IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 30>
Прашање: Дали сте за влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?
Одговор Гласови Статистика
35 [49,30%]
36 [50,70%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
paracetamol Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 11.Ноември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paracetamol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Влез во НАТО и ЕУ како Северна Македонија?
    Испратена: 28.Јуни.2016 во 21:51
Sega se gleda deka popoleka ,ama sigurno gubime na site polinja. Jas zatoa velev deka imeto ne e bitno kolku sto e bitna drzavata.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2015 во 01:19
А што бара НАТО кај нас Загор???

Ах заборајв, Заев ќе го повика така газење од смеење
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2015 во 01:01
se poblisku sme.... NATO da vleze kaj nas.рамнодушност
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Guilty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 411
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Guilty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2015 во 00:34
            NAJNOVA VEST:

-Grujo go smenil imeto!


otsega pa natamu ke se vikal- MUJO!намигнување
Кон врв
paracetamol Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 11.Ноември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paracetamol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2014 во 18:41
Зошто бе албанциве толку многу ги сакаат американците и сакаат да влезат во НАТО? Да не е и кај нив изразен тој синдром на колективен самоубиствен нагон?
Ke ti kaazam edna rabota......
Milosevic bese edinstven sto mu pokaza zabi na siptarite i tie se konsolidiraja so Nato ,se razbira so svajcarski pari od gajsterbajteri i mu se suprostavija na Milosevic,inaku go gubeja i Kosovo i Tetovo i Gostivar.
Sega prasanjeto bese zosto Egejcite ne se bunat vo Grcija kako siptarite vo Makedonija,sakat pari? Ke mu pratime od Avstralija,Amerika i Kanada.
E zatoa Nato za nas e kako sto e sonceto na vergina vazno.
Кон врв
paracetamol Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 11.Ноември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paracetamol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2014 во 17:16
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by paracetamol paracetamol напиша:

 
Mnogu jasno e deka za da ja zacuvame drzavata mora pod itno vlez vo Nato i EU......
Problemot e so Albancite poleka no sigurno ja dobivat drzavata.Vidovte kako go dobija Kosovo,pa sega zapadna Makedonija i na kraj soedinuvanje so Albanija...

А ти сигурен си дека со (евентуален) влез на МК во НАТО, албанците ќе се откажат од таа идеја за Голема Албанија? ма ајде

Originally posted by paracetamol paracetamol напиша:

Siguren sum,bidejki Nato nemoze da se raspadne od
nekakvi idei za Velika Albanija,a toa znaci deka ke imame oruzje za
odbrana od siptarskite teroristi vo slucaj na vojna.
A sega nemame ni kursumi nitu vojnici


АхаМ ... , е ова досега не сум го знаел. глупчо
Значи кога ќе влеземе во НАТО, тие ќе ни’ дадат оружје и муниција, а ќе ни’ испратат и нивни војници, за да ги убиваат „шиптарските терористи“ кои сакаат да создадат Голема Абанија за сметка на Македонија.
Да, сега веќе ми е јасно! да
Но, ме јаде една мисла ... и, се надевам дека и на тоа ќе ми дадеш соодветен одговор:
Зошто бе албанциве толку многу ги сакаат американците и сакаат да влезат во НАТО? Да не е и кај нив изразен тој синдром на колективен самоубиствен нагон?
Nato najprvo e svetska sila,a kako vtoro ako sme clenovi tie ke zastanat na nasa strana vo slucaj na vojna.
Prasanjeto e deka siptarite se podobri od nas,a nie nemam sila da mu se suprostavime.Vojnata vo 2001 ja izgubivme i sega tie go rusat sistemot popoleka.Ako ne sme vo NATO nas ke ne nema od kartata.
Do dusa nie sega trebase i da ne postoime,ama aj pak se smiluva eden covek i ni dade drzava.
Zosto Egejcite ne mu pravat isto na Grcite kako sto ni pravat nas siptarite?
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2014 во 02:48
АЈДЕ ете КОНЕЧНО АПСОЉУТНА победа на гујота,сеа дали со АРАМИЛАК или со ЏУПШТАНА,нема везе.
НИЕ граѓаните(НЕ ЧЛЕНОВИ НА СДСМ),СЛОБОДНИ ПО УБЕДУВАЊЕ И РАЗМИСЛА,А МАКЕДОНЦИ ПО КРВ И ЗЕМЈА,го молиме (СЕГА Е СИГУРНА МАКЕДОНИЈА-ТАКА ИЗЈАВИВА)овој лидер,да ги реши барем ПРОБЛЕМИТЕ за ВЛЕЗ ВО ЕУ И НАТО,па пошто ЛЕЛИ користат НАГОЛЕМО СРЕДСТВА ОД ЕУ за СЕ,а и НАТО не им е далеку,таму ИСПРАЧААТ и воејени СИЛИ,па КАКО ПРЕМУДРИ ЗА БОКС(пример од ПОБЕДНИЧКОТО ОБРАЧАЊЕ НА ПЛОШЦАД)и КРАДЕЊЕ НА ГЛАСОВИ,а сега и СПРЕМНА МАШИНЕРИЈА за ГЛУПОСТИ,
ДА НЕ ВНЕСАТ ВО ОВИЕ ДВЕ ИНСТИТУЦИИ,па можеби че ВИДИМЕ И НИЕ НЕКОЈ АИР,а не САМО НЕГОВАТА ФАМИЛИЈА И БЛИСКИТЕ ИМ ПОЛТРОНИ ЗА СУБВЕНЦИИ.пријатно
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2014 во 12:40
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by paracetamol paracetamol напиша:

 
Mnogu jasno e deka za da ja zacuvame drzavata mora pod itno vlez vo Nato i EU......
Problemot e so Albancite poleka no sigurno ja dobivat drzavata.Vidovte kako go dobija Kosovo,pa sega zapadna Makedonija i na kraj soedinuvanje so Albanija...

А ти сигурен си дека со (евентуален) влез на МК во НАТО, албанците ќе се откажат од таа идеја за Голема Албанија? ма ајде

Originally posted by paracetamol paracetamol напиша:

Siguren sum,bidejki Nato nemoze da se raspadne od nekakvi idei za Velika Albanija,a toa znaci deka ke imame oruzje za odbrana od siptarskite teroristi vo slucaj na vojna.
A sega nemame ni kursumi nitu vojnici

АхаМ ... , е ова досега не сум го знаел. глупчо
Значи кога ќе влеземе во НАТО, тие ќе ни’ дадат оружје и муниција, а ќе ни’ испратат и нивни војници, за да ги убиваат „шиптарските терористи“ кои сакаат да создадат Голема Абанија за сметка на Македонија.
Да, сега веќе ми е јасно! да
Но, ме јаде една мисла ... и, се надевам дека и на тоа ќе ми дадеш соодветен одговор:
Зошто бе албанциве толку многу ги сакаат американците и сакаат да влезат во НАТО? Да не е и кај нив изразен тој синдром на колективен самоубиствен нагон?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2014 во 13:17
Така е Александре! И ако нема проблем, мора да го создадеш. Кога ќе го создадеш проблемот, тогаш мора и да го решиш. Кога веќе не си способен да видиш дека се создава проблем, а уште помалку сам да го решиш, тогаш тој што ќе ти го решава проблемот ќе очекува нешто за возврат.

Стара е таа, подели, па владеј! Само ние имаме многу куса меморија, па затоа ни се повторуваат работите.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2014 во 21:46
Точно,во политиката нема правичност има само интерес.
Косово лежи на квалитетен лигнит кој можи да обезбеди енергија неколку декади и причина плус за војната беше тоа.
Македонија има голем хидро потенцијал,руда,шума , квалитетна земја но ние не ги користиме, ги дадовме на странски концесионери.
Во светот владее правилото деморализација,дестабилизација нормализација и реформација па така големите сили ги дробат земјите со цел нивна експлоатација на природните ресурси, задолжување и целосно уништување на ентитетот на подрачјето.


Изменето од Alekxandar - 22.Април.2014 во 21:48
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2014 во 16:55
Znam deka za granicite ne me svati bukvalno,no drugo mi bese idejata:
So poise penetriras,tolku poise nekoj e eban...
nemozes da se siris,a nekoj da ne go plati cehot...
pa site drzavi se stvaraat od geo-politicki rezon...
koj bara izlez na more,koj saka pozadi grb da ne mu e ovoj ili onoj,
koj si prai tampon-zona megu nego i drugiot...
pa,ziti sve,vidi Kosovo ko prvo kako go sozdadoa...
NATO i EU poise geo-strateski nastupaat
bez nekoja geo-politicka pravicnost,aj taka da kazam
posto u politikata nema pravicnost...
Da se prasuvam ja-ebes i NATO i EU,koj gi ebe...
Ama ja i ti ne go vodime svetov,tuku bahkarite...
Da stvoris drzava-ti trebaat pari i radi pari moze i da se rasturi...
ali toa e druga tema...
ako ti odgovara muabetov,moze da go prodolzime

POZDRAV
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2014 во 09:14
Па тоа и го зборувам. Да се грижме за своите браќа по крв во соседните земји. Усатвот е јасен и дециден, односно дека Република Македонија нема претензии кон соседните земји. Има морално право да се грижи за ти луѓе кои се чувстуваат Македонци. Да се избори тие луѓе да небидат маргинализирани.

