IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Во очите на питачот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Во очите на питачот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Во очите на питачот
    Испратена: 28.Декември.2009 во 12:16
Lezev na krevetot,a na agolot od sobata niz prosorecot svetea reklamite...na ulicata 13-ta.
Mislite mi setaa kako po navika niz lavirintite na mojot seuste nepoznat mozok...
Tisinata i temnicata mi ja prekina telefonot...svetka i me nervira
Ooo draga,pa toa si ti!-kako po navika go izmeniv glasot
Zosto ne se javuvas?-me prasa
Go prekinav prasanjeto namerno i te prasav-Ke izlezeme da vdiseme od cadot?
Da!-odlucno odgovori...se najdovme na agolot od blokot so mnogu stanovi...na 13-tata ulica
Ke odime so kolata?-me prasa
Sakam da vdisam od cadot...ti odgovoriv
Te gusnav,a ti samo gi zaklopi racete okolu mene i ja spusti glavata na moeto rame
Molk!-prazni vo srcata...
"Si gi lizeme ranite kako osameni volci"-pomisliv
Samo ja podigna glavata i me bakna
Kako da znaese sto mi se vrti vo mojata lucidna podsvest
Mislite mi gi prekina pitac...lezese na kartonot
Gospodine imate paricka?-me prasa
Se stapisav...negovite oci bea svetlo zeleni i polni so alkohol
Moze da sedneme do tebe?-prasav
Ja optegna nasmevkata..."Mojot stan e dovolen za cel svet"
Me gledase nepodvizno i stoese so racete skrsteni...
Sreken si?-go prasav
Samo ja zavrte bradestata glava i me pogledna..."Viskito od vcera me skrsi"-mi rece
Ja podigna glavata i te prasa:"Imam uste malku od viskito...sakas?"
Nemase glas od tebe...
Se zavrte kon mene i me prasa "Ti se dopagja stanot?"
Da!-odgovoriv
"Stani i ke odime na ubava vecera!"- mu rekov
Tvoite oci stapisano go gledaa sekoe moe dvizenje
"Ubavata vecera veke mi ja dade...nekoja paricka da si kupam hamburger i ke bidam sreken!"-mi odgovori
"Moze da mu ja baknam rakata na tvojata ljubena,mnogu e ubava!"
Ja podade bez razmisluvanje...i me gledase kako uplasena srna
Mu dadov pari za hamburger a jas i ti zavrsivme pod lipata...kolku ubavo mirisase!

“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 18:20
Што сакаше авторот да каже размислување
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 19:03
vo  ocite  na  pitacot  mnogu  lujde  mozat  da  se  prpoznaat ili  da  gi  prepoznaat nekoi  nivni  mili  licnosti i  toj  strav  gi  tera  da  mu  podadat  pari  za  hamburger.no  sekogas  tie  sto  gi  sozdavaat  pitacite  so  otfrlajne   od  sistemot  na  prezivuvajne  istite  tie  kako  da  sakaat  da  se  iskupaat  od   nekakov  gref  im  podavaat  po  nekoja  paricka.ocite  na  pitacot  se  ogledalo  na nasata  negativna  strana  tie  se  slika  na  toa kolku  sne..................
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 19:27
Ubav e patot na karton sistem neli...kolku toa mozes da naucisнамигнување

“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2009 во 17:55
Jas sum bedna kreatura na moite stravovi...a vie?среќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2009 во 13:00
Не секој просјак живее така поради „злата судбина“. На голем дел од нив тоа им е личен избор.
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.
Кон врв
Alias Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alias Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2009 во 16:27
.

