IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Дали да се легализира марихуаната?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали да се легализира марихуаната?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 31>
Автор
Порака
Ruse Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ruse Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 05:16
Па факт е дека многу пари се вртат во промет со производство и продажба на марихуана,и овие пари се во зоната на црна економија.Прва причина за легализација би било одановачувањето на тие пари со што автоматски марихуаната ке стане поскапа.Втора причина-факт е дека во Македонија се продава многу марихуана и властите наводно не можат да го сопрат шверцот на марихуана,но дали е тоа така?Јас одговорно тврдам дека сивата еминенција во државава без разлика на владеачка гарнитура го контролира овој бизнис.Ако се легализира марихуаната тие пари или дел од нив ке го полнат државниот буџет.Друга цел која би се постигнала со легализација е што ке се институцијализира целата продажба и се детално ке се уреди со закон-кој,каде,смее да продава,колкава количина смее да се поседува,старосна граница за користење и нормално ригорозни санкции за прекршување на законот.Друга работа-во македонија најзастапена е шверцувана марихуана од албанија која е одгледувана лаички и е прскана со разни штетни хемикалии која ја прават штетна,но марихуаната во својот природен состав е штетна колку и тутунот.Во Македоја поточно во струмица гевгелија и радовиш постои традиција од неколку генерации на професионални одгледувачи на марихуана кои поради разлика во понудата својот производ го продаваат во грција.И сега испаѓа грците ја пушат нашата квалитетна Македонска трева а ние се труеме со евтино прскано албанско ѓубре.Значи да резимираме легализација-оданочување-институцијализанија-законска заштита за најмладите-квалитетна марихуана-домашен производ-одредени места за пушење-сите среќни.
Човековите индивидуални права и слободи можат да одат то точката во која нарушуваат туѓи индивидуални права и слободи.Пушејки марихуана јас како индивидуа не задирам ви ничии права и слободи
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 13:14
Originally posted by Ruse Ruse напиша:

Па факт е дека многу пари се вртат во промет со производство и продажба на марихуана,и овие пари се во зоната на црна економија.Прва причина за легализација би било одановачувањето на тие пари со што автоматски марихуаната ке стане поскапа.Втора причина-факт е дека во Македонија се продава многу марихуана и властите наводно не можат да го сопрат шверцот на марихуана,но дали е тоа така?Јас одговорно тврдам дека сивата еминенција во државава без разлика на владеачка гарнитура го контролира овој бизнис.Ако се легализира марихуаната тие пари или дел од нив ке го полнат државниот буџет.Друга цел која би се постигнала со легализација е што ке се институцијализира целата продажба и се детално ке се уреди со закон-кој,каде,смее да продава,колкава количина смее да се поседува,старосна граница за користење и нормално ригорозни санкции за прекршување на законот.Друга работа-во македонија најзастапена е шверцувана марихуана од албанија која е одгледувана лаички и е прскана со разни штетни хемикалии која ја прават штетна,но марихуаната во својот природен состав е штетна колку и тутунот.Во Македоја поточно во струмица гевгелија и радовиш постои традиција од неколку генерации на професионални одгледувачи на марихуана кои поради разлика во понудата својот производ го продаваат во грција.И сега испаѓа грците ја пушат нашата квалитетна Македонска трева а ние се труеме со евтино прскано албанско ѓубре.Значи да резимираме легализација-оданочување-институцијализанија-законска заштита за најмладите-квалитетна марихуана-домашен производ-одредени места за пушење-сите среќни.
Човековите индивидуални права и слободи можат да одат то точката во која нарушуваат туѓи индивидуални права и слободи.Пушејки марихуана јас како индивидуа не задирам ви ничии права и слободи


