Originally posted by deshad deshad напиша:

Хм мајката , сеа ми текна. Интересно е што инцестот, порнографијата, еротиката и останатите Библиски сексуални бисери за повод на тие оргијања го посочуваат алкохолот, примјера ради, случајот со Лот и неговите ќерки. Како што вели Ахмар, го изнапиле, го кутнале, и ко му удриле сексот,кхм, пердашењето до бесвест ...или Езекиел, или Песничката над песничките. А имаше и за тоа како Господ лично и персонално и извршил атак на една таму и тоа о калта каде шо претала.


За песната на песните имаше посебна тема еве Тука

Додека ова со Езекиел и со ова
Originally posted by deshad deshad напиша:

А имаше и за тоа како Господ лично и персонално и извршил атак на една таму и тоа о калта каде шо претала.


Стварно не знам што да кажам бидејчи не можам да коментирам за нешто ШТО ГО НЕМА ВО БИБЛИЈАТА.
Може се работи за некое лошо парафразирање во некои од они јадни исламски пафлети против христијанството.
Но како и да дај барем посочи за кој дел од библијата се работи -книга и стих па да видаш што е работа со тоа.


Originally posted by deshad deshad напиша:

Овде можеш да ни објасниш за ќерките на Лот, како мудро го напиле со благословот според вас наречен алкохол, и како благословено му легнале една по една ( на смена) во неговата постела.


Значи Алкохолот не е наречен по нас(кои нас кои вие?!)
и тоа е инаку АРАПСКИ збор.
Додека за Лот е навистина тоа так напишано во стариот завет(види во Битие 19 глава од стих 30-38.
Кое е обајснувањето за оваа незгодна сцена?
Лот и неговото семејство биле едиствени правдници во од Бога проколнатиот град Содома.
Нели Лот искочил од градот и се случило тоа што се случило со него,но потоа дошле во некоја пештера каде неговите го направиле ова:

стих -30 Лот се плашеше да живее во Сигор, па, со своите две ќерки, отиде од Сигор горе и се настани во планината. Тој и неговите две ќерки живееја во пештера.
31 Постарата и рече на помладата: „Татко ни остаре, а на земјата нема маж за да влезе при нас, како што е обичај по цел свет.
32 И така, да го испијаниме со вино нашиот татко, и да легнеме со него: така со таткото ќе го запазиме потомството.”
33 Во онаа ноќ го испијанија таткото со вино, и постарата отиде да легне со татка си, а тој не знаеше ни кога легнала ни кога станала.
34 На другиот ден постарата и рече на помладата: „Ете, сношти јас лежев со татка ни; да го испијаниме и ноќеска, па оди и ти да лежиш со него: така ќе му го запазиме потомството на таткото.”
35 Го испијанија таткото со вино и во таа ноќ, па помладата отиде и легна со него, а тој не знаеше ни кога легнала ни кога станала.
36 Така обете Лотови ќерки забременија од таткото.
37 Постарата роди син и му даде име Моав (Тој е од мојот татко). Тој е прататко на денешните Моавци.
38 И помладата роди син и му даде име Бен-Ами (Тој е син на мојот род). Тој е прататко на денешните Амонци.

Значи Они го опијаниле и забремениле од својот татко бидејчи НЕМАЛО МАЖИ во нивната земја.
Сега не значи дека тоа што го направиле е добро,напротив!
Светиоте Оци го објаснуваат ова со тоа што се случува кога малку ќе се позаборавиме во духовното стражарење.
Лот живеел во Содом но не згрешил зашто знаел дека е опколен со грев и бил секогаш на духовна стража,зашто кога духовниот непријател е близу тогаш си и побуден(духовно)и повнимателен.
Но кога останал сам со своите ќерки згрешил!
првин се опијанил и направил тоа што направило,иако не се сеќавал!

Е сега кога Лот кој додека живеел во Содом не згрешил се до оној момент кога останал сам со своите ќерки згрешил треба ли ние грешните да се гордеме со својат наводна праведност?!