Изменето од Alias - 25.Септември.2010 во 14:25
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2010 во 14:16
Josh, ni pokaza pustina bez nikakva nasoka za patot...
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2010 во 16:32
Celta mi e da si se najdete sebesi vo raskazot so potenciranite raboti...i na glas da razmisluvateнамигнување
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2010 во 20:18
Otugjeni... Osameni i tugji, stranci, se dvizime nekade, se dvizime po ulicata 13-ta... Obzemeni so svoite problemi, koi mislime deka se najbitni na svetot, deka egzistencijata na svetot zavisi od niv... Ladna e ovaa prokleta nokj, no nisto poladna i nisto poprokleta od bilo koja druga... Ladna i vo kaput koj e udoben i topol.
Go zabelezav vo agolot od mojot pogled... Kako li mu e na pitacot koj sedi na negoviot kartonski "dvorec"? Kakvi li se negovite grizi? Dali i toj pati po nesto ili e srekjen samo so ostatokot od viskito vo hartienata kesa koja ja drzi?
Kolku e se relativno... Nametnati raboti, servirani stravovi, zaslepeni... Da, postoi covestvoto, no dali postoi seuste covekot?
Koj li ni go asfaltirase ovoj pogresen pat? Zosto se dvizime po nego? Ova li e patot po koj treba da odime za da stigneme kade treba?

A kade toa odime????
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2010 во 20:39
Svetot e ona sto sme nie,prostorot i vozduhot okolu nas sami si go kreirame.Ucime od drugite  po nekoe zrnce mudrost,za da mozime da bideme podobri lugje od vcera...mislam deka ova go imam napisano nekade niz forumot ama ne e na odmet da se povtori....намигнување
Bravo Marko...toa i mi bese celta...da si go dozivees raskazot kako svoj!!!!аплауз


Изменето од Joshua_Tree - 02.Јануари.2010 во 20:41
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 00:07
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Jas sum bedna kreatura na moite stravovi...a vie?среќа


Јас сум бедна креатура на своите идеали.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 04:33
Ne zaboravajte deka nie sme kratori na svojata sudbina.

Svetot (Kreacijata) e ogledalo od 360 stepeni okolu nas... kje vi reflektira (rezonira) onakva slika kakva shto si emitirate (vibrirate) za sebe.

Ochite na pitachot kje go gledaat svetot sekogash od pitachki aspekt. Pitachot ne mozhete da go ubedite deka svetot e neshto drugo. I negoviot svet kje bide sekogash takov, nepromenliv i vechen, s'e dodeka prvin ne se promeni toj samiot.

I toa e edna od misteriite na Kreacijata - ako sakash da go smenish svetot, prvin smeni se sebe si.

Изменето од Messenger - 03.Јануари.2010 во 04:37
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 08:01
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Svetot e ona sto sme nie,prostorot i vozduhot okolu nas sami si go kreirame.Ucime od drugite  po nekoe zrnce mudrost,za da mozime da bideme podobri lugje od vcera...намигнување


И учиметага
И научетонот го гледаме околу настага
И ’’очите на питачот’’ ги гледаме секаде околу себе во
- старата бабичка поднаведната под тежината на кесичката со леб и одењето со бавни  чекори, па се прашуваме каде се тие кои ги родила, изгледала, се грижела за нив да и купат, да и донесат, да не ја остават САМО со парче леб кое мора сама да оди да го купуватага
-во носачот кој за 300 денари товара и поднаведнат под тежината на товарот ви раскажува како завршил факултет, како со транзицијата останал без работа, како никој не сака да вработи ’’стари од 50 години’’
-во купувачот во Тинекс, Веро, Тедико, СП маркетот кој стои со 300 гр, посебна салама во рака и гледа  во преполнетите  предновогодишни колички и фискалната од 20 000 илјади платена со картица и растрчаните продавачки кои помагаат, ги полнат кесите, ги носат до модернио џип, погледнувајки го подналутено и гласно коментирајки што застанал токму сега со саламата и го кочи редот (непрашувајки се дали има за повеќе) и оставајки ве без збор да им се развикате, да ги протресите, да разберат дека ни нему не му е лесно, дека и тие можат да се најдат на негово место .
На крај си заминуватетага, размислувајки дека ’’очите на питачот’’ не се само на картонската кутија на некој мост, туку  се насекаде околу, само ако се има сила, доблест да се пронајдат, да се  погледнат .


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.