IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКИ ПРАВА.......
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКИ ПРАВА.......

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2009 во 17:02
katedralnata crkva ,sv sofija,sedisteto na vselenskiot patrijarh.....deneska:
 
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2009 во 21:44
Кој вселенски патријарх? Кој му ја дал таа титула? Или само познавањето ти се сведува на копи пејст?

Дури и Турците ПОДОБРО ги толкуваат каноните на Православната Црква отколку фанариотите, а каноните на цариградскиот патријарх НИКАДЕ не му го даваат правото да се нарекува "вселенски",односно да му дадат папски права на исток.

Тој треба да биде ( според каноните) само PRIMUS INTER RATES -ПРВ МЕЃУ ЕДНАКВИТЕ , и во никој случај не смее и не може да ја претставува ЦЕЛАТА Православна Црква, туку само Цариградската Патријаршија.

Уште од 1920 година на минатиот век таа иста Цариградска Патријаршија прави неред и фрла интриги во православниот свет. Го прифатија Новиот (папски) календар и им го наметнија на некои помесни цркви; потоа: од Јеладската Црква ја зедоа јурисдикцијата на северноамериканскиот континент; на најгруб начин се мешаат во внатрешните прашања на автокефалноста на православните цркви, а како шлаг на сето тоа, ги релативизираат догмите на православната вера во целта на соединување со Рим.

   Не знам зошто Вартоломеј едноставно не се премести во Шамбези, Швајцарија,бидејќи оваа е нутрална земја,а врз тоа ги чува скоро и сите пари на светот. Пошто Патријархот инаку ги сака парите, власта и преемството,тоа би било идеално место за него.

А што се однесува до турците, не сум толкав експерт ама ќе им речам: СЕКОЈА ЧЕСТ! Им враќаат мило за драго на грциве.

Значи: овој резултат е последица од грчката причина.

Ај сеа, тркни малце на едукација за канонските права на Православната Црква, па после јави ни се со уште некоја демагогија искажана од лицемерот Вартоломеј.

Illeri Turkiye!
   
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2009 во 22:13
Originally posted by deshad deshad напиша:

Кој вселенски патријарх? Кој му ја дал таа титула? Или само познавањето ти се сведува на копи пејст?

Дури и Турците ПОДОБРО ги толкуваат каноните на Православната Црква отколку фанариотите, а каноните на цариградскиот патријарх НИКАДЕ не му го даваат правото да се нарекува "вселенски",односно да му дадат папски права на исток.


Toa што се нарекува Вселенски Патриајрх никако не значи дека е Папа на истокот, не знам од каде ги извади овие работи.збунетост

Originally posted by deshad deshad напиша:


Тој треба да биде ( според каноните) само PRIMUS INTER RATES -ПРВ МЕЃУ ЕДНАКВИТЕ , и во никој случај не смее и не може да ја претставува ЦЕЛАТА Православна Црква, туку само Цариградската Патријаршија.


Што значи PRIMUS INTER RATES?!збунетост
Jaс за такво нешто не сум слушнал, а ни во латинскиот нема такво нешто. Го обвинуваш аладин дека ништо не знае, ама и твоето познавање на латинскиот јазик е оскудно, затоа што ако знаеше нешто ќе напишеше Primus inter PARES, a не RATES.

Originally posted by deshad deshad напиша:


Уште од 1920 година на минатиот век таа иста Цариградска Патријаршија прави неред и фрла интриги во православниот свет. Го прифатија Новиот (папски) календар и им го наметнија на некои помесни цркви; потоа: од Јеладската Црква ја зедоа јурисдикцијата на северноамериканскиот континент; на најгруб начин се мешаат во внатрешните прашања на автокефалноста на православните цркви, а како шлаг на сето тоа, ги релативизираат догмите на православната вера во целта на соединување со Рим.


Koja e таа ЈЕЛАДСКА Црква?! Јас за таква Црква не сум слушал, а  и таков збор ( Јеладска ) во македонскиот јазик нема.збунетост
Има Хеленска Црква, Црквата на Елада ( Грција ), ама Јеладска Црква нема.