Секако не!затоа овој дел од битието ни е да се смируваме и да не преценуваме и да запамтиме дека и многу појаки од нас паѓале во грев.

Е тоа е на кратко толкувањето за овој настан од православна гледна точка.

Сега за сега толку па се надевам кога ќе се разјаниме со реплики на овој пост па потоа да видиме дали и во коранот има вакви срамни работи ,но отом потом.
Изменето од ahmar1 - 28.Декември.2009 во 13:48
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 14:22
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:Сега за сега толку па се надевам кога ќе се разјаниме со реплики на овој пост па потоа да видиме дали и во коранот има вакви срамни работи ,но отом потом.
зборуваме за срамни работи...збунетостзбунетостзбунетост
збунетостзбунетост
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 14:30


Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 13:39
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2009 во 11:50
Во Сура 33 од Коранот има едно навистина едно интересно место(барем од христијанска гледан точка).

На кратко..Мухамед имал посвоен син по име Зејд кој нели си имал жена.
И еден ден отишол кај својот посинок но неговата жена му рекла дека тој не бил тука..неговата жена била послабо облечена него вообичаенои мухамед ја пофалил нејзината убавина и тоа многу и ласкало на нејзе.
Кога се вратил дома Зејд, жена му кажала што се случило.
И зејд отишол кај мухамед и му понуди да се разведе од нејзе за да мухамед ја земе за жена(т.с во неговиот ХАРЕМ).
Најпрвин тој одбил но по некое време зејд сепак се развел од нејзе и потоа Мухамед НАВИСТИНА се оженил со нејзе.
(си го погазил претходниот збор?!)

СУРА 33,стих 37. A kad ti reče o­nome kome je Allah milost darovao, a kome si i ti dobro učinio: "Zadrži ženu svoju i boj se Allaha!" -u sebi si skrivao o­no što će Allah objelodaniti i ljudi si se bojao , a preče je da se Allaha bojiš. I pošto je Zejd s njom živio i od nje se razveo, Mi smo je za tebe udali kako se vjernici ne bi ustručavali više da se žene ženama posinaka svojih kad se o­ni od njih razvedu - kako Allah odredi, o­nako treba biti.*


По оваа сура испаѓа дека ова се случило не дека на Мухамед му се прискала жената на својот посинок(скраја да е!!) туку дека демек ова било намерно подесено од Алах за да биде преседан за да им прати изим на своите верници дека може да се женат со жените на своите посиноци.

Кога ќе го споредам овој настан со евангелоското
"а кој со желба ќе погледна на жена ,тој веќе направил прељуба со нејзе во срцето свое" навистина сум зачуден од таа огромна желба на мухамед за жени,кога он и веќе имал цел харем што ќе му е уште една?!

Муслиманите во разговор често велат дека полигамијта била дека имало многу мажи што умирале во битки(во тоа време) па морал некој да ги чува и да се грижи за нив.
Е сега мислам дека овој воопшто не е таков случај.

Што би рекле еве на пример вие за мене ако замислете ја идам сега во некоја муслиманска
куќа и си помуабетам со нечија жена а башка за да ја испоштувам ама ептен ќе ја пофалам нејзината телесна убавина.А за да го направам, тоа ќе треба малце повеќе да ја загледам нели.

И откако се разведе она од својот маж ја ја земам за жена! не ли е малце

Што мислите вие?Изменето од ahmar1 - 30.Декември.2009 во 11:52
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2009 во 15:31
"A kad ti reče onome kome je Allah bio blagodaran, i kome si i ti bio blagodaran: 'Zadrži ženu svoju i boj se Allaha!' - u sebi si skrivao ono što će Allah objelodaniti i ljudi si se bojao, a preče je da se Allaha bojiš. I pošto je Zejd s njom živio i od nje se razveo, Mi smo je za tebe udali kako se vjernici ne bi ustručavali više da se žene ženama posinaka svojih kad se oni od njih razvedu. A Allahova odredba je izvršiva!" /37/

ovde imas podobri informacii;