Не сум запознаен со сето ова кое ти го говориш, но сепак, барем колку што имам јас познавања, медицината марихуаната ја смета за опојно средство, односно дрога.
Кон врв
Ruse Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ruse Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 19:00
Ова што јас го говорам е поддржано од 13 години емпириско истажување и искуство и секој дел од текстот е 100% вистина
А колку што јас знам институтите за марихуана во Англија и Холанија мислат поинаку.Во англија марихуаната во нејзината чиста необработена форма се користи во медицината
Сепак мислам дека луѓето кои го одобриле ова се експерти и знаат несто повеќе од нас.
А да не ја менувам темата и да зборам за опијати кои се продаваат во аптека и дека постоја аптеки кои без рецепт даваат забранети опијати.Но сепак тоа не е темата
Па затоа ќе и предложам на вашата црвена еминенција да искочи малце на улица и директно да види што се случува со младината денес.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 01:20
Originally posted by Ruse Ruse напиша:

Ова што јас го говорам е поддржано од 13 години емпириско истажување и искуство и секој дел од текстот е 100% вистина
А колку што јас знам институтите за марихуана во Англија и Холанија мислат поинаку.Во англија марихуаната во нејзината чиста необработена форма се користи во медицината.


А во останатите земји? Ако две земји од околу двеста се земаат за пример, тогаш можеме да кажеме дека станува збор за изолирани случаи.

Originally posted by Ruse Ruse напиша:


Сепак мислам дека луѓето кои го одобриле ова се експерти и знаат несто повеќе од нас.


Јас не сум ескперт и не ги оспорувам нивните знаење, но ќе прашам, што се случува со експертите од остананите сто и повеќе земји? Зошто и таму не е легализирана марихуаната?

Originally posted by Ruse Ruse напиша:


А да не ја менувам темата и да зборам за опијати кои се продаваат во аптека и дека постоја аптеки кои без рецепт даваат забранети опијати.


Тоа е проблем на неефикасното извршување на законите. Затоа, доколку некогаш евентуално се легализира марихуаната, прво Власта треба да обезбеди строга контрола на производството, увозот и извозот, па и строги казни за оние кои ќе ги прекршат таквите норми.

Originally posted by Ruse Ruse напиша:


Но сепак тоа не е темата
Па затоа ќе и предложам на вашата црвена еминенција да искочи малце на улица и директно да види што се случува со младината денес.


Мојата црвена еминенција не ја интересира "пазарот на марихуаната", а ако некој решил да си го уништува здравјето и да троши пари за тоа, мојата црвена еминенција го почитува неговиот избор се додека не ме засега мене, иако можеби не се согласува со истиот.

Изменето од Македон - 24.Мај.2010 во 01:21
Кон врв
Ruse Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ruse Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 03:08
Мојата црвена еминенција не ја интересира "пазарот на марихуаната", а ако некој решил да си го уништува здравјето и да троши пари за тоа, мојата црвена еминенција го почитува неговиот избор се додека не ме засега мене, иако можеби не се согласува со истиот.


Изменето од Ruse - 31.Мај.2010 во 03:09
Кон врв
Ruse Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ruse Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 03:14
Па ако не ве интересира зашто се противите и коментирате
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 17:35
Originally posted by Ruse Ruse напиша:

Па ако не ве интересира зашто се противите и коментирате


Како што кажав и погоре, мене "пазарот" на марихуаната и квалитетот не ме интересира, ама последицата од легализацијата и тоа како ме интересира. Прво- ако тој стане зависен од такви средства, па стори некакви кривични дела. Од друга страна не може да биде осуден на казна затвор, па ќе мора да се пристапува кон изрекување мерки на безбедност, значи ќе има изигрување на законите, потоа разни терапии и слично, за кое сите ќе мора да плаќаме.

Мислам дека овие причини се доволни.Изменето од Македон - 11.Јуни.2010 во 17:38
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2010 во 14:59
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Ruse Ruse напиша:

Па ако не ве интересира зашто се противите и коментирате


Како што кажав и погоре, мене "пазарот" на марихуаната и квалитетот не ме интересира, ама последицата од легализацијата и тоа како ме интересира. Прво- ако тој стане зависен од такви средства, па стори некакви кривични дела. Од друга страна не може да биде осуден на казна затвор, па ќе мора да се пристапува кон изрекување мерки на безбедност, значи ќе има изигрување на законите, потоа разни терапии и слично, за кое сите ќе мора да плаќаме.