Originally posted by deshad deshad напиша:


   Не знам зошто Вартоломеј едноставно не се премести во Шамбези, Швајцарија,бидејќи оваа е нутрална земја,а врз тоа ги чува скоро и сите пари на светот. Пошто Патријархот инаку ги сака парите, власта и преемството,тоа би било идеално место за него.


Грција, т.е. нејзиниот Устав го има одговорот на тоа прашање кога ќе се побара дозвола да се изгради џамија или исламски гробишта нели?намигнување

Originally posted by deshad deshad напиша:


А што се однесува до турците, не сум толкав експерт ама ќе им речам: СЕКОЈА ЧЕСТ! Им враќаат мило за драго на грциве.

Значи: овој резултат е последица од грчката причина.

Ај сеа, тркни малце на едукација за канонските права на Православната Црква, па после јави ни се со уште некоја демагогија искажана од лицемерот Вартоломеј.


Illeri Turkiye!
   


А знаеш ли како живет Муслиманите во Грција? Знаеш ли дека не смеат да мрднат, знаеш ли како се однесува грчката полиција со нив? Знаеш ли зошто емиграните од други земји, претежно Авганистанците, бегаат што побргу од таму? Затоа што им е страв од грчката полиција, т.е од ќотекот на истата.
Знаеш ли што се случи откако на една Црква во Лемнос беше поставено знаме на друга држава? Истотака оди на грчко-турската граница да го видиш односот на грчките цариници кон муслиманските жени.
Знаеш ли дека нема џамија, независно од тоа што бараат постојано, освен во Тракија, а на крај пак и Грчкиот Устав е дециден, Грција е Православна Христијанска држава, кому не му се допаѓа, слободно може да ја напушти државата. Црквата е дел од државата.


Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2009 во 22:24
Originally posted by deshad deshad напиша:

   Не знам зошто Вартоломеј едноставно не се премести во Шамбези, Швајцарија,бидејќи оваа е нутрална земја,а врз тоа ги чува скоро и сите пари на светот. Пошто Патријархот инаку ги сака парите, власта и преемството,тоа би било идеално место за него.

   



Незаборави дека во таа земја - којашто од дното на душата ја мразите - владее Мирот, Мудроста, Милоста и Правдината повеќе и подолго од билокоја друга земја на овој свет и тоа е вистинската причина што скоро сите ги носат своите материјални богатства баш таму!

Не би било лошо кога останатите земји и култури би се угледале на белиот крст и би го копирале, исто како што го копираат црвениот!




           


Изменето од spiros - 23.Декември.2009 во 09:03
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2009 во 23:42
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by deshad deshad напиша:

Кој вселенски патријарх? Кој му ја дал таа титула? Или само познавањето ти се сведува на копи пејст?

Дури и Турците ПОДОБРО ги толкуваат каноните на Православната Црква отколку фанариотите, а каноните на цариградскиот патријарх НИКАДЕ не му го даваат правото да се нарекува "вселенски",односно да му дадат папски права на исток.
Toa што се нарекува Вселенски Патриајрх никако не значи дека е Папа на истокот, не знам од каде ги извади овие работи.збунетост
Originally posted by deshad deshad напиша:

Тој треба да биде ( според каноните) само PRIMUS INTER RATES -ПРВ МЕЃУ ЕДНАКВИТЕ , и во никој случај не смее и не може да ја претставува ЦЕЛАТА Православна Црква, туку само Цариградската Патријаршија.
Што значи PRIMUS INTER RATES?!збунетостJaс за такво нешто не сум слушнал, а ни во латинскиот нема такво нешто. Го обвинуваш аладин дека ништо не знае, ама и твоето познавање на латинскиот јазик е оскудно, затоа што ако знаеше нешто ќе напишеше Primus inter PARES, a не RATES.
Originally posted by deshad deshad напиша:

Уште од 1920 година на минатиот век таа иста Цариградска Патријаршија прави неред и фрла интриги во православниот свет. Го прифатија Новиот (папски) календар и им го наметнија на некои помесни цркви; потоа: од Јеладската Црква ја зедоа јурисдикцијата на северноамериканскиот континент; на најгруб начин се мешаат во внатрешните прашања на автокефалноста на православните цркви, а како шлаг на сето тоа, ги релативизираат догмите на православната вера во целта на соединување со Рим.
Koja e таа ЈЕЛАДСКА Црква?! Јас за таква Црква не сум слушал, а  и таков збор ( Јеладска ) во македонскиот јазик нема.збунетостИма Хеленска Црква, Црквата на Елада ( Грција ), ама Јеладска Црква нема.