Uzvišeni izvještava o Svome Poslaniku kako je govorio svome oslobođenom robu Zejdu ibn Harisu, r.a, kome je Allah bio blagodaran tako što ga je uputio u islam i na slijeđenje Poslanika, s.a.v.s.
"a kome si i ti bio blagodaran" oslobodivši ga ropstva, te je postao uvažen i cijenjen gospodin, drag Božijem Poslaniku, te su ga zvali Miljenik, a njegovog sina Usamu, Miljenik, sin Miljenika. Aiša, r.a., veli: "U koji god bi ga pohod Božji Poslanik poslao, odredio ga je za zapovjednika. Da je poživio poslije njega, odredio bi ga za halifu." Ove riječi prenosi imam Ahmed.
Božji Poslanik, s.a.v.s., ga je oženio kćerkom svoje tetke po ocu Zejneb bint Džahš, r.a., kćerkom Umejme bin Abdul-Muttalib, davši joj kao mehr 10 dinara i 60 dirhema, prekrivač, pokrivač, štit, 50 muddova hrane i 10 muddova hurmi. Ovo veli Mukatil ibn Hajjan.
Kod njega je ostala blizu godine ili više, a zatim je među njima izbio razdor...Zejd je došao da se požali na nju Božijem Poslaniku, koji mu je govorio:
"Zadrži ženu svoju i boj se Allaha!" Uzvišeni Allah veli:
"U sebi si skrivao ono što će Allah objelodaniti i ljudi si se bojao, a preče je da se Allaha bojiš." Ibn Ebi-Hatim prenosi od Ali ibn Zejd ibn Džud'ana: "Pitao me Ali ibn el-Husejn, r.a., o tome šta veli El-Hasan o riječima Uzvišenog:
"U sebi si skrivao ono što će Allah objelodaniti..." Spomenuo sam mu to, a on rekao je: "Nije tako, već je Uzvišeni Allah izvijestio Svoga Poslanika da će ona biti jedna od njegovih supruga prije nego što se njome oženio. Kada mu je došao Zejd da mu se potuži na nju, on mu rekao je: "Boj se Allaha i zadrži svoju ženu!", pa mu Uzvišeni veli: "Izvijestio sam te da ću te njome oženiti, a ti u sebi kriješ ono što će Allah objelodaniti." Ovako se prenosi i od Es-Suddija.
Ibn-Džerir veli, prenoseći od Aiše, r.a., da je rekla: "Da je Muhammed, s.a.v.s., sakrio bilo šta od onoga što mu je objavljeno u Allahovoj Knjizi, sakrio bi:
"U sebi si skrivao ono što će Allah objelodaniti i ljudi si se bojao, a preče je da se Allaha bojiš."
Riječi Uzvišenog: "I pošto je Zejd s njom živio i od nje se razveo, Mi smo je za tebe udali." Riječ znači "želja" i "potreba", tj. nakon što je sa njom završio i rastao se, Mi smo te njome oženili.Uzvišeni Allah je Taj Koji je imao ulogu staratelja u njenoj udaji, u smislu da mu je (tj. Poslaniku) objavio da stupi u brak sa njom bez staratelja, ugovora, mehra ili ljudskih svjedoka.
