IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Лимитирање...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Лимитирање...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Лимитирање...
    Испратена: 25.Декември.2009 во 00:56
Limitiranje.... Ogranicuvanje na vasite moznosti i kapaciteti ...... Dali se ogranicuvate.?... Vo sto? ..... Koj ve ogranicuva? ...... Dali barate opravduvanje za stegite koi gi imate, se borite li protiv niv ili ednostavno gi prifakate i ziveete vo mir ???
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 01:56
.... Sekoj za sebe .... svoja posebna prikazna........
 
Mnogu cesto mi se slucuvalo da pocnam nesto i da nemozam da go zavrsam dokraj zatoa sto ke se vpletkaat niza elementi i licnosti koi tvrdoglavo ke mi zastanat na patot i od niv nemozam da ja vidam celta .... cesto mi se slucuvalo sama da si go ogranicam dvizenjeto za da ne zabegam nadvor od sigurnosnata ograda koja me stiti .... cesto mi se slucuvalo da mi kazat "dosta ti e preteruvas" .....
 
 
Umeam da se zaletam i da zaboravam kade sum i zosto sum tuka ..... edinstvenoto nesto koe moze da me osvesti vo tie migovi sum si jas samata ... licen razgovor so samata sebe... i oslobodeniot duh go vrakam nazad vo negovata kelija .....
Sama si postavuvam granici za da go ogradam cvrsto onaa sto go pretstavuvam Sopruga i pred se Majka...pa taka da sekogas moram da vnimavam na onaa sto ke go kazam , kako ke go kazam i zosto sum go kazala ... bukvalno mu doagja kako ona "tripati meri ednas seci"  a nekogas vazese sosema poinakva parola " Sto na um toa na drum".... poradi sklop na okolnosti morav da ja napustam rabotata koja ja sakav i koja nikogas ne bi ja napustila da funkcionirav kako edinka .....  Sekogas imam cuvstvo deka mozam mnogu poveke od ovaa sto veke sum i veke go imam ...no sekogas postoi onaa "AMA" koe se kosi so onaa sto e moja zelba i onaa sto realnosta mi go dozvoluva ..... Si gi ogranicuvam svoite moznosti za dobro na moeto potesno opkruzuvanje  .....
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 02:09
"dosta ti e preteruvas" .....Го слушам ова секој ден,а не често
Сватив дека кога ќе послушам некој друг,а не мојот внатрешен глас јас се покајувам.........
Затоа си терам така,без многу да се оптеретувам.....
А што,а како,а зошто ги отфрлив тие
И се додека не претерував,немав ништо
Кон врв
Lady D Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 02:18
Originally posted by Blue Scarlet Blue Scarlet напиша:

Limitiranje.... ...... Dali barate opravduvanje za stegite koi gi imate, se borite li protiv niv ili ednostavno gi prifakate i ziveete vo mir ???

Vo kakov mir so sebe ili so drugite okolu nas?
Za mir so okolina potreben e kompromis koj sto nekogas podrazbira gazenje preku sopstveni zelbi potrebi granici.... Ako zboruvame za mir vo sebe togas ovde ima mnogu sto da se zboruva?
Ili ja bi go kazala kako da postigneme mir so sebe i da odogovorime na toa sto se bara od nas?
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 02:21

Ovde stanuva zbor tokmu za tie kompromisi koi se pravat na smetka na sopstvenite moznosti ... Koga napisav "Ziveenje vo mir" mislev na prifakanje na sindzirot kao del od naseto sekojdnevie ....

Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 02:37
Јас од кога памтам за мене, се борам за нешто повеќе, за тоа што мислам дека е правилно (она што јас го имам разбрано како правилно, без некој да ми наметне туѓи мислења), иако многупати заради тоа го имам кркано подебелиот крај. Ретко кога луѓето ми претставуваат пречка во нешто што сакам да го направам, умеам добро да им ги објаснам моите причини и цели за да ме разберат и да не ми претставуваат понатамошен товар. Меѓутоа, она што според мене е најтешко да се избориме, е денешницата. Светот во кој што живееме, целосно изврзан со стеги и стапици. Има некои работи во кои што не можеш да се избориш сам, или пак твоите одлуки и постапки, нема да влијаат на конечниот резултат. Некои работи не зависат од нас.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 06:42
Imam mozhnosti za sosema drugi raboti, a obvrzan sum da rabotam sosema treta rabota koja mnogu me ogranichuva i frustrira. Za toa samo jas sum si kriv, jas na krajot popushtam.лутина< id="gwProxy" ="">< ="jsCall();" id="jsProxy" ="">
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6453
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 14:25
Pjer De Kuberten:"Bitno e da se ucestvuva,ne e bitno da se pobedi!"(duhot na olimpizmot)
GLEDATE VO TAVANOT PRED DA ZASPIETE?

“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 14:39
sekogash se dava po tri primera....
sekogash se ide do treta majka.......
eve vaka
prvo ....limitirash ne limitirash .....opet ovenesh !!
vtoro....so stegi ili bez stegi....karvanot si vrvi !!
treto...da ne uspesh ili uspeeh....nikogash nema da bideme zadovolni sekogash ke zhalime za drugata opcija kako podobra...
zatoa ostanuva UZHIVAJ & NE SITNICHI

p.s. nikogash pred da zaspiete ne go gledajte tavanot !!

zsh taka ke zaspiete pa ke *hrchite cela nok....posledici nesakani
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 15:15
Znaeme deka "trevata na komsijata e sekogas pozelena" , no sto se slucuva so nasata, zosto taa ne e ubava i sekogas sredena?  Pa od tuka sledat prasanjata : "ke imam li dovolno vreme?" ... "dali ke imam dovolno voda? " .... " zarem decata nema da si igraat na nea i da ja unistat?".... i togas svakas deka tvojata treva ke ostane tokmu takva kakva sto e poradi toa sto premnogu rabotis i nemas vreme za da ja navodnuvas i da se grizis za nea sekoj den i deka povazno ti e da go slusas detskoto smeenje i da ja gledas nivnata radost otkolku da imas sovesen zelen tepih vo dvorot .... Rascistuvas so prioritetite i prdolzuvas da zivees so onaa "mozev " ......
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
ANTEROS Кликни и види ги опциите
Група
Група

Seeker

Регистриран: 06.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANTEROS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 12:26
Свесно се лимитирам од работи кои ми биле или можат да ми станат порок, а би повредиле личности кои ги сакам. И ич не ми паѓа тешко.
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 12:31
Општествово и наметнатите ’’вредности’’ можат да ме ограничат, гушат...  самошто не го знаат она што го знам јас:Ако не можеш да ја смениш ситуацијата....смени се себеси во неа т.е. својот пристап кон ситуацијата ( никако не своите вредности!)

Изменето од Kali - 02.Ноември.2010 во 14:45
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 13:24
Во оној период од мојот живот кога растев и се формирав како личност наидов на огромни стеги и ограничувања.
Мислам дека и некои мои големи соништа и амбиции останаа нереализирани поради одредени притисоци и финансиски лимити.
Тоа помина и еден период ги живеев и остварував своите цели и замисли, давајќи се од себе и кога почувствував дека вратите почнаа да ми се отвараат повторно налетав на истите ограничувања.
Се уште се борам, но морам да признаам дека попуштам под притисоците кои секојдневно ме враќаат чекор поназад за да направам 2 нови.
Што е најлошо почнувам и да ги прифаќам стегите како дел од сопствените одлуки и постапки. Сама си велам- не се залетувај, нема да можеш, некој ќе се погрижи да те суреди на тој пат.
Ама не се ни откажувам, туку барам нови начини доколку увидам дека моите методи не функционираат.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 15:31
S'e e do nashiot um, vkluchuvajkji gi i limitiranjata dokolku ne se determinirani od prirodata.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.