IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - План за Скопје после земјотресот...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

План за Скопје после земјотресот...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
hariing Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hariing Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2011 во 10:10
e da,
1963 bea angazirani najpoznatite svetski arhitekti,
retki se takvi zafati vo svetot na novoproektirani gradovi,
samoto resenie e tema na diskusija na svetsko nivo,
plus toa vo evropa
mozi samo da se pretpostavi sto bi znacelo da se realiziral vo celost proektot za makedonija,

Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2011 во 18:45
 tocno taka ., no glavniot proekt mu e dodelen na tokash  poznatiot kenzo tange da sraboti proekt za novo skopje ., ama !!!!! kako shto sekogash  biva  ., barem kaj nas ., celiot proekt e isprevrten ., i nema nikakva vrska so prvobitniot onoj na kenzo tange., za shto ., pred izvesno vreme se pronajdoa dokazi za takvoto neshto i se prizna deka togashnoto rakovodstvo gi zameshalo prstite i vo ovaa rabota ., pa zatoa ., pa i ne bash ., skopje e takvo kakvo shto e denes ., proektot ne e izveden dokraj vo celost kako shto bilo predvideno
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2011 во 22:37
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

инаку се додека се прават самоубиствени кривини до мостови поради нечие задоволство ќе постои Ново маало за жал
...ednash vekje kazav,
 
vo normalni zemji ,nema ''igranje'' na lugjeto nejzini so drzavata,
 
...i koga se raboti za opsht interes,( a, poopsht nema od toa da imash prav izlez i vlez na most!),...ne go prashuvash nekoj dali saka , tuku mu go odzemash (po zakon-eksproprirash)) negovoto,...pa, posle neka si  trubi toj kaj saka i shto saka ,..
 
...pa, makar i pretel deka ke se samozapalel ako go trgnesh so sila,
 
...kako shto beshe so onoj skopjanecon  ,shto mu ja ostavija onaa shupa od kiosk ,pred hotelot holidej in!
 
 
... aha,i da ne zaboravam ,...onaa kukjana nasred vodnjanska!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2011 во 17:00
eve...

A jas mislev deka vo nisto nema da se slozam so brza...


TAKA E, BRZA!
Incredible Blue
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2011 во 17:06
иако градов има многу придобивки од постземјотресните планови, многу ми е жал што некои проекти пропаднал, особено ми се допаѓа проектот „Градска порта“ со која ќе се решеле урбаните селца наречени Ново маало и Маџир маало, како и „комуњарската“ населба Пролет, дури и паркче има вклопено, специјално наменето за мразачите на бетонот...


размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2011 во 08:35
Макетата за Скопје од Кензо Танге отпатува за Токио


Ма­ке­та­та изра­бо­те­на во ател­је­то на Кен­зо Тан­ге на ко­ја е прет­ста­вен ма­стерп­ла­нот за Скоп­је по ка­та­стро­фал­ни­от зем­јо­трес во 1963 го­ди­на, сопс­тве­ност на Му­зе­јот на град Скоп­је, ќе би­де из­ло­же­на на по­ста­вка­та ко­ја од 17 сеп­тем­ври 2011 до 15 ја­ну­а­ри 2012 го­ди­на под мо­то­то „Ме­та­бо­ли­зам, гра­дот на ид­ни­на­та: од Кен­зо Тан­ге до се­гаш­но­ста” ќе би­де по­ста­ве­на во му­зе­јот „Мо­ри арт” во То­кио.


Ви­ши­от ку­стос ар­хи­тект Јас­мин­ка На­ми­че­ва наг­ла­си де­ка во пре­пи­ски­те кои се во­де­ле со То­кио би­ло наг­ла­се­но де­ка со ог­лед на зем­јо­тре­си­те кои се слу­чи­ја во Ја­по­ни­ја на 11 март, ма­стерп­ла­нот за Скоп­је ста­нал акту­е­лен би­деј­ќи тоа е единс­твен про­ект на Тан­ге кој е пра­вен за град уни­штен од зем­јо­трес.

Из­лож­ба­та во То­кио, ме­ѓу дру­го­то, има за цел во­зоб­но­ву­ва­ње на иде­и­те на ме­та­бо­лиз­мот ка­ко фу­ту­ри­стич­ки ар­хи­те­ктон­ски пра­вец, кој се зас­но­ва на упо­тре­ба на ме­та­фо­ри­те за да се кре­и­ра­ат фле­кси­бил­ни ур­ба­ни стру­кту­ри. Цен­трал­на фи­гу­ра на из­лож­ба­та е Кен­зо Тан­ге, а по­крај не­го и Ки­шо Ку­ро­ка­ва.


Конк*рсот за генералниот план за дизајн на новиот градски центар бил под покровителство на ООН. Специјално оформеното жири составено од архитекти наградата ја подели во сооднос 60:40 помеѓу Кензо Танге и загрепското студио на Мишевиќ&Венцлер. Ма­ке­та­та прв пат би­ла из­ло­же­на во Му­зе­јот на град Скоп­је во рам­ки на из­лож­ба­та „Со­ци­ја­ли­стич­ка из­град­ба”, а во те­кот на осум­де­сет­ти­те по­ста­вка­та би­ла од­не­се­на во де­по при што пре­тр­пе­ла оште­ту­ва­ња.arhitekt.mk
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.