IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Дали да се легализира марихуаната?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали да се легализира марихуаната?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2728293031>
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2019 во 05:25

кај нас која глупост сакаа да ја направат, прво ldp предизборно постмедицински на последните привремени избори најави дека ќе понуди декриминализација, што посекако е тежок зијан, змија која сите млади ќе ги проголта, пазарна саморегулација на црно без ограничувања и за уживателите и за криминалната конК*ренција која нема да им нуд квалитетна лековита марихуана туку гмо сурогат како увозен шкарт, пооа јасно ќе се појават цигари со вкус на марихуана, за нешто подоцна такаиндустријата да се избори конзумеристички ако може да ја протне тука како легална а нормално по европски или свтски аршин, и од тоа на крај иако пак легалиирана Обичниот Народ ќе нема никаква корист, ќе се кријат елитите зад закон дека та е што сино знаменцеили нечиј тренд небаре тие не ни ги диктираат овде, но чим 100% распродажба направија на национални идеали како Илинден АСНОМ(срМа) и реМа, што пак за нечија похота бар тие сеуште не гледаат на марихуаната како лек, освен онаа корпоративната, но чекајте сега ќе ви забранат по европски маштаб да берите и диво биље од планина, за Коприва или Мајчина Душица ќе ве шфркаат со мандатни ако сте подобрале за дома, но и така сега е слаб интересот за лековито биље, па не се секирајте, битно живеете иако заробени сте, Господ Да Ви е Напомош ...

кога ќе ви товарат марихуана цигари бар аму гледајте традицијата задржете ја, кога не можете на ниту едно друго ниво ...


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2019 во 18:12
денес имало екоја дебата за легализација во Прилеп, од некои две невладини, бар така информираа на Алфа, што укажува дека се' оди натака дека Легализација т.е. регулација на рекреативната употреба која сега оди на црно Народ нема да дочека, пред се е од постојните удбалитичари, просто вакви дебати во очи автобуската трагедија кај Ласкарци [1] не само што се неумесни тукунделуваат како оркестриран или попрво намерен излет заради негативен агитпроп во јавноста а за да се ресетира каков и да е позитивно размислување кај старите и средовечните сограѓани кои на евентуален Референдум утре би излегле да дадат свој глас, иако знаејќи дека такво нешто ниту за ерга-омнесот ниту пак за отанизација како Непосредна Референдумска Демократија дочекаа што пак за вакво прашање, дефинитивно ви пакуваат декриминализација, а како што е спомнато во линковите на минатата страница кои ги предочувам како де'криминал'изирачки дебакл за општеството тоа ќе допринесе мафијата особено од компилукот да ги корумпира дополнително локалните удбалитичари и полиција но и да пушта секаков неконтролиран квалитет под тезга, ПОДОБРО вака да остане стегнато него да дочекате декриминализација наместо Легализација, а на младите ко што гледам не им пречи што добиле битно да е нешто, што е погрешно, вие живеете со држави во комшилук кои се оази за дрога кои при декриминализација тука нема да ве поштедат, и наместо Полицијата да и се слободни раце за да удри по тешки дроги, таа ќе се заплеткува со марихуанџии, а за сметка на што тешките дроги ќе цветаат и дополнително особено ако се знае дека зајковци спуштаа како што ветија гранични рампи уште и пред да влезат во еу!
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2019 во 23:49
Хм.... И онака се друго средивме, уште легализација ни фалеше...

Може и не е толку лоша идејата, барем ќе има повеќе насмеани лица (иако одувани надувани)

Вака сега само смуртени, со брчки на лице предвреме.. неможеш чоек да видиш развеселен....тага
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2019 во 11:07

хедонистичките или лаксативните аспекти од Марихуана се споредни во случај на Рурална Легализација, поентата е да се регулира постојниот црн пазар за екреативни уживатели а тоа да има повеќестепен бенефит, ограничувајќи ја нејзината присутност во градови да се те така речи исфрли на своите вистински маргини во природа, а тоа да допринесе за помалку соблазни за Децата него сега, што никако не е изводливо со декриминализација, ете го примерот со Хрватска каде ко за балканска земја по декриминализацијата статистички стигнаа на трето место во еу по рекреативна конзумација а кој има ќар од тоа корупцијата и мафијата, на страна што наместо да не се слини по забранетото овошје слинењето е загарантирано, проблемот не е дали Рурална Легализација е решение, туку дали декриминализацијата ќе донесе ред, мое мислење како некој израснат во гетото мислам мислам декриминализацијата ќе продуцира хаос кој пак на крај ќе мора да се регулира, само се плашам дека тогаш тешко некого да ерате рурално да се изолира ако сака да си ужива од свои плодови туку градски ќе распалат кофишопови што ќе значи директна соблазна за Децата, конечно и Рурална Легализација само по себе ако не е тоа добро разработен систем на морков и стап нема да профункционира, но пред се' она што недостасува е правовремена сеопшта дебата пред удбачитичарите да ви натоварат некој копи пасте неинветивен пристап, ова е тема далеку поризична од која било друга бидејќи сега Полицијата се бафта со марихуанџии непотребно а за сметка на тоа губат драгоцено време во сузбивање тешки дроги, прис спуштени рампи по граници а декриминализирана марихуана тоа ќе е зголемува експоненционално со време, особено ако се има предвид дека граничиме со области каде има мафија ја контролира политички процеси, а тоа така ќе продуцира дополнителни ризици, не сакам да замислам што се може да се случи преку гмо марихуана, нешто што Луѓе го подразбираат само генетички а јас говорам во смисла на запрашени билки со разни хемикалии дали заради екстра потентност или Не Дај Боже био тероризам, АЛО удбашана освестете се вече еднаш, пријдете на ризиците трезно а не само низ розеви очила, се прашувам во кој век живеете вие!?
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2019 во 16:48