Imam Ahmed prenosi od Enesa, r.a., da rekao je: (510) "Nakon što je Zejnebi, r.a., istekao iddet, Allohov Poslanik, s.a.v.s., rekao je Zejdu ibn Harisu: "Idi i isprosi mi je!" Otišao je i zatekao je kako mijesi tijesto. On veli: "Kada sam je vidio, bilo mi je mučno i neprijatno tako da nisam mogao pogledati u nju i reći joj da ju je Božji Poslanik, s.a.v.s., zaprosio, te sam se okrenuo i vraćajući se rekao: 'Raduj se, Zejneb, Božji Poslanik me poslao, prosi te.' Ona reče: 'Neću ništa učiniti dok ne zamolim Allaha za odluku', i ode na mjesto gdje je klanjala,a zatim je sišla Objava. Allahov Poslanik, s.a.v.s., došao je i ušao kod nje bez traženja izuna. Kao da nas vidim kada sam ušao kod Allahovog Poslanika, s.a.v.s., pa nas je on pogostio hljebom i mesom. Ljudi su izašli, a neki su ostali razgovarati nakon jela. Allohov Poslanik, s.a.v.s., izašao je, a ja sam ga slijedio. Obišao je sobe svojih supruga, nazivajući im selam, a one su govorile: 'Božji Poslaniče, kako ti je nova supruga?' Ne znam da li sam ga ja izvijestio da su ljudi izašli ili ga je neko drugi obavijestio. Krenuo je, i kada je ušao u kuću za njim sam krenuo i ja, pa je spustio zastor. Onda su objavljeni ajeti o hidžabu, a ljudima je preporučeno:
"Ne ulazite u sobe Vjerovjesnikove osim ako vam se dopusti..." Prenose ga i Muslim i En-Nesai u više predanja od Sulejman ibn el-Mugire. U poglavlju En--Nur prethodilo je hvalisanje Aiše i Zejneb, r.a.
Ibn-Džerir prenosi od Eš-[a'bija da rekao je: "Zejneb, r.a., govorila je Poslaniku, s.a.v.s.: 'Kada si ti u pitanju, dičim se trima stvarima kojima se ni jedna od tvojih supruga ne diči: moj i tvoj djed je jedan, Uzvišeni Allah sa Neba me je udao za tebe, a glasnik je bio Džibril, a.s.'"
Riječi Uzvišenog:
"...kako se vjernici ne bi ustručavali više da se žene ženama posinaka svojih kad se oni od njih razvedu", tj. dozvolili smo ti da se oženiš njome, a učinili smo to da vjernicima ne bude neprijatno da se ožene puštenim ženama svojih posinaka. Naime, Allohov Poslanik, s.a.v.s., prije je poslanstva posinio Zejd ibn Harise, r.a., pa je za njega govoreno "Zejd ibn (sin) Muhammed." Nakon što je Uzvišeni Allah dokinuo to srodstvo riječima:
"...niti je posinke vaše sinovima vašim učinio..." zovite ih po očevima njihovim, to je kod Allaha ispravnije," to je pojasnio i potvrdio ženidbom Allahovog Poslanika, s.a.v.s., sa Zejneb bint Džahš, r.a., nakon što ju je pustio Zejd ibn Haris, r.a. Stoga u ajetu o zabrani ženidbe određenim ženama
(ajetut-tahrim) Uzvišeni veli:
"i žene vaših rođenih sinova" (4:23), da bi se isključio posinak, jer je posinjavanje bilo među njima raširena pojava. Riječi Uzvišenog: "A Allahova odredba je izvršiva!", tj. ono što se dogodilo jamačno se moralo dogoditi, a to je da će Zejneb, po Allahovom Znanju, postati jedna od Poslanikovih, s.a.v.s., supruga
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2009 во 12:40
El_kesver Шо кажа сега?!
Па реков дека го знам ова.(виде ли дека го прераскажав на кратко)и го читав тој дел од Коранот на босански.