Мислам дека овие причини се доволни.Jas mislam deka ne si dovolno zapoznaen so marihuanata .
Od marihuana nikoj do sega ne se lechel od zavisnost za razlika od drugite psihotrpni supstanci koi duri predizvikuvaat fizichka bolka pri apstinecija .
Marihuanata e shtena i predizvikuva zavisnot kolku i nikotinot a do sega ne znam nekoj da se lechel vo klinika za odviknuvanje od nikotin .
Isto taka marihuanta dava chuvstvo na smirenost i licata koi koristat ne se agresivni so toa sho ako napravat bilo kakvo preksrshuvanje na zakonot toa nema da bide poradi marihuana .

Lichno jas koristam mariuhana no sepak ne sum za legalizacija poradi toa sho ne sekoj e spremen da ostane na toa . KOga chovek kje vleze vo taa vrata A naj chesto taka pochnuva i ne sekogash ostanuva samo toa .

One thing leads to another
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2010 во 15:03
Imav prilika da sedam na rucek so renomiran doktor kardiolog od USA.Ne bi sakal da kazam koi bea na masata so mene.Poentata negova bese edna:

"CISTITE NARKOTICI STO GI DAVA MAJKA PRIRODA NE SE ZDRAVSTVEN PROBLEM,TUKU SOCIJALEN.KONZUMENTOT POCNUVA SO PROBLEMITE KOGA NEMA DA GI KUPI".

Nikoj i nikako nemoze da go spreci patot nivni,problemot ostanuva na onie sto ne znaat da go drzat pod kontrola!

Legalizacija na marihuana DA!
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2010 во 15:53
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Ruse Ruse напиша:

Па ако не ве интересира зашто се противите и коментирате


Како што кажав и погоре, мене "пазарот" на марихуаната и квалитетот не ме интересира, ама последицата од легализацијата и тоа како ме интересира. Прво- ако тој стане зависен од такви средства, па стори некакви кривични дела. Од друга страна не може да биде осуден на казна затвор, па ќе мора да се пристапува кон изрекување мерки на безбедност, значи ќе има изигрување на законите, потоа разни терапии и слично, за кое сите ќе мора да плаќаме.

Мислам дека овие причини се доволни.Jas mislam deka ne si dovolno zapoznaen so marihuanata .
Od marihuana nikoj do sega ne se lechel od zavisnost za razlika od drugite psihotrpni supstanci koi duri predizvikuvaat fizichka bolka pri apstinecija .
Marihuanata e shtena i predizvikuva zavisnot kolku i nikotinot a do sega ne znam nekoj da se lechel vo klinika za odviknuvanje od nikotin .
Isto taka marihuanta dava chuvstvo na smirenost i licata koi koristat ne se agresivni so toa sho ako napravat bilo kakvo preksrshuvanje na zakonot toa nema da bide poradi marihuana .

Lichno jas koristam mariuhana no sepak ne sum za legalizacija poradi toa sho ne sekoj e spremen da ostane na toa . KOga chovek kje vleze vo taa vrata A naj chesto taka pochnuva i ne sekogash ostanuva samo toa .

One thing leads to another


Не сум запознаен индиректно, во право си за тоа, признавам, а искрено, ниту имам намера да го сторам тоа. Бидејќи не сум запознаен индиректно, секако, јас сум на некој начин зависен од кажувањата на лекарите и другите стручни лица.