Originally posted by deshad deshad напиша:

   Не знам зошто Вартоломеј едноставно не се премести во Шамбези, Швајцарија,бидејќи оваа е нутрална земја,а врз тоа ги чува скоро и сите пари на светот. Пошто Патријархот инаку ги сака парите, власта и преемството,тоа би било идеално место за него.
Грција, т.е. нејзиниот Устав го има одговорот на тоа прашање кога ќе се побара дозвола да се изгради џамија или исламски гробишта нели?намигнување
Originally posted by deshad deshad напиша:

А што се однесува до турците, не сум толкав експерт ама ќе им речам: СЕКОЈА ЧЕСТ! Им враќаат мило за драго на грциве.

Значи: овој резултат е последица од грчката причина.

Ај сеа, тркни малце на едукација за канонските права на Православната Црква, па после јави ни се со уште некоја демагогија искажана од лицемерот Вартоломеј.

Illeri Turkiye!
   
А знаеш ли како живет Муслиманите во Грција? Знаеш ли дека не смеат да мрднат, знаеш ли како се однесува грчката полиција со нив? Знаеш ли зошто емиграните од други земји, претежно Авганистанците, бегаат што побргу од таму? Затоа што им е страв од грчката полиција, т.е од ќотекот на истата.Знаеш ли што се случи откако на една Црква во Лемнос беше поставено знаме на друга држава? Истотака оди на грчко-турската граница да го видиш односот на грчките цариници кон муслиманските жени.Знаеш ли дека нема џамија, независно од тоа што бараат постојано, освен во Тракија, а на крај пак и Грчкиот Устав е дециден, Грција е Православна Христијанска држава, кому не му се допаѓа, слободно може да ја напушти државата. Црквата е дел од државата.
a shto laaete pak za turska turska komu ne muse dopadza moze surgun da fati od turska.a vije makedoncite najdobro znaete kako se odnesuvaat grckite carinari(po vashijot primer koga pokushavate da odite vo taja vasha bratska i verska drzava)koja shto uspea makedonskata crkva da ja preinaci vo ohricka.a za pogore shto ne razbirash latinski toa e tvoj problem
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2009 во 23:48
Isto taka dobro znaeme kako Turcite pet veka se odnesuvale tuka ...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 00:18
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by deshad deshad напиша:

Кој вселенски патријарх? Кој му ја дал таа титула? Или само познавањето ти се сведува на копи пејст?

Дури и Турците ПОДОБРО ги толкуваат каноните на Православната Црква отколку фанариотите, а каноните на цариградскиот патријарх НИКАДЕ не му го даваат правото да се нарекува "вселенски",односно да му дадат папски права на исток.
Toa што се нарекува Вселенски Патриајрх никако не значи дека е Папа на истокот, не знам од каде ги извади овие работи.збунетост
Originally posted by deshad deshad напиша:

Тој треба да биде ( според каноните) само PRIMUS INTER RATES -ПРВ МЕЃУ ЕДНАКВИТЕ , и во никој случај не смее и не може да ја претставува ЦЕЛАТА Православна Црква, туку само Цариградската Патријаршија.
Што значи PRIMUS INTER RATES?!збунетостJaс за такво нешто не сум слушнал, а ни во латинскиот нема такво нешто. Го обвинуваш аладин дека ништо не знае, ама и твоето познавање на латинскиот јазик е оскудно, затоа што ако знаеше нешто ќе напишеше Primus inter PARES, a не RATES.
Originally posted by deshad deshad напиша:

