IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Куран - нешто општо за оваа книга
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Куран - нешто општо за оваа книга

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака Обратен редослед
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2009 во 17:19
pozdrav do evangelist,


bozja kniga objavena na bozjiot pratenik muhamed a.s

k*ranska ta objava mue prenesena na muhamed preku gabriel
k*ranot ne izvestuva deka e zapisan vo vremeto na pretnikot toj citat e ovoj
EDEN PRATENIK OD ALLAH KOJ IM GI KAZUVA STRANICITE CISTI, VO KOI IMA PROPISI ISPRAVNI,98,2,3.
MUHAMED IMAl MNOGU PISARI OKOLU SEBE A NAJSLAVEN E ZEJDidn sabit.
sekogas koga edna sura od k*ranot bil objaven pratenikot povikuval eden od svoite pisari mu go diktiral toa sto mue objaveno precizirajki go tocnosto mesto za noviot fragment po diktiranjeto muhamed baral od pisarot da mu go procita ona sto go zabelezal za da moze da gi koregir NEDOSTATOCITE AKO GI IMA , muhamed sekogas vo mesecot ramazan go izucuval k*ranot pred gabriel
muhamed im preporacuval na vernicite da go naucat k*ranot naizust ..k*ranot e na najvisok stepen na nevoobicaen izras so koj izras lugeto ne mozat da pristapat kade vo sura el bekara veli
ako se somnevate vo ona sto mue objavena na svojot rob napravete vie edna sura slicna nemu objavena, . cesniot k*ran ni kazuva za drevnata civilizacija a poznato nie deka muhamed ne znael da cita i da pisuva nitu rabotel so naucnicite vo ucilistata k*ranot e razlikuva od drugite poranesni objavi, fakt e deka k*ranot iako golem i obsezen so nauki e cist od prtivrecnosti i megusebni osporuvanja be smenenie toa ni dokazuva deka e delo na vozviseniot Allah kade sto veli vo mk*ran
A ZOSTO TIE NE RAZMISLUVAAT ZA k*rANOT ?
DA E TOJ OD NEKOJ DRUG , ANE OD ALLAH SIGURNO BI NASLE VO NEGO MNOGU PROTIVRECNOSTI''AN NISA82.

prvata objava sto mue objavena na muhamed e ovaaa ;;
CITAJ VO IMETO NA GOSPODAROT TVOJ KOJ SOZDADE GO ZOADADE COVEKOT OD NESTO STO SE ZAKACUVA!, CITAJ ZASTO GOSPODAROT TVOJ NAVISTINA E NAJBLAGODAREN, GO POUCUVA SO PEO ; GO POUCI COVEKOT SO ONA STO NE GO ZNAESE;;96,1,5,.
NO NE OPOMENA E TOA NAVISTINA PA KOJ SAKA OPOMENATA KE GO OPOMENE VO STRANICITE POCITUVANJI VOZVISENI I CISTI MEGU RACETE NA PISUVACITE CESNI I DOBROTVORNI!
NO TOAA E k*rAN SLAVEN VO LEHVI MAHFUS SOCUVAN! DA TOA E k*rAN BLAGORODEN VO KNIGATA SOCUVAN!
GO DOPIRAAT SAMO CISTITE TOJ E OBJAVA OD GOSPODAROT NA SVETOVITE, ZBORUVAAT OVAA SE PRIKAZNI NA ODAMNESNITE KOI GI PROPISA I MU SE KAZUVAAT NAUTRO I NAVECER,
cesniot k*ran gi sodrzi site oblici na ubavi literaturni izrazi razni vidovi potvrduvanja sporeduvanje opisuvanje , ,,
k*ranot sodrzi vesti za nastanite ednostavno    koi ke se slucat vo idnina i koi se slucile ,
k*ranot se povrzuva so modernata nauka vo koja ni govori za astronomijata , za zemjata , za rastitelniot i zivotinskiot svet,za coveckata repodukcija ,ni kazuva za drevnitte civilizacii ,
vo k*ranot se navedeni delumno ili nedelumno naucni vistini dokazi za koi arapite i muhamed a.s nisto ne znaele , cesniot k*ran e vecno cudo koe se cita vo site kraevi   na celiot svet , bidiiki allah zede obvrska deka ke go socuva ,kade veli;; NIE NAVISTINA JA OBJAVIVME OPOMENATA, NIE NAVISTINA KE JA CUVAME.15,9,.
bog navistina celosno go ispolnil svoeto vetuvanje , i nitu edna bukva ili zbor nee smeneta k*ranot postoi vo negoviot pvobiten i originl arapski tekst koj stoo nee izmesan so zborovite na pratenikot muhamed , toje cist i kompleten govor od boga., natprirodnosta na cesniot k*ran e vecna i negovata vrednost , od denot na objavata pa se do denes nee namalena negovite dokazi i den denes vosh*tuvaat i osvojuvaat a negovoto osporuvanje e apsurd svetot e poln so inaetcii besboznici i protivnici vo site sekti i veri no site tie se nemokni da donesat tekst koj ke bide raven i na najkusata k*ranska objava (sura) kade veli;
AKO SE SOMNEVATE VO ONA STOE OBJAVENO DO ROBOT NAS TOGAS DONESETE EDNA SURA STO KE BIDE SLICNA NA NEMU OBJAVENITE I POVIKAJTE GI ZA SVEDOCI ONIE NA KOI OSVEN ALLAH SE POVIKUVATE DOKOLKU VISTINATA JA GOVORITE,2,23,.

k*ranot e izras za objavata koja na muhamed a.s mu ja prenel gabriel i koja vernicite vednas ja prepisuvale i ja ucele na izust i ja recitirale za vreme na molitvite nea muhamed licno ja podelil na suri a tie se sobrani vdnas po smrta na pratenikot a vo vremeo na halifatot osman e formiran tekst koj denes go poseduvame , na originalen arapksi jazik ;;znaci prestavuva direktna objavena bozji zbor osnoven izvor vo veruvanjeto i praksata nasekoj musliman .

pozdrav.



Изменето од el_kevser - 22.Декември.2009 во 17:28
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2009 во 09:30
оваа книга е напишана од човек не е падната од небо..
во музеј можно е да има написи од старите времиња ама не сум сигурен
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bo&#382;e ne znam &#353;ta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 17:33
Тука многу пати читаме работи за к*ранот, се прашувам: Која е оваа книга, каде и од кого е напишана. паднала ли од небо или сепак е напишана од човек.

дали во некој музеј има оргинални ракописи од оваа книга и каде се наоѓаат.


благодарам
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.