Значи пак да повторам дали е морално и пристојно ја да ти влезам по дома и да ја фалам женати колку е убава,она да се заљуби у мене и да ти побара развод и на крај да се омажи со мене(и покрај што ја веќе имам цел харем!!)

Ваљда прифатил мухамед од што му било незгодно да ја одбие?!
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2009 во 12:46Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 13:40
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2009 во 16:59
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

...
Ваљда прифатил мухамед од што му било незгодно да ја одбие?!Според кyрејските мачохистички писанија и верувања, приватил, но не и навистина. Вистинскиот Св.Мухамед немал друга жена освен Хадиџа а после незината смрт веќе нити се женел, нити посакал да има друга, нити пак учел спротивни учење од Христовото!


Сите тие непристојни и грозни работи кои му се препишуваат, потекнуваат од кyрејските книжници и крвници кои криејќи се позади личноста на Христовиот Апостол Мухамед, ковале и коваат еден грозен фашистоиден пророк и план врз грбот на жените, но истотака и врз грбот на сите оние кои доброволно не сакаат да клекнат на арабиразираната и милитаризираната верзија на најубавата вера БОЖЈА во Христа!


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2009 во 17:30
zenjeb e kerkata na dzas bin rijab od plemeto benu esed bi hjuzejmet , bila vencana za zejd bin haris koj bil posvoen od strana na resululah a,s ,zej d se razvel od nea a, Allah objavil ajet vo koj mu se obraka na resullulah a.s ,, i bideeiki zejd resi da se razvede od nea nie te ozenavme so nea za da nema teskotoija za venicite pri zenenjeto so zenite na posinetite koga ovie ke resat da se razvedat od niv ,,, naredbata allahova sekako e delotvorna ,,   dali me razbiras ovoj nastan imal golemo znacenje od predislamskiot period . t,e so ova bil sklucen brak so koj trebalo da se ukine predsilamskiot obicaj so posvoeniot sin , posvoeniot sin vo predislasmiot period gi imal site obicajni i zakonski prava kako i rodeniot sin ,, zatoa ovoj nastan ima golemo znacenje , bideiki ne bilo lesno   da se izbrise nesto sto bilo dlaboko vkoreneto vo srcata,, pravoto na posvoeniot sin im protivrecel na pravata koi islamot gi vtemeli vo bracnoto pravo   zenidbata i razvodot pa nasledstvoto i ostanatoto postepeno serijatvsko pravo,
ahmar;; ke stanam malece pojasen,

zaradi brisenjeto na toa pedislamsko pravilo Allah mu zapovedal na muhamed.a.s da se ozeni so zenjeb , kerkata   na dzahs, koja bila zejdova sopruga ,, tie dvajca ne ziveele harmonicen zivot , pa zejd sakal da i dade razvod uste od vremeto koga zdruzenite arapski pleminja vojuvale protiv muhamed i protiv muslimanite,,
muhamed ,a,s stravuval od propagandata na licemernite, mnogoboscite i evreite, pa i od posledicite koi taa propaganda bi gi predizvikala kaj muslimanite i kaj slabite vernici, pa posakuval zejd da ne se razvede zaradi iskusenijata vo koi bi mozel da se najde, vakvata dilema ne bila vo soglasnost so negovata misija koja ja izvrsuval pa Allah go prekoril zaradi toa ;kade se spomnuva vo k*rn 33-37 el-ahzab
I KOGA MU RECE   NA ONOJ KOGO ALLAH GO BLAGOSLOVI I KOGO TI GO BLAGOSLOVI; ZADRZIJA ZA SEBE ZENATA TVOJA I PLASISE OD ALLAH , VO DUSATA TVOJA GO KRIES ONA STO KE GO RZOTRKIE ALLAH I OD LUGETO SE PLASIS , MA ALLAH IMA PRAVO POVEKE DA PLASIS OD NEGO;;
,, allahova volja i odredba ,,
so toa aallah mu zapovedal na muhamed da go skluci toj brak pa zatoa muhamed nemal pravo na izbor nitu pak drug izles ,, potoa vo prodolzenie na toj citat ;; allah veli;
i bidiiki zejd resi da se razvede od nea nie te ozenivme so nea za da nema teskotija za vernicite pri zenenjeto so zenite na posinetite, koga ovie ke resat da se ravedat od niv , naredbata allahova sekakoe delotvorna 33-37
ova sura e se zaradi ponistuvanje na praviloto za posvojuvanje kako so dela taka i so zborovi;

se nadevam deka me razbiras ;

sekoe dobro pozdrav
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2009 во 17:46
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Веќе помина месец дена откако не добивам никаков реплај за некои доста интересни теми во врска со христијанско-исламските теми,и покрај моето настојување.
Па инспириран од оваа прозивка на Дешад,(а претхода слична од Џингис Кан)


Originally posted by deshad deshad напиша:

"Ахмар, дај бе кажи нешто повеќе околу овие оргијања, дивеења, куплераји во Библијата.. ама на соодветна тема."


па ева ја отварам оваа тема зашто гледам на Дешад му е ваљда незгодно.

