IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Австралија или Канада да се оди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Австралија или Канада да се оди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 27>
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2012 во 10:41
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:

двор от 50 декара со наjблиз сосед од 100 километра колку чини?

Таму џабе да ти даваат немој да земаш, едиствено ако знаеш дека ќе налеташ на некое рудно богатство. Веројатноста е многу мала, од причина што големите волци како тебе, одамно го имаат испитано теренот.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18202
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2012 во 17:14
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

Месинџер, извини .. не се однесува целиот коментар на тебе, само оној дел со билетите... Ете се распишав во истиот пост...


Ма нема проблем... среќа

Инаку, цените што ги наведов за театрите за претстави и концерти не ги измислив, туку ги кажувам од лично искуство. И како што реков, с'е зависи од тоа каква претстава гледате и после колку години прикажување ја гледате.

Инаку јас со голубите го слушав минатогодишниот концерт на Keith Jarrett Trio (платив $80), а малу пониско  Божиќниот концерт на Andrea Bocelli (платив $160). За овој вториов знам сигурно дека подобрите седишта беа 600 долари.

 
Инаку, околу жалењето...  имам сретнато луѓе од сите страни на светот кои се жалат на америкиве, како што имам сретнато луѓе од сите страни на светов кои не се жалат. Јас не би ги делел луѓето според региони на светов... во суштина сите се исти. Има луѓе кои се снаоѓаат во секоја средина и неснаодливи луѓе на кои с'е им фали било каде на оваа планета.

Типично, младите се адаптираат многу брзо бидејќи не носат некаков поголем багаж на плеќите, додека повозрасните тоа го преживуваат потешко, а некои никогаш не се адаптиораат на новата средина. Во сето тоа многу голема улога прави политичката, традицијската и верската индоктринацијата од земјите од каде доаѓаат, како и несоодветното познавање на англискиот јазик. Затоа се гетоизираат во одредени делови од градивите и таkа уште повеќе се изолираат во новата татковина. тага


Изменето од Messenger - 22.Јуни.2012 во 17:23
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18202
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2012 во 17:20
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Меѓутоа се ми се чини дека we are missing the point. Прашањето не е дали можат да се задоволат минималните материјалистички потреби, туку дали живеењето во странство ќе го направи иселеникот исполнета личност, од секој аспект, материјале, духовен и општествен.... 


Амин!

И со ова с'е е кажано.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2012 во 19:59
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Мелбурн наликувал на Хонг Конг?! Мора да си направила грешка.

99% од населението во Мелбурн и не само во Мелбурн, туку во цела Австралија живее во куќи. ВО Хонг Конг е обратно!
Не знам, мене лично Мелбурн ми личи на Хонг Конг.

Наредниот месец имам лет за Перт , па ќе имам можност и тој дел од Австралија да го видам среќаКон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2012 во 23:07
Едно знам облеката у Стејтс е поевтина од кај нас. И секојдневната и фирмираната. Јадењето горе доле нешто поскапо од кај нас. Техника и електроника поевтина. Бензинот поевтин. Стамбениот простор е поскап.

Инаку со нивните крофни паднав у љубов...Голема...Лапај крофни ко нездрав...Море крофништа беа не крофни, полнети со разноразни висококалорични кремови...За 20 дена 10 кила плус...Од Етиопија стил дојдов до нормала...голема насмевка
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2012 во 00:01
Полека со крофните, ќе се сториш како вистински американец
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2012 во 00:13
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Едно знам облеката у Стејтс е поевтина од кај нас. И секојдневната и фирмираната. Јадењето горе доле нешто поскапо од кај нас. Техника и електроника поевтина. Бензинот поевтин. Стамбениот простор е поскап.

Инаку со нивните крофни паднав у љубов...Голема...Лапај крофни ко нездрав...Море крофништа беа не крофни, полнети со разноразни висококалорични кремови...За 20 дена 10 кила плус...Од Етиопија стил дојдов до нормала...голема насмевка
  i....Amin!да
=======================================================================================

...ama , sepak.изненадување..ete trebalo barem  200 000 $ za seto toa,

....koeshto vo  makedonijava  mozesh da go imash,
 ...napolno istoto ( pa i povekje  za duri 100 pati pomalku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! )..t.e....2-3 000 $ ...kolku shto e prosekot makedonski !

..samo se chudam,..glupi li se ili shto e rabotaata so onie nadvor...koga na tolkavi makji tamu .....uporno ne sakaat da  se vrakjaat doma....vo  gospodoviot  raj !

...a, samo  vo australija vikaat imalo 100 000 ...takvi glupaci !изненадување

...mozebi...zatoa shto se  teatralno kulturni,...pa, ne mozat  da ziveat nez karti za teatasr od ..600 $?

...who knows?збунетост


.......газење од смеење.....Click for a larger view...e.t.c !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2012 во 00:34
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Полека со крофните, ќе се сториш како вистински американецСреќа само 20 дена бев...И само она 'ugly' ми остана...хи, хи...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18202
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2012 во 01:28
На гости беше ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18202
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2012 во 01:32
Originally posted by brza brza напиша:


...ama , sepak.изненадување..ete trebalo barem  200 000 $ za seto toa,

....koeshto vo  makedonijava  mozesh da go imash,
 ...napolno istoto ( pa i povekje  za duri 100 pati pomalku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! )..t.e....2-3 000 $ ...kolku shto e prosekot makedonski !

..samo se chudam,..glupi li se ili shto e rabotaata so onie nadvor...koga na tolkavi makji tamu .....uporno ne sakaat da  se vrakjaat doma....vo  gospodoviot  raj !