Во однос на зависноста, од правен аспект, доколку некој кој долго консумирал марихуана, под дејство на истата стори казнено дело, се отвора можност на суд да се повика на зависност, неможност да ги контролира своите постапки при неконсумација на истата и слично. Доколку пред некое вешто лице, тоа и навистина успее да го истурка, судот не може да му изрече казна, туку мора да изрече некоја од мерките на безбедност. Со тоа автоматски тој ја избегнува казната, што за мене лично е погубно. Судијата нема стручни познавања за да утврди дали е тоа вистина или не е, затоа и ќе се потпре на наоѓањата на вештото лице, резултатите од испитувањата и слично.
При изрекувањето мерка на безбедност, лицето ќе биде подложено секако на некој вид терапија, за која сите даночни обврзници плаќаат. Тоа според мене е неправедно истотака.
Од друга страна, да не говорам за самото казнено дело, кое може да биде со огромни последици, а лицето да помине неказнето.
За здравјето и последиците од консумацијата на марихуаната нема да кажам ништо, сепак, секој самиот си одлучува за својот живот и здравје.

Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2010 во 15:53
Марихуаната може да биде корисна во борбата против непријатните и болни симптоми кај некои медицински состојби. Некои луѓе мислат дека марихуаната може да го подобри апетитот и да го спречи намалувањето на телесната тежина кај луѓето болни од СИДА. Други размислуваат дека марихуаната го намалува очниот притисок кај луѓето со глауком. Исто така може да го намали гадењето причинете од раковата хемотерапија и третманите со радијација. Луѓето кои страдаат од овие и од други хронични заболувања тврдат дека марихуаната ги намалува болките додека другите медикаменти не.


Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

се што е во граници на нормала не е штетно

Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2010 во 16:22
ДА.
Од лично искуство , запознаен со ефектите и нус-појавите .
Како прв пример земете ги западните земји , т.е. земјите каде што е легализирана марихуаната , стапката на зависници е мноооогу помала.
Исто и криминалот.
Лично мислење е дека СЕ што мајка природа дала треба да се продава на пазар. голема%20насмевка
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2010 во 03:03
Originally posted by Џо Џо напиша:

ДА.
Од лично искуство , запознаен со ефектите и нус-појавите .
Како прв пример земете ги западните земји , т.е. земјите каде што е легализирана марихуаната , стапката на зависници е мноооогу помала.
Исто и криминалот.
Лично мислење е дека СЕ што мајка природа дала треба да се продава на пазар. голема%20насмевка
Ха ха во голема заблуда си Џо, центрите за рехабилитација се преполни и ги чинат здравствените установи тешки милиони, а тие земји за кои што збориш се на прсти на една рака да ги изброиш а ниту криминалот ниту зависници имаат помалку. 90% од земјите на планетава не ја легализираат а тоа сигурно не е без причина.
Нус-појавите од долгорочно користење на тревата се опасни и жални.
Доволно е што може конзуматорот да стане параноичен и зависен со тек на време, со тоа се менува и перцепцијата кон реалноста.
 Исто ко некој да си вика не бе не ми штетат цигариштата, ќе ги откажам кога сакам.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2010 во 05:46
Nemam konzumirano droga i ne veruvam deka toa bi go pravel...

Do sega ne zemav uchestvo vo diskusijava, no vnimanieto mi go pottikna posledniov komentar na Glenn.

Imeno, za nedozvoluvanje na legalizacija na marihuanata se argumentira so terminite "shtetnost" i "zavisnost". Ako stavot na zakonodavecot se opravduva so ovie argumenti, togash mozheme vednash da kazheme deka tie se impotentni.

Imano, cigarite i alkoholot isto taka se shtetni i sozdavaat zavisnost, pa sepak toa ne e prichina da bidat prohibirani.

Ako shtetnosta i zavisnosta ne se argumenti kaj ovie produkti, zoshto tie bi bile kaj drugi? Zarem arbitrarno kje se odreduva kade kje se zemat vo obzir i kje bidat presudni, a kade ne?

Dokolku zakonodavecot saka da bide sfaten seriozno, togash treba da izleze so poizdrzhani fakti. Vaka rabotava izgleda navistina hipokritichna.Изменето од Messenger - 23.Јуни.2010 во 14:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.