се повеќе и повеќе Народ ќе се соочува со гајрет од прохибицијата за Своја Легална Билка за сметка на распаљотката на вештачка марихуана која се дистрибуира дали а црно во форма на сканкови и кросбридови или пак фармациски вештачки солуции, нормално Наорд ќе си кркна она што има а тоа кој го контролира мафијата и фармацијата, тие дури и природни екстракти на Сатива да продаваа па пак заради сиромаштија Народ че си врти на хемии, заради што Контролирана Рурална Легализација дефинитивно е чаре кое ако не друго ќе му даде легислативно на Народ можност да си одгледа свои стебла за кои ќе знаее дека се Лековита Природна Сатива а како би можел истата и да ја зоба и да ја пие наместово недостаток од количина да мора да ја пуши, што како пушење е и смртен грев духоносно и пристапот е далеку повеќе сластољубив, што пак го изместува за нормален Воцрковен Живот [1] додека како зарзават бидејќи ко природна не го опива туку весели и опушта Човека комотно може да се избалансира Духоносниот Живот а да не се стекне бихејворална зависност, еве пример јас не пијам алкохол што не значи дека несакам намоменти да се опуштам и развеселам, но се фатив ли денес за мрмр ојде муабетот кон пушење но уште посклет дофаќајќи се за сканк(вештачки)џоинт, бреј и 90-ти додека сеуште лабосите немаа извадено гмо семе имаше т.н. прсканица/шпрес/албански-прес кој беше појачуван со син-камен т.е. бордушка јуха како би се врзале повеќе C јаглеродни атоми на thc-то, оние кои пробале знаат за каква сиктер трева станува збор, сега пак со напливот на секакви хибридни семки Човек веќе не знае дали и што пуши односно дали не е гмо муабет посреди, а оние кои немаат дисаѓи за ризик и не би гаееле свој мастраф - јасно си тераат пазарејќи на црно, а на Црно маме ќе ви расплачат кога тогаш, еве пример ќе ви посолуваат истови од див коноп со К2 а вие радувајте се сте пушнале марихуанче, оние пак кои се попаметни во недостаток од алтернатива ќе си земат сами ќе си солат цигарите, што пак кога тогаш ќе ги згне и да си лапаат тхц апои, О АБДАЛИ КАДЕ И ДО КАДЕ СО ВАКОВ ПАМЕТ!?

мотив за постов е абер од Србија а понего имате друг кој соодветно ја закачуе фармација која на маката на болните им истоварува хемии наместо да си се легуваат природно ...

http://www.idividi.com.mk/vesti/balkan/1204735/index.html?referer=forum

https://www.marijuanabreak.com/dangers-of-synthetic-marijuana-drugs-like-marinol

SMOKING AND PHARMACY KILLS SO EAT AND DRINK THE WEED TO BE HEALTY

морам поговоркава на англиски з'ш сте глобализирачки закачени а додека дочекате така и од таквите ваши удбалитичари Рурална Легализација ќе си пушите и лапате хемии! а најјакото ќе биде кога еугеничарите ќе ви речат бујрум има чипче кое ќе ви активира CBD и THC директ во мозок, само вие вака терајте си!

мал апдејт, пушеле јале ако не е ваше домашно, а не пак ако е нечии за продажба а не постои никаква стандардизација и контрола за произдвоство на мрмр за рекреативна употреба, ќе си кркате така ако не гмо и хемии тогаш мувли и бактерии, а ако ви ја декриминализираат наместо Рурално да ви ја легализираат тоа помножете го со фактор 100, сетне надевајте се дека нема да налетате на нечиј експеримент [1] туку еве абер за буџата, а кој не знае добар дел од закиселеност на организмот е токму од габични инфекции но да не ја ширам натака

https://www.royalqueenseeds.com/blog-contaminated-cannabis-and-how-to-detect-it-n989

што е за гмо марихуана, хм, мислите дека лабосите до сега не си играле со еа, та ако генетик-сплајсинг е технологија од 70-тите, та ако не тогаш и 80-ти сигурно 90-ти им текнало ако не на пасионирани мрмр микробиолози тогап на мафијаши како да извадат појака сорти, зар мислите тие имаат трпение низ кросбридинг т.е. крстување да чекаат вгодини за да извадат семе кое ќе има поголема потентност, хм ми кажуваа онака ко за уличен мит (слично ко за митот за бустирање со син камен ретроактивно) дека кај нас во Тркање извадил еден интересен нашинец 25-та генерација која пак баш онака турситичко-агитпроповски ја пофалив ко Апстрактна во нишката MTG на Билд, но дефакто тоа е возможно, само што од thc никој не се излекувал туку попрво опил ако процентите се големи, додека CBD-то она лековитото ќе го најдете токму во Македонската Сатива која мнозина експерти кои ги донесе ЗА ја пофалиле како природно супер лековита, за жал сега истата ако не се поработи да се отвори одел ако не засебен институт при постојниот Земјоделски ојде таа семка К*рбан од на ангро завозените (со увозни семиња) корпоративни расадници, судбина да имаш брендови како Македонија или Македонска Сатива и а вие да си ги пуштите апансаз во нужник бидејќи сте имале удбалитичари со копи-пасте глобалистички табиет кои следно што ви спремаат е да ве попарат со дњкриминализација, О АБДАЛИ кој ви е крив што и кога имавте инерција за миг како маклезет вие и терате сеир и чекате некој друг за вас да ви оправи Умот, до кога тка само незнам, од сеир и чалам ви гине убаината во срцата! туку тешете се немало гмо нели бидејќи ако бидне меинстрим абер бизнисот може да намали!

https://hightimes.com/culture/where-is-all-the-gmo-weed/

Изменето од Zelenikovo - 12.Мај.2019 во 17:48
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2019 во 02:23

