IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Судбина или право на избор
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Судбина или право на избор

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Судбина или право на избор
    Испратена: 14.Декември.2009 во 02:15
Mozda nekoj ke rece deka temata e vo filozofija, ama, jas mislam deka e vo nauka, posto, iako filozofsko prasanje, mislam deka objasnuvanjeto e "naucno".

Posto jas ja otvoriv temata, ke dadam moe viduvanje na rabotite. Ne znam kako, muabetot ispadna vozejki se vo avtomobil nakaj skopje, pa valjda, kako bi pominalo vremeto, se razvi diskusija na ovaa tema.

Moeto mislenje, e deka dvete raboti se kontradiktorni. prvo, ako gi definirame dvete raboti, togas odma ke zaprimetime deka se kontradiktorni.

Sudbina, spored mene, bi ja objasnil so primer. pred nekolku meseci, igrav fudbal i si ja skrsiv rakata. ako toj den odlucev da ne odam da igram fudbal, togas, jas pak ke ja skrsev rakata, vo nekoja druga situacija. znaci, spored mojata sudbina, jas treba da ja skrsam rakata, i nema beganje od toa. generalno, sudbinata e niza na predefinirani nastani koi ni se slucuvaat vo zivotot od koi ednostavno nema beganje.

pravo na izbor, od druga strana, e totalno sprotivno na sudbinata. toa znaci deka, ako jas odlucev da ne odam na fudbal, togas nemase da ja skrsam rakata. ok, mozda ke ja skrsev poinaku, mozda ne. znaci, pravoto na izbor mi ovozmozuva sam da si ja krojam idninata.

nekoj ke reci sea, e pa da de, taka e, sho e problemot. problemot e, sho, spored mene, a mislam i spored religiski gledni tocki, se upotrebuvaat i dvata termini za objasnuvanje na "zivotot" . primer, vo religijata vikaat, gospod ne stvoril, ne naprail sustestva, na koi im dal um i razum, svest, i im dal pravo na izbor, sami da si ja krojat "sudbinata", t.e. idninata. samata recenica sam da si ja krois sudbinata mi e kontradiktorna kako prvo. kako vtoro, spored mene, realnosta e edna, i taa mozi da bidi ili vaka ili taka, ne mozi da bidi sudbinska kojke ni odgovara (pr. sudbina, ja skrsiv rakata, toa e, ne se bega od pisanoto), ili sami da ja kroime (eh, pa so igras fudbal koa znajs deka moes da padnis i da skrsis raka).

spored mene, naucno gledano, nie ziveeme po zakonite na sudbinata. i toa mi e "naucno" potkrepeno. jas mislam deka tie "izbori" koi gi pravime, ne se izbori, tuku, sudbinata ti predodredila da go odberis tocno toj izbor koj ke te dovede do tocno toj nastan i ke gi ima tocno tie posledici.

spored naukata, se shto se slucuva se slucuva spored zakonite na fizikata, ili zakonite na prirodata (vo slucaj fizikata da ne e bas tocna). togas, koga bi gi znaele zakonite na prirodata vo potpolnost, bi znaele od edna situacija, sostojba na prirodata, da ja odredime koja bi bila slednata sostojba. primer, ako bi imal "time machine", i koga bi se vratil na momentot koga odlucuvav dali da odam da igram fudbal ili ne, jas kolku pati da se vrakjam na istiot moment, jas sekogas bi odbral da odam da igram, i sekoj pat bi ja skrsil rakata, potpolno na istiot nacin, vo istiot moment, na istoto mesto ... itn...

prijatelot, i zena mi, ne se soglasuvaa so mene, i mislea deka ne mozi da e taka, nego, deka ili e nekoja kombinacija od dvete, ili deka i dvete raboti se vistiniti.

bas me interesira vaseto razmisluvanje po ova prasanje

pozdrav
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 06:38
Ako gledame od strana i filozofijata spagja vo nauka. I toa e nauka, no nauka na mislite.

E sega ne znam kolku imame pravo na izbor, mislam deka bash toa i ne e vo soglasnost so pravilata na prirodata.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 10:55
hehe, bas google-nav malku na ovaa tema, i najdov edna strana kaj so vika deka, ne e bas taka deterministicki, i toa poradi hajzenbergov princip na neodredenost. sho znaci ispagja deka odlukite koi mislime deka se po slobodna volja, ustvari se donesuvani slucajno, ili haoticno.
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 14:53
Izborot ni e vo prirodata. Kako taa saka taka i ke bide. Nema sudbina, samo sluchajnost.

Neli edna od teoriite e i deka po sluchajnost nastana se.
Neli i nie sme sluchajno rodeni, ne po nasha volja.намигнување
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2009 во 00:43
sasebt, imam vpecatok deka razgovarame za del od knigata na Albert Ajnstajn - Mojot pogled na svetot. Vo pravo li sum?  ... -Ako ne ... togas procitaj ja ... moze tuka da si go najdes svojot odgovor. среќа
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 11:17
bas ja simnav i pocnav da ja citam, ama, nekako, so tie pismata dosadna stanuva голема%20насмевка. ti cela si ja procitala?
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 16:42
sasebt, sudbinskoto gledanje na zhivotot ne e samo deterministichko, tuku e fatalistichko.

Ako ti nemash sloboden izbor spored svojata volja, sto e garantirana od Boga (verski) i potvrdeno do sekojdnevniot zhivot (nauchno), togash nie izgledame kako marioneti koi se dvozhat zatoa shto nekoj nekade gi tegli nash*te konci.

Koja bi bila poentata na seto toa?    

