IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Македонците од САД се пребројуваат пред пописот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонците од САД се пребројуваат пред пописот

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака Обратен редослед
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Македонците од САД се пребројуваат пред пописот
    Испратена: 21.Декември.2009 во 16:06
E ај да видиме колку се сложни Македонците во Сад
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 14:08
Македонците од САД се пребројуваат пред пописот

     
Да се регистрираат сите Македонци што живеат во САД затоа што ако покажеме дека сме повеќе, ќе бидеме повлијателни и признаени во американското општество     
Со оваа цел, македонските организации во САД почнаа кампања за регистрација на Македонците на пописот на населението што треба да се одржи идната година. Коалицијата што ја сочинуваат околу десет македонски организации ќе ги едуцира македонските иселеници да се регистрираат како Македонци на пописот.

Како и многу други етнички групи, Македонците традиционално не беа вистински изброени, што водеше да бидат помалку влијателни во САД, оценува Обединетата македонска дијаспора. Идејата за формирање на коалицијата произлегла од форум на Интернет на една од организациите.

Според препораката на коалицијата, секој Македонец на пописот ќе треба во полето „други“ своерачно да впише „Македонец“. Преку утврдувањето на реалниот број Македонци, според коалицијата, граѓаните ќе имаат соодветен пристап до јавни и приватни услуги.


http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=12169102675&id=9&prilog=0&setIzdanie=21863

Многу важна активност на дијаспората во Америка...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,750 секунди.