ех судбина, ако заради ЕИЕ некоја партија ко ЛДП ви стане поприсутна не се надевајте на поарно, од копи-пасте удбалитичари всушност друго и не можете да очекувате, а не ме чуди и ова дѐ помине, та ако можеа ерга-омнес да ви протнат на мала врата та ова нема да го сторат, но веројатно ќе го играат како предизборен џокер а сега само како агитпроп да ви го пуштаат како мотивација за утре за нив да гласате како би дочекале некаква марихуана-либерализација, но освен декриминализација друго не очекувајте бидејќи тешко дека ќе добијат консензус за Легализација, а и да ви ја дадат ако е градски пуштена пак ќе ја сотре младината со увозни или корпоративни сканковии и кофишопови од кои кајмакот пак ќе го лапаат едикои елити!

од вакво нешто како реформа без широка јавна дебата (во која ќе бидат вклучени и социолози и медицинари и психијатри и мвр и економисти и земјоделци) никогаш аир нема да видите - само на мала врата излет со паметот, а во најдобар случај тргни застани ќе биде работата, ВО СЕКОЈ СЛУЧАЈ најголем гајрет ќе биде декриминализација а која виа европски фотокопир може и да се одважат да ви ја пуштат, но така И од иљач нема да видите, а единствено декаденцијата и мафијата јасно и корумпираните џандари ќе видат аир, којзнае може полицијата ќе ви биде дистрибутер за да си финансира црни фондови та бар квалитетот да ви е загарантиран па така да имате помалку ризици од зголемен црн пазар и каков се не 'шит', но од кого пазариш нему и му ласкаш или клекнуваш!

https://novatv.mk/ldp-najavi-zakon-za-regulirane-na-upotrebata-na-kanabis-dui-za-kontrola-na-funktsionerite/

сигурно си мислат чекор по чекор ќе стигнат до поарно, но додека тие удбалитичарски си експериментираат со вас, вам не ви останува ништо друго него како Младина да се соземете и да им удрите здрав опинок во недоносените агенди, а како ако не се организирате Центристичко Партиски!?

едноставно дебакл воа ЛДП, што е следно? ЛСД или Хероин? вака само ќи и врзете уште повеќе раце на Полицијата ем ќе и отворите ширум врата за корумпирање, на страна склетот по Младите, Ризикот по Децата бидејќи Спорт нема за сметка на декриминализација а не пак Легализација воа постојниве удбалитичарски дилетанти да го спукаат во плафон, напротив очекувам дека уште повеќе ќе го сотрат со овој памет како си тераат да либерализам и декаденција форсираат, помтоа и минатиот век беа познати а и сегабтака си тераат, и тогаш и сега се понадевав дека може да им се помогне но воа тенеќиња праноглави излегоа скроз на скроз гледајќи само како да ушуќаруаат политички поени а не да трасираат Разумна Вистинска Слобода За Сите, фракинг потпросечност, затоа и срипав 2017-та га истово го беа најавија предизборно лдп, само што удбаша одма земаа да им одработуваат со некакво ријалити-шоу за да се одврати Народ за Центристички Неудбалитичарски Промени, потоа удрија и директно по мене преку мои Ближни, а откако не се пишманив да извадам Мрмр Форум како агнет за здружување и најава прек него за Мрмр Марш како официјално пребројување заради политичко делување одма срипа бргу бргу со Билка по мене МВР Рилка, дури ниту еден пријател или бар познаник не се закачи на Маклезет, а оние хардкор мрмрџии кои ги знам токму таквите настани околу Билка им биле доволни за да ми речат еве бе ќе решат овие со sdSSm работа, дали се свесни каква, што да кажам решија се' та сега и ова ќе ви го решат, ајт нема да е првпат да ве извозат удбалитичарско-удбапки, та кога можеа со ерга-омнесот а не пак со ова, но ако најубо се учи на своите грешки битно се надевате на многу а ќе добиете ем маллку ем никакво решение попрво тежок галиматија како декриминализација!


Изменето од Zelenikovo - 17.Мај.2019 во 20:44
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7006
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2019 во 02:35
Пошто е нелегализирана воопшто никој не дувама ајде
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2019 во 20:44

она што треба да му е јасно на Народ е дека либералите по дифолт се за либерализација на сите дроги [1[[2][3] во форма на декриминализација не само марихуана, поголема глупост на веков чинам нема! но кога едерастија ви ја натоварија како секојдневие со кое ќе морацда се соживеете а не пак декриминализација и на тешки дроги, нели треба само време за да си/ве легнете/легнат на брашно!

tro pouka, ne se tie krivi shto ne razlikuvaat kozi od ovci, za niv bitno se zivotni, tochno dodeka ne pochnesh da se nadenuvash na nechii rogoi, ovie pak ko liberali izgleda z'sh imaat i samite pa kje da ne se plashat, kako vsushnost stanale "liberte" po pametot na zapadnoevropskite snobovi aristokrati i razgaleni vnuci, moze kje se podosvestat i samite ako nurnat vo svojata ideologija [1][2][3] no koj vi e kriv shto si glasate harizmi a ne idealisti, za na kraj pak tie glasanite vi isturat mozok da se tesh*te deka mozele da ve napravat i eugenicharski amebi no ve poshtedile!


ako pomine ova vaka - kje bide strven Narod za odishka a kje dochekа gushenje, bez kontrola na kvalitet namesto iljach za plukja kje dobiete mijach za mozoci, bidejki odskankoi koi kje bidat norma pri dekriminalizacija vie kje stanuvate se poglupavi ili poprvo bez kompas 1] makar imate oahtroumen elan, edinstvdna uteha bi vi bilo deka i kaj takvite frizirani trevi dokolku ste umereni nema da imate golem sklet po beli droboi [1] no zar onoj shto ne e nasiten ima, ili moze da stekne merka!?