Па се недавам некој од мусламанските членови ќе бидат волни да влезат барем еднаш во ДИЈАЛОГ.

Но по ред...првин за Библијата.

Originally posted by deshad deshad напиша:

Хм мајката , сеа ми текна. Интересно е што инцестот, порнографијата, еротиката и останатите Библиски сексуални бисери за повод на тие оргијања го посочуваат алкохолот, примјера ради, случајот со Лот и неговите ќерки. Како што вели Ахмар, го изнапиле, го кутнале, и ко му удриле сексот,кхм, пердашењето до бесвест ...или Езекиел, или Песничката над песничките. А имаше и за тоа како Господ лично и персонално и извршил атак на една таму и тоа о калта каде шо претала.


За песната на песните имаше посебна тема еве Тука

Додека ова со Езекиел и со ова
Originally posted by deshad deshad напиша:

А имаше и за тоа како Господ лично и персонално и извршил атак на една таму и тоа о калта каде шо претала.


Стварно не знам што да кажам бидејчи не можам да коментирам за нешто ШТО ГО НЕМА ВО БИБЛИЈАТА.
Може се работи за некое лошо парафразирање во некои од они јадни исламски пафлети против христијанството.
Но како и да дај барем посочи за кој дел од библијата се работи -книга и стих па да видаш што е работа со тоа.


Originally posted by deshad deshad напиша:

Овде можеш да ни објасниш за ќерките на Лот, како мудро го напиле со благословот според вас наречен алкохол, и како благословено му легнале една по една ( на смена) во неговата постела.


Значи Алкохолот не е наречен по нас(кои нас кои вие?!)
и тоа е инаку АРАПСКИ збор.
Додека за Лот е навистина тоа так напишано во стариот завет(види во Битие 19 глава од стих 30-38.
Кое е обајснувањето за оваа незгодна сцена?
Лот и неговото семејство биле едиствени правдници во од Бога проколнатиот град Содома.
Нели Лот искочил од градот и се случило тоа што се случило со него,но потоа дошле во некоја пештера каде неговите го направиле ова:

стих -30 Лот се плашеше да живее во Сигор, па, со своите две ќерки, отиде од Сигор горе и се настани во планината. Тој и неговите две ќерки живееја во пештера.
31 Постарата и рече на помладата: „Татко ни остаре, а на земјата нема маж за да влезе при нас, како што е обичај по цел свет.
32 И така, да го испијаниме со вино нашиот татко, и да легнеме со него: така со таткото ќе го запазиме потомството.”
33 Во онаа ноќ го испијанија таткото со вино, и постарата отиде да легне со татка си, а тој не знаеше ни кога легнала ни кога станала.
34 На другиот ден постарата и рече на помладата: „Ете, сношти јас лежев со татка ни; да го испијаниме и ноќеска, па оди и ти да лежиш со него: така ќе му го запазиме потомството на таткото.”
35 Го испијанија таткото со вино и во таа ноќ, па помладата отиде и легна со него, а тој не знаеше ни кога легнала ни кога станала.
36 Така обете Лотови ќерки забременија од таткото.
37 Постарата роди син и му даде име Моав (Тој е од мојот татко). Тој е прататко на денешните Моавци.
38 И помладата роди син и му даде име Бен-Ами (Тој е син на мојот род). Тој е прататко на денешните Амонци.

Значи Они го опијаниле и забремениле од својот татко бидејчи НЕМАЛО МАЖИ во нивната земја.
Сега не значи дека тоа што го направиле е добро,напротив!
Светиоте Оци го објаснуваат ова со тоа што се случува кога малку ќе се позаборавиме во духовното стражарење.
Лот живеел во Содом но не згрешил зашто знаел дека е опколен со грев и бил секогаш на духовна стража,зашто кога духовниот непријател е близу тогаш си и побуден(духовно)и повнимателен.
Но кога останал сам со своите ќерки згрешил!
првин се опијанил и направил тоа што направило,иако не се сеќавал!

Е сега кога Лот кој додека живеел во Содом не згрешил се до оној момент кога останал сам со своите ќерки згрешил треба ли ние грешните да се гордеме со својат наводна праведност?!