...a, samo  vo australija vikaat imalo 100 000 ...takvi glupaci !изненадување

...mozebi...zatoa shto se  teatralno kulturni,...pa, ne mozat  da ziveat nez karti za teatasr od ..600 $?

...who knows?збунетост


.......газење од смеење.....Click for a larger view...e.t.c !Знаев дека ќе отидеш балистик (како што вели Polar Bear). смеење


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2012 во 04:07
Ти Брза како бугарски чип да имаш во главата.

Ќе се фокусираш на една работа и само околу неа верглаш.

Прочитај ги постовите и обиди се истите да ги анализираш целосно. Само така може да се има вистинска дебата. Ако може?!

Вака испаѓа дека ние глупавите од англосаксонското говорно подрачје, ниту нешто разбираме ниту пак знаеме. Полните стомаци веќе ни преставуваат проблем. Почнуваме да бараме преку леб, погача.

Но, тоа е само навидум така. Ги гледам околумене искуствата на постарите. Кога ќе спласне ентузијазмот и енрегијата за работа и создавање, после изградени една две куќи, децата пораснале и си тргнале по свој пат, а многумина не се интегрирале во новата татковина, дури тогаш се прави проценка. Што сум добил јас, што сум изгубил...Нејсе, се надевам дека ме разбра.

Ради информација само, оние кои дошле во 60, 70 и 80 без образование и квалификации имаат создадено многу повеќе материјални добра, одколку оние кои дојдоа во 90тите или првата декада од 21 век со полна наобразба и познавање на англискиот. За волја на вистината овие вториве имаат подруги очекувања од животот, па добар дел од парите ги трошат на духовна надоградба, патувања и образование на нивните деца.

Уште потешко ќе биде за оние кои допрва ќе дојдат. Рековме, ниту Австралија, ниту Канада, ниту САД се она што некогаш биле.

Да не заборавиме, исклучоци имало и ќе има. Секој со својата среќа и пред се спосбност.

Совет: до оние кои ќе конкурират на пазарот на работна сила, да разберат што е она што тие им го нудат на работодавецот со цел да тие бидат избрани наспроти 100ици други. Тие разлики треба да ги потенцираат и демнострираат. Најлошо е кога ќе сакаат сами себе да се слушаат, а не да слушаат. Такви сретнав многу, не само од Македонија туку од целиот Балкан.

за оние кои пак планираат да се вклучат во бизнис, 100 пати да мерат пред да пресечат. Преземањето на ризик и акција се клучни фактори но само посебе не се доволни. Ќе се соочат со конкуренти кои се етаблирани многу одамна и се спремни да го издржат ударот на конкурецијата и економските турболенции на подолг временски период. Исто така треба да сватат што е тоа што нив како производител или понудувач на услуги ќе ги диференцира од останатите на пазарот.

Научето го јазикот без разлика кој правец ќе го фатите. Немојте да бидете како некои етнички групи во Македонија, ќе останете на маргините.

Како стојат работите во Македонија, во моментов може полесно да се води бизнис.

Ајде Брза, тебе ти е редот.

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2012 во 12:20
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

На гости беше ?Скоро како на гости. На процесинг за работа.
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18202
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2012 во 16:58
Благодарам на одговорот.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2012 во 18:32
Убаво образложивте и едните и другите, ама некако сите ги ставивте во ист кош. Ние мора да расчистиме дека нит тука ни таму сите живат на исто ниво и ист стандард.
Сум зборела со многу нашинци кои заминале “трбухом за крухом„ и во едно сите се согласуваат, сите кои отишле без капитал малку повеќе се измачиле (како што и опишаа горепишувачите од УПМголема насмевка) и сите да не била иднината на децата во пршање без размислување би се вратиле назад. Потоа навикнале.
Море луге и таму и тука не е исто да почнеш од лажиче за да кукиш куќа. Да бидеме искени арно им е на оние кои одат на државен трошок, кој куќат куќа додека  нашава Македонија ги плаќа. Останатите ако имаат некое образование успеваат, ако не бога ми ќе се помачат ко грешни ѓаволи. ( И не зборам напамет, имам и роднини и пријатели од различен социјален статус кои заминале навор, меѓу кои и милото на мама -како студентголема насмевка да си зарабои некое доларче)
Незнам зошто правите споредби кога на старт зборуваме за сосема различни ситуации. Вие зборувате за земји со многу посредено ржавно уредување каде има закони кои се почитуваат.
Мене нема сила која ќе ми го смени мислењето дека таму е поубаво од тука. Тука е рајот признале вие или не. Е сега шо сме во транзиција 20 години, што имаме политичари кои не се наситуваат и сеуште се во фаза на детски болести, па на прво место им е личното богатење а добробитта на земјава ни насушна на последно- е друга работа.
И колку да му замерувате на Брза тој е во право. Збориме на куп за се. Е не оди така. И таму кај шо сте (убаво спомна Платеник) има бедотија и има она што го гледаме на филмови, а и тука богами има.
И така нормално, мене ме заинтересира оној дел за чувањето деца. Колку и да си ја напаѓаме нашава ни земја (а со тоа и владите сите о сега) кај нас сеуште семејтвото сеуште има каква таква социјално-згрижувачка политика. Кај нас во посек градинка и опфатот во училиште се движи околу 1800 ден цел месец со 2 оброка и ужинка. Има и приватни градинки кои чинат и по 150 евра и бебиситерки за иста сума.
Затоа Гонзо, слушај ја ти мамичкаголемо гушкање, оди малкуцка ама не заседнувај. Тука е сепак најубаво.мечтаење


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.