Velish igrash fidbal... ako sekoja igra e odnapred reshena kako kje zavrshi i koj kje pobedi, togash koja e poentata od igranjeto takva igra? I dali navistin si ubeden deka taa igra e determiniranana kako kje zavrshi? I stoto vazhi i za igrite na srekja (rulet, konjski trki, loto, toto, moto...)

So poslednite svoi otkritija vo kvantnata mehanika naukata veli deka Kreacijava ima vgraden element na neodredenost koj garantira nemozhnost za determnizam... isto kako shto tvrdat i religiite.

Slobodniot izbor na chovekot e garantiran, a so toa onevozmozhena e sudbinata kako fatalistichki proizvod na nashata svest.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 18:38
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

bas ja simnav i pocnav da ja citam, ama, nekako, so tie pismata dosadna stanuva голема%20насмевка. ti cela si ja procitala?


Morav голема%20насмевка ... potaka pointeresna e голема%20насмевка
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 14:16
@Messinger
Pa, da, vo pravo si, ako se zemi kvantnata teorija, togas, bi izleglo deka sekoj izbor so go praime e slucaen. ali, vo ovoj slucaj, pak ne gledam kade spagja slobodnata volja.

@Synny
Koa ke ja docitam ke pisam nekoj komentar голема%20насмевка

pozz
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 23:39
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

@MessingerPa, da, vo pravo si, ako se zemi kvantnata teorija, togas, bi izleglo deka sekoj izbor so go praime e slucaen. ali, vo ovoj slucaj, pak ne gledam kade spagja slobodnata volja.


Sega, ako sakash da veruvash deka i izborot od slobodnata volja i igrata na sluchajot se sudbina, togash si se vrzal vo chvor od koj nikoj ne mozhe da te razvrze.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 16:28
sudbina,..i toa  zla!...e, od preku  shest milijardi ...da pripagjash na milion- dvata najzatucani!....toa  e sudbina!...i od koja ne mozesh da pobegnesh !тага
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 10:28
hahahahahahaha brza, totalno vo pravo, me iznasmea... kako vic ispadna
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2012 во 22:41
 

Изменето од Messenger - 28.Април.2012 во 22:43
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
dedanoe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Октомври.2011
Локација: dedanoe city
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dedanoe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2012 во 19:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

sasebt, sudbinskoto gledanje na zhivotot ne e samo deterministichko, tuku e fatalistichko.



Ako ti nemash sloboden izbor spored svojata volja, sto e garantirana od Boga (verski) i potvrdeno do sekojdnevniot zhivot (nauchno), togash nie izgledame kako marioneti koi se dvozhat zatoa shto nekoj nekade gi tegli nash*te konci.



Koja bi bila poentata na seto toa?    



Velish igrash fidbal... ako sekoja igra e odnapred reshena kako kje zavrshi i koj kje pobedi, togash koja e poentata od igranjeto takva igra? I dali navistin si ubeden deka taa igra e determiniranana kako kje zavrshi? I stoto vazhi i za igrite na srekja (rulet, konjski trki, loto, toto, moto...)



So poslednite svoi otkritija vo kvantnata mehanika naukata veli deka Kreacijava ima vgraden element na neodredenost koj garantira nemozhnost za determnizam... isto kako shto tvrdat i religiite.



Slobodniot izbor na chovekot e garantiran, a so toa onevozmozhena e sudbinata kako fatalistichki proizvod na nashata svest.


теорија која се заснива на веројатности најверојатно е промашена теорија као шо се промашени и сите статистички наоди кои се прикажуваат како закон а уствари имат исклучок. колку е таквиот закон закон кој важи за сите со исклучок на тао. тоа ти е анкетна теорија само политичар би се ослонил на неа, демократиа. све е точно одредено дури и самиот процес на одредување само шо некои ствари се вистина а дел од ним се и точни во смисол на 1 = 1 е точна вистина а 8 > 1 е вистина ама неточност што остава простор да и некој друг број по твој избор на ист начин ја задоволува таа иста вистина дека е поголем од 1. некои равенки имаат точно еден корен и коренитоста на тие равенки е некој автоматизам а други равенки како полиномите од петти степен имаат 5 корени а да е задоволена равенката доволен е само 1. така се доаѓа до изборот така изборот настанува (математички) абе не ми кажувај кој све број го анулира полиномот избери само еден корен оти битно ми е полиномната равенка да е барем еднаш точна.

osobeno sakav da posocham deka lugjeto ne se po bozhja volja nastanati i tuka doneseni da postojat. na adam i eva im beshe izrichito kazhano tuka vo eden mozhe sve samo ne zabranetoto ovoshje od koj se pochovechuva (si go okonechuvate svojot a-priory immortalen zhivlost). bog e perfekcionista on ne trpi grshki a tvorec na choveshtvoto e zmijonot ja vol so greshka i po greshka i zatoa e rezultatot od taa greshka greshnoto choveshtvo. toa sho toa choveshtvo si pridava sebe sloboda na svoja volja i pokraj toa sho ne e po volja na bog toa e prvo drskost i vtoro edini nachin da ono proba da se odbrani mada porazot ne mu bega.

sudbina e koga si igrach na loto pa te opali 7ka i infarkt ili broker na beza pa napraish major transakcija so totalen promashaj a tochno e deka edini siguren dobitnik pri site mozhni okolnosti e organizatorot lotarija na makaronite ili drzhavata sopstvenik na mak berzata. taka i so unilever sum igrata site igrachi tuka i tamu dobijat il gubat ama bog organizatorot samo si se smeshka hoo hoo hoo.



Изменето од dedanoe - 04.Мај.2012 во 20:49
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.