IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Останати спортови
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто сите се први само ние не?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто сите се први само ние не?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Зошто сите се први само ние не?
    Испратена: 16.Декември.2009 во 14:52
Shto ni e nam bre lugje?
Kako stoime so uspesite vo sportot? Zoshto pred utakmica ili pred borba se vozbudime zatoa shto sme protiv druga reprezentacija? Zarem tie ne se lugje od krv i meso kako nas? Zoshto nema vo neshto da sme prvi vo svetot? Izgleda kako parite da ni se problem, ili..?збунетост
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 17:54
Koj se tie site? gledam nad 150 drzavi sto se poslabi od nas vo sport vkupno gledano za site sportovi...

Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 19:04
Немој вака да дискриминираш намигнување има спортови во кои што сме први. Не е битно дал однапред, ил одназад.

А, не сме први затоа што немаме услови како што останатите спортисти уживаат во поразвиените земји. На заебанција еден другар низ дискусија рече "Кај ќе трчаат нашиве бе брат, со пиперки не се трча". И трета работа, се е фрлено на цигари, алкохол, дрога.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 12:12
najdobar talent e porasnat pod nashe nebo....
no da se vratime nazad malku....
kolku uchilishta imaat sportski sali???
shto pravat uchenicite po predmetot fizichko ????
sakash komentar??? smeshen ke bide neli...
kolku rekreativni sportski objekti imame??
imame sporstka rekreativna kultura???
ako kazham smeshno ke bide...neli??
topka da im se frli na uchenicite bilo maski zhenski...
em ne ke ja fatat em ke se smotat i ke se sopnat...
zakrzhlaveni sportski nerazvieni....da komentiram?? smeshno neli....
i sega so vakva osnova kakvi sportisti ke se ischelat??
psiholoshkite treninzi ni se na nula....i toa se odrazuva..
sekogash natprevaruvanjata od pochetok prviot set, poluvreme sekogash gi dobivame ...
no vo sredinata veke doagja do izraz psiholoshkata podgotvenost kade sme slabi..nula...
i zatoa gi gubime natprevaruvanjata...
inaku i ovie uspesi .....kako i poedinci koi se istaknuvaat vo stranstvo se dosta golemi spored gore iznesenoto...
da imame struchni sporstki rabotnici i sportski objekti..
veruvajmi deka ke bideme najdobri vo bilo koj sport..       


Изменето од bijonse1 - 21.Декември.2009 во 16:13
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 12:28
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Shto ni e nam bre lugje?
Kako stoime so uspesite vo sportot? Zoshto pred utakmica ili pred borba se vozbudime zatoa shto sme protiv druga reprezentacija? Zarem tie ne se lugje od krv i meso kako nas? Zoshto nema vo neshto da sme prvi vo svetot? Izgleda kako parite da ni se problem, ili..?збунетост


 

Даре кај ти текна ова, ме изнасмеа, сите тоа се прашуваме, со гоооодини.

Јас мислам дека се е до заинтересираноста и себевложувањето.
На пример, немаме ли скијачки терени па нема каде да тренираат скијачиголема%20насмевка?
Се додека проблемот се бара во недостигот на игралишта, базени, ситуацијата ќе биде таква.

На пример, Србија има повеќе тениски терени од нас па што има врвни тенисери? Итн.
Се додека ѓаолот ни е крив за све и резултатите ќе бидат такви, јооој ме изнасмеа големо%20гушкање

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 15:18
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Shto ni e nam bre lugje?
Kako stoime so uspesite vo sportot? Zoshto pred utakmica ili pred borba se vozbudime zatoa shto sme protiv druga reprezentacija? Zarem tie ne se lugje od krv i meso kako nas? Zoshto nema vo neshto da sme prvi vo svetot? Izgleda kako parite da ni se problem, ili..?збунетост


 

Даре кај ти текна ова, ме изнасмеа, сите тоа се прашуваме, со гоооодини.