Уште од 1920 година на минатиот век таа иста Цариградска Патријаршија прави неред и фрла интриги во православниот свет. Го прифатија Новиот (папски) календар и им го наметнија на некои помесни цркви; потоа: од Јеладската Црква ја зедоа јурисдикцијата на северноамериканскиот континент; на најгруб начин се мешаат во внатрешните прашања на автокефалноста на православните цркви, а како шлаг на сето тоа, ги релативизираат догмите на православната вера во целта на соединување со Рим.
Koja e таа ЈЕЛАДСКА Црква?! Јас за таква Црква не сум слушал, а  и таков збор ( Јеладска ) во македонскиот јазик нема.збунетостИма Хеленска Црква, Црквата на Елада ( Грција ), ама Јеладска Црква нема.

Originally posted by deshad deshad напиша:

   Не знам зошто Вартоломеј едноставно не се премести во Шамбези, Швајцарија,бидејќи оваа е нутрална земја,а врз тоа ги чува скоро и сите пари на светот. Пошто Патријархот инаку ги сака парите, власта и преемството,тоа би било идеално место за него.
Грција, т.е. нејзиниот Устав го има одговорот на тоа прашање кога ќе се побара дозвола да се изгради џамија или исламски гробишта нели?намигнување
Originally posted by deshad deshad напиша:

А што се однесува до турците, не сум толкав експерт ама ќе им речам: СЕКОЈА ЧЕСТ! Им враќаат мило за драго на грциве.

Значи: овој резултат е последица од грчката причина.

Ај сеа, тркни малце на едукација за канонските права на Православната Црква, па после јави ни се со уште некоја демагогија искажана од лицемерот Вартоломеј.

Illeri Turkiye!
   
А знаеш ли како живет Муслиманите во Грција? Знаеш ли дека не смеат да мрднат, знаеш ли како се однесува грчката полиција со нив? Знаеш ли зошто емиграните од други земји, претежно Авганистанците, бегаат што побргу од таму? Затоа што им е страв од грчката полиција, т.е од ќотекот на истата.Знаеш ли што се случи откако на една Црква во Лемнос беше поставено знаме на друга држава? Истотака оди на грчко-турската граница да го видиш односот на грчките цариници кон муслиманските жени.Знаеш ли дека нема џамија, независно од тоа што бараат постојано, освен во Тракија, а на крај пак и Грчкиот Устав е дециден, Грција е Православна Христијанска држава, кому не му се допаѓа, слободно може да ја напушти државата. Црквата е дел од државата.
a shto laaete pak za turska turska komu ne muse dopadza moze surgun da fati od turska.a vije makedoncite najdobro znaete kako se odnesuvaat grckite carinari(po vashijot primer koga pokushavate da odite vo taja vasha bratska i verska drzava)koja shto uspea makedonskata crkva da ja preinaci vo ohricka.a za pogore shto ne razbirash latinski toa e tvoj problem


Ајде да видиме кој не знае латински, дали јас или ти.

Каде си видел ти PRIMUS INTER RATES?!голема%20насмевка
Докажи ми дека има ваква фраза.

А еве доказ дека има фраза PRIMUS INTER PARES ( кликни )

Очигледно не сум јас тој кој не знае латински.намигнување
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 00:55
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:


Originally posted by deshad deshad напиша:


Тој треба да биде ( според каноните) 



Originally posted by deshad deshad напиша:





Originally posted by deshad deshad напиша:


   




[QUOTE=deshad]

 


А знаеш ли како живет Муслиманите во Грција? Знаеш ли дека не смеат да мрднат, знаеш ли како се однесува грчката полиција со нив? Знаеш ли зошто емиграните од други земји, претежно Авганистанците, бегаат што побргу од таму? Затоа што им е страв од грчката полиција, т.е од ќотекот на истата.
Знаеш ли што се случи откако на една Црква во Лемнос беше поставено знаме на друга држава? Истотака оди на грчко-турската граница да го видиш односот на грчките цариници кон муслиманските жени.
Знаеш ли дека нема џамија, независно од тоа што бараат постојано, освен во Тракија, а на крај пак и Грчкиот Устав е дециден, Грција е Православна Христијанска држава, кому не му се допаѓа, слободно може да ја напушти државата. Црквата е дел од државата.
 