Секако не!затоа овој дел од битието ни е да се смируваме и да не преценуваме и да запамтиме дека и многу појаки од нас паѓале во грев.

Е тоа е на кратко толкувањето за овој настан од православна гледна точка.

Сега за сега толку па се надевам кога ќе се разјаниме со реплики на овој пост па потоа да видиме дали и во коранот има вакви срамни работи ,но отом потом.
i seto ovaa sto go spomna seto toa e incest predastvo od strana na nekoj koj bi trebalo da bide zastitnik a ne navreduvac ovaa e neprivatlivo od religiska osnova
bog gi objavil svetite knigi kako svetlo uptasvo da opomenuvaat i da gi stitat od sloto ,,
site tie prikazni sto gi nabroja se nemoralni prikazni za incest i preljuba i voopsto ne se kritikuvaani od strana na ta kniha (biblija)togas so pravo moze da se rece deka taa kniga gi ograbruva da go pravat toaa,,,
bidi siguren deka site tie prikazni na incesti i prelubi ne se bozji zborovi i ne mozat da bidat od ucenjeto na verovesnicite .
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2009 во 19:33
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

...
,, allahova volja i odredba ,,

so toa aallah mu zapovedal na muhamed da go skluci toj brak pa zatoa muhamed nemal pravo na izbor nitu pak drug izles


...

se nadevam deka me razbiras ;

sekoe dobro pozdrav


el_kvser, денот доаѓа кога сите ќе ја дознаат СОВРШЕНАТА ВОЛЈА БОЖЈА (ЕЛОАХОВА, АЛАХОВА) Која е СОВРШЕНА ВИСТИНА и во Која нема нити полигамија, нити разводи, ... туку во Неа БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) од нељубов, непристојност, неред, невистина, ... сите ги ослободи!


Покрај здравје и среќа, ти посакувам тебе, на твоите и на сите луѓе тоа што го посакувам за себе и своите, имено Совршено Чистата БОГОодаденост (Ислам) на СВЕТИОТ ДУХ БОЖЈИ (во Исуса Христа)!АМИН
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 17:38
da spiros   denot doagaa   i ke ja doznaes sovrsenata vistina
vo islamot poligamijata e dozvolena a i vo biblijata ima mnogu primeri za poligamijaa
edinstveno samo edna kniga k*ran veli ozenete se so edna zena ,
zenetese so onie zeni koi sto vi se dozvoleni, so po dve so po tri so po cetiri1, a ako stravuvate deka nema da bidete pravedni togas samo so edna(el nisa3)


sekoe dobro spirose
pozdravce
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 15:12
Originally posted by deshad deshad напиша:

Хм мајката , сеа ми текна. Интересно е што инцестот, порнографијата, еротиката и останатите Библиски сексуални бисери за повод на тие оргијања го посочуваат алкохолот, примјера ради, случајот со Лот и неговите ќерки. Како што вели Ахмар, го изнапиле, го кутнале, и ко му удриле сексот,кхм, пердашењето до бесвест ...или Езекиел, или Песничката над песничките. А имаше и за тоа како Господ лично и персонално и извршил атак на една таму и тоа о калта каде шо претала.


Ај малку да ја подновам темава.
Значи за Лот мислам дека објаснив,за песнат на песните мислам дека и други убаво објаснија но сега би го замолил Дешад да појасни малце повеќе за тоа со Езекил и со тоа со калта зашто мен не ми се познати тие делови од стариот завет.
Па бујрум Дешаде...


Изменето од ahmar1 - 11.Јануари.2010 во 15:13
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 19:24
ahmare
bi mozel li da mi gi objasnis ovie rabotii;

Авраам одговори: „Навистина сметав дека нема Божји страв во ова место и дека луѓето ќе ме убијат заради мојата жена.

12 Освен тоа, таа е навистина моја сестра: ќерка е на татка ми, иако не и на мајка ми, па ми стана жена

zarem avram se ozenil so svoojata sestra?

pozdrav
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.