Јас мислам дека се е до заинтересираноста и себевложувањето.
На пример, немаме ли скијачки терени па нема каде да тренираат скијачиголема%20насмевка?
Се додека проблемот се бара во недостигот на игралишта, базени, ситуацијата ќе биде таква.

На пример, Србија има повеќе тениски терени од нас па што има врвни тенисери? Итн.
Се додека ѓаолот ни е крив за све и резултатите ќе бидат такви, јооој ме изнасмеа големо%20гушкањеNe e za smea Marija...Poveke e za plakanje.голема%20насмевка

Greshkata na Makedonija e toa shto ne forsira eden odreden sport i toj da go tera do kraj dodeka ne stane svetski prvat. Primer, kako shto reche za srbite. Taka mozhelo da se investira primer vo borechki sali, fudbalski igralishta...
< id="gwProxy" ="">< ="jsCall();" id="jsProxy" ="">
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2014 во 00:23
epaaaa,ne ke da e taka,posledniot komentar e pred 4 godini a otogas do denes bladodarenie na OVAA VLADA  i nejziniot koaliciski partner imamezavini rezultati.Posledniot ne e ni za malku za potcenuvanje..kako grom vo kopriva e...bravoooo.....аплауз
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2014 во 02:43
Originally posted by zagor zagor напиша:

epaaaa,ne ke da e taka,posledniot komentar e pred 4 godini a otogas do denes bladodarenie na OVAA VLADA  i nejziniot koaliciski partner imamezavini rezultati.Posledniot ne e ni za malku za potcenuvanje..kako grom vo kopriva e...bravoooo.....аплауз
за една земја да биде добра во одреден спорт, треба да постои добра организација и менаџмент на истиот тој спорт... кај нас се е мафија, мито, корупција, меѓучовечки односи и општа незаинтересираност да се инвестира во нешто барем малку поврзано со тој спорт и талентите што може да произлезат од него
затоа и немаме квалитетни спортски центри, немаме никаква надворешна промоција на некои карактеристични натпревари кои ги има кај нас, па уште и со сета дрскост очекуваме државата да ни го средува тоа

Иџе успеа да постигне нешто, затоа што сосема сам успеал да си креира тим, да најде солидни спонзори и да даде некој денар за учество некаде... ама што ако Иџе постигнал нешто, ако кај нас едни најпрости и најевтини ридско-брзински трки се одржуваат со последни сили?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2014 во 00:26
на четврто место на табела за Еуро2016 фудбал
Изменето од zabegan - 17.Октомври.2014 во 00:26
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
tyga Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Март.2015
Локација: Скопје
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tyga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2015 во 21:59
Пари се во прашање, не само немањето на талентирани играчи. Најпресен пример ви е Катар која благодарение на парите го постигна тоа во светското првенство во ракомет :)
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2015 во 23:05
Originally posted by tyga tyga напиша:

Пари се во прашање, не само немањето на талентирани играчи. Најпресен пример ви е Катар која благодарение на парите го постигна тоа во светското првенство во ракомет :)
пари отсекогаш имало, ама немало интерес да се работи константно и поштено
...или пак воопшто немало интерес да се развива некој спорт што не е фудбал, кошарка или ракомет
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2015 во 03:51
Мислам дека за неуспехот на сите полиња во спортот има повеке причини.
Една од тие е менталитетот на лугето.
Секако финансискиот дел.
Тука би го споменал и многу битниот дел од спортскиот успех а тоа е традицијата. Според мене ова е најважен дел од спортот, односно ние немаме доволно квалитетни тренерски кадри и стручни лица кои се имаат претходно докажано на полето на интернеционалниот спорт со некои посебни успеси.
И како последен и исто така многу важен фактор би го споменал демографскиот фактор(број на таленти по спорт).

За што всушност се работи?
Во светот има многу помногубројни нации кои не вложѕваат во голем број на спортови.
Нашиот евентуален успех би дошол по воспоставување и фукусирање на национална стратегија во некој спорт во кој би биле успешни и во кој би можеле да произведеме највеке таленти.

Според мене тоа е само Ракометот.
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.