IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Дали да се легализира марихуаната?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали да се легализира марихуаната?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 262728
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2016 во 22:51
Секогаш е така во преодни фази кога старото не е одминато, а новото с'е уште не е заживеано.

Но тоа е работа на време.

Во вакви моменти општетсвото треба да е подготвено да го смени својот светоглед за да може законодавецот без потресувања да укине некои закони и евентуално да донесе нови. Проблемот е уште поголем затоа што ова не е задоволително решено на меѓународната сцена. С'е уште постојат големи интереси нештата да останат status quo. Многу полесно ќе биде кога големите сили ќе ја легализираат марихуаната. Верувај тогаш ние тоа ќе го сториме за 24 часа.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2016 во 22:52
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 11314
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2016 во 18:43
,,,i PS ,,ako na nekoj ovoa mu smeta  zaradi isteruvanje hirovi ,,i egotripovi ,,,slObodno neka go izbrishe,,,намигнување
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2016 во 18:20
Originally posted by pajser pajser напиша:

,,,i PS ,,ako na nekoj ovoa mu smeta  zaradi isteruvanje hirovi ,,i egotripovi ,,,slObodno neka go izbrishe,,,намигнување

Избришано затоа што на форумов се дозволуваат неколку реченици на странски јазик заедно со линк до поопсежен текст доколку некој се интересира да чита повеќе.

Блокови од препишан текст не е пожелно. Ние се интересираме за поопширни текстови од лични согледувања и коментирања на поставени теми. За читање туѓи текстови можеме да одиме на други страни.

Доколку си заинтересиран истото повторно да го објавиш следи ги препоракиве.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2016 во 02:47
Светскиот процес е започнат и повеќе нема враќање назад.

Во него се вклучуваат луѓе од највисоки позиции во светот.

Канадскиот Премиер Justin Trudeau, лидер на Либералната партија, започна кампања за легализација и регулација на марихуаната. Се очекува тоа да се реализира следната година.


Изменето од Messenger - 11.Ноември.2016 во 02:56
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2016 во 21:20
http://skopjeinfo.mk/masloto-od-kanabis-fakja-prashina-po-aptekite-cenata-previsoka-za-obichniot-gragjanin


Нормално дека ќе фаќа прашина. Не само што е прескапо туку е и премногу слабо за да има било каков медицински ефект. Слушам за луѓе кои по лошите искуства со чорбата на Реплек повторно се решаваат да набават масло од странство или од нашиот црн пазар. Други пак се решаваат за сопствено одгледување што во основа е законски многу по ризично(Многу по ризично отколку да извршите вооружен грабеж, на пример)
Очигледно дека законот е недоработен и дека зад целата фама се крие популизам. Всушност целта на законот е да се создаде привид дека ете мединицската марихуана е легална, но истовремено да се задржи присуството на криминалното подземје и профитите кои ги носи. Според тоа слабото масло не е случајно слабо. Сигурен сум дека Реплек може да направи масло по терк на она што пациентите го набавуваат од Словенија. Дури и законот поставува неверојатно тешки услови за добивање лиценца. Многу потешки од тоа да се довие лиценца за афион, растение од кое се прави хероин.
Друго. Целава работа со Реплек е додатно сомнителна. Како тоа Реплек држи монопол над маслото? Од каде Реплек го набавува канабисот кој го користи за масло? Дали Реплек воопшто набавува канабис или набавува само масло кое потоа го разредува (да не случајно му помогне на некој) Како е ова регулирано со закон?
Значи во пракса ние немаме никакви измени на тоа поле и веројатно нема ни да има измени се додека не се состави новата влада.(ако имаме среќа да имаме нова влада) Доброто е тоа што повеќе нема враќање назад. Повеќе не е возможно да се протнат старите изветвени демагогии во врска со канабисот. Секоја следна промена мора да биде во правец на декриминализација, легализација и нормализација.
Never underestimate the power of stupid people in large groups
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2016 во 02:10
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2017 во 22:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2017 во 19:06

МОЖНО Е УПОТРЕБАТА НА МАРИХУАНА ЗА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА ВО КАНАДА ДО ЈУЛИ 1, 2018

Изменето од Messenger - 27.Март.2017 во 19:07
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2017 во 18:40

Само неколку нации во светот имаат законско право да одгледуваат и да произведуваат медицински канабис, а сега Македонија е една од нив и тоа не прави нова дестинација за оваа брзорастечка индустрија.


Изменето од Messenger - 11.Април.2017 во 18:43
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2017 во 21:10
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2017 во 13:42
ГРЦИЈА ЈА ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ЗА МЕДИЦИНСКИ ПОТРЕБИ

http://www.independent.co.uk/news/world/europe/greece-marijuana-legal-medical-cannabis-weed-law-passes-a7821771.html


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1024
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2017 во 17:18
Marihuanata treba da se legalizira no proizvodstvoto da bidi stogo kontrolirano,isto kako so afionot koj se koristi za medicinski celi,a opijatot vazi za eden od najkvalitetnite vo svetot.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 262728
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.