 
DO-MAKEDON
Kako prvo
Znaci Grcija ne e sekularna zemja,pa togas sto laete protiv Turcija,
 
A kako vtoro vie makedoncite treba da ste  kulturni , fer i bez nacionalna omraza kon turcite . 
 
A kako treto Turcija treba da go promeni stavot okolu Makedonija za sporot so imeto pa makar toa da bide vo korist na Grcija
A kako cetvrto vladeackata partija na Erdogan vo TURCIJA TREBA DA PADNE STO PO SKORO I DA DOAGA NACIONALISTITE NA VLAST< I DA SE PROMENI CELOSNATA POLITIKA KON BALKANOT>лутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутина


Изменето од Polaris - 23.Декември.2009 во 01:02
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 01:22
Originally posted by deshad deshad напиша:

Кој вселенски патријарх? Кој му ја дал таа титула? Или само познавањето ти се сведува на копи пејст?
 
pa odi malku po toa fermanite od krvopijcite-sultani,pa
ke vidis koj bil vselenskiot patrijarh.........odi malku i procitaj istorija na svetot...pa pobaraj ima i tamu,ustvari odi na vikipedija.....drugoto e komplicirano za nekoi.......
 
titulata sigurno ne mu ja dal koranot,ili hadisite....kako sto misli tvojata logika ,za da ima informacija za ,,davanje,, .....titulata mu e dadena na vselenski sobor.....
 
a kolku mi se ,,sveduva,,,poznavanjeto.....govori faktot,sto gi ,,lapna,,ermencite......ili se pravis na ,,udren,,................
Дури и Турците ПОДОБРО ги толкуваат каноните на Православната Црква отколку фанариотите, а каноните на цариградскиот патријарх НИКАДЕ не му го даваат правото да се нарекува "вселенски",односно да му дадат папски права на исток.
 
kade go pisuva ova vo kanonite?citiraj-kazi ili ke bides smetan za lazgo otsega................... 

Тој треба да биде ( според каноните) само PRIMUS INTER RATES -ПРВ МЕЃУ ЕДНАКВИТЕ , и во никој случај не смее и не може да ја претставува ЦЕЛАТА Православна Црква, туку само Цариградската Патријаршија.
tvoeto nepoznavanje za prvenstvoto-pomegju ednakvite -po tragikomicno e od izbegnuvanje na faktite koi gi postirav,i nesposobnosta da se soocis so zversko-divjackite dela ,na tvoite soplemenici(vo minatoto do den denesen)....................
Уште од 1920 година на минатиот век таа иста Цариградска Патријаршија прави неред и фрла интриги во православниот свет.
 
(greska!!!turcite toa go pravat veke 800 god,za razlika od patrijarhot koj kako svetilnik pravoslaven,odsjajuva evangelski)
 
Го прифатија Новиот (папски) календар и им го наметнија на некои помесни цркви;(nivno pravo) потоа: од Јеладската Црква ја зедоа јурисдикцијата на северноамериканскиот континент;(lazes-otsekogas dijasporata administrativno pripagjala na konstantinopol) на најгруб начин се мешаат во внатрешните прашања на автокефалноста на православните цркви,(pak lazes,vo pravoslavieto sekoja episkop-ija e nezavisna,no patrijarhot od pocit sekogas se konsultira) а како шлаг на сето тоа, ги релативизираат догмите на православната вера во целта на соединување со Рим.(kazi konkretno koja dogma,) 