Не претерувај, се знаат етнографските граници на Македонија. До река Места на исток, Шар Планина, Кораб на запад, по река Река Бистрица и Белото Море на југ и практично денешната граница со Србија и Косово на север.

Да, како стојат работите во изминативе 100-120 години, ние немаме ексклузивно право на целата територија на Македонија, како што велиш. Поделбите се направени според потребите на големите сили и нивните сфери на влијанија. Никој не го прашал народот, едноставно му ја поставиле границата. Ете се помиривме дека нема да бидем обединети и ќе прифатиме да живееме во повеќе држави. Но тоа не е проблемот. Проблемот е непризнавањето на македонското малцинство во соседството, а и непризанвањето на нивната матична земја. Правото на екслузивитет го бара некој друг, мада тој, другиот, никогаш немал унитарна држава, а камо ли проширени административни граници. Неговата државност е еднсотавно политички создадена. И пак ќе речам, не според неговите потреби, туку според потребите на дрматорите.

Овај проблем е ирационален и наметнат. Ние само ги сносиме консеквенците од неразумот. Не ти е потребна ниту ЕУ, ниту НАТО доколку те третираат како последно дупче на шупелче!


ПС. Незнам дали Русија се прави мутава, но знам дека Киевска Русија е првата руска држава. Цели 2 века пред русите да се прошират на исток и ја формираат Москва, на пример!




Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2014 во 22:11
teritorijata na Makedonija znaeme od kaj do kaj se protega,no
nie neame ekskluzivno pravo na celata teritorija.
nie sega imame administrativni granici i daj da se fokusirame na toa.
nemozeme da svojatame nesto so ne ni pripaga.
postoi nova podelba na granicite i toa e toa...
povtoruvam deka Srbija radi toa go papase...
Sega i Rusija nesto se prai mutava...
ako praime karta sprema etnicki granici,togas Makedonija treba da se gra nici so finska,magarska so spanija,germanija so grcka,,,,
mora da se pomirime so segasnata geo-politicka konstelacija
inaku,veruj mi,nema da ima kraj
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2014 во 15:06
Република е доволно јака одредница! Нјадобра солуција и за нас и за соседите, а е во согласност и со уставот и гаранциите кои се дадени со него.

Северна имплицра дека има источна, а има и јужна. Како што некој го турна ѕидот меѓу источна и западна Германија, некој ќе сака да го турне и ѕидот меѓу геогрфските Македонии, нели? А еве сведоци сме како и ѕидините ќе ја делат Украина, по етничките рабови.

Република Македонија е WIN/WIN solution. Верувам дека многу малку се оние кои веруваат дека Солун ќе биде наш. Најдобро што можеме да направиме е да се избориме да Македонците го уживаат цивилизациското право за самоопределување. Се разбира, без да бидат маргинализирани во општествата во кои живеат.

За жал геополитиката од 19 век сеуште е жива и тоа не само во опкружувањето, туку и во Европа. ЕУ не е исклучена од тоа. Сеуште доминираат сферите на влијание, нели?

Кога пак се зборува за соседите и геополитиката која тие ја промовираат во изминативе 120-130 години може да им се каже дека имаат предност во однос на Република Македонија, само, од некои 70тина години. Тоа е многу мал период за некој некому да му го го оспорува правото на самоопределување. Недај боже пак да копа по минатото и прави ретроградни проекции за нивното “историско“ право или иснтитуционализирана државност.
Да незабораваме дека сите ние бевме 500 години само обична раја. Турски државјани!

Админситративните граници не постојат ниту за една Србија, Грција, Бугарија, Хрватска, Словенија или Грција пред последната 1/4 од 19 век.

Грција никогаш не била унитарна држава, а нејзината територија е заокружена по Балканските војни. Зарем треба да се зборува за етничкото чистење во ЈУЖНА Македонија?!

Бугарија е консолидирана по првата светска војна. Никогаш непсотоела како словенска држава и со утврдени админситративни граници пред 1878 година.

Србија исто така. Како автономија во отманското царство од 1878 година и тоа во рамките на Белградскиот пашалак.

Хрватска се до НДХ не постои како држава.

Словенија до 1945 непостои како држава.

Албанија исто така. Формирана 1912 година.

За жал она што го бараат од нас е неразумно. Убеден сум, познавајќи го нашиот менталитет, дека историјата ќе ни беше најмалку важна, доколку нразумните не го наметнуваат овај ирационален спор. Кога си нападнат, мора да се браниш. Се фокусираш, трошиш енергија и ресурси, на нешто што неноси добра сегашност и светла иднина. Но, тој пат мора да се изоди.   

Изменето од Platenik - 22.Април.2014 во 08:42
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.