Единствен Излез ви е Рурална Легализација на Сатива, едно заради медицинските својства друго заради Смеењето заради што е позната и како Смејалка нешто што навистина и на Народ му треба [3] на страна шансата да извадите природен агитпроп како Сатива Маркетинг доколку во Свет биднете први кои така руралниот туризам сте го стандардизирале т.е. со домашен мастраф зелници гости да служите иако пред се' заради себе и свое Здравје тоа би го чинеле, на долго на широко имате абер нели во то линковите од Маклезет страна понапред во нишкава, но имајте акал дека Сатива воедно и отвора плуќа [4][4] no komu koga vas vi omilele skankoini!? сепак поубаво и покорисно е да не ја пушите, но како ако немате количини та да можете да си ја готвите, што декриминализација не ви го ветува, од друга страна легализација во град е налик коцкарница во град, а ако вие си терате по удбалитичарскиот акал кој вади нецоносени решенија посекако ќарот ќе си ојди така во раце илинна мафујата или на корпорациите наместо кај Народ, аирлија мутавлукот!
Изменето од Zelenikovo - 17.Мај.2019 во 20:55
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2019 во 21:32

може сум престрог кон нашиве лидерали, бидејќи истет се ко и сите останати тука само-вона-би-идеалисти во однос онаа идеологија која ја застапуваат, смешно но тоа кажува колку им сече, па така и не ги земајте на прва како одлепени евроболешвички приврзоци воа нашиве вона-би либерали!

сепак како низ копи-пасте леслативност ви таманат реалност халуциногено сите вона-би локални идеалисти а не само ЛДП тоа е навистина за поздрав како си дозво.увате како Народ да ги трпите нивните експерименти со вас како електоратски-глувци, всушност овој нивни спин е токму тоа, ако можат додворувајќи се на жедни да им лапарсан водата на следни избори! а што ви биде ви биде бидејќи нели нема што до сега не сте си дозволиле па зошто не и декриминализација на марихуанче арно ама тоа ќе биде риминализација на Народч и Системче, брцни подлабоко во теглата и ти sdSSM па дај им кофишопови во Скотје на Скотјани, и така ги сотре во корен Македонци па да олабави Народ виа декаденција, зар не е тоа хистори рипитинг и она време постприватизација во 90-ти кога пуштивте све какафани да растуре младеж до утринске саати а кога и почнаа и тука да распалуваат тешки дроги, почнувајќи од оние агитпроповски по медиуми до хемиските по улци, ако Народ има кратка меморија очигледно но изгледа вам ви мириса дека вечност ви е тка политички загарантирана, се прашувам само во кој дел од пеколот!?

нејсе, си терате вие така но Народ мора да знае дека тоа е грешка, а бидејќи имаме наплив на тешки дроги и ега, а пост декриминализирана марихуна и уште повеќе бидејќи Полиција ќе си пере раце како работела ефективно ловејќи дилеришта на марихуана, па ќ распали нормално и пазар на тешки дроги, а после што ви следува нели и нивна декриминализација, но без гајле еу ако не оон тоа ќе ви го натовари, нели што помалку или поглупа раја толку помалку елитистички гајрет, зар не!? но поучете се од берите на португалците > “Decriminalization is not a silver bullet,” he said. “If you decriminalize and do nothing else, things will get worse. [1] дефакто за да се случи некаква рисна мрмр промена мора во спортот и здравиот Живот да се инвестира системски и над плафаон, а тоа ние немаме капацитет за социјална помош да кренеме на балканско ниво та спортот и рекреацијата ќе ги кренеме, единствено што вака апансаз ќе кренетее декаденција надевајќи се дека заради истата младите ќе останат во земјава, точно ако се израснати на улица или пак им удриле црн печат додека печалеле за време одмор во еу, та ако за ерга-омнесот дремевте за немојте пред се' вие Млади бидејќи ќе ве сотрат воа удбалитичарите, со еутаназија на Името Македонија ве здоболи честа и хартијата додека со декриминализација ќе ве здоболи и мозок и срце кога ќе разберете дека на црн-пазар улетало нешто склет а вие не знаете дали сте си го испушиле, оние кои се на тешки дроги нека не крекаат како и педерастијата што си праите дома прајте си, зар треба и вие паради да терате бидејќи анатемаго ви врзал машна та не знаете каде со паметот да литате! останатите не терајте по памет на либераливе бидејќи и вас ве чека на следниот ќош тешка артилерија, но после не мјаукајте кога живот ќе загинете!
   