   Не знам зошто Вартоломеј едноставно не се премести во Шамбези, Швајцарија,бидејќи оваа е нутрална земја,а врз тоа ги чува скоро и сите пари на светот. Пошто Патријархот инаку ги сака парите, власта и преемството,тоа би било идеално место за него.
patrijarhot pobrzo ke zavrsi raspnat,otkolku da go napusti drevniot konstantinopol,doprva ke ima rabota tamu,se da se obnovi,znaci---ne racunaj na toa,......a fala Bogu se poveke jakne i finansiski patrijarsijata,so sto se naziraat i poveke proekti vo idnina,a za vakov patrijarh jas licno.....zlatna kocija bi podaril,zosto zasluzuva.....ama nejke ,gi cuva parite za obnova na bogoslovijata na halki.......
А што се однесува до турците, не сум толкав експерт ама ќе им речам: СЕКОЈА ЧЕСТ! Им враќаат мило за драго на грциве.
poveke ke da e deka nema nisto drago i milo vo vrska so niv,samovistinata za turskite varvarski zverstva,i ogromniot grcki otpor,koj so bozja pomos ke dade uste pogolemi plodovi,konstantinopol pak da bide ona sto bese.............

Значи: овој резултат е последица од грчката причина.
 
kako i petvekovnto ropstvo,pod muhamedoviot handzar,.......????

Ај сеа, тркни малце на едукација за канонските права на Православната Црква, па после јави ни се со уште некоја демагогија искажана од лицемерот Вартоломеј.
izmij si gi nozete,tepihot ne bil cist kaj mujezinot....do tuka gi osekjam....izgubiv volja i za dogmi,i za kanoni................
Illeri Turkiye!
   
 
sindi,nicin dasona jeedzeksinis siki...............acan geledzek meckasi.
 
Patrijarhu konstantinopolskomu,g.vartolomeju na mnogaja leta.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 01:31
Originally posted by Polaris Polaris напиша:


A kako vtoro vie makedoncite treba da ste  kulturni , fer i bez nacionalna omraza kon turcite . 

 

A kako treto Turcija treba da go promeni stavot okolu Makedonija za sporot so imeto pa makar toa da bide vo korist na Grcija

A kako cetvrto vladeackata partija na Erdogan vo TURCIJA TREBA DA PADNE STO PO SKORO I DA DOAGA NACIONALISTITE NA VLAST< I DA SE PROMENI CELOSNATA POLITIKA KON BALKANOT>лутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутина



2.Pa gledano od onaa shto go praveele turcite na ovie prostori vo minatoto, Makedoncite postapuvaat premnogu fer i korektno, bi se reklo ovece odoshto treba i kako ne te sram prvin da tresnesh neshto takvo. Tvoite predc po ovaa zemlja vo koja shto sega ziveesh palelel pljackosuvale siluvale i ubivale - zatoa zasrami se..

3.Kako treto Makedonija treba da go smeni odnosot kon Turcite pa ako treba i da ve pokrsti site do eden....(da go koristi vashiot metod)

4. Daj boze da padne, pa site da se vratite vo kameno vreme, i se so kamenja medju sebe po glava da se cukate. Ce go barate vie Kemal Ataturk samo kasno ce e.

I ja da dodadam kako petto, ti ne si turcin ti si Makedonec i nikogash nema da bidesh turcin, a znaesh li zoshto ????

Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 02:07
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by Polaris Polaris напиша:


A kako vtoro vie makedoncite treba da ste  kulturni , fer i bez nacionalna omraza kon turcite . 

 

A kako treto Turcija treba da go promeni stavot okolu Makedonija za sporot so imeto pa makar toa da bide vo korist na Grcija

A kako cetvrto vladeackata partija na Erdogan vo TURCIJA TREBA DA PADNE STO PO SKORO I DA DOAGA NACIONALISTITE NA VLAST< I DA SE PROMENI CELOSNATA POLITIKA KON BALKANOT>лутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутиналутина



2.Pa gledano od onaa shto go praveele turcite na ovie prostori vo minatoto, Makedoncite postapuvaat premnogu fer i korektno, bi se reklo ovece odoshto treba i kako ne te sram prvin da tresnesh neshto takvo. Tvoite predc po ovaa zemlja vo koja shto sega ziveesh palelel pljackosuvale siluvale i ubivale - zatoa zasrami se..

3.Kako treto Makedonija treba da go smeni odnosot kon Turcite pa ako treba i da ve pokrsti site do eden....(da go koristi vashiot metod)

4. Daj boze da padne, pa site da se vratite vo kameno vreme, i se so kamenja medju sebe po glava da se cukate. Ce go barate vie Kemal Ataturk samo kasno ce e.

I ja da dodadam kako petto, ti ne si turcin ti si Makedonec i nikogash nema da bidesh turcin, a znaesh li zoshto ????

 
 
hahahahahahaahahahah suk*r sto nemam problemi so identitetot kako nekoi drugi aj da ne gi spomnam koj se tieнамигнување Ama pokraj site ovie pokvareni postovi napisani protiv turcite jas pak ke ja cenam Makedonija,ama ne zaradi drugo, zaradi toa sto znam deka site makedonci ne se istiнамигнување Ako i makedonskite politicari mislat vaka kako nekoi luge ovdeka vklucuvajki i eden moderator sto e  tuka i sto saka da gi procovira lugeto togas Makedonija neznam dali ke postoi vo idnina.тага Zatoa sto so sekogo se capkate,so albancite se cepkate,so grcite se cepkate,so bugarite se cepkate pa sega i so turcite i koga ke gledas po ubo bi bilo da se preselite vo nekoja druga planeta.


Изменето од Polaris - 23.Декември.2009 во 02:10
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 09:09
Originally posted by Polaris Polaris напиша:

hahahahahahaahahahah suk*r sto nemam problemi so identitetot kako nekoi drugi aj da ne gi spomnam koj se tieнамигнување Ama pokraj site ovie pokvareni postovi napisani protiv turcite jas pak ke ja cenam Makedonija,ama ne zaradi drugo, zaradi toa sto znam deka site makedonci ne se istiнамигнување Ako i makedonskite politicari mislat vaka kako nekoi luge ovdeka vklucuvajki i eden moderator sto e  tuka i sto saka da gi procovira lugeto togas Makedonija neznam dali ke postoi vo idnina.тага Zatoa sto so sekogo se capkate,so albancite se cepkate,so grcite se cepkate,so bugarite se cepkate pa sega i so turcite i koga ke gledas po ubo bi bilo da se preselite vo nekoja druga planeta.



Site problemi na ovaa planeta nastanuvaat poradi nemanjeto na VISTINSKIOT idntitet koj poteknuva od VISTINSKIOT TATKO i VISTINSKATA TATKOVINA!


Denesna amerika e posledica na nasilnoto otomansko osvojuvanje na vizantija.
Ako dojde den i amerika da "padne" vo racete na krivoverci ili nevernici, togas posledica na toa kje bide davanjeto - od strana na BOGA - na celiot univerzum vo nasledstvo na svoite deca !

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 10:16
Крајно време е да се смири топката и да се дискутира без нервоза, нели?трепкање

Поларис, кажи си што ти лежи на срцето без да заобиколуваш,
Ako i makedonskite politicari mislat vaka kako nekoi luge ovdeka vklucuvajki i eden moderator sto e  tuka i sto saka da gi procovira lugeto togas Makedonija neznam dali ke postoi vo idnina.тага

Кој те мачи?
Двајца сме модератори а како гледам ниту еден до сега не дебатираше на темава.


Изменето од maria_magdalena - 23.Декември.2009 во 10:17
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 10:50
О здраво дешаде
Ја инспириран од тебе ја освежив пред некое време темата рајот во исламот со едно прашање.Ако не ти е проблем искоментирај нешто тука


РАЈОТ ВО ИСЛАМОТ

и за алкохолот види ТУКА

а за тоа дали тоа било гроздов сок или вино види ја   ОВАА дискусијата .

Извини вака што изгледа дека те бркам да те најдам по теми,но нели ќе се сложиш дека зборење во монолог и не е некој муабет а ја сакам да си направиме муабет нели.
Поздрав!

П.С

Инаку муабетов за патриархов забега у чисто политички води


Изменето од ahmar1 - 23.Декември.2009 во 11:26
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.