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2019 во 23:10

колку дрско распалувам кон декриминализација кода е налик месонски или еугеничарски гајрет, но иако не е во однос нив ни приближно слично зло, сепак е зло, зошто, израснат скопски малџискимдевеести кога речиси и ко да беше декриминализирана бидејќи ја имаше на секој чекор со оглед дека во еден период околу половината на 90-ти на ангро се садеше во Источна Македонија и вардарска и пиринска имам големо искуство што значи да заради неа си во контакт со секакви склет ликои, но бидејќи цените беа донекаде нормални доколку пазариш на големо ете по едно едно кило, па и имаше дружба ќе се соберевме од едно маало 10-тина луѓе сите парите за одмор на купче и насмеани сетне сите останати маала, нормал мнозина препродаваа а оние кои бевме умни само уживавме и се дружевме, НО вака или онака тоа беше автохтон весел мастраф ем парите назад кај свои Луѓе, просто да ти е мило да си свој на своето макар ете јас тогаш дете кое преку субкултурен вајб оние што излегувавме Чаршија Пони и Соборна Црква па и да сакаш да не пушиш ќе откачиш од спунт во откачена околина во најмала рака од смеењето заради прости фори, а доколку некој беше некако креативен тоа беше веселба за уши очи срце бидејќи сите беа сплотени, нормал најнапред екој со авоја тајфа во свое маало а потоем сите топан в град, речиси ко да ивеевме едни заради други, но беа тоа времиња, за жал мнозина други ја немаа таа среќа па заглавија ко алкоси по биртии на тубофолк или по клубови на хемии, но како лапаше транзиција се пред себе па ги сотре и мрмрџиите како златна средина кои почнаа да се твтопуваат со останатите бидејќи е помалку мрмр имаше а се повеќе хемии и алкохол фрчеа, нормал кога вино ќе пискапи се врти на ракија а ракија дисконектинг разум по што веќе не ти е битна заедницата туку само малџиите со кои си имаш нзс, потоа пополека почна да се дозапустува се' со интернетот и кабловската по дома, за да сега единствено заедништво што Човек ќе најде е на парламентарни избори ако е партиски учипен а од надеж дека ќе ушуќари нешто во иднина така, жалосно но вистинито ретко и Свадбарска Традиција да чуеш како врви негде скоро мнозината салонски тераат денес Животни Одлуки, па и Свадби, бар за Скоје ова станува правило колку што можам да видам, истото важи и за дружби и чест по Православни Слави, а тоа е случај и со Банкети нормално бидејќи нема задолжителна служба, а едниствена утеха е фракинг фејкбук како фејк печат на пиатојната пластична/вештачка дружба иако реално ко до ега што е народ изврзан никогаш, но кога нема што да сподели освен дигитани електрофизиолошки изливи бадијала конектираноста когз истата така само натежнува и мора нонстоп или да се луфтира или да се ресетира со бегство од реалноста дали на одмор со телото или на одмор со умот, банализација на Животот да се имаме а пак не сме радосни, често ќе речам нашите предци ни капка немале од нашиот комфор и Слобода а сепак биле Радосни како Мали Деца ...

ваков вовед беше може неопходен за да посочам дека на мнозина им делува интересно декриминализацијата, но имајте на ум дека таа нема да го осигура црниот пазар со убави автохтони билки туку попрво увозни или мврилки, а тоѐ нема да отвори простор за заедништво туку дополнителна поделбз себичлук и екстра склет ризици како оној со вдштачката марихуана кој предочен погоре, уште побитно бидејќи денес кашатализмот лихварски го има сотрено Народ па и сиромаштијата ќе се амортизира марихузнџиско-дилерски но бидејќи на црно пз и нз ангро деца ќе глават по затвори, а таму дека нема да станат ѕверои тнко, па со ддкриминализација се повеќе и повеќе ќе имате во околината булит ликои наместо балет невести, биддјќи стрзнци ќе можат да си се опуштат на ангро со оглед дека како и да се отпуштинвентол за мрмр туку ќе бидне околина заплиснатз од сите страни со понуда па ндвести ќе ви бегаат со првиот до кој се дофатат, з сега бидејќи сакате и ЕИЕ ќд биднете како во Украина ксенофоби кон стрзнци бидејќи додека тие за ич пари си уживаат вие ќе им завидуватс, оние кои сеуште нд можат или нс сакаат од тука да скубнат! се' на се декриминализација дедичето а не само мамичето ќе ви го расплаче! ќе разберев ако сте ко хрвзтите кои зарзди 5 до 7-те милиони туристи годишно мораа да си дозволат ваква глупост, но вие море немате па свдн ризици ни од спунт вака аир нема да видите, точно за момент ќе се опуштите но ден потоа ниту ќе знаете кој пат да гонфатите ниту пак зошто сте во постојниот ќорсокак, можеби ќе ви влетз ндкој астероид во карамбол пз да ве подосвести!?

туку и за овѐ ли ќе отвараат дебатз постфестум како за ерга-омнесот, кол,у да ве потапшаат по рамо удбалитичарите дека тоа е што е, а ваше е само да си ќутите и се повивате по нивен недоносен акал, демократија, их, воа елитиви не ви ја потскратија туку ви ја скастрија! најмзлку што треба за вакво нешто е Референдум, но за истиот да биде Нродно Подржан треба многу думање и модел кој е прифатлив за сите како референдумот би бил успешен, додека вака сте се понадевале на закон за час потоа при следната ротација на власт истата и да го снема ...
    
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2019 во 01:34

се умурила тастатура, но не и јас, та пак вечерва од мене бонус во темава во која првиот пост ја турнал кон правдање, но дали истото е оправдано
Originally posted by Radijator Radijator напиша:

za marihuana seuste ne postoi vidliv dokaz vo svetot odnosno ne postoi smrten slucaj od predoziranost od THC(Tetrahydrocannabinol sostojkata koja ja ima vo marihuanata) sto e i glavnata pricina da se konzumira. .Nekolkumina mi rekoa deka toa e vrata kon poteski drogi sto apsolutno ne se slozuvam.


точно никој не умрел од вода но мозина сигурно се загрцнале при вожња, многу за жал се удавиле во вода во која се џитнале или не аклиматизирани или без абер што се има доле во неа, а не пак ако марихуаната е декриминализирана и си се фрлате меѓу мафијашинвомтињамкаде виа ласти ќе завршите во камења најпрво ќе си тресите од џеб а потоа че ве гаѓаат со нив, кој преживеал знае дека муабетот е склет, но декри предизборни џокери сега имате во удбалитичарски ракав па изгледа ќе да треба да се спремате утее како да преживеете во жабокречина од сканк, кој е толку настеган со тхц да пополека нормал и кон него ви се јавува толеранција а заради што и сум на линија со Македон неколку постови по Радијатор [1] дека Марихуана е скала кон тешките дроги но само за оние кои растат во гетото или пак не внимаваат дали отворени шишиња им дале на шанк во некој ќумез, а повеќе или помалку шалтањето во поголема брзина психоактивно денеска не е веќе табу па и младите немајќи друга реалност освен постојнава удбалитичаско-коруптивно-мафијашка немаа голем избор па неретко удираат со глава во ѕид мислејќи така ќе го прелетаат, ајт можеби ако не беа обраснати од пластичарски гужви додека затилтале потешко во Живот, но уметно-ст кај нас рулз па и идот армиран а глаите сапун од ниски вајбои т.н. ДЕКАДЕНЦИЈА, оди ти нѐ планина а со паметот во биртија - ако не волци тогај орли ќе те изедат!

друго битно неоправдано во правдањево на Радијат е дека OD кај сканк не постои, тоа не е точно, а доколку ко таков возите и точак ќе завршите во ендек ако не на керамиди
Цитирај “We didn’t regulate the number of doses you can put in one brownie. So some people would take a normal size brownie and they put four doses in it. I didn’t know there was such a thing as OD-ing on marijuana. But it turns out there is.”

https://business.financialpost.com/cannabis/we-made-some-terrible-mistakes-what-canada-can-learn-from-colorados-cannabis-legalization-experience


Pusio sam neki skank od koga trnu zubi, мислите невги напудруваат сканкоите и со теш.алт., имаше еднаш дешавка да при раштркана трева вон Скопје аишол од спунт пријател на пријател пзфки од кои стонираат и онис кои ги помирисале а не пак биле во од нив запушена атмосфера, логично ги бустале со катрзн, носрадамус да не знаете од што се не паѓал во транс визионерски!? та точно од мрмр не се умира [1] но за и заради марихуана ако СИ бандера без врска нердтко не ти свети светло денот, тогаш миксер да нефаќаш во рака, а не пак дѐ си вработен во мцр или некоја аге.заобез. илити карабин си заловил по рака, гарзнт ќе го пукаш у око ни комшиии да не го препознаат локален бурекџија заради сркжавлук, на мѐјтап на мајтап но не само дилбери се опасна категорија туку и оние раскатегоризираните кои се изгубилс во прдвод околу потреби и можности! во право се доктори психоза дрма и од ненаситност, а не пак заљубеност, зар девојки не си кубат коси кога им загинала волјата пудрата кајмаканот, така и марихуинџинеери на сканкоина кои лајфстаил така билдаат!   
van mor tajm bifor d roud, road before the time more one декриминализација нема само да ве фрли сомсканскоинво депре туку ќе ве здрма и со мафијат у центар, Васко сетне нека ве тапша по рамо колку сте му загадиле реалност, бреј сигурно ќе почнат и да са фиксат со сканк млади бидејќиндруго и ќе нема!
Изменето од Zelenikovo - 18.Мај.2019 во 01:54
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2019 во 02:30

денес го ислушав интервјуто на ФилипТ кај ЈанкоБ да не речам Фичо за да не помисли некој еве овие се блиски па работат конспиративно на иста агенда, од која емисија имам чувство од разговорот како вриело дека е одма време за промени а дека тоа убдалитичарите ќе ги снеселе, можеби ако се кукавички-декриминализирачки јајца, нака апансаз наврат-нанос како и ерга-омнесот, а видовме така дека ништо на поарно не се смени, напротив ризиците се намножија само што уште тоа не ви е јасно, но натенане ќе ви ае разјасни натака, битно сега сте анационално инстант компатибилни утре за во федерална европа, само ко за беља што сте опкружени со ултранацилнален комшилук, та не се надевајте така на светла иднина!

може да се каже во моментов медицинската употреба на канис е декриминализирана, единствено легален момент е неговата фармациско-корпоративна употреба, а ко што можете да видите погоре за ризиците од маринол како вештачки склепан лек имате избор но ограничен, а аир имаат само бизнис-аги кои си диверсифицирале капиталот во производство на канабис за извоз, кои буквално мора да се аги за да воопшто стигнат до лиценца за производство мед.ка. за која разбрав чаршиски муабет дека чинела како таква кај постојнава удбалитичарска гарнитура на власт 400к евра, веројатно помалку ако сте им партиски мили, но како и да е Народ аир од сето ова предизборно тогаш дпмн што го 'легализира' медицински буквално нема, како што ќе нема и сега ако sdSSm удри со декриминализација зарадиќарување предизборно поени кај младите, без разлика што за ваква промена немало активна јавна дебата бар едно пола година, а мое мислење е дека пред да се превземе ваков чекор треба целогодишна активна јавна дебата а на крај и Референдум, дури да станува збор и за декриминализација бидејќи ко што посочувам во постовите погоре така не ве чека подобро утре, да за криминалците и корпорациите, посекако митаџиски и за удбалитичарите, но не и за Народ ...

чинам погрешно е мислието на Фичо дека треба да оставиме на удбалитичарите да ја сторат промената, па било ко во Шпанија башибозук по дома, или пак ко во Холандија кофишопови во град, нели сеисто, според мене погрешно, повторно така аир ќе нема Народ туку манги и бизнисмени, а единствен начин ова да се реши паметно е да се тргне производството а страна од град но во народни раце, додека во град да е дозволено само по дома или надвор од град во природа да се ужива рекреативно, единствено државата треба да биде посредник како контрол на оние кои одгледуваат рурално и како колпортер меѓу нив како производители и оние кои се потрошувачи за да биде загарантиран квалитетот и цената, праговите нормално ќе се регулираат поатепено помеѓу понуда и побарувачка но и тоа треба да е под контрола за да не се случи нечие неправедно богатење за сметка од недостиг туку правична распределба за сметка на колективна среќа, пополека така и Селата како рурално рееимигрантски момент ќе заживејат, а сите оние кои се мераклии а им е дозволено само ако живејат таму да одгледуваат воедно ќе бидат и приморани да реемигрираат рурално, вклучително и болните бидејќи за нив токму чист воздух е првото чаре за надминување на склетот кој им се закачил градски претежно, иако не е само гајрет загадениот воздух туку и вештачкиот начин на живот движење исхрана и комуникација, кои пак живеeјќи на Село се видоизменуваат поприродно доколку за тоа имаaт волја, која пак може и треба да се субвенционира како еко-мали-фарми но и селски туризам, во вториов случај идеално доколку одгледувачите е обврзани на тоа по дифолт за да што полесно а ненајавено им влетува инспекција на чифлик што пак ќе биде возможно ако се обврзани посреди рентањето урални легла да имаат бесплатни периоди како социјален бонус за Народ биле тоа заслужни Пензионери или Луѓе во потреба како болни или малтретирани за кои системот нашол начин аде еден викенд во месецот или еден месец во годината би може да отидат некаде на Село веројатно ваква контрола би била најкорисна како неизвесна додека за активна контрола би требало судски-баждарени камери да го архивираат местото на одгледување и берба за да понатака се прави полесно есап колку домакинот смеел и произвел а вишоците да одат во државен лабос ... логично оние кои би формирале кооперација т.е. земјоделска задруга би требало да можат да произведуваат повеќе и за рекреативен мастраф но и за медицински, на што пак би требаломда им се излезе во пресрет да низ стандардизирана процедура дали некоја фармацевска компанија или пак помала лабараторија им го преработува поленот во масло кое потоа би можеле така да го понудат и сами како ко-оп на пазар дали тука или надвор, иако би требало да има некој праг колкава количина мора прво на домашниот пазар да извадат за потоа тераат понадвор, просто само вака ќе се заштити Народ бидејќи би биле загарантирани квалитет и цена, ем ќе им се овозможи на болните сред сиромаштијава сами да си направат свој иљач со помош на стручни лица, од друга страна ќе бидат заштитени и младите во град бидејќи нема да им бидат некакви кофи шопови под нос за да ги соблазнуваат, но за да не подлегнат пак на соблазна и од спунт треба најнапред во спортот да се вложи максимално и истиот бидне а грб на државата 100% за што добар дел од средства може да ае алоцираат доколку коцкањето и спортското обложување премине од приватни во државни раце а тие средства топтан одат во Агенција за млади и спорт а не ко сега смешен минималец, за да малку од малку истата бидне за Млади и Спорт, потоа за ова моќе и треба сета спортска опрема да е ослободена од ддв и царина, жа капак би било доколку државата издвојува плати за спортски тренери но и вода и струја за општинските клубови ...

само при ваква Рурална Легализација под контрола на држава може да стане збор за здрав модел кој ќе биде компромис за сите, Да се Смеете патем а не од сканкоини да паѓате депре ко што е предочено во последното видео од минатиот пост, впрочем така ќе се брендира и Македонската Сативата како единствено место во Европа каде е загарантирано дека ќе ја начекаат туриститекако рурално достапна, а така и руралниот туризам ќе распали, што пак ќе има за сметка се поголема мотивација на младите да на Земјоделието утре гледаат како шанса, но за тоа да стане јаве треба државата да впрегне аили и за руралните реемигранти да извади бесплатни машински кругови како аклиматизација, но треба и земјишна реформа и сета земја која не се обработува стопанот да мора да ја препушти на друг кој ќе ја работи, но не корпорации и бизнис елити, или за неа како необработена да се плаќа тродупло данок на земјиште па или нека ја работи или нека допринесе руралната ремиграција да расцвета ...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2019 во 03:00

можам оној момент во последниот пасус од прекминатиот пост уште еднаш да го закачам, она смејалка vs депре (сканк) марихуана, односно укажам зошто при декриминализација загарантиран е напливот на сканк, та ако црниот пазар распали а ќе распали при декриминализација бидејќи нели заради немање казни за уживатели ќе има и далеку повеќе дилери, а бидејќи сепак полиција ќе ги лови тие нормално нема да ризикуваат да набавуваат или одгледуваат и продаваат на црно Цветови Смејалки туку ќе гледаат тоа како да е помало а јако пакување, не дека не може да се појави и убава трева, но дефакто бизнис логиката вели со помалку ризик со што помал продукт да се извади поголем ќар, вам пак како соседи на Албанија возможно е да дочекате и убава Сатива при декриминализација, но така кому ќе му оди профитот? дефакто сканкоина ќе го заплиснува пазар баш како што е сега во Хрватска, а на страна што тоа на младите ќе им биде искушение бидејќи нема да се создадат услови т.е. впрегнат сили во спортот да вложиме и повеќе него што можеме, а што би морале и ќе биде случај ако рурално ја легализираме, плус при декриминализација нема ниту контрола на квалитет ниту пак баланс на цена, ем полицијата биднува супер корумпирана бидејќи прљавите џандари ќе стават данок врз напливот заради екстра побарувачката при неказнивост на рекреативни уживатели ... така пак аирлија на акалот дека тие се закон како Полиција при повеќе прљавштина, та уште повеќе Народ ќе нема доверба во систем, што ем и од духоносен аспект е голем склет бидејќи дале збор дека работат за сузбивање на криминал, но бидејќи им се отворило нов и поголем простор за негово прљаво-штимање почнат да си прават компромиси и повеќе него ко до сега, нормал така ќе стануваат се повеќе шерифи и џелати наместо пазачи и чувари, аирлија на паметот о вие Полицајци кои сакате ова да им го дозволите на удбалитичарите, да протнувајќи декриминализација ве направат криминалноно пособлазнети а воедно сплеткувајќи ве да се бафтате со сканкоина-дилери наместо да бркате хемичари и терористи, вторава категорија пак нема двапати да мисли дали преку напудрување на сканкот со некои склет патогени ќе ги сотре деца, вие случајно да не ќе дознаете во која пратка каков склет се скрил, а сигурно многу кои сте ги заплениле и самите ќе ги пуштате во промет односно ќе си најдете кој да ја растура запленетата за вас, баш ко што било во време на груевци кога скроз било стегнато се' па вие сте потпуштале од спунт по нешто, но што кога ќе бидне на црниот пазар башибозук, ако, кој нема во глата им во пиштолот па наместо да го вперувате утре кон мафија вие ќе вперувате кон деца кои заради сиромаштија немале друго него бидејќи пазарот на црно тој простор им го дава да продаваат сканкоина, нив пак ќе ги фрлате пак во ќумез а од таму ќе ви се враќаат како со печен занает и волја факултетска за криминал, та јасно сетне вие ќе си имате поголем гајрет по ризици за својот живот, баш вие треба да сте меѓу првите што против декриминализација ќе срипаат, та да речете чесно или регулирана рурална легализација или ништо пак нека си остане ко до сега, но ваша работа имате синдикат кој размислува само за опрема и стаж но не и за закони кои можат да ви отворат повеќе непотребна работа ем ризици заради екстра шверц и расадување на вона-би-мафијаши, ваша работа подремете уште малку та може утре ќе бидете поодморени!?
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2019 во 22:10

декриминализација ќе ви го забрза процес на глобализација, доддка рурална легализацијз повлекува процес на возбновување на традиција, доколку таа е врзана за рурален туризам, иако на почеток тоа би било само музејско или фасадно обновување на традицијата, но со постојан стимул и програма возможно е дадочекаме изворна музика и ора да се развиорат акар и само какотуристички спин, но она што би било најнапред ајголем бенифит е отворање рурална врата за сиромашните сограѓани да и скубнат на градската безидејност или во подобар случај бројлерлук, но за што би требало и општински машински кругови но и рзо и ефтино возобновени селски куќи [1] може на прва ова изгледз скапо и неизводливо но само нека пренамени државата редства од и еден поголем нфраструктурен проект, и така кај сите квалитетот е во аут заради тендерски натпревар и бодување според најниска цена а за аир на потенцијални инвеститори или туристи, но од сето тоа најмалку ќе видат бел ден сиромашните, а чинам тие се приоритет, може мислите ќе ги испикате по фабрики ко бројлери и оп сите среќни, што е со оние млади ко градот ги сомлел и не ги бери во ниедна кожа бидејќи заглавиле на извршител илимпак заради деложација завршуваат на улица, каде тие да литаат освен печалба, ако успејат да се снајдат воопшто за да заминат а и таму некаде останат, сетне имало криминал и растел нормал ме чуди само како сеуште скотје не станало ко меделин, но затерајте декриминализација па и тоа ќе дочекате, а доколку си отворите топтан граници тоа е и неминовно така, иако постепено! но ако за младите отвори руално легален мрмр простор не само од прозиводство н медицински канабис што ќе живејат, туку и од рекреативен со туристи на Село ќе се веселат, а доколку се пметни и засукаат ракави а не пак во задруги се здружуваат ќе кренат глава и земјоделски, конечно за мнозина е мотивација избажарено рурално легален мрмр и без земјоделско-туристичкаинерција, но треба да сте абдали за да пропуштите шанса да се оттурне реанимација на македонкото село, а сигурен сум така и мнозина и ќе се врата од јабана бидејќи животот во странство никогаш нема да може да се спореди со мрмр идила на Село јасно ако се мрмр мераклии а мнозина и се кои сонуваат слободно да можат да си одгледаат свој мрмр расад, капак мнозина и заради Здравје освен хедониизам, но како ми изгледа ќе симтерате по старо со вашиве постојни удбалитичари кои ќе ве усреќуваат со потпросечни решенија предизборно, арно ама имтие нека се замислат далинна Македонија не и треба заживување на селото, само нека не трипаат дека тоа ќе го сторат виа еу-субвенции прво стандардизацијата во еу ни оние земјоделци воеу не можат да ја исполнат и мака мачат на село по мали фарми да преживеат а се повеќе од земјоделие раце креваат а не пак нови сили в Село да никнат, ете земете јанХрватска доволно за пример нентреба понатака, ниту 50% сафард фондоите не може да реализира што укажува дека и баш не е решение самото зачленување во европа, ризикот кој пак си го накалемиле со декриминализација дополнително ги фрла младите кон црн пазар освен декаденција, а утеха им е можноста за презадолжување наспроти самоодржливост, нека ги удри само една светска економска криза очи ќе си извадат кој од кој бунар вода црпи, но бар таму имаат море па ловејќириби ќе се прехранат, незнам вас кој ќе ве рани, можеби со мотики и копачи ќе обработувате земја, наместо уште сега со време да поставите програма и инерција кон неа за низ сплотен систем од на ангро турната рурална реемиграција заради тамошна мрмр легализација обезбедите за секое семјство бар по еден роднина кој има услови да ги прибере утре во неприлика а таму да се чувствуваат рурално туристички за почеток :) мислам може вас ваквото думање ви изгледа на мајтап но мене ми е јасно дека паметен човек т.е. држава си има правовремено осигурување, но одете видете го Просторниот План ќе се изнасмеете колку истиот нема никаква соодветна компонента, та тоа една поплава пред некоја година ги изненади надлежните а така и мештаните во однос спремноста, а не пак Не Дај Боже да удри светска економска рецесија, ќе ојте ангарија исполџии и измеќари по нивје во комшии мислам регионално! аирлија дал ќе се опаметите или обеспаметите, ваша Слободна Волја!